НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 140

  • 50 322
  • 759
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 176
Много ме е страх да си задам въпроса, защото усещам как ръчкам кутията на Пандора, но все пак:
Холестеролът - добър, лош - се обсъжда периодично. Това, което не помня да съм срещала, е въпроса за триглицеридите. Можете ли да споделите какви са наблюденията ви върху отношението между режима и стойностите им? (от това, което сте чели или наблюдавали във вашите изследвания)

# 91
  • Мнения: 2 275
Е, точно триглицеридите са най-безобидната тема, защото това е първият подобрен показател и те най-зависят от въглехидратите. При мен подобрение още първите 3 месеца и сега като видя леко покачване веднага се сещам как съм била на по-свободно нввмх известно време. За мен е много по-важен показател от холестерола.
Внимание: изкуствените естествени подсладители увеличават триглицеридите точно така както и хляб/вафли/торти и подобни. Нищо,че много тук се успокояват с "това са 0 калории". Явно черния дроб или не знае да брои калории или не му и пука за калориите.

# 92
  • Sofia
  • Мнения: 26 692
При мен имаше промяна в добрия/нисък/ и лошия/висок/холестерол.
Триглециридите винаги са ми били в норма,въпреки наднормените килограми и спазване на този режим от почти 3,5год.

Последна редакция: пт, 30 юли 2021, 16:45 от Doli

# 93
  • Мнения: 1 176
Благодаря ви!
tania6, а това до колко е зависимо от източниците на мазнини в режима? В произволни материали, които четох до момента, забелязах забрана за мазни меса (забраната е и от ендокринолога), масло и, което най-малко очаквах, кокосово масло. Помня какво напомняш периодично - че не са това единствените източници на мазнини, питането ми е колко е критично избягването им при човек с вече високи триглицериди?

# 94
  • Мнения: 13 913
От колко време си на ВМНВ режим и в момента активно ли сваляш тегло? Че по време на отслабване май точно триглицеридите не бяха много за гледане, ако правилно си спомням.

# 95
  • Мнения: 5 114
Ендокринолозите масово се изказват по този начин заради едни остарели изследвания от 60-70-те год. на миналия век, когато компании, произвеждащи зърнени закуски, макарони и растителни масла започват да спонсорират изследователски институти. Най-често интересът на ендокринолозите се ограничава до наученото в университета и си карат по това през цялата кариера. Спокойно си яжте мазнини от животински източници и избягвайте слънчогледови, царевични, соеви, рапични и прочее олиа. Както и захари, "пълнозърнести" боклуци и преработени храни. В линка по-долу се цитират доста проучвания, които коментират точно това. С две думи - триглицеридите падат, добрият холестерол се покачва при нисковъглехидратна диета.
https://www.verywellfit.com/low-carb-diets-for-cholesterol-and-t … lycerides-2241946

Аз впрочем мога да кажа същото и от своя опит. Моите триглицериди са 0,53 към юни тази година, макар че съм вече изцяло на животински продукти. За мен една нормална вечеря е от яйца на очи в масло, бекон (но не пържен, че му губя мазнината) и телешки бургер (само кюфтето).

# 96
  • Мнения: 13 913
Е, то до не чак толкова далечното минало беше често и да рекламират маргарини като по-полезни от маслото, пак във връзка с холестерола... А най-голямата гавра дето съм виждала е реклама на маргарин от зехтин. Ами, язък за зехтина ако наистина има зехтин в него.
Все още имам приятели които вярват на това, че и слънчогледовото олио и то по-полезно било. После се чудят защо така и как така, като си видят изследванията. Ама те само с олио готвят, само маргарин мажат на филиите, почти не ядат яйца, даже на пилето кожата махат, видите ли...
Ама ако се изкажа че олиото е вредно, а маслото не е, ме обявяват за луда, която съвсем скоро ще се спомине от висок холестерол.

# 97
  • Мнения: 1 176
natka, за мъжа си питам. Преди 3 седмици започна да чисти храната. Изследванията са от преди да се вземе в ръце.
Ендокриноложката е от младите и рядко адекватни изключения. Като чета тук и в темата за ИР, не мога да си се нарадвам на късмета, че открихме точно нея. Препоръките й бяха не против мазнините, а да се наблегне на други източници (мазна риба, например).

# 98
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 709
Не е много в дискусията, но открих начин да убедя хора, че слънчогледовото олио не е стока...
На какъвто и незалепващ тиган да сложиш 3 пъти олио - без значение за палачинки, за яйца или за друго - от това тиган повече не става. Образува се лепкав грапав слой, който не се мие с нищо... Е - нямам миялна машина - може и в нея да се отмива, но при ръчно миене - не се маха. И скъсява значително живота на тигана...
Откак готвя с масло и зехтин - тиганите са ми вечни... Wink

# 99
  • WonderLand
  • Мнения: 3 896
Хм, аз пък това с олиото и тигана не съм го изпитвала. Даже специално за палачинките преди режима само с олио не ми се скапваха тиганите. Тиганите ми са в перфектно състояние, имам ги от години, когато си готвех с олио най-редовно. Иначе това лепкавото ми се получава по самите краища на тавите, които използвам за печене на бисквитки, меденки, дребни сладки и т. н  (хоби ми е), та от там си мисля, че когато се нагрява прекалено дълго време и е само мазнина се получава така по съдовете. Аз също нямам миална и не съм намерила ефективен метод да го почистя. Не защитавам слънчогледовото олио, просто споделям наблюдения. Иначе го ползвам от време на време за някои дребни неща (да си намасля тигана примерно) , но аз напоследък и не готвя толкова, предимно неща на грил тигана правя. Със зехтин не мога да свикна да готвя, усещам го, променя ми аромата и не мога да му се нагодя, по-скоро масло се старая да ползвам.

# 100
  • София
  • Мнения: 14 323
От брашно се получават налепи, когато се панира. Няма значение с каква мазнина. Повечето незалепващи не са годни за миялна.

# 101
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 837
Не е лошо слънчогледовото олио, ако е направено  по студено пресован начин . Така е и със зехтина.
Имаме маслинови дръвчета. Не са много, но от тях си правим около 40 литра студено пресован ( девствен/ virgin)зехтин. От пресованите остатъци правят още "зехтин". Правят "зехтин" и от костилките. Понякога, когато вятърът( тук вятър ни вей постоянно) духа откъм промишлената зона, миризмата е непоносима.
Днес правих ленено хлебче.
А утре ще докладвам резултатите от моят опит за студено маринована сьомга .


Днес вече е готова. Малко солена. Но опитах по-тънката част, та може и затова да е. Иначе е много вкусна.
П.П. И понеже я купих в последния момент, не ми дойде наум да поискам без кост и да ми махнат кожата. Малко я обезобразих де...Flushed

Последна редакция: сб, 31 юли 2021, 19:06 от danilu

# 102
  • Мнения: 7 294
natka, за мъжа си питам. Преди 3 седмици започна да чисти храната. Изследванията са от преди да се вземе в ръце.
Ендокриноложката е от младите и рядко адекватни изключения. Като чета тук и в темата за ИР, не мога да си се нарадвам на късмета, че открихме точно нея. Препоръките й бяха не против мазнините, а да се наблегне на други източници (мазна риба, например).

Заради какъв здравословен проблем на мъжа ти ендокриноложката не препоръчва мазни меса?
Заради триглицеридите ли само или и нещо друго?

# 103
  • Мнения: 1 176
Предполагам на база цялостната картина. Дала му е насоки за промените, които трябва да внесе в живота си и тази беше една от многото.
Съжалявам, не исках да окупирам темата. В края на крайщата, той упорито си прегърна НВ-ВМХ, така че ще говорим пак на следващите изследвания, ако се наложи. И ако ги доживее, защото започна да брои и моите въглехидрати Joy
(последното беше шега, аз съм си в темата и в средно-ниския спектър от преди него)

Последна редакция: пн, 02 авг 2021, 07:05 от evenfall

# 104
  • Мнения: 2 275
Ха. И моят като си подобри резултатите с режима ми разправя, че било "благодарение на него". Хич и не разбра колко дълъг му беше неосъзнатия преход до като стигна осъзнатия.
Малко са лекарите, които обръщат внимание на триглицеридите, а те са братовчеди на холестерола (така го срещнам във фр обяснения). Според мен са братовчеди и с кръвната захар.
А махане на мазните меса все още е традиционното и първо място за махане по медицинските писания от миналия век. Трудно ще се откажат.
За кокосовото е ,предполагам заради структурата му или просто от не познаване. То и палмовото (нерафинирано и не преработено) не е вредно и африканците го ползват от векове. С него проблема е екологичен от една страна и преработването от друга.
Не помня дали споменах, че в новите ми изследвания ВЕЧЕ няма горна граница за холестерола,  а за триглицеридите и кръвната захар са леко по-ниски от преди. Има напредък.

Общи условия

Активация на акаунт