принципно за гласуването и за правото на избор

  • 2 716
  • 73
  •   1
Отговори
# 15
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236

Но не мога да разбера тези, които ще си седят пред телевизора и коментират, без да са си направили труда да се помръднат, за да упражнят правото си на някакъв контрол над управляващите.

Аз ще си стоя вкъщи, но не пред телевизора, а с децата и мъжото и няма да коментирам въобще какво е решил народът ми.
Но ако кажете, че невалидната бюлетина е по-добър вариант за протест, тогава бих си размърдала д...то до избирателната ни секцийка.

# 16
  • Мнения: 3 506
добре де, а процентът от общия брой избиратели ли се изчислява, или от общия брой гласували?
От общия брой имащи право на глас.
Така е, както е написала Тинкърбел  Peace.
От сметките на Тинкърбел излиза, че процентите се изчисляват въз основа на общия брой гласували (независимо дали с валидна или с невалидна бюлетина).
Ако не се лъжа, общият брой имащи право на глас няма никаква функция, освен като се изчислява дали ще има балотаж.

И аз много съм си блъскала главата над въпроса дали е по-добре да не гласуваш или да гласуваш с невалидна бюлетина.

# 17
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Гласувайки с невалидна показваш отношение, показваш, че си недоволен от кандидат-президентската листа........ иначе излиза, че на хората им е все едно кой е избран и че не се интертесуват от политика......Поне медиите ще го отчетат.....пък и кандидатите, за себе си

# 18
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
От сметките на Тинкърбел излиза, че процентите се изчисляват въз основа на общия брой гласували (независимо дали с валидна или с невалидна бюлетина).
2000 души гласоподаватели разглежда тя.
В първия случай гласуват всички, а във втория само половината.

# 19
  • Мнения: 1 753
Супер! Реших - няма да си седя в къщи!  Party

# 20
  • Мнения: 25 620
Гласувайки с невалидна показваш отношение, показваш, че си недоволен от кандидат-президентската листа........ иначе излиза, че на хората им е все едно кой е избран и че не се интертесуват от политика......Поне медиите ще го отчетат.....пък и кандидатите, за себе си
Сикрет, изобщо не държа да си изразявам отношението, ако то ще налее вода в мелницата на човек, когото не харесвам. Нито пък вярвам, че някой от кандидатите ще се стресне. Те, ако имаха съвест и морал, нямаше да сме на това дередже. Хората си гледат кокала и толкоз.
Бих си мръднала дъ-то само ако съм сигурна, че ще има някакъв реален ефект от протестния ми вот. Иначе мога да си ги хукам и пред телевизора.  Mr. Green

# 21
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Гласувайки с невалидна показваш отношение, показваш, че си недоволен от кандидат-президентската листа........ иначе излиза, че на хората им е все едно кой е избран и че не се интертесуват от политика......Поне медиите ще го отчетат.....пък и кандидатите, за себе си
Сикрет, изобщо не държа да си изразявам отношението, ако то ще налее вода в мелницата на човек, когото не харесвам. Нито пък вярвам, че някой от кандидатите ще се стресне. Те, ако имаха съвест и морал, нямаше да сме на това дередже. Хората си гледат кокала и толкоз.
Бих си мръднала дъ-то само ако съм сигурна, че ще има някакъв реален ефект от протестния ми вот. Иначе мога да си ги хукам и пред телевизора.  Mr. Green

Всъщност някой би си направил извод, ако броящите все пак си направят труда да преброят и невалидните, но като си помисля....едва ли

# 22
  • Мнения: 3 506
2000 души гласоподаватели разглежда тя.
В първия случай гласуват всички, а във втория само половината.

Съгласна. Но после като изчислява процентите взима предвид общия брой гласували - в първия случай 2000, във втория - 1000.

Обаче. Разрових се сега пак и намерих резултатите от предишните избори ТУК. Според тях при изчислението на процентите на всеки отделен кандидат се взима предвид общия брой действителни гласове. Същият термин е използван и в Конституцията, чл. 93:

Цитат
Избран е кандидатът, получил повече от половината действителни гласове, ако в гласуването са участвували повече от половината избиратели.

Та ако общият брой действителни гласове е равносилно на гласувалите с валидна бюлетина, не излиза ли, че е все едно дали ще гласува човек или не, що се касае до процентите  на кандидатите поне?

# 23
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650




Та ако общият брой действителни гласове е равносилно на гласувалите с валидна бюлетина, не излиза ли, че е все едно дали ще гласува човек или не, що се касае до процентите  на кандидатите поне?

Да, но ако има едно 30% недействителни вота........би трябвало да ги накара да се размислят.....

# 24
  • Мнения: 7 112
Недействителните бюленити и негласувалите ги пререзпределят в крайна сметка.
В наказателния вот поне има педагогика.

# 25
  • София
  • Мнения: 4 867
Цитат
ако в гласуването са участвували повече от половината избиратели.


ами дайте да му се невиди да се стегнем и да постигнем избирателна активност под 50%!

# 26
  • Мнения: 3 506
Да, но ако има едно 30% недействителни вота........би трябвало да ги накара да се размислят.....

Ако имат желание да мислят, 30% избирателна активност също би трябвало да ги накарат да се размислят.....

Ако се окаже, че валидността на бюлетината не е от значение при определяне на процентите, не виждам причина да гласувам. Освен може би с единствената идея да няма балотаж, ако има някакви шансове  newsm78 (не съм чела прогнози)

# 27
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Цитат
ако в гласуването са участвували повече от половината избиратели.


ами дайте да му се невиди да се стегнем и да постигнем избирателна активност под 50%!



Да, но бабите вероятно са повече от половината....за съжаление......а за тях е ясно, че ще гласуват.......но ще бъдат затруднени с тази интегрална бюлетина

# 28
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
Празните бюлетини са валидни.
Ей на, това с валидните бюлетини ме подсети, че всъщност се различава дали бабата от горно нанадолнище се е объркала и е задраскала 'Х'-чета наред, или вотът е протестен. На бабата бюлетината няма да е валидна.

Всъщност само така мисля. Не намерих линк, където ясно да се казва коя бюлетина е валидна.

# 29
  • Мнения: 3 506
ами дайте да му се невиди да се стегнем и да постигнем избирателна активност под 50%!

Тогава нали има втори тур, харчат се още няколко милиона и пак сме поставени пред същия абсурден избор newsm78
Е, поне децата ще имат още един ден извънредна ваканция.

Какви са прогнозите за избирателната активност?

Общи условия

Активация на акаунт