Камъни в жлъчката - тема 8

  • 26 801
  • 759
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 31
Здравейте.След 11 месеца ходене по мъките и постоянни кризи се замислям да се подложа на операция за премахване на жлъчката.Просто вече не издържам дори и болкоуспокояващите спряха да имат ефект.Обаче тук идва проблема.СТРАХА.Изпитвам ужасяващ страх от тази операция.Дали ще се събудя от упойката,как се живее без жлъчка,какво ще стане после.Бях чела в интернет,че една дама след махане на жлъчката е получила рак и това ме уплаши още повече.Искам да попитам някой който наскоро е правил безкръвна операция да ми обясни и да ми даде кураж,защото просто съм ужасена.Ако сред подложилите се на такава операция има пушачи бих искала да попитам,как се справихте с цигарите. Ще съм благодарна ако споделите,че вече хем тръгвам да я махам обаче тва шубе ме връща обратно 😁😁😁😁Бих искала да имам второ дете ш съм притеснена дали ще даде отражение тази операция.😔😔😔

# 61
  • Мнения: 3 322
Ще повторя коментара си и в тази тема. Дано е полезен за някого
Няма нужда да ви притеснява бременност без жлъчка. Оперираха се ноември месец 2018г, забременях февруари месец 2019г и родих ноември 2019г. Беше ми втора бременност. Нямаше разлика между двете ми бременности. Всъщност имаше, но не са свързани с липсата на жлъчка. И двете ми деца са родени секцио, то боли повече. 2г и 9м след операцията нямам никакви проблеми. И мен през цялата първа бременност нещо ме притискаше под ребрата и все ми казваха, че е от бебето, но кризи не съм правила. При втората бременност този натиск го нямаше, а децата се движеха с почти еднакви размери.

# 62
  • Мнения: 1 091
Аз така и не си взех епикризата, а сега да я взема трябва да е дубликат и да ходя 2 пъти.
Винаги ли има клипси?
Да взема да питам моя лекар какви са ми...

# 63
  • Мнения: 3 322
Аз така и не си взех епикризата, а сега да я взема трябва да е дубликат и да ходя 2 пъти.
Винаги ли има клипси?
Да взема да питам моя лекар какви са ми...
Винаги има клипси. Слагат се на входа и изхода. Едва ли са си играли да ви шият с конец.

# 64
  • Мнения: 1 289
Аз така и не си взех епикризата, а сега да я взема трябва да е дубликат и да ходя 2 пъти.
Винаги ли има клипси?
Да взема да питам моя лекар какви са ми...

Ами в моята епикриза нищичко не пише, обадих се да питам - имам клипси, било стандартно за всяка такава операция. Не било проблем за рентген и ЯМР. Но защо в епикризата не пише, не се знае защо. Явно не го считат за съществено.

# 65
  • Мнения: 8 803
Здравейте!
Повече от 10 години знам за наличието на камъни в жлъчката ми. Попитах гастроентеролога си какво да правя с тях, а тя каза, че докато не ми правят проблеми ще стоят. Аз имам тежко чернодробно автоимунно заболяване и заради него е по-добре да имам жлъчка. Ходя редовно на контролни прегледи, досега сериозни проблеми с жлъчката не съм имала. Лекарката също казваше, че всичко изглежда спокойно, кръвните изследвания бяха наред.
Бях добре до 20 юли, когато неочаквано получих тежка криза - панкреатит. Все още не е отминала. Чувствам се зле, на диета съм, почти не се храня и не мога да спя, но не отминава. Знам, че панкреатит се получава от храна и алкохол или от камъни в жлъчката. Храната не е, защото съм на строга диета, значи са камъните.
В момента лекарката ми е в отпуск, ще се върне чак на 24. Тогава ще обсъждаме операция.
Обаче ако някой е имал панкреатит заради жлъчката, моля да сподели как е овладял кризата, защото аз не успявам?
Чувствам се напълно изтощена от едномесечен глад и недоспиване.

Пп Чета, че слагали някакви метални клипси. Това задължително ли е, защото имам и Бехтерев и ЯМР ми се налага да правя понякога, а рентген- всяка година?

# 66
  • Мнения: 1 091
Най-добре се свържете с лекар. На мен хирурга ми обясняваше със схема, че става опасно, ако камък запуши канала на панкреаса, но не съм лекар ,за да го обясня точно. Черта ми нещо като дърво и имаше каналчета от панкреаса и жлъчния мехур, които сякаш се събираха. Имам позната, която имаше само възпаление на панкреаса. Най-добре посетете лекар скоро.

# 67
  • Мнения: 414
Здравейте!
Повече от 10 години знам за наличието на камъни в жлъчката ми. Попитах гастроентеролога си какво да правя с тях, а тя каза, че докато не ми правят проблеми ще стоят. Аз имам тежко чернодробно автоимунно заболяване и заради него е по-добре да имам жлъчка. Ходя редовно на контролни прегледи, досега сериозни проблеми с жлъчката не съм имала. Лекарката също казваше, че всичко изглежда спокойно, кръвните изследвания бяха наред.
Бях добре до 20 юли, когато неочаквано получих тежка криза - панкреатит. Все още не е отминала. Чувствам се зле, на диета съм, почти не се храня и не мога да спя, но не отминава. Знам, че панкреатит се получава от храна и алкохол или от камъни в жлъчката. Храната не е, защото съм на строга диета, значи са камъните.
В момента лекарката ми е в отпуск, ще се върне чак на 24. Тогава ще обсъждаме операция.
Обаче ако някой е имал панкреатит заради жлъчката, моля да сподели как е овладял кризата, защото аз не успявам?
Чувствам се напълно изтощена от едномесечен глад и недоспиване.

Пп Чета, че слагали някакви метални клипси. Това задължително ли е, защото имам и Бехтерев и ЯМР ми се налага да правя понякога, а рентген- всяка година?
От 12 г съм с огромем намък в жлъчката  последно време почнах да имам доста кризи ям само препечена филия със сирене.. иначе за клипсите няма как да се избегнат на 5-ти ходих точно заради това да разговарям с лекаря ми заради ЯМР все още не съм оперирана.

# 68
  • Мнения: 8 803
Най-добре се свържете с лекар. На мен хирурга ми обясняваше със схема, че става опасно, ако камък запуши канала на панкреаса, но не съм лекар ,за да го обясня точно. Черта ми нещо като дърво и имаше каналчета от панкреаса и жлъчния мехур, които сякаш се събираха. Имам позната, която имаше само възпаление на панкреаса. Най-добре посетете лекар скоро.

Имам чувството, че някой камък се е раздвижил, защото понякога усещам пробождане под реброто в дясно. Ще трябва обаче да се свържа с хирург, не с гастроентеролог, с какъвто се разправям в момента. В понеделник ще ида на хирург.
Възпаление на панкреаса имам, защото липазата ми е висока, алфа амилазата не. Интересното е, че един ден съм добре, друг имам чувството, че ще се пръсна, направо ще умра. Затова ме съмнява, че някой камък се движи и затова съм получила панкреатит.Възпалението постепенно минава, но камъните си се движат може би....

# 69
  • Мнения: 1 289
Ън, както се разбра, клипсите са стандартни за операцията. За ЯМР не са проблем. Ами, в първия възможен момент, след като се завърне лекарят - обсъдете дата за операция. Като чета, положението звучи сериозно. Не знам дали панкреатит се получава основно от камъните, но тези пробождания в дясно, както и болка в целия гръден кош, дясна плешка и ръка, си ги имах дори само с камъни в жлъчката, без възпаление. На ехограф, бяхте ли?

# 70
  • Мнения: 1 091
Ън, както се разбра, клипсите са стандартни за операцията. За ЯМР не са проблем. Ами, в първия възможен момент, след като се завърне лекарят - обсъдете дата за операция. Като чета, положението звучи сериозно. Не знам дали панкреатит се получава основно от камъните, но тези пробождания в дясно, както и болка в целия гръден кош, дясна плешка и ръка, си ги имах дори само с камъни в жлъчката, без възпаление. На ехограф, бяхте ли?
Според мен не само от камъни се получава панкреатит. Имам позната с отстраненен мехур и наскоро имаше възпаление на панкреаса.

# 71
  • Мнения: 705
От 2-3 дена имам някаква  тежест на мястото на жлъчката и черния дроб. Понякога и в плешката.Не е болка,а дискомфорт.Храня се с  позволена храна. Може да  е преди  хранене, а може и след. Появява се  по няколко пъти на ден.Това нормално ли е или трябва да ходя на лекар.?Правен ми е ехограф на 14 ден след  операцията и  било наред уж всичко тогава

# 72
  • Мнения: 5 546
Здравейте, дами, много се радвам, че открих тази тема. Мъките ми започнаха по време на бременността и продължиха след нея. За половин година получих над 10 тежки кризи, като поне половината протекоха със завишени ензими АСАТ, АЛАТ, ГГТ. Пробвахме лечение с Урзофалк, но стана по-зле и ми казаха, че съм за операция. Най-бруталните кризи ми бяха на фона на плодове и зеленчуци - диви ягоди, зелена салата (само марули, нищо друго), сливи. Понякога ме държат и 24 часа и лекарствата от типа на Но-шпа, Дуспаталин, Бусколизин, Спазмалгон имат все по-малък ефект... Знам, че съм за операция, но с малко бебе никак не ми се ще да се подлагам на втора коремна операция след секциото за толкова кратък период, а и се притеснявам, че при много от вас проблемите и болките си продължават. Не знам как да постъпя. Готова съм да ям само ориз и картофи, но ме наплашиха, че един ден мога да получа криза и от тях, ако някой камък тръгне случайно надолу по каналите. Как да постъпя, дайте съвет. Има ли сред вас такива, които с подходящ режим някак са избегнали операцията и вече си живеят в приятелски отношения с камънаците в мехура? Simple Smile Благодаря.

# 73
  • Мнения: 1 091
Здравейте, дами, много се радвам, че открих тази тема. Мъките ми започнаха по време на бременността и продължиха след нея. За половин година получих над 10 тежки кризи, като поне половината протекоха със завишени ензими АСАТ, АЛАТ, ГГТ. Пробвахме лечение с Урзофалк, но стана по-зле и ми казаха, че съм за операция. Най-бруталните кризи ми бяха на фона на плодове и зеленчуци - диви ягоди, зелена салата (само марули, нищо друго), сливи. Понякога ме държат и 24 часа и лекарствата от типа на Но-шпа, Дуспаталин, Бусколизин, Спазмалгон имат все по-малък ефект... Знам, че съм за операция, но с малко бебе никак не ми се ще да се подлагам на втора коремна операция след секциото за толкова кратък период, а и се притеснявам, че при много от вас проблемите и болките си продължават. Не знам как да постъпя. Готова съм да ям само ориз и картофи, но ме наплашиха, че един ден мога да получа криза и от тях, ако някой камък тръгне случайно надолу по каналите. Как да постъпя, дайте съвет. Има ли сред вас такива, които с подходящ режим някак са избегнали операцията и вече си живеят в приятелски отношения с камънаците в мехура? Simple Smile Благодаря.
На колко месеца е бебето? Аз се оперирах когато моето беше на 2м. Никой не ме е питал каке било родено, но аз родих естествено, без упойки. Не трябваше да го вдигам месец.
Колкото е по-малко бебето е по-добре, защото е по-леко.

# 74
  • Мнения: 3 322
Здравейте, дами, много се радвам, че открих тази тема. Мъките ми започнаха по време на бременността и продължиха след нея. За половин година получих над 10 тежки кризи, като поне половината протекоха със завишени ензими АСАТ, АЛАТ, ГГТ. Пробвахме лечение с Урзофалк, но стана по-зле и ми казаха, че съм за операция. Най-бруталните кризи ми бяха на фона на плодове и зеленчуци - диви ягоди, зелена салата (само марули, нищо друго), сливи. Понякога ме държат и 24 часа и лекарствата от типа на Но-шпа, Дуспаталин, Бусколизин, Спазмалгон имат все по-малък ефект... Знам, че съм за операция, но с малко бебе никак не ми се ще да се подлагам на втора коремна операция след секциото за толкова кратък период, а и се притеснявам, че при много от вас проблемите и болките си продължават. Не знам как да постъпя. Готова съм да ям само ориз и картофи, но ме наплашиха, че един ден мога да получа криза и от тях, ако някой камък тръгне случайно надолу по каналите. Как да постъпя, дайте съвет. Има ли сред вас такива, които с подходящ режим някак са избегнали операцията и вече си живеят в приятелски отношения с камънаците в мехура? Simple Smile Благодаря.
Точно това, от което сте получили криза е забранено при камъни в жлъчката. Диетата е доста ограничена и аз лично по-скоро бих се оперирала (което и направих) отколкото да я спазвам. Щом правите кризи толкова често по-всяка вероятност ще станат още по на често и още по-болезнени. Не ме разбирайте погрешно, изобщо не искам да ви плаша. Но знам какво е да си правил криза и на другия ден да трябва да се грижиш за дете или да си сама с детето и да направиш криза и да няма кой да дойде при вас. Моят син беше малко по-голям обаче. Също така е немислимо да си помислите за друга бременност с камъни. Секциото боли повече от операцията за жлъчка и периода на възстановяване след секцио е по-дълъг. Оперирана съм преди 2г и 9м и не съм имала проблеми след операцията, освен след едно преяждане с агнешко на пещ на Гергьовден, но аз се нахвърлих само на мазното и бях 2 дни само на месо. Изкарах един ден после на плодове и зеленчуци и реших проблема. Но болки не съм имала, а само тежест в дясно. Това беше 6м след операцията. То сигурно и жлъчка да имах пак щях да си изпатя тогава. Изкарах и спокойна втора бременност без жлъчка. Към този момент ям и пия абсолютно всичко.

Общи условия

Активация на акаунт