Име Марина или Велина

  • 5 313
  • 85
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 245
Относно галените имена - забелязал съм че в различни региони на България, предпочитат да ми казват по различен начин. Някои варианти ми харесват, някои не. Понякога родители наричат по много странен начин децата си ( в смисъл на галено).
Един интересен факт - при малцинства (цигани ) са разпостранени двойните имена - рожденното име не се ползва, а всички  (даже и техните собствени родители) ползват второто, често нямащо нищо общо с истинското. На всичко отгоре празнуват именните си дни спрямо това второто име, а не другото по л.к.

# 46
  • Мнения: 3 597
Относно галените имена - забелязал съм че в различни региони на България, предпочитат да ми казват по различен начин. Някои варианти ми харесват, някои не. Понякога родители наричат по много странен начин децата си ( в смисъл на галено).
Един интересен факт - при малцинства (цигани ) са разпостранени двойните имена - рожденното име не се ползва, а всички  (даже и техните собствени родители) ползват второто, често нямащо нищо общо с истинското. На всичко отгоре празнуват именните си дни спрямо това второто име, а не другото по л.к.


Стана ми интересно 😁 Дайте пример . Аз не се сещам за такива в момента .

# 47
  • Мнения: 3 322
И двете са хубави, но бих избрала Велина.

# 48
  • Мнения: 1 245
Примери за двойните имена : Иванка - Валя , Лазарина-Лиляна, Цветанка - Пепа, първите са рожденните, другите се употребяват в действителност. Знаех още но сега не мога да се сетя точно. И то съм го откривал това случайно, когато съм им виждал л. документи примерно - тоест те умишлено не използват собственото/истинското си име.

# 49
  • Мнения: 6 166
kirasirrav, Не разбирам. Значи - кръщават си децата с две имена като второто е галено и после ползват само второто. Така ли? И защо си крият първото име?

И също, Валя не е ли краткото на Иванка?

*Мери*, на една площадка на едно момиченце й казваха Белка. Било от Изабела. Стана ми жал за хубавото име. Веднага направих асоциация с крава - Белчо и Сивушка.

Аз съм за Велина. На галено Вели. Марина не ми харесва. Все го свързвам с кофти жени. Замисляли ли сте се за Магда или Магдалена / Магдалина. Галеното е Маги и Мария Магдалена е другата много важна жена в живота на Христос.

Последна редакция: вт, 20 юли 2021, 13:38 от Елфичка

# 50
  • Мнения: 239
На мен Марина ми харесва повече. Това ми е едно от любимите женски имена. В днешния глобален свят името Марина е по-разпознаваемо в чужбина от Велина. Освен това ако е Марина, ще има имен ден (Св. Марина беше преди няколко дни)

# 51
  • Мнения: 1 245
Елфичка, не...детето си е кръстено с някакво име, след това незнайно защо започват да го наричат с другото, и така си остава форевър.
Един друг пример / на странна логика /- Камелия, кръстена на чичо си Кольо (който по паспорт е Никола ), и празнува именния си ден на Никулден, вместо на Цветница както би трябвало.
Иначе това със двойни/защитни имена го е имало много отдавна, и при българите, и при други народи в др. държави.
Има ги обяснени тези неща в разни етнографски материали.
Да допълня - Иванка и казват Ваня, на кратко/галено, а Валя идва от Валентина принципно. Имената си значат съвсем различни неща и именните дни изобщо не съвпадат.

Последна редакция: вт, 20 юли 2021, 15:08 от kirasirrav

# 52
  • Мнения: 6 166
Пффф. Наистина объркано. А защо правят така, знаеш ли? Изглежда ми като пълна подмяна на идентичността.

А те дори и да се представят с фалшиво име - в училище, на работа, като излизат от страната - няма да ги наричат с измислени имена.

# 53
  • Мнения: 5 559
Като прочетох за Камелия, кръстена на чичо си Никола, се сетих за една Михаела, кръстена на баща си Борис. Joy А логиката била, че княз Борис бил приел християнското име Михаил... Ако не ми бяха обяснили връзката, нямаше да се сетя.

# 54
  • София
  • Мнения: 1 977
Като прочетох за Камелия, кръстена на чичо си Никола, се сетих за една Михаела, кръстена на баща си Борис. Joy А логиката била, че княз Борис бил приел християнското име Михаил... Ако не ми бяха обяснили връзката, нямаше да се сетя.
Хахаха, разсмя ме искрено и аз трудно щях да се сетя😂😂😂

# 55
  • Мнения: 5 559
Нормално, даже връзката Светльо на дядо Ламби е по-очебийна. Joy

# 56
  • Down south
  • Мнения: 7 715
Нормално, даже връзката Светльо на дядо Ламби е по-очебийна. Joy
Електра Simple Smile

# 57
  • Мнения: 6 996
Марина повече ми харесва на мен.

# 58
  • Мнения: 3 597
И аз се разсмях с тези примери 😁

Ще се радвам авторката да се включи , когато се появи малката госпожица ❤

# 59
  • Мнения: 8
И аз се разсмях с тези примери 😁

Ще се радвам авторката да се включи , когато се появи малката госпожица ❤

Ами чакаме я вече. Надявам се до края на тази седмица да излиза, иначе ще предизвикват раждането. Изпусна си момента да се роди на 17.07. за жалост.

Общи условия

Активация на акаунт