Проблем с градинка

  • 4 109
  • 80
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 814
Тя ако се оплакваше от саксиите, нямаше да започне от китките пред блока , за който е изписала 10 реда, а за саксиите на стълбището 2 ! На мен и в двата случая ми се струва дребнава, ако толкова й пречат саксиите, нека да го обсъди с другите съседи и да решат кво да правят, а за градинката не ми се коментира.....
Нека авторката да каже кое наистина й пречи!!!

# 46
  • Мнения: 1 460
На едната й пречи градинката пред блока, на другата едно уникално красиво дърво, "сериозни" житейски проблеми са си това. 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️
Повече хора да има, които се стремят да направят нещо красиво, само бих се възхищавала на такива съседи.

# 47
  • Майничка
  • Мнения: 12 700
Това дърво може да е уникално красиво, но (както се видя от дадения цитат) е подходящо за парково. То е високо и относително тънко, с не много клони, т.е., при буря много се клати и лесно може да нанесе поражения в горната си част. Кореновата система е много развита и надига лесно уличното покритие. Много лесно се захваща като саморасляк. От "Паркове и градини" не го препоръчват за садене в близост до сгради, само при наличие на достатъчно отстояние от тях. В Пловдив имаше няколко доста ефектни саморасляка в близост до останките от Форума, набързо ги махнаха, въпреки сянката.

# 48
  • Мнения: 1 460
Аз доколкото разбрах е в градинката пред блока. Всяко дърво, което стане прекалено високо и разклонено, в един момент може да представлява заплаха. Затова писах по-рано, че ако клоните пречат и опират вече в прозорците, би било редно да се подкастрят. На потребителската й пречи, че изобщо има дърво там и се чуди как то да бъде отсечено. И топола да беше, кестен или бяла бреза - пак щеше да е същата реакцията. Общината и без това обикновено нехае за зелените площи, а тук се намерила една баба да направи градинка и един човек да засади дърво и веднага на някого му пречи. Не ми стана ясно какви права ще си търси - дървото не е засадено в двора й. Това ми прилича на мрънкане от типа на: "Редовно ми спират непознати на мястото пред входа, какво да направя" Нищо не можеш да направиш, защото не притежаваш паркоместо пред блока, само защото имаш апартамент в него. Имаш нотариален акт за жилище и дотук, към него не върви и паркоместо. И в тази ситуация, потребителките не могат да имат претенции към градинките от междублоковите пространства.

Последна редакция: ср, 30 юни 2021, 21:20 от Atamagaokashii

# 49
  • Мнения: 3 774
Авторката си е казала какво и пречи, видя, че не я подкрепихме и си вдигна чукалата, за разлика от чукча-писател, който дори не иска да прочете какво е написала жената.

Едва ли има човей, който иска да живее в грозен, неприветлив вход, но все пак дори и красиви неща като саксии и дървета, неподходящи за градска среда, трябва да са съобразени с наредбите.

# 50
  • Мнения: 10 899
Айде почна се - дървета неподходящи за градска среда!  Чувате ли се какви ги приказвате?   В градовете има дефицит на дървета! Няма кислород и замръсяването е на максимум. Даже има разни индивиди които унищожават дървета защото им пречели на заведението/магазина.
Не разбирам мазохизма да се живее сред купища бетон без зелинина. Където и да отидите в чужбина, хорат там се стремят да озеленят всяка възможна площ, саксии с цветя по улиците, тревата се поддържа, садят се дървета. Тези които имат възможност не правят басейни на покривите на сградите а градини със зелинина и дървета. Ние тук искаме да бетонираме всичко.
Наистина непонятно ми е мисленето на индивиди които разсъждават по този начин. То бива изкуствени неща, бива идиотизъм но да си посягаш на здравето и да се опитваш да вървиш срещу природата си е чиста проба самоубийство!

# 51
  • Мнения: 3 774
Погледни поста на гаргамела и пак си помисли дали пък няма дървета, които не са подходящи за градска среда.

# 52
  • Мнения: 10 899
Погледни поста на гаргамела и пак си помисли дали пък няма дървета, които не са подходящи за градска среда.
Няма какво да го гледам. Когато се сади дърво се мисли какво ще стане след време ! И не само когато се сади дърво, а изобщо, когато се прави нещо.

# 53
  • Мнения: 1 377
И като не е мислено тогава?

# 54
  • Мнения: 2 514
Да обясня за пауловнията - рекламираните 5 метра на година  не се постигат в климат като софийския , например . Мисля , че навремето от Испания беше вносът .Там може и да дава такъв прираст , в моята градина  е пряко сили 4 за 10 години .Сортът томентоса е по-компактен , разклонен. Другият, не си спомням името,  е като топола. Първоначално дървото е кухо и ако се подреже  ствола, има опасност да загние основата. Когато цъфне, е голяма красота. В Сл. бряг около нас , цели улици са озеленени с пауловния и напролет е много красиво.
Пред моя балкон има заварена липа , която отдавна е завряна в стъклата. Когато много пречи, отрязваме малко клоните .
Наистина, когато се садят дървета , е практично да се отчита големината , която ще стигнат. Но , не бих отрязала дърво , а само подкастрила , ако пречи .

# 55
  • Мнения: 1 377
Ами оказва се, че не мога дори да подкастря без разрешение. Иначе, както казах, пада сянка от него на втори етаж и това от 2-год. дърво. С голяма кръгла корона е, никога не е пипано. Явно варненският климат добре му понася. Simple Smile Ще го видим като цъфне.

# 56
  • Мнения: 3 890
Освен на височина, расте и на коренова система, така че може да надигне плочки или асфалт.
И като го отрежете пуска издънки на невероятно места!
Не е парково дърво, както сте отбелязали.
Прави много боклук - на есен - огромни листа; на пролет - падащите цветове; плодове/шушулки постоянно, които също се самонасаждат.
КРЕХКО Е, чупи се под тежестта на листна маса и плодове - т.е.  - ОПАСНО Е !!!! От опит, нашето се прекърши.
Аз имах такова и поради тази причина го махнах. 3 години дебна издънки по двора….
Короната орежете.
За да сте спокойна, просто пуснете писмо в общината, че ще оформите корона и ще ви отговорят ОК. Правила съм го. Може дори да им пишете, че е привнесено, и да поискате разрешение за отрязване по горните причини.

# 57
  • Варна
  • Мнения: 14 567
Каква е логиката, от общината да сеят високи иглолистни в между блоковете пространства? Отсякоха 2 здрави липи, преди години.

# 58
  • Мнения: 1 377
Благодаря много за информацията, Мариета!

# 59
  • Мнения: 1 460
Каква е логиката, от общината да сеят високи иглолистни в между блоковете пространства? Отсякоха 2 здрави липи, преди години.
Някой явно не е понасял миризмата на липа🤔🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️Има хора, които се дразнят от всичко.

Общи условия

Активация на акаунт