Починал наемодател

  • 2 622
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 188
Здравейте. Живея на квартира от близо една година, нямам никакви проблеми. Пиша понеже, днес трябваше да си платя наема, като звъня на хазяйката и ми вдига сина и като ми казва, че майка му е починала миналата седмица. Никой, нищо не ми е казал. Пък и коя съм аз. Апартамента е на майка му, на договора пише нейното име. Какво следва от тук нататък? Утре ще се виждам с него и какво да очаквам?

# 1
  • Мнения: 1 847
Ако имаш договор виж какво пише в него , синът е наследник...ако не му трябва апартамента продължаваш да си живееш там и плащаш наем на него, ако трябва да се дели с разни хора като наследство ще имаш предизвестие за напускане.

# 2
  • София
  • Мнения: 35 098
Форсмажор. Ще разговаряте, ще си каже условията и след уреждане на собствеността ще анексирате или ще направите нов, ако ви устройва.

# 3
  • Мнения: 14 844
Не съм сигурна, че е форсмажор, а и не е ок да бъде, защото може да й кажат от днес за утре да се изнася.
Много зависи колко са наследниците и какво искат. Ако наследниците са много, трябва да се разберат помежду си какво да правят с имота и на кого да плащаш. Ако не могат да се разберат или не искат да отдават под наем, трябва да ти дадат предизвестие според договора - месец сигурно, виж си го.
Накратко, приготви се за варианта да трябва да търсиш нова квартира.

# 4
  • Мнения: 8 804
Сключи договор  с всички наследници на жилището.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
Договорът за наем,  ако има достоверна дата, е задължителен за наследниците до предвидения в него срок, но не за повече от една година от смъртта на наемодателя.
Ако няма достоверна дата  - наследниците могат да се откажат от договора с 1-месечно предизвестие.
Ако наследниците решат да ви оставят - правите си нов договор с тях, ако решат да речем да продадат имота -  1 месечно предизвестие дават или най-много ви чакат 1 година, ако имате договор с достоверна дата

# 6
  • Мнения: 12 770
Синът ще каже какви са им плановете, но може да решат да продават, за да си разделят парите, а може и да ви повишат наема или да решат някой от тях да живее в апартамента.
Бъдете готови на всякакви варианти. Прочетете си договора и вижте какъв е срокът за предизвестие, настоявайте поне него да спазят.

# 7
  • Мнения: 15
Договорът вписан ли е в имотния регистър, след като е за повече от 1 години? Ако е вписан, независимо от собствеността той е валиден с всички клаузи в него.

# 8
  • Мнения: 912
Толкова глупости на куп, не бях чела. Достоверни дати, вписване в имотен регистър......и т.н...Всеки договор се прекратява със смъртта на някои от страните, освен ако изрично не не написано друго. Така считайте, че вече нямате договор. Разговаряйте с наследниците и ще разберете какви са им намеренията. Права над имота, нямате. Каквото искат наследниците, това ще е. Само чрез разговори, а не чрез гадаене, може да разберете какво да очаквате.

# 9
  • Мнения: 15
Толкова глупости на куп, не бях чела. Достоверни дати, вписване в имотен регистър......и т.н...Всеки договор се прекратява със смъртта на някои от страните, освен ако изрично не не написано друго. Така считайте, че вече нямате договор. Разговаряйте с наследниците и ще разберете какви са им намеренията. Права над имота, нямате. Каквото искат наследниците, това ще е. Само чрез разговори, а не чрез гадаене, може да разберете какво да очаквате.
Прощавайте, вие от позицията на адвокат/брокер/специалист по недвижими имоти ли се изразявате? Моля, посочете ми члена в закона, който прави нищожен вписан в имотния регистър договор след смъртта на наемодателя. Да ви спестя ровенето - няма такъв.
  Ако договорът е бил вписан по партидата на имота в Агенция по вписванията ,  при продажбата на жилището договорът за наем остава в сила спрямо новия собственик. Той е длъжен да търпи наемателя в имота си при спазване на договорни условия, вкл. наемната цена и срока на договора. - абсолютно същото важи и за наследник.
Впрочем, дори и наемател да почине договорът не се прекратява и това действие следва да бъде предприето изрично от неговите наследници.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
Albaa, ами вземи да прочетеш малко законите, преди да ръсиш глупости.
Смъртта на наемодателя не е основание за прекратяване действието на договора, т.к. същия не е сключен с оглед личността му. Договорът важи и за наследниците.
Точно за това се вписват договорите за наем в Имотен регистър, за да са сигурни наемателите, че ако имат договор за наем за 10 години, той ще важи и при смърт на наемодателя, и при последваща продажба  за новия собственик.

Последна редакция: вт, 20 юли 2021, 13:48 от bur02

# 11
  • Мнения: 14 844
Къде пише, че всеки договор се прекратява при смърт на някоя от страните? Ровя в ЗЗД, няма такова нещо.
П.п. изпреварихте ме.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
Имах подобен казус, всъщност много по-сложен, засукан, достоен за сценарий на трилър, но няма да се впускам в детайли, но се наложи да правя консулатия с адвокат, а и единия от наследниците също беше адвокат.

С две думи: апартамента ви е предостъпен и вие можете да разполагате с него (в общи линии без да имате право да го продавате разбира се) както намерите за добре в срока на действие на договора.

Наследника, получава както активите, така и пасивити, в това число и договорите.

Само си представете колко много наследници получават компаниите на родителите си и сега си представете според по-горната хипотеза колко много други партньори и фирми горят заради стотиците и хилядите прекратени договори. Абсурд.

Наследниците на апартамента трябва да приемат договора и да го спазват. Ако е срочен и го прекратят дължат неустойка. Изобщо се действа спрямо договора. В общия случай, договорите са с 1 или 2 месеца предизвестие, така че дължат такова, ако са решили да го продават сега.

Общи условия

Активация на акаунт