Проблем с градинка

  • 4 106
  • 80
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 39 125
Аз, за съжаление, трябва да ги сложа зимата в коридора /където не пречат/, обаче 90/ умират. Тази пролет спасих един олеандър, орязах го и в момента съм адски горда, че се разлисти.

# 31
  • Мнения: 1 377
Като гледам в каква посока е поела темата, чак се зачудих дали да пиша, но ще се пробвам:
миналата година някой (предполагам съсед от входа) е засял под прозореца ми пауловния - дърво, което се отглежда за дървесина, съответно расте с 3 до 5м на година. Вече е до средата на нашия етаж (2-и) , короната му е огромна, защото се не подрязва. Иначе е на 3-4м от сградата, вероятно е спазено изискването за отстояние. Не му е мястото там обаче - какви са ми правата? Предполагам мога поне да му подрежа клоните? По ред причини скоро няма да е удачно да се свиква събрание на блока за това.

# 32
  • София
  • Мнения: 8 036
Има ограничения за подкастряне и рязане на дървета, находящи се в общински имоти, общи пространства и т.н., и следва да се извършва с разрешение на общината:
https://rezach.bg/zajavlenie-za-kastrene-na-kloni-otsichane-na-darveta/

# 33
  • Майничка
  • Мнения: 12 700
Освен на височина, расте и на коренова система, така че може да надигне плочки или асфалт.

# 34
  • Мнения: 1 460
Наистина има хора, на които им е криво, че са се родили най-вече. Колко могат да попречат едни саксии на стълбището? Двама души един до друг ли искате да тичате по него, та ви пречи малко да минете встрани?! Или водите куче-слон, чийто комфорт се нарушава? Такива хора сме, нищо красиво не можем да оценим и се чудим с кого да се заяждаме по цял ден. В колкото блока съм живяла, винаги е имало саксии по стълбището и хора са се грижи ли за градинката, никога не ми е минало през ума да им правя забележки.

# 35
  • Мнения: 3 774
По стълбището не трябва да има нищо, такива са изискванията за пожарна безопасност. Че са красиви цветята, красиви са, но стълбите трябва да са свободни, без значение колко души минават по тях и дали пречат на някого.
За саксиите има право авторката. Иначе от целия и пост лъха заядливост, но за саксиите точно има право.

# 36
  • Мнения: 1 814
Да,но темата е Проблем с градинката, не Проблем със саксиите на стълбището!

# 37
  • Мнения: 3 774
Освен заглавието, съм прочела и първия пост на авторката, където съвсем ясно е обяснила какъв и е проблемът.

# 38
  • Мнения: 1 814
И аз го четох Blush оплака се как трябвало да плаща огромната сума от около 1лв горница на месец, понеже нахалната съседка иска да им освежи предблоковото пространство. След като не получи нужното одобрение от съфорумките, реши че повече й пречат саксиите на стълбището Wink

# 39
  • Мнения: 1 460
Като гледам в каква посока е поела темата, чак се зачудих дали да пиша, но ще се пробвам:
миналата година някой (предполагам съсед от входа) е засял под прозореца ми пауловния - дърво, което се отглежда за дървесина, съответно расте с 3 до 5м на година. Вече е до средата на нашия етаж (2-и) , короната му е огромна, защото се не подрязва. Иначе е на 3-4м от сградата, вероятно е спазено изискването за отстояние. Не му е мястото там обаче - какви са ми правата? Предполагам мога поне да му подрежа клоните? По ред причини скоро няма да е удачно да се свиква събрание на блока за това.
Наистина хората сме много различни. Аз бих се зарадвала да има дърво, да не виждам грозния блок, който е на 15 м. отсреща. Щом дървото е на 3-4 м., значи човекът се е съобразил. И какво означава "не му е там мястото обаче"? Дървото би ми попречило, само ако клоните вече влизат през прозореца ми, тогава бих се замислил за подкастряне. Във всеки случай ми дадохте страхотна идея. Ще потърся да купя точно такова дърво и да го засадя, дано след три години да ми скрива гледката.

# 40
  • София
  • Мнения: 39 125
В детската градина садиха пауловния след като махнаха тополите. Прекрасно е да има сянка, особено в момента.
А, я и аз да се оплача. В квартала е пълно с плодни дръвчета. Като градина сме. Напролет е прекрасно, но в момента е ужас по улиците.

Последна редакция: ср, 30 юни 2021, 15:53 от Rockstar

# 41
  • Мнения: 1 377
Мен ме задушава и ми затваря отпред пространството - имам си гледка иначе, това беше едно от нещата, които харесах в жилището - не виждах вариант да се "затвори" отпред по такъв начин. Има и доста зеленина специално около нас, съответно и сянка.

Във всеки случай не мисля, че еднолично следва да се взимат такива решения - едно е цветя и ниски храсти отпред (такива си имаме и им се радваме), друго е да пльоснеш 25м дърво непосредствено пред общата сграда, без да го обсъдиш със съседите. Не си виждаме и колите, а има много набези в района, супер оживен е.

Така или иначе по-рано милинка и gargamela ми съдействаха с информация, за което им благодаря, локуми не виждам смисъл да разтягаме повече.

# 42
  • Мнения: 1 460
Не знаех нищо за това дърво, но от един час чета всичко, което ми попадна. Сега се сетих, че съм го виждала пред един блок. Специално спрях да видя тази красота с цветове, които напомнят орхидеи.

Вече си поръчах фиданка, искам да гледам това, вместо бетон. Относно колите, тези които дерат, свалят емблеми и правят други гадости, обикновено действат нощем. Не вярвам да стоите цяла нощ на караул да наблюдавате паркинга. Най-добре една камера на предното стъкло.
За пауловнията прочетох още:

Тъй че не е направил лошо човекът, който го е засадил.

# 43
  • Мнения: 1 377
Аз не питах това.

# 44
  • Мнения: 3 774
И аз го четох Blush оплака се как трябвало да плаща огромната сума от около 1лв горница на месец, понеже нахалната съседка иска да им освежи предблоковото пространство. След като не получи нужното одобрение от съфорумките, реши че повече й пречат саксиите на стълбището Wink

Саксиите са си там, още от първия пост на авторката, не си ги е измислила впоследствие. Peace
Здравейте!
Искам да попитам как стои въпроса с градинките пред блоковете за квартал в София - имаме съседка, която иска да има вила, но няма ... и така решава, че ще отглежда цветя пред блока, като ги полива с вода от мазата, т.е. обща вода на входа, която ние съседите плащаме. Това правилно ли е? Позволено ли е от Софийска вода да се ползва питейна за поливка?  Освен това си отглежда саксии по стълбите във входа и всички ги обикаляме.

Общи условия

Активация на акаунт