НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 140

  • 50 212
  • 759
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 5 097
Не помня дали споменах, че в новите ми изследвания ВЕЧЕ няма горна граница за холестерола,  а за триглицеридите и кръвната захар са леко по-ниски от преди. Има напредък.

А прави ли ти впечатление колко тихомълком се прави това нещо Joy Иначе преди години проглушиха ушите на хората да не ядат масло, а да мажат маргарин, но сега тихичко ги правят тези промени.

Половинката отдавна го облъчвам на тема хранене, макар и не с цел да го превъзпитам, просто си споделям. От няколко седмици мина на бекон и яйца сутрин, като преди ядеше или пълнозърнест хляб с извара, маслини и зеленчук, или кисело мляко с овес, протеин и тн. Е, откакто е на яйца и бекон осезаемо му се намалиха мазнините около корема. Видя той този си успех и позагърби и другите въглехидрати, които приемаше през деня. Не се е заричал като мен, де, хапва от време на време и баница, и кроасан, но ги намали драстично.

# 106
  • Мнения: 2 275
Това, с холестерола съвпада (май) с падането на лиценза за статините. Няма да пълни джобове.
Страшното е, че метформина и подобни е без лиценз (глюкофажа е) и там вече май няма никаква надежда.
На ММ му бяха изписали глюкофаж, но той не го взимаше. След 6 месеца на режима и подобрени резултати ,лекарката вика " вие сте си сменили начина на хранене за да имате такъв успех". Знаят, отлично знаят, че храната е важна, но е по-лесно или изгодно с хапченца.

# 107
  • Мнения: 13 274
Моята лична лекарка беше изненадана като ме видя, бяхме се виждали точноп реди да мина на режим и после отидох след около година май за медицинско беше. Та докато тя пише, я помолих да се претегля на нейния кантар, че последно пак на него съм се теглила, да видя разликата. Жената беше супер изморена и чак тогава си вдигна главата, та изкоментира Аа, ама ти нещо на диета си минала май?
Казвам не баш диета, "спокойствие и силна храна" Grinning
Аа, не можело да бъде това, намалила съм яденето явно.

На познати край мен с високи триглицериди и прочие на изследванията масово им дават препоръка да пият пектин и да ограничават мазнините в храната... Иначе ги плашат че това е предвестник на диабет де.  Луда работа.

Не помня дали споменах, че в новите ми изследвания ВЕЧЕ няма горна граница за холестерола,  а за триглицеридите и кръвната захар са леко по-ниски от преди. Има напредък.

А прави ли ти впечатление колко тихомълком се прави това нещо Joy Иначе преди години проглушиха ушите на хората да не ядат масло, а да мажат маргарин, но сега тихичко ги правят тези промени.
Тя така тихомълком се смени и дефиницията за колективен имунитет на сайта на СЗО - първо пишеше имунитет придобит чрез преболедуване или ваксина, после някакси взе да пише само за ваксина...
Докато се позволява компании като Нестле и Кока-Кола да спонсорират проучвания за здравословно хранене и после те се публикуват и приемат за норма... как да очаква човек че се казва истината накрая?

Таня, статините все още се предписват много често, поне тук.

# 108
  • Мнения: 7 237
Предполагам на база цялостната картина. Дала му е насоки за промените, които трябва да внесе в живота си и тази беше една от многото.
Съжалявам, не исках да окупирам темата. В края на крайщата, той упорито си прегърна НВ-ВМХ, така че ще говорим пак на следващите изследвания, ако се наложи. И ако ги доживее, защото започна да брои и моите въглехидрати Joy
(последното беше шега, аз съм си в темата и в средно-ниския спектър от преди него)

Исках да разбера дали един от проблемите, заради които лекарката е препоръчала ограничаване на мазни меса, не е с ЩЖ. Това ме интересуваше по-конкретно Simple Smile

# 109
  • Мнения: 1 176
Стела, извинявай, ЩЖ в смисъл на щитовидната жлеза ли? Ако за нея питаш, не, там нещата са в норма.

# 110
  • Мнения: 2 275
Там, при вас все още има и горна граница за холестерола, която става все по-ниска и скоро ще стане на половината от тази в Скандинавските страни.
Досетих се за един скандинавец (не помня името) голям привърженик НВВМХ и победил започващ диабет. Човекът, инженер по професия се наложило и медицина да завърши, защото постоянно го нападали, че не е лекар и няма право да споделя такива (отлични ) резултати и успехи с това хранене. Та май много от нас натам са тръгнали. Последно четох една лекция за паразитите,която е за втори курс медицински сестри и....всичко разбрах.

Последна редакция: пн, 02 авг 2021, 11:39 от tania6

# 111
  • Мнения: 5 097
Идвам да се похваля официално с 10 свалени килограма от 1 януари насам Party Time А сега малко равносметка/личен опит:
- започнах с нисковъглехидратно хранене и фастове
- първите фастове бяха 16/8, като за 2 седмици минах на 18/6, а после лесно и на 20/4 и накрая OMAD
- правих от време на време яйчни фастове, които ми бяха безкрайно досадни, но пък и имах най-добри резултати след тях
- по едно време се "разлигавих" и не че качих, но задържах вода - позволявах си от време на време боклуци тип чипсове и бира (това са ми двете най-изкушаващи неща в тоя живот), на празници тип Великден си позволявах и картофи, и алкохол, и козунак/торта
- взех се в ръце и се амбицирах за морето, бях на стриктно кето и 24-часови фастове през делничните дни
- на морето заминах около 66 кг.
- на морето първите два дни ядох каквото ми се ядеше и се почувствах много зле (подут и болезнен корем, задържана вода, запек). Затова си минах на доброто старо нисковъглехидратно хранене
- когато се амбицирах за морето, беше 10 май, тогава за първи път почетох по-сериозно за карниворното хранене
- след морето се върнах към 24-часовите фастове, но ги разредих, 2-3 пъти седмично са вече (иначе нямам сила за тренировка, а тренирам малко преди хранене)
- от края на морската почивка насам съм на стриктно карниворно хранене (само животински продукти) и свалих още 2 кг
- сега съм 64 кг., като целта са ми мазнините да паднат под 30% и в идеалния случай да са 25-27%. Сега са 32%.

Другото - работя по 8 часа на компютър, от края на юни не съм приемала кофеин, спортувам 2-5 пъти седмично в зависимост от графика ми. Спя също по 8 часа на ден. В момента пия общо взето вода и газирана вода.

Целите ми - да падна под 30% мазнини и да си оправя съотношението на LH и FSH, гинекологът ми ги иска да е 0.75. Смятам, че инсулинът вече е под контрол, все пак отслабвам. Усещам, че и при половите хормони нещата се оправят - повиши ми се либидото, нямам ПМС, болките по време на цикъл са пренебрежими. Остава и да забременея...

# 112
  • Мнения: 39 561
Поздравления. А как с изчислява съотношението на ЛХ и ФСХ?

# 113
  • WonderLand
  • Мнения: 3 896
Stonefaced, от мен едно голямо гигантско БРАВО! Много труд си положила и резултатите ти са страхотни, ти си прекрасен пример за това, че човек трябва да слуша тялото си и да не се отказва, защото макар и бавно режимът ни работи, а тези резултати са дълготрайни!

# 114
  • Мнения: 7 769
браво, браво... и от мен голямо браво
ей сега да ми разправят, как със свободен режим се свалят кг
ми не се
продължавай да разказваш какво се случва с карнивор, следя ги във фейса, ама са ми абсолютно невъзможни в момента

# 115
  • Мнения: 5 097
Благодаря ви, момичета! Истината е, че в последно време дори не ми е трудно - в тея жеги така ме мързи да готвя, че ми е най-лесно да си запържа малко кайма в свинска мас и да чукна няколко яйца. Гледам и рецепти от време на време за палео/кето ястия и явно толкова съм свикнала с това просто хранене, че нещо като има повече от 3-4 продукта, ми се вижда непосилно.

Другото, което ми харесва, е че установих, че повечето млечни ми понасят добре. Хапвам от време на време високомаслени кисели млека тип овче, биволско или заквасена сметана. С кашкавалите и зрелите сирена също нямам проблем. Повече внимавам с родните саламурени, защото имат доста сол и ми действат демотивиращо на другия ден на кантара. Също така често си запържвам каймата в течна животинска сметана.

браво, браво... и от мен голямо браво
ей сега да ми разправят, как със свободен режим се свалят кг
ми не се
продължавай да разказваш какво се случва с карнивор, следя ги във фейса, ама са ми абсолютно невъзможни в момента

Аз и свободен режим - абсурд! Сигурно има хора, при които се получава номерът, но аз съм толкова лакома, че без едно мога, ама само с едно - никога. За мен няма нещо като "малко торта" или "малко картофи". Не знам дали това се лекува, но за мен моето не е нормално. Аз така си навлякох и проблемите, де, по книгите културно го наричат "модерна западна/американска диета". Жива лакомия е.
Иначе и за мен карниворното изглеждаше невъзможно. Всъщност YouTube, няма да забравя, ми препоръча първо това видео
https://www.youtube.com/watch?v=Hq-iOSq2mlY
Изгледах го и си казах, че тази е луда. Все още съм убедена, че има нещо ненаред в погледа ѝ, но малко по малко се превръщам в нея Joy Но ми допадна - от малка съм била все "по месото", дядо ми даже разказва майка ми като ме е захранвала с разни пюрета, сухари и тн. аз как жадно съм гледала към някакъв салам (защото той вече ми е бил давал без нейно знание) Satisfied А и ми е лесно откъм приготвяне на храната. В последно време се целя все към опростен живот, много неща раздадох от притежанията ми - книги, гримове, домакински уреди, дрехи, обувки. Някои го наричат минимализъм, аз не бих се нарекла минималист, то определено така ми харесва повече.

Поздравления. А как с изчислява съотношението на ЛХ и ФСХ?
Ами на 3-5 ден от цикъла се пускат двата хормона и после стойността на LH се дели на тази на FSH. Много често някои лекари даже така установяват поликистозата - LH е в пъти по-висок от FSH. При мен мисля, че най-много е бил 2 пъти повече, но и това е много.

Stonefaced, от мен едно голямо гигантско БРАВО! Много труд си положила и резултатите ти са страхотни, ти си прекрасен пример за това, че човек трябва да слуша тялото си и да не се отказва, защото макар и бавно режимът ни работи, а тези резултати са дълготрайни!

Режимът ни е супер! Странни са ми разни дами, които идват в темата с очаквания, че за 1 месец ще свалят 5 или повече килограма, не успяват разбира се и после по другите теми разнасят как не работил режимът. Дори и да стане това с петте килограма, не ми се вижда устойчиво. Може би и аз имам твърде богат опит с диетите и така съдя от моята си камбанария, но ето например целта ми за август са 2 свалени килограма. Знам, че е реалистично, но в никакъв случай не и лесно. Чета много книги, посветени на карниворното хранене, и всички те казват, че първо тялото трябва да се излекува, чак тогава започва отслабването. Това и Таня го е писала неведнъж тук.

Близки са ме питали дали този тип хранене е устойчив в продължителен период от време. Според мен да. Има доста хора, които се хранят по този начин с години. Не е никак малка онлайн карниворната общност (за съжаление офлайн такива хора не съм срещала, но и контактите са ми доста ограничени - семейство, работа, приятелски кръг). Но за себе си си мисля, че като си постигна целите, ще мина по-скоро на някакво нисковъглехидратно палео.

# 116
  • Мнения: 2 275
Ще видиш, че ще дойде време и ще можеш да хапваш малко картоф или друго и да спреш, мислейки си "само ми разваля вкуса на месцето". Също и количеството храна намалява от само себе си.
Споменавала съм и друг път семейството австралийци, които се хранят само и единствено с телешко месо заради болест (мисля лаймска ) при жената.  Невероятно добре изглеждат и те и децата: стройни, красиви, щастливи...
За трайно отслабване си трябва време докато тялото почне да гори собствени мазнини. Преди това има по-важна работа. Умна е природата,  за всичко е помислила въпреки упоритото желание на хората да я саботират.
Браво , продължавай така и скоро да видиш желаните две чертички. Нисковъглехидратно палео е идеално за дългогодишно хранене и добро здраве.
И аз така с рецептите,  гледам само тези с до 3 съставки. Вчера мярнах една, пишеше "само 7 съставки" и я подминах. Как ли пък не 7 съставки за пилешко.

Последна редакция: чт, 05 авг 2021, 08:42 от tania6

# 117
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 683
stonefaced - първо - поздравления за резултатите!

 И аз чакам момента, в който ще мога да мина с едно... Но още го няма. А близо 3 години се старая да се държа в релсите на режима.
Все още ми е много вкусно всичко забранено, все още успявам да се съботирам сама всяка седмица... За сега без трайни последствия - пу-пу...
Все още не мога да се мотивирам.

Но имам 2 деца, изглеждам що годе прилично... И сякаш това ми стига, а всъщност имам нужда от още малко... По едно време се бях мотивирала да падна под 60кг... Ама там си и  остана, нищо не направих Cry

Бях стигнала 63-64кг на 169 см - с поприбран корем, който ми е слабото място... Но сега пак съм 66-67, пак съм подута и се тресат сланини... Не намирам мотивация и да спортувам. Мързи ме ужасно...
Нещо хич не съм на фокус... То жега, болни деца, дори и на 35°С, те пак са болни... работата ми не ме вълнува, психоложката ми е в дълъг отпуск и не съм доволна... Confused

Мрън, мрън, мрън - благодаря за вниманието!

# 118
  • WonderLand
  • Мнения: 3 896
stonefaced, в абсолютно същото състояние съм в момента, гледам живота ми да е възможно най-опростен. Напоследък само ровя из шкафовете и се чудя кое по-напред да разкарам и на кого какво да дам. А за готвенето - така да не ми се готви и толкова да ми е лесно с този начин на хранене. От седмици не съм правила нещо по-различно от месо/ яйца и салата. Успях да погледна на храната от друг ъгъл и се чувствам прекрасно така. Колкото по-просто, толкова по-лесно и постижимо.

# 119
  • Мнения: 13 274
Ще видиш, че ще дойде време и ще можеш да хапваш малко картоф или друго и да спреш, мислейки си "само ми разваля вкуса на месцето". Също и количеството храна намалява от само себе си.
Споменавала съм и друг път семейството австралийци, които се хранят само и единствено с телешко месо заради болест (мисля лаймска ) при жената.  Невероятно добре изглеждат и те и децата: стройни, красиви, щастливи...
За трайно отслабване си трябва време докато тялото почне да гори собствени мазнини. Преди това има по-важна работа. Умна е природата,  за всичко е помислила въпреки упоритото желание на хората да я саботират.
Браво , продължавай така и скоро да видиш желаните две чертички. Нисковъглехидратно палео е идеално за дългогодишно хранене и добро здраве.
И аз така с рецептите,  гледам само тези с до 3 съставки. Вчера мярнах една, пишеше "само 7 съставки" и я подминах. Как ли пък не 7 съставки за пилешко.
Таня, с теб наистина ще се окажам роднини накрая Joy
Винаги съм била така с готвенето, рецепти записвам на малките листчета дето всеки си ги държи на бюрото, хем почеркът хич не е от най-ситните. Ако не се побира на такова листче, значи е или с много съставки, или е сложна - не е моята Grinning
Затова всеки път като някой изтъкне че изисква прекалено много готвене да се храни човек както се храня аз, се задавям от смях просто. То голямото готвене - мръвки, яйца, гъби и кюфтета дето в повечето случаи се готвят сами, а аз през това време режа зеленчуци за гарнитура и съм подредила и масата.
Правенето на пилешка супа ми е едно от най-завъртяните неща за готвене, смятай. Или от патешки шийки, че много я обичам обаче ме хващат дяволите докато обезкостя месото след като съм ги сварила, иначе става разкошна наистина.

Общи условия

Активация на акаунт