а как се обличате за театър/опера?

  • 9 118
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 315
Гледам да съм по-официална. И винаги съм обичала да се обличам по-добре като ходя на театър (ежедневното ми облекло е спортно) още от малка. Имам особено отношение към този вид изкуство - на 5 години за пръв път стъпих в театъра "за големите" и много го обичам. Някак неуважително ми се струва да отида с дънки  Embarassed. За жалост наскоро не съм ходила поради липсата на време.

# 16
  • Мнения: 2 897
Е как? Театърът е празник за душата...Не мога да отида с дънки, вътрешното ми "аз" ще е против.

Напълно подкрепям Peace
Не нося задължително костюм,но съм по-елегантно облечена в сравнение с ежедневния ми по-спортен стил.

# 17
  • Мнения: 510
Въпреки че виждам и хора облечени с дънки, лично аз винаги гледам да съм с панталон или пола. Особено за операта, където се усеща специфична атмосфера на култура и класика, наистина ще се чувствам неудобно ако се появя спортно облечена.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Обличам се както ако просто излизам някъде Wink

# 19
  • Мнения: 703
Официално!Театърът е моята голяма любов,музиката също,отдавам им заслуженото уважение!

# 20
  • София
  • Мнения: 3 271
Виждала съм много хора по дънки и всякакви спортни панталони да влизат в театрите или операта.
Аз немога да си представя да отида така облечена - това е въпрос на възпитание и себеуважение. Не ходя с вечерна рокля с гол гръб, но винаги официално облечена.

# 21
  • Мнения: 2 700
Ходя облечена като за работа, защото обикновено нямам време да се прибирам, да се преобличам. Естествено, не по дънки, но не и нещо специално или прекалено официално.
А действително навремето тоалетите бяха повече от впечатляващи. Майка ми и до днес има няколко дълги официални рокли, които вече никъде не могат да влязат в употреба.

# 22
  • Мнения: 5 877
Мда. А преди известен брой години мои колежки искаха да ходим на опера, защото, цитирам: "We're all dressed up and nowhere to go".
Много тъжно това, многооооооо!

А между другото милата ми майчица ми е подарила чудна червена пелерина. Облякла съм я веднъж за две години, за концерта на Берлинската филхармония. Дали пък да не ида на Набуко?  Joy

# 23
  • София
  • Мнения: 4 867
А между другото милата ми майчица ми е подарила чудна червена пелерина. Облякла съм я веднъж за две години, за концерта на Берлинската филхармония. Дали пък да не ида на Набуко?  Joy

само ако перелинката има скрито джобче за семчици, че да не ти се разваля удоволствието от представлението!

# 24
  • Мнения: 5 877
няма, пусто да остане. Ушила ми я е като на тримата мускетари, ама по-длъжка  hahaha Joy Joy Joy И едно алено червеноооооо...
...ама наистина, едно време - пък хеле в Добрич, където живеехме срещу театъра и редовно ходехме на някакви представления, а и камерната зала за концертите беше една луксозна, един Луи нинамсикойси - такова гласене падаше, прически-мрически, а сега - нъц.

# 25
  • Мнения: 372
Чувствам се еднакво добре както по дънки, така и с по-официални дрехи (но дрехи от типа на рокля с гол гръб, шлейф, пелерина, ръкавици с пайетки и воалетки и т.н.Grinning никога не бих сложила за родните представления, а може би и по принцип за такива прояви). Демонстирам добро възпитание не с официално облекло, а по-скоро с подходящи маниери - не-люпене на семки, не-говорене със съседа и по мобилния, не-задрявмане... Уважение и интерес към изкуството и творците обаче демонстрирам най-вече с посещения на постановки, по-чести от веднъж годишно Wink

# 26
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
няма, пусто да остане. Ушила ми я е като на тримата мускетари, ама по-длъжка  hahaha Joy Joy Joy И едно алено червеноооооо...
Носи си я, мари. Сега това е последен моден писък- червена пелерина. Даже се замислих дали да не си ушия таквоз нещо, ама сигурно ще приличам на домат.  Blush

# 27
  • Мнения: 5 317
само на театър съм ходила с ежедневно облекло.

# 28
  • Мнения: 6 167
спомням си как майка ми имаше тоалети специално за такива събития, а баща ми задължително слагаше вратовръзка. обожавах да ги гледам как се "гласят" преди да тръгнат...

...

държите ли на онзи специфичен стил и атмосфера, които съпътстват ходенето на опера и театър или може и по дънки? дали е въпрос само на изисквания или и на (себе)уважние?

по темата аз съм недостойна, но е хубав повод да ви разкажа как моят дядо и моята баба ходеха на театър,  опера или балет, изложба,.. Разтъжвам се ,  затова накратко:


официално облечени, строги тоалети, баба ми задължително имаше поне няколко ушити от 'модистки' тоалета за сезона, а дядо ми беше винаги изтупан с костюм, златни ръкавели, вратовръзка или папионка, разбира се.
винаги преди събитето 'хапваха' леко, след театър/опера/балет дядо водеше баба във Военния клуб на ресторант. предварително отваряха Книга за операта, за да прочетат либретото,  независимо, че винаги купуваха от мястото. никога не забравяха театралния бинокъл, от слонава кост, купен от прадядо ми от Русия.

Винаги след представление, което ги е впечатлило ( баба ми) изпращаха благодарствени писма до актьорите. Баба имаше кореспонценция с Георги Георгиев - Гец, най-великия бг актьор, по този случай. Помня, че специално уточняваше, че е възрастна жена и че се възхищава от него, без 'задни' мисли. ( разбира се, не с тези думи, но това беше идеята). Говрореха за изкуство.

общуването с изкуството е празник, официалното облекло показва не само отношение към него, но и към артистите на сцената.

разбира се и аз гледам да съм облечена почтително, но времената на баба и дядо за съжаление май са отминали за изкуството в България. Жалко.

 Peace

# 29
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Не само времената на баба и дядо са отминали... Самото изкуство често не предполага възхищение и уважение (опитвам се да го кажа по-меко  Confused).

Общи условия

Активация на акаунт