Признава ли се диплома от професионална гимназия в Германия?

  • 1 697
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте. Искам да попитам дали се признават дипломите от професионалните гимназии в Германия, защото ми казаха, че се признават само ако учиш това, което си учил в училище като специални предмети.

# 1
  • Мнения: 7 260
Къде да се признават? В Германия с тях може да кандидатстваш в Hochschule, в университет не. В България е сложно, решава университетът.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 9 705
В България към този момент проблеми няма. С диплома от професионална гимназия можеш да кандидатстваш и медицина.
Съученик на дъщеря ми е студент в университет в Берлин с диплома от професионална паралелка. Има и един в Нидерландия.
Та си четете сайтовете на университетите и питайте. Хората отговарят.

# 3
  • Мнения: 14 838
Питаш дали се признава общообразователната подготовка , или професионалната квалификация?
Не мога да ти отговоря, де, но темата ми е интересна, а не е съвсем ясно поставена.

# 4
  • Мнения: 11 984
Българска професионална гимназия дава абсолютно същата диплома като езикова или непрофилирана гимназия + документ за професионална квалификация, ако се явиш на ДКИ, сега ги направиха да се признават за втора матура.
Диплома.от германско професионално училище дали се признава у нас не знам. Ако дава средно образование може и да се признава.

# 5
  • Мнения: 14 838
Май в Германия техникумите нямат общообразователна подготовка във вида й, както е у нас. По-скоро са нещо като дълго УПК. И у нас се мъчат да го въвеждат това, май дуално обучение му викаха за по-евфемистично. Аз лично не виждам много смисъл, освен че ученикът може да изкара някой лев с практиката, но пък му се затваря достъпът до висше образование. Става тъпите маргинали от техникумите, дето нямат много мозък, поне занаят да вземат - срещу умните дечица от ОУ, които ще идат студенти и ще станат хора.

# 6
  • Мнения: 11 984
Май в Германия техникумите нямат общообразователна подготовка във вида й, както е у нас. По-скоро са нещо като дълго УПК. И у нас се мъчат да го въвеждат това, май дуално обучение му викаха за по-евфемистично. Аз лично не виждам много смисъл, освен че ученикът може да изкара някой лев с практиката, но пък му се затваря достъпът до висше образование. Става тъпите маргинали от техникумите, дето нямат много мозък, поне занаят да вземат - срещу умните дечица от ОУ, които ще идат студенти и ще станат хора.
Абсолютна глупост е това.
Дуалното обучение върна повече практика, но това не значи, че е за сметка на общообразователните предмети или.срециалните. Дипломите имат абсолютно същата тежест като на някой от АГ или СУ и могат да си кандидатстват всичко. Всички се явяват на ДЗИ. Децата от професионалните гимназии вместо втора матура по общообразователен предмет ще се явят на ДКИ за придобиване на професионална степен, съответно ще излязат с два документа - диплома за средно образование и свидетелство за професионална квалификация, а "умните дечица от СУ" ще се явят на ДЗИ по два общообразователни предмета и ще имат само диплома за средно образование.

# 7
  • Мнения: 14 838
Не са глупости. На техникумите у нас винаги се е гледало като на училища за не толкова умни деца, които нямат капацитет за университет, затова не отиват в гимназията да учат, а в техникум да стават кравари или стругари (цитат на учителката ми по БЕЛ в 7ми клас)
Дуалното обучение може да е върнало повече практика в механотехникумите, но в аграрните гимназии със собственика стопанства не е.
Дипломите у нас имат еднаква тежест сега. Фрау писа, че в Германия не е така.
Майка ми е учител по специален предмет в техникум, коментирали са в началото да няма общообразователни предмети в 11 и 12 клас, само специални предмети и практика. Все още няма такива промени.

# 8
  • Мнения: 11 984
От 15 години работя в професионална гимназия. Доста промени видях и преживях. 80-те години, така наречените техникуми (някои от тях), бяха елитни и се влизаше с отличен успех и изпити! Предимството на професионалната гимназия, освен професията е, че ако ученикът продължи в същото направление има начални базови знания по специалните предмети и в този смисъл вече е едни гърди напред пред завършилия АГ или СМГ, колкото и да е умен.
От нашите възпитаници (ПГСАГ) продължават както в инженерното строителство, така и в архитектура, геодезия, икономика, педагогика та до медицина във всичките й разновидности, включително и лекари. Така, че професионалните гимназии (и сред тях има елитни и не до там) в никакъв случай не са лош вариант и са незаслужено пренебрегнати от парвенютата, което пък дава шанс на други деца да получат добро образование и възможност за професия и равен достъп до висше образование.
ПТУ на времето не е давало този достъп до висше образование, а е подготвяло само в професионални направления.
Сега след 10 клас също може да спрете да учите, ама образованието до тук няма да ви даде достъп до университет.

# 9
  • Мнения: 14 838
Да де, казваш същото, каквото и аз.
Няколко гимназии с точно определен профил не са представителна извадка за авторитета на професионалналното обучение, нито пример за прием с изпити.
10ти клас съм го завършила преди 18 години в професионална гимназия, нямам някакви лични дилеми и размисли по въпроса какво да правя.
Темата тук ми е интересна казах вече защо:
дали се признава общообразователната подготовка , или професионалната квалификация?

# 10
  • София
  • Мнения: 18 025
Мама Ру, много интересно ми стана откъде идва разминаването тогава. Познато момиче от НФСГ (очевидно по старата система, предвид това, че първият випуск по новата ще завърши догодина)искаше да учи медицина в Германия, отправи в 11 клас запитване към институцията, занимаваща се с приема (централно се извършва класирането за цялата страна за тази специалност). Отговориха й, че не може заради дипломата, подробностите не знам.  Може би става все пак с доучване на място, така наречения Studienkolleg.Следва към момента икономика, за нея нямаше никакъв проблем.  Едно от трите ми деца следва "Медицина" в Германия след завършена  немска гимназия. В нейния университет има немалко българи, но до един са или от наши ЕГ (респективно  училища със същия хорараиум по езика и останалите предмети, но без ЕГ в заглавието) или от МГ, няма от професионални гимназии. Значи все пак има някакви ограничения. У нас, поне до момента, няма такива . Близко дете завърши НТБГ през 2014 или 2015 (не помня точно), а  само преди месец -два медицина в МУ СОфия със Златен Хипократ.

Последна редакция: пн, 05 юли 2021, 03:03 от пенсионирана русалка

# 11
  • Мнения: 11 984
Дипломите от ПГ и СУ са равностойни по тежест, тъй като си имат нужния хорариум общообразователни предмети. Възможно е в Германия да правят разлика, ако не са запознати с този факт, тъй като при тях има два типа училище, а разделянето става още около пети клас - едните деца системата ги изпраща в гимназии, които дават средно образование, а другите - в професионално училище, което не им дава средно образование, а само професия и съответно не могат да кандидатстват директно в университет. Не съм запозната до такава степен с немската образователна система.
Спорът беше относно изказване на потребител за българската система и образованието в ПГ у нас. Слаби ученици има както в определени ПГ, към което няма интерес, така и в СУ, към някои от които също няма интерес.

# 12
  • София
  • Мнения: 18 025
Aз никъде не съм говорила за слаби ученици...Wink Моето питане беше друго.  Момичето, ако беше слаба ученичка, нямаше да гледа към медицината като специалност, понеже в Германия се приема в тази специалност с максимална диплома за средно или около нея + изпит. Очевидно й признават дипломата, щом следва икономика. Въпросът е , че не я признават за всичко, вероятно заради липсата на хорариум по определени предмети за сметка на специалните - нещо, което има опасност да се случи и сега, вече с повече хора от всякакви училища. Ако си в ЕГ и профилите ти в 11 и 12 клас са примерно БЕЛ и история, ще позволят ли чуждите университети, не само немските, да следваш примерно  Компютърни науки?

# 13
  • Мнения: 11 984
Пенсионирана русалка, преди години, не помня точно колко, биология и химия се учеха до десети клас в професионалните гимназии, за СУ не мога да кажа. Затова децата т професионалните гимназии се явяваха на матура по биология или на изпит. Вероятно заради биология и химия не са допуснали да следва медицина 🤔.

# 14
  • Мнения: 1 558
Има ли някакви приети промени и признават ли се все още дипломите?

Общи условия

Активация на акаунт