Име Марина или Велина

  • 5 327
  • 85
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте,
Предстои ми раждане края на месеца и сме в голямо чудене дали да кръстим дъщеря ни Марина. Като цяло името много ни харесва, но нещо с прякорите за името имам аз проблем. Притеснението ми идва от там, че аз се казвам Мария и сме решили да бъде кръстена на мен, но не искам да е поредното Мими. Не, че след години ще имам някакъв контрол над тези неща, но е хубаво поне да знам.
Галените имена, които ми идват на ум са Мина, Мими, Мира, Миа, Мари.
Другото име, което сме избрали е Велина на мъжа ми и там някак си от към галени имена е по-лесно и са по-разнообразни. Но искаме да си е Марина като цяло, защото и месеца си е нейн и може и да се роди на 17 юли - Св.Марина.
Любопитно ми е, ако познавате някого в обкръжението си или вие самите се казвате Марина или Велина как ви казват на галено?

# 1
  • Мнения: 2 761
Марина е много хубаво име и няма нужда от галено. Познавам няколко жени с това име и настояват да се обръщат към тях с цялото име. Само за една малка Марина на 1,5 г. знам, че й казват Мими.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 027
Маринка, обичам на галено когато е името да се използва цялото с окончание.
 Елица - Еличка, Диана - Дианка/е
На синът ми в градината почнаха да правят съкращения, но аз казах че държа или да се използва самото име или с умалително окончание. Вече всички си му викат, както искам и даже той поправя хората, ако някой му каже друго, свикнал си е с цялото име. Така че от Вас зависи как ще казват на детето и как то само ще се възприеме.

# 3
  • София
  • Мнения: 23 044
Племеничката ми е Марина и и казваме Маринка/ Маринче. Става скоро на 3 г. Братовчедка ми също е Марина, на нея пък цял живот всички и казваме Инка/ Инче. 😀
Аз да си призная нямаше да реша, че детето е кръстено на Вас. Макар че първите три букви съвпадат, това са си съвсем различни имена, с различни имени дни и т.н.
Велина пък ми е много любимо име. Пак ще има хубав имен ден- на Великден.
Като цяло според мен и двете имена са красиви.

# 4
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 797
Марина.

# 5
  • Мнения: 8 578
И двете имена ми харесват и значенията са хубави. Марина - от морето, морска; Велина - велика. Ако все пак трябва да избирам - Марина. Допада ми една идея повече. Познавам само една жена, която се казва така и се обръщаме към нея с цяло име.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 25 287
Марина ми харесва повече, Мери бих казвала галено.

# 7
  • Мнения: 29 769
Марина ми харесва, с галено Мари.
Велина също е хубаво, галеното е Вели.

От двете имена предпочитам Марина.

# 8
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 047
На Марина - Рина или Ина. Познавам жена, на която ѝ казват Рина, съкратено от Екатерина.
Определено Марина няма да е кръстена на Вас.
На Велина - Лина или Ина.
Аз не бих съкращавала и двете имена.

# 9
  • Мнения: 312
И двете имена са чудесни - което и да изберете няма да сгрешите.
Галени на Марина най-често съм чувала Мери или Маринка,  а други които могат да се използват са Мари, Рина, Ина и техните умалителни. Харесват ми посочените от теб Мина, Мими, Мира, макар само Мими да ми се връзва с Марина.
За Велина най-често съм срещала Вили и Вели, вариант е и Ина/Лина.

# 10
  • Мнения: 5 182
Познавам една Венелина (знам, че не е същото) и ѝ казваме Вени. Познавам 2 дами Велина казваме Вели или Вел. Познавам 5 момичета Марина и никой към нито една не се обръща с галено име име. Името е достатъчно кратко и звучно, няма нужда. Много рядко някой си позволява Маринка, но е изключение.

Скрит текст:
Аз съм фен на галените имена от средата на името, да не започват с буквата, тъй че на Марина спокойно мога да кажа Ари, но пак - не мисля, че е необходимо - обожавам името и не бих го съсипвала с Мими, само заради първата буква.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 25 287
Галените имена не се използват, за да придадат краткост и звучност. В тоя смисъл няма как да "съсипя" което и да е име с галено, идеята на галените имена е друга, а именно да изразят точно галено и нежно отношение. Не обичам в неформална обстановка близки и приятели да ми използват цялото име, аз също предпочитам да използвам галени, колкото и красиво да е пълното име.

# 12
  • Мнения: 13 593
И двете имена са хубави. Леко раждане .

# 13
  • Мнения: 5 182
Галените имена не се използват, за да придадат краткост и звучност. В тоя смисъл няма как да "съсипя" което и да е име с галено, идеята на галените имена е друга, а именно да изразят точно галено и нежно отношение. Не обичам в неформална обстановка близки и приятели да ми използват цялото име, аз също предпочитам да използвам галени, колкото и красиво да е пълното име.

Офтопик, но за мен е достатъчно показателно специално за това име, че нито една от дамите не възприема галено име, не се представя с такова, не изисква такова и т.н. Говоря за тези, които познавам, разбира се, със сигурност има и Мими-та сред Марините.

Авторке, в общия случай детето ще си избере как да му казват като порастне, но до преди това можеш спокойно да наложиш, каквото галено име решиш или пък никакво. Аз лично вкъщи нямам галено име, всички роднини си ми казват с цялото.

# 14
  • Мнения: 12 864
Марина повече ми харесва. Познавам Марина, на галено пак си е Марина.

# 15
  • Мнения: 11 573
Галено на Велина- Вили.
Повече ми допада от Марина, но и двете са хубави.
Леко раждане!

# 16
  • София
  • Мнения: 1 979
Марините, които познавам са или Марина просто или за близките и в по-лична обстановка Маринка. За мен Марина не е кръстено на Мария, но важното е на вас да ви харесва и така да го чуствате.
Велините, които познавам винаги са Вили.
И двете имена са хубави.
Галеното може да го контролирате, но само до известна степен и докато е малко детето, в по-късен етап самото дете ще нареди как да се обръщат към него по свой вкус. Моята дъщеря е на осем, но си казва на всички, че иска да и казваме с цяло име, синът ми също, не е произлязло от мен, аз си ги лигавя вкъщи, те просто много си харесват имената целите и така ги наричат и приятелите им.

# 17
  • Мнения: 22
Имах съученичка Марина. Галените й имена бяха Маринка, Мари, Мери, а знам че баба й я наричаше Нинка.

# 18
  • Мнения: 339
Моя много близка приятелка се казва Марина. Обръщаме се към нея с цяло име или Маринка/че. Името е прекалено хубаво, за да се съкращава.
Велина е също хубаво име, но Марина ми е по-любимо, а и е много подходящо за лятно момиче. 🙂

# 19
  • Мнения: 2 631
Марина от мен. Велина не ми харесва. На Марина има много галени-Мери, Ина, Мина, Маринка, Маринче. Аэ бих эаложила на Марина-беэ галено, също е много хубаво.

# 20
  • Мнения: 1 410
От двете - Марина. Познавам Марина, към която се обръщам с цяло име.

Като комбинация от Велин и Мария се сетих за името Велимира. Може да Ви допадне.

Леко раждане!

# 21
  • Мнения: 3 922
И двете са хубави, все пак клоня към Велина.
Познавам няколко Марини и на всички им казват с цяло име.
Мария и Марина нямат нищо общо, ако искате да я кръстите на Вас.
От Мария има други производни, също хубави имена.
А пък ако се роди на празника - и от Марина има хубави производни.

Ако искате да се съобразите с религията, но се роди след 17 юли, вижте кой е най-близкият предстоящ и изберете такова име. Този месец от днес нататък  празнуват:
14.07 - Орлин
15.07 - Владимир, Влада, Владислава
16.07 - Юлия, Джулия Hearts
17.07 - Марина
20.07 - Илинден
22.07 - Мадлен, Магдалена, Магда, Миглена
23.07 - Успение на св. Анна
.......... и т.н.

-

Последна редакция: вт, 13 юли 2021, 15:08 от Greene

# 22
  • Мнения: 8
От двете - Марина. Познавам Марина, към която се обръщам с цяло име.

Като комбинация от Велин и Мария се сетих за името Велимира. Може да Ви допадне.

Леко раждане!

Мъжът ми се казва Велимир 😁 От там и ни дойде идеята за Велина.

Идеята с кръщаването на мен или мъжа ми беше просто детето да носи една от нашите букви. Не да е производно на нашето име. За това за мен поне ще си е кръстено на мен, защото ще носи моята буква. Все пак тя си е отделен човек и не съм искала да носи същото име като мен.
Като цяло се радвам, че повечето Марини във вашето обкръжение ги наричат с цяло име. А Маринка и Маринче не ми допадат, защото аз много се дразня като някой ми каже Марийка или Марийче. Но в крайна сметка аз ще имам контрол над галените имена до една възраст, както казвате.
Благодаря на всички за предложенията. 😊

# 23
  • Мнения: 3 041
Аз бих предпочела Велина. Звучи ми по-нежно, по-ефирно някак си.
Марина не ми харесва. Съжалявам!

# 24
  • Мнения: 1 245
От двете аз съм за Марина. Велина може би е по-типична за македонските краища.
Иначе предпочитам Валентина/ съответно Валя, Виолета/Вили.
А като вариант на Марина - Мариана, по добре ми звучи.

# 25
  • Мнения: 12 386
Марина и от мен. На галено може и  Ина или Рина. Децата ми имат приятелка Марина, 10-годишна и й казваме Маринка, Маринче, рядко Мими.

# 26
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 310
Марина-красиво,женствено,интернационално име,хубаво значение,има имен ден.Не бих използвала галено.

# 27
  • Мнения: 5 581
И двете имена са приятни, но за жалост всяко от тях свързвам с по един хубав и по един не толкова хубав човек, та ми е трудно да дам безпристрастна оценка.
На Марините си им казват Марина, без галено. На Велините им казват Вели и Лина. (В скоба ще кажа, че на една Марина са й казвали децата Ламарина, а на едната Велина - Върлина. Слагам го в скоба, защото и на най-хубавото име може да се намери подигравателен прякор, но все пак да имате предвид.)
Фен съм на разнообразието и щом не искате да е дословно на Вас, а по-скоро ще ползвате буквичка, с М повече ми харесва Магдалина, а с В - Виктория и Валентина.
Успех и леко раждане! 🍀

Последна редакция: вт, 13 юли 2021, 18:20 от АлисаВСтранатаНаЧудесата

# 28
  • Мнения: 1 410
E, щом съпругът Ви е Велимир, Марина Велимирова ми звучи по-добре от Велина Велимирова. Прекалено сходни са, а са и две съседни имена. Освен това, ако е Велина, може да го бъркат с Ивелина. Затова на Ваше място бих избрала Марина. Успех!

# 29
  • Мнения: 3 922
Сходни са, но презимето рядко се използва, освен при попълване на документи.

# 30
  • Sofia
  • Мнения: 1 441
Марина е прекрасно! Галеното ще си дойде спонтанно в семейството и не е нужно да е Мими. Ина е хубава опция.
С буква М много харесвам Маргарита — цветно, дълго, звучно и не се среща често сред деца.

# 31
  • Мнения: 3 142
Марина 💗💞💕
Познавам Марина, на която всички казват Марина.

# 32
  • Мнения: 1 459
И аз съм за Марина, заради светицата, а и го свързвам с морето. Може на галено дa й викате Мари.

Последна редакция: ср, 14 юли 2021, 21:56 от Atamagaokashii

# 33
  • Мнения: 410
С галено име рядко се обръщат към мен. Дори майка ми и мъжът ми използват цялото ми име. Иначе -Миме,Мери,Маринче,Маринка различно според човека. Не обръщам чак толкова внимание. Харесвам си името и му се радвам изцяло😉

# 34
  • Down south
  • Мнения: 7 724
Предстои ми раждане края на месеца и сме в голямо чудене дали да кръстим дъщеря ни Марина.
Марина е прекрасно име. Интернационално.

# 35
  • Мнения: 802
Не мога да кажа категорично кое ми допада повече.
 Марина ми е романтично,морско, лятно /каквото и бебче очаквате/. Обожавам морето и значението ми е много на сърце. Единствено ми идва една идея по-грубо зарази буквата “Р”
 Велина пък е по-нежно и по-леко всякаш, такова едно като перце.
И друг път съм споделяла, че мн харесвам имена, при които има редуване на гладна и съгласна, а при вас това ще се случи, което и име да изберете.
На позната Велина й казваме на Галено вели.
На Марина наистина цялото име или евентуално маринКа Simple Smile

# 36
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 217
И двете имена ми харесват. И добре звучат с фамилията Александрова.
• Марина е латинско име, което означава морска.
• Велина е славянско име, което означава славна, прочута.
И двете имат хубаво значение. И двете имат имен ден.
Велина звучи по-меко и нежно. Марина е по-твърдо, заради буквата Р в средата, но и по-звучно.
Според мен трябва да се доверите на вътрешния си инстинкт и да изберете това, което сърцето ви подсказва. Heart Decoration

# 37
  • Мнения: 3 597
Ето ме и мен - Марина 🙂
Родителите ми ме наричат Маринче , което аз също не харесвам . Маринче , Маринке и т.н. не бих избрала за галени , ако имах право на избор още от бебе 😁
Чичовците ми ме наричат Мими , братовчедка ми - Маре , доста приятелки шеговито - Марче .
На мен най-много ми допада Мери , което си личи 🙂

Леко раждане ви пожелавам ❤

# 38
  • au bout du monde
  • Мнения: 5 300
Познавам и с двете имена. На Марина семейството й казва Миме, другите си я наричат Марина.
Велина я наричат Вели.

Марина ми е по-звучно.

# 39
  • София
  • Мнения: 1 487
Марина е толкова красиво! Галено, ако е необходимо да има, на мен ми харесва Ина, Мина също е сполучливо.

# 40
  • София
  • Мнения: 23 044
Аз само се чудя защо някой ще си кръщава детето Марина, ако смята да цял живот да го нарича с имена, които нямат нищо общо с неговото- Мими и Мина примерно. 😀

# 41
  • Мнения: 2 631
Аз само се чудя защо някой ще си кръщава детето Марина, ако смята да цял живот да го нарича с имена, които нямат нищо общо с неговото- Мими и Мина примерно. 😀

В България эа жалост това е раэпространена практика и иначе хубави имена стават съвсем други Joy Димитър-Митко, Александър-Сашко, Петър-Пешо, Калина-Кики, Валентин(а)-Вальо(я), Цветелина-Цеци, Константин-Коце....

Эаложено е в народопсихологията, че като ти каэват цялото име, или ти четат конско, или не те харесват. Joy

# 42
  • Мнения: 5 182
Това с галените и съкратени имена е такъв нож с две остриета, че няма на къде. На мен от няколко години ми се налага да се представям в неформална обстановка със съкратено име, защото хората имат ужасния навик да ми избират такова, което им се струва логично, но на мен не ми харесва. И проблема е, че кажат ли ти веднъж така после трудно се изкоренява, защото в тяхната глава е правилно Grinning Не е невъзможно, има хора, които веднага могат да сменят обръщение, но има такива, при които е тежък процес. Някои ме наричат по-лесно по фамилия (не роднините ми разбира се, но и формална, и не формална обстанова), защото е много рядка и няма шанс да сбъркат обръщението и определено го предпочитам.

Обикновено при запознанство с човек, с когото знам, че ще се срещам пак, питам как предпочита да се обръщам. Ако иска цяло име - цяло да е. Ако иска кратко - кратко да е. Никога не си позволявам да си измислям, особено, от както една Йоанна и една Антония ми заявиха, че предпочитат Ани.

# 43
  • Мнения: 5 581
Аз само се чудя защо някой ще си кръщава детето Марина, ако смята да цял живот да го нарича с имена, които нямат нищо общо с неговото- Мими и Мина примерно. 😀
Не ми харесва галеното, което болшинството приятели използват за мен, но цял живот си мълча от деликатност, с идеята да не засегна хората, а и решавам, че не е кой знае какво, та да го правя на въпрос. Обаче искрено се радвам, когато някой се обърне към мен с цялото ми име или с по-симпатичното и не толкова разпространено галено. Simple Smile

# 44
  • София
  • Мнения: 1 979
Аз само се чудя защо някой ще си кръщава детето Марина, ако смята да цял живот да го нарича с имена, които нямат нищо общо с неговото- Мими и Мина примерно. 😀
Не ми харесва галеното, което болшинството приятели използват за мен, но цял живот си мълча от деликатност, с идеята да не засегна хората, а и решавам, че не е кой знае какво, та да го правя на въпрос. Обаче искрено се радвам, когато някой се обърне към мен с цялото ми име или с по-симпатичното и не толкова разпространено галено. Simple Smile
Според мен далеч по-добре е да сте директна и да си казвате, аз го правя, често се е случвало и да попитам някого как да го наричам ако имам съмнения.

# 45
  • Мнения: 1 245
Относно галените имена - забелязал съм че в различни региони на България, предпочитат да ми казват по различен начин. Някои варианти ми харесват, някои не. Понякога родители наричат по много странен начин децата си ( в смисъл на галено).
Един интересен факт - при малцинства (цигани ) са разпостранени двойните имена - рожденното име не се ползва, а всички  (даже и техните собствени родители) ползват второто, често нямащо нищо общо с истинското. На всичко отгоре празнуват именните си дни спрямо това второто име, а не другото по л.к.

# 46
  • Мнения: 3 597
Относно галените имена - забелязал съм че в различни региони на България, предпочитат да ми казват по различен начин. Някои варианти ми харесват, някои не. Понякога родители наричат по много странен начин децата си ( в смисъл на галено).
Един интересен факт - при малцинства (цигани ) са разпостранени двойните имена - рожденното име не се ползва, а всички  (даже и техните собствени родители) ползват второто, често нямащо нищо общо с истинското. На всичко отгоре празнуват именните си дни спрямо това второто име, а не другото по л.к.


Стана ми интересно 😁 Дайте пример . Аз не се сещам за такива в момента .

# 47
  • Мнения: 3 325
И двете са хубави, но бих избрала Велина.

# 48
  • Мнения: 1 245
Примери за двойните имена : Иванка - Валя , Лазарина-Лиляна, Цветанка - Пепа, първите са рожденните, другите се употребяват в действителност. Знаех още но сега не мога да се сетя точно. И то съм го откривал това случайно, когато съм им виждал л. документи примерно - тоест те умишлено не използват собственото/истинското си име.

# 49
  • Мнения: 6 166
kirasirrav, Не разбирам. Значи - кръщават си децата с две имена като второто е галено и после ползват само второто. Така ли? И защо си крият първото име?

И също, Валя не е ли краткото на Иванка?

*Мери*, на една площадка на едно момиченце й казваха Белка. Било от Изабела. Стана ми жал за хубавото име. Веднага направих асоциация с крава - Белчо и Сивушка.

Аз съм за Велина. На галено Вели. Марина не ми харесва. Все го свързвам с кофти жени. Замисляли ли сте се за Магда или Магдалена / Магдалина. Галеното е Маги и Мария Магдалена е другата много важна жена в живота на Христос.

Последна редакция: вт, 20 юли 2021, 13:38 от Елфичка

# 50
  • Мнения: 241
На мен Марина ми харесва повече. Това ми е едно от любимите женски имена. В днешния глобален свят името Марина е по-разпознаваемо в чужбина от Велина. Освен това ако е Марина, ще има имен ден (Св. Марина беше преди няколко дни)

# 51
  • Мнения: 1 245
Елфичка, не...детето си е кръстено с някакво име, след това незнайно защо започват да го наричат с другото, и така си остава форевър.
Един друг пример / на странна логика /- Камелия, кръстена на чичо си Кольо (който по паспорт е Никола ), и празнува именния си ден на Никулден, вместо на Цветница както би трябвало.
Иначе това със двойни/защитни имена го е имало много отдавна, и при българите, и при други народи в др. държави.
Има ги обяснени тези неща в разни етнографски материали.
Да допълня - Иванка и казват Ваня, на кратко/галено, а Валя идва от Валентина принципно. Имената си значат съвсем различни неща и именните дни изобщо не съвпадат.

Последна редакция: вт, 20 юли 2021, 15:08 от kirasirrav

# 52
  • Мнения: 6 166
Пффф. Наистина объркано. А защо правят така, знаеш ли? Изглежда ми като пълна подмяна на идентичността.

А те дори и да се представят с фалшиво име - в училище, на работа, като излизат от страната - няма да ги наричат с измислени имена.

# 53
  • Мнения: 5 581
Като прочетох за Камелия, кръстена на чичо си Никола, се сетих за една Михаела, кръстена на баща си Борис. Joy А логиката била, че княз Борис бил приел християнското име Михаил... Ако не ми бяха обяснили връзката, нямаше да се сетя.

# 54
  • София
  • Мнения: 1 979
Като прочетох за Камелия, кръстена на чичо си Никола, се сетих за една Михаела, кръстена на баща си Борис. Joy А логиката била, че княз Борис бил приел християнското име Михаил... Ако не ми бяха обяснили връзката, нямаше да се сетя.
Хахаха, разсмя ме искрено и аз трудно щях да се сетя😂😂😂

# 55
  • Мнения: 5 581
Нормално, даже връзката Светльо на дядо Ламби е по-очебийна. Joy

# 56
  • Down south
  • Мнения: 7 724
Нормално, даже връзката Светльо на дядо Ламби е по-очебийна. Joy
Електра Simple Smile

# 57
  • Мнения: 6 998
Марина повече ми харесва на мен.

# 58
  • Мнения: 3 597
И аз се разсмях с тези примери 😁

Ще се радвам авторката да се включи , когато се появи малката госпожица ❤

# 59
  • Мнения: 8
И аз се разсмях с тези примери 😁

Ще се радвам авторката да се включи , когато се появи малката госпожица ❤

Ами чакаме я вече. Надявам се до края на тази седмица да излиза, иначе ще предизвикват раждането. Изпусна си момента да се роди на 17.07. за жалост.

# 60
  • София
  • Мнения: 1 979
Стискаме палци!!!

# 61
  • София
  • Мнения: 23 044
Не е бил нейният момент. Wink

# 62
  • Мнения: 18 568
Като прочетох за Камелия, кръстена на чичо си Никола, се сетих за една Михаела, кръстена на баща си Борис. Joy А логиката била, че княз Борис бил приел християнското име Михаил... Ако не ми бяха обяснили връзката, нямаше да се сетя.

😀😀😀Ох, това много ме разсмя с Цар Борис. Само дето тая връзка много малко хора я знаят 😜 зор да е кръстено на някого детето. Светльо на дядо му Ламбо.
Марини познавам две. Едната на 70 +, другата на 30+. Марина и това е. За това име няма галено. Никога не съм чувала да наричат някоя Марина с каквото и да е галено.
И Велина познавам. Единствено Велинче се нарича. На Велина може и Вели.
Като цяло двете имена не ги харесвам.Велина харесвам в мъжкия вариант обаче(логика😀) Велин ми е много красиво име.
Но нямат нужда от галено, не са толкова дълги.
Марина ако е Мими или Мери се губи смисълът. Иначе Мери е хубаво.
Каквото и да решите, да се роди жива и здрава и леко раждане!

Елфичка, моята Изабела й казваме Белче чат - пат. Иначе официално галено е Изабелка или Бети.

Последна редакция: ср, 21 юли 2021, 22:32 от Ема Удхаус

# 63
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 797
Аз и един Филип на дядо му Пламен познавам (че на английски Филип се пишело с P...).

# 64
  • Мнения: 3 041
Кръстено на някой не означава ли да се ползва абсолютно същото име?
Защо само първата буква да се заимства и вече кръстено е на...

# 65
  • Мнения: 18 568
Кръстено на някой не означава ли да се ползва абсолютно същото име?
Защо само първата буква да се заимства и вече кръстено е на...
За мен е така. Аз не приемам кръстено на еди кой си ако не носи дословно името на този човек. Всичко друго е пълна измишльотина.

# 66
  • Мнения: 5 581
Аз и един Филип на дядо му Пламен познавам (че на английски Филип се пишело с P...).
Хахахаха. Пак добре, че връзката не е: обратното на Филип е Пилиф и започва с П. Joy

# 67
  • София
  • Мнения: 23 044
Кръстено на някой не означава ли да се ползва абсолютно същото име?
Защо само първата буква да се заимства и вече кръстено е на...
За мен е така. Аз не приемам кръстено на еди кой си ако не носи дословно името на този човек. Всичко друго е пълна измишльотина.
И за мен една буква нищо не значи и преди писах, че за мен е отбиване на номера. Хайде не е нужно името да е дословно, ама да имат един корен поне. Примерно при баба Иванка- Ивана, Ваня, Ивелина, а не Ирина, Илияна и т.н, които нямат нищо общо.

# 68
  • Мнения: 12 386
Кръстено на някой не означава ли да се ползва абсолютно същото име?
Защо само първата буква да се заимства и вече кръстено е на...
За мен е така. Аз не приемам кръстено на еди кой си ако не носи дословно името на този човек. Всичко друго е пълна измишльотина.
И за мен една буква нищо не значи и преди писах, че за мен е отбиване на номера. Хайде не е нужно името да е дословно, ама да имат един корен поне. Примерно при баба Иванка- Ивана, Ваня, Ивелина, а не Ирина, Илияна и т.н, които нямат нищо общо.
И аз така. И да не е дословно, но поне коренът да е общ и да имат един имен ден.
Борис - Борислав, Борил, Боряна например.
Приемам и преводните имена за кръщаване - Петър/ Камен, Иван/ Калоян.
Сегашните баба и дядовци вече и на първа буквичка се радват, ама младите май вече рядко кръщават дори и на първа буква.

# 69
  • Мнения: 5 581
Понякога името е комбинация между 2 (или повече) и нямат общ корен с поне едното. Познавам един Мирослав на дядо Марин и баба Славена, Детелина на дядо Димитър и баба Лина.
Моята Лъчезара е кръстена на бабите Лидка и Здравка и си го приемам така, нищо, че не е дословно на никого. Simple Smile

# 70
  • Мнения: 3 041
Кръстено на някой не означава ли да се ползва абсолютно същото име?
Защо само първата буква да се заимства и вече кръстено е на...
За мен е така. Аз не приемам кръстено на еди кой си ако не носи дословно името на този човек. Всичко друго е пълна измишльотина.
И за мен една буква нищо не значи и преди писах, че за мен е отбиване на номера. Хайде не е нужно името да е дословно, ама да имат един корен поне. Примерно при баба Иванка- Ивана, Ваня, Ивелина, а не Ирина, Илияна и т.н, които нямат нищо общо.
Понякога бабите и дядовците имат имена, които никак не върви да се използват в днешно време.

# 71
  • София
  • Мнения: 23 044
Ами не е задължително да се кръщава на някого, особено пък, ако имената не допадат на родителите.

Иначе Явомир е последното, което прочетох, ама той е на двамата си родители, а не на бабите. От Явор и Велимира. 😀

# 72
  • Мнения: 5 581
Ами не е задължително да се кръщава на някого, особено пък, ако имената не допадат на родителите.

Иначе Явомир е последното, което прочетох, ама той е на двамата си родители, а не на бабите. От Явор и Велимира. 😀
Разбира се, че не е задължително да се кръщава на никого, особено когато това, което се получава, е нещо като Явомир и Цанислав. Grinning

# 73
  • Мнения: 1 245
Допълвам с още едно (дано не е спам ) - кръстен Пенчо, всички му казваме Емчо/Еми/Емо.

# 74
  • Мнения: 8
Да ви се похваля. Точно на термин - 26.07. се роди малката голяма принцеса Марина ❤️ Естествено раждане с мерки 3780гр и 54см.
Щом я видях името и веднага си дойде на мястото.

# 75
  • Мнения: 5 182
Честита да ви е малката огнена Марина! Да е много здрава и усмихната! Blush

# 76
  • Мнения: 11 573
Да е жива и здрава Марина!
На теб- бързо възстановяване!

# 77
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 217
Честита радост, mrashkova29! Нека малката Марина да е здрава и много щастлива и Света Марина да я пази и закриля! Sparkling HeartHands PrayPeople Angel

# 78
  • Мнения: 2 761
Ех, че хубаво! Да ви е жива и здрава и много да ви радва!

# 79
  • Мнения: 3 142
Честито!!!
Да е жива и здрава!!!
Прекрасно име сте избрали!

# 80
  • София
  • Мнения: 23 044
Прекрасно! Да е жива и здрава!

# 81
  • Мнения: 3 922
Честита рожба! Хубава дата си е избрала да се появи малката принцеса!

# 82
  • Мнения: 5 581
Честито! Да е жива и здрава! 🌻

# 83
  • Мнения: 1 410
Честито и от мен! Здраве и всичко най-добро в живота!

# 84
  • София
  • Мнения: 1 979
И тук честито и много да ви радва!!!

# 85
  • Мнения: 3 597
Честита дъщеричка ! Да е много здрава малката Марина и да радва всички около нея ❤

Общи условия

Активация на акаунт