Колко струва човешкото самочувствие?

  • 3 146
  • 61
  •   1
Отговори
# 15
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
И аз така мисля, по-горе съм го казала...

Парите, изкарани с ум и можене...Хъм, те са следствие, не бих ги поставила като извор на самочувствие. На мен би ми дал самочувствие успешно завършен проект, а не заплащането, което ще получа за него...

# 16
  • Мнения: 8 505
Нищо не ми струва.И аз съм съгласна с УРИЕЛ.А това да приключа нещо успешно,да видя резултата от добре свършена работа...изобщо-да постигна някаква цел,ме кара да се чувствам удовлетворена.Разграничавам ги двете неща,не са едно и също за мен.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
И аз така мисля, по-горе съм го казала...

Парите, изкарани с ум и можене...Хъм, те са следствие, не бих ги поставила като извор на самочувствие. На мен би ми дал самочувствие успешно завършен проект, а не заплащането, което ще получа за него...


Едното е следствие на другото. Не е много нормално да ти доставя удоволствие, че си работила, вложила си ум, знания и професионализъм, а не си получила необходимата оценка, която в общия случай има финансово измерение. Това удовлетворително би ли подействало?

Идеята ми е да не абсолютизирате нещата. Малко едностранчиво ми се струва. Никой не може да ме убеди, че да живея в мизерия и недоимък ще е ползотворно за самооценката ми, ако и да имам най-прекрасните деца, съпруг и приятели.

# 18
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз говоря за мен при сегашното ми положение.......и аз си мисля, че ако съм бедна няма да имам голямо самочувствие...

# 19
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
dara, не абсолютизирам...И не съм казала, че ще имам самочувствие, ако живея в мизерия...
Просто парите не са всичко, но без тях не можем...

И, да, събитията, подхранващи самочувствието ни, не са същите, които ни карат да се усмихваме.

# 20
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Парите са хубаво нещо никой не отрича Naughty
Имам в предвид когато "САМО" парите са източник на самочуствие. Да загурбиш всичко и да се отдадеш само на печеленто на пари и после като няма какво друго дай те да са ми стимул в живота Stop
Според мен самочуствието е комбинация от фактори, най-вече в личен план (семейство, родители) ако те са ти дали добро образование, добър пример и любов -  защо това да не е източник на самочуствие? То нали доброто образование и добрия пример ни правят добри хора с перспективи за добри професионалисти и респективно шансове за добри доходи - ето ви една примерна редица. Аз откакто работя имам самочуствието, че сама си слагам хляба на масата Whistling нооо да се фукаш с парцалки и бижута си е доста парвенюшко(ако има такава дума Blush )

# 21
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Самооценката е що-годе устойчиво понятие. Самочувствието може да варира според ситуация, време, място, външен вид, пари, мъже, деца, животни....
Няма лошо в повдигачите на самочувствие, но трябва да си имаш базата.

# 22
  • Мнения: 6 461
Когато семейството ми е добре във всяко едно отношение винаги имам самочувствие. Peace

# 23
  • София
  • Мнения: 2 300
много пъти парите вдигат самочувствието на хора, които не са си мръднали пръста да ги изкарат...малко ли са например нафуканите девойки с вирнати носове и издържани от други...

ако човек е успял да спечели и печели добри пари, то това е следствие от добро образование, интелект и т.н., все неща, които сами по себе си дават добро самочувствие и тогава парите са само краен резултат...дори и да ги загубиш, като си печен, утре пак ще ги изкараш...те не са нещо, което ще ти вдигне кой знае колко самочувствието...

в този смисъл парите са извор на самочувствие за посредствените, които като останат без тях вече не са толкова уверени в себе си...

# 24
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Самооценката е що-годе устойчиво понятие. Самочувствието може да варира според ситуация, време, място, външен вид, пари, мъже, деца, животни....
Няма лошо в повдигачите на самочувствие, но трябва да си имаш базата.

Мислих, мислих и си прочетох мислите.
Самочувствието често попада под ударите на "идеал" изграден отвън с далеч по-прозаична цел - напр. външна красота=високо самочувствие.
Самооценката е тази, която е положена от съзнателна възраст и не се влияе драстично от моментната мода.
Въпрос е и на ценностна система.

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Когато семейството ми е добре във всяко едно отношение винаги имам самочувствие. Peace

Тук се бъркат понятията според мен.
Не става дума за удовлетвореност, дори щастие някакво.
Говорим за самочувствие. Неговите основи се залагат още в ранно детство. Те се обуслява от редица фактори през този етап - възпитание, внимание, изграждане на правилни критерии, насърчаване, поощряване.
Всичко останало в по-нататъшният живот би могло да стимулира самочувствето ни - като примера с доходите е удачен в този случай, също оценката за нас от околните. Но това са допълнителни фактори, които ако го няма това първоначално възпитано самочувствие биха превърнали индивида в парадиращо същество, намерило удобен начин да компенсира комплексите си, но за без истинско самочувствие.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
много пъти парите вдигат самочувствието на хора, които не са си мръднали пръста да ги изкарат...малко ли са например нафуканите девойки с вирнати носове и издържани от други...

....

в този смисъл парите са извор на самочувствие за посредствените, които като останат без тях вече не са толкова уверени в себе си...

"Нафуканите девойки с вирнати носове и издържани от други" изобщо не са екземпляри, чиято мотивация е интересна. Те не са представителна извадка на успелите хора със самочувствие. И като става дума за нещо такова, не разбирам защо те винаги изплуват като най-често използван пример.

В този смисъл не бих се съгласила, че парите дават самочувствие само на посредствените хора. Те просто са компонент от цялостната самооценка. И то не чак толкова несъществен. Да се твърди обратното ми се струва несериозно.

# 27
  • Мнения: 5 539
Ооо, моля ви, не се правете на "света вода ненапита"...
Пробвайте утре да излезете с 2 лева в джоба /и без скъпоценните си кредитни карти/ и ще видите дали цял ден няма да ви е криво и смотано. На връщане от работа минете през МОЛ-а и пак твърдете, че "парите не са извор на самочувствие".

# 28
  • София
  • Мнения: 2 300
много пъти парите вдигат самочувствието на хора, които не са си мръднали пръста да ги изкарат...малко ли са например нафуканите девойки с вирнати носове и издържани от други...

....

в този смисъл парите са извор на самочувствие за посредствените, които като останат без тях вече не са толкова уверени в себе си...

"Нафуканите девойки с вирнати носове и издържани от други" изобщо не са екземпляри, чиято мотивация е интересна. Те не са представителна извадка на успелите хора със самочувствие. И като става дума за нещо такова, не разбирам защо те винаги изплуват като най-често използван пример.

В този смисъл не бих се съгласила, че парите дават самочувствие само на посредствените хора. Те просто са компонент от цялостната самооценка. И то не чак толкова несъществен. Да се твърди обратното ми се струва несериозно.

Има и други примери, но този е най-безобиден...

Ооо, моля ви, не се правете на "света вода ненапита"...
Пробвайте утре да излезете с 2 лева в джоба /и без скъпоценните си кредитни карти/ и ще видите дали цял ден няма да ви е криво и смотано. На връщане от работа минете през МОЛ-а и пак твърдете, че "парите не са извор на самочувствие".


Това показва само едно - ти си човек с не особено високо самочувствие...

# 29
  • Мнения: 5 539
Спрайт - нещата такива, каквито са!  Wink

Общи условия

Активация на акаунт