Подходящо училище за деца с аутисъм във Варна

  • 1 221
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте аз съм майка на дете с аутисъм,което е на 8 годинки.Живея повече от 12 години извън България и решихме да се приберем във Варна. Омъжена съм за чужденец. И ежедневно детето ми живее с 5 езика, Български не говори езика но малко го разбра,Английски е езика с които говоря с баща му, Холандски е езика на баща му и езика в училището което беше до 5 години, тъй като преди 2 години се преместихме в Испания и  то Каталунската част станаха 5 с Испански и Каталунски. Добавих тази тема, защото нямам никакво понятие кое училище ще е подходящо тъй като и не говори български. Ако някой може да ми помогне с информация ще му бъда много благодарна

# 1
  • Мнения: 722
Здравейте аз съм майка на дете с аутисъм,което е на 8 годинки.Живея повече от 12 години извън България и решихме да се приберем във Варна. Омъжена съм за чужденец. И ежедневно детето ми живее с 5 езика, Български не говори езика но малко го разбра,Английски е езика с които говоря с баща му, Холандски е езика на баща му и езика в училището което беше до 5 години, тъй като преди 2 години се преместихме в Испания и  то Каталунската част станаха 5 с Испански и Каталунски. Добавих тази тема, защото нямам никакво понятие кое училище ще е подходящо тъй като и не говори български. Ако някой може да ми помогне с информация ще му бъда много благодарна
Нямам информация за варненските училища, но според мен е все едно в кое училище ще учи с всички тези езици е достатъчно объркано. Ако смятате да оставате в България за постоянно то водещият език ще е български. А може би търсите училище в предвид проблема който има?

# 2
  • Мнения: 11 967
Високофункциониращ аутист ли е?
По принцип тук трудно се приемат различните деца.
На 8г и без да знае български ще бъде върнат в първи клас, за да научи езика. Това е практиката, децата да бъдат върнати година назад, независимо за кой клас става въпрос.
Влезте във варненските фейсбук групи и задайте и там въпроса си, но като цяло приемът за първи клас би трябвало да е приключил и вероятно детето ще бъде насочено от РУО към училище, където има места и опит в работата с такива деца.

# 3
  • Мнения: 10 993
Аз не съм компетентна, но как може аутист да говори четири езика, те по принцип и един не могат да говорят.
За Варна нищо не знам, но според бг не е добър избор за живот, ако детето ви е различно. Смятам, че в чужбина обществото е по-развито и там бихте се чувствали по-добре.

# 4
  • Мнения: 11 967
Кристина, аутизмът има много лица. Като цяло представлява изолиране от хората в свой собствен свят. Има така наречените високофункциониращ аутисти, които са много интелигентни, говорят, могат да учат дори в университет, работят и някои даже създават семейства. Някои аутисти говорят английски, но не говорят български, при някои е само ехолалия. Разбират езици, просто не желаят да общуват.

# 5
  • Мнения: 11 907
В много училища може да учи детето. Моят син завърши "Пушкин", макар и с изисквания, в класа имаше дете с "Аспергер", което се вписваше добре. Иначе съм чувала за "В. Априлов", че директорката е много дружелюбни към деца с всякакви СОП

# 6
  • Мнения: 3
Благодаря ви много за отговорите другия месец ще се приберем във Варна и ще разучим. Но и мнението ви е много важно

# 7
  • Мнения: 205
Здравейте,
Живея в чужбина ,обмислям завръщане в България ,
Синът ми е с аутизъм ,не много тежка форма,на 10 г. е.
Също се интересувам за добри училища във Варна,за деца с аутизъм.
Какво мислите за частните училища във Варна? Приемат  ли се добре деца с такива потребности ?

Синът ми е англоговорящ,много малко говори български .
Благодаря 🍀

Общи условия

Активация на акаунт