Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Трудова борса и обезщетения - 6

  • 4 261
  • 80
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 16
Благодаря ви за отговора. Ние се регистрирахме  в началото на декември значи има още да чакаме 😕

# 16
  • Мнения: 42 164
Сменям си работата, напускам по мое желание, ще имам "дупка" 12 дни. Има ли смисъл да се регистрирам (мога с КЕП) или не си заслужават гимнастиките...

Даже не е желателно.

# 17
  • Мнения: 5 675
Сменям си работата, напускам по мое желание, ще имам "дупка" 12 дни. Има ли смисъл да се регистрирам (мога с КЕП) или не си заслужават гимнастиките...
Даже не е желателно.
Аз нямах намерение, счетоводителката ни тука вика виж си борсата, та ми стана любопитно кво да я гледам тая борса Simple Smile
А за нежелателното - защо?

# 18
  • Мнения: 42 164
Защото ако са ти минали 3 години от предната регистрация, няма смисъл за някакви дни да се регистрираш. Така ще чакаш нови 3 години, за да имаш право на пълна борса.

# 19
  • Мнения: 5 675
Защото ако са ти минали 3 години от предната регистрация, няма смисъл за някакви дни да се регистрираш. Така ще чакаш нови 3 години, за да имаш право на пълна борса.
Simple Smile Ами от предната ми регистрация са минали 13 години Simple Smile А и сега няма как да имам пълна борса, след като е по взаимно съгласи, нали? То и преди отдавна пак взимах някакво малко време и то минималната.
Хич и няма да се занимавам, както си и мислех. Благодаря!

# 20
  • Мнения: 42 164
Да, сега ще вземеш минималното.
Обаче, ако на новата позиция не ти хареса и те освободят в изпитателен срок, имаш право на пълна борса.
Затова не си струва да прецакаш 13 години.

# 21
  • Мнения: 5 675
Да, сега ще вземеш минималното.
Обаче, ако на новата позиция не ти хареса и те освободят в изпитателен срок, имаш право на пълна борса.
Затова не си струва да прецакаш 13 години.
Simple Smile Simple Smile Simple Smile Ясно, не знаех, че и "обикновената" минимална борса влияе на възможността да се взима пълна.
НЕ започвам с тая нагласа де, живи и здрави хич и не ми се опира до борси...

# 22
  • Мнения: 46
В какъв е срок от започване на работа трябва да ти е прекратено трудовото правоотношение за да може да си продължиш паричното обезщетение за безработица в пълен размер и за оставащия срок? И има ли значение по кой член е прекратен договора?

# 23
  • София-Младост
  • Мнения: 20 823
Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване по чл. 4 или трудова дейност по законодателството на друга държава, която бъде преустановена след по-малко от 12 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период, ако регистрацията на лицето в Агенцията по заетостта е направена в срок 7 работни дни от прекратяване на трудовата дейност. Ако регистрацията е направена след този срок по неуважителни причини, изплащането на паричното обезщетение се възстановява от датата на новата регистрация за оставащия към датата на прекратяването период, намален със закъснението.

# 24
  • Мнения: 46
Значи до 12 месеца от започване на работа трябва да е прекратен договора и няма значение по кой член. Правилно ли съм разбрала?

# 25
  • София-Младост
  • Мнения: 20 823
Значи до 12 месеца от започване на работа трябва да е прекратен договора и няма значение по кой член. Правилно ли съм разбрала?
Да. Ето и пример:
https://www.noi.bg/forusers/faq/191-faqbgunemplkso/6163-faqpob33

# 26
  • Мнения: 42 164
Значи до 12 месеца от започване на работа трябва да е прекратен договора и няма значение по кой член. Правилно ли съм разбрала?

Правилно.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 108
Здравейте, след като получих голяма помощ тук за регистрациите в БТ и НОИ, сега дойде време за прекратяването им.
Живот и здраве от понеделник започвам нова работа, точно в средата на периода с отпуснато от НОИ обезщетение. Преди няколко дни ми изпратиха регистриран трудов договор в НАП с начало от 02.08, когато обективно започвам.
Възможно ли е "отписването" от двете институции да се случи по електронен път, както беше регистрирането? Казаха ми, че имам срок от 7 дни да го направя, като не съм убедена от кога важи - датата на регистрацията в НАП или датата на начало на трудовия договор.
Всяка информация ще ми бъде от полза.
Благодаря ви!

# 28
  • София
  • Мнения: 11 793
От датата на започване на работа. За Ел. прекратяване не знам, виж първия пост на темата.

# 29
  • София
  • Мнения: 48
Здравейте, след като получих голяма помощ тук за регистрациите в БТ и НОИ, сега дойде време за прекратяването им.
Живот и здраве от понеделник започвам нова работа, точно в средата на периода с отпуснато от НОИ обезщетение. Преди няколко дни ми изпратиха регистриран трудов договор в НАП с начало от 02.08, когато обективно започвам.
Възможно ли е "отписването" от двете институции да се случи по електронен път, както беше регистрирането? Казаха ми, че имам срок от 7 дни да го направя, като не съм убедена от кога важи - датата на регистрацията в НАП или датата на начало на трудовия договор.
Всяка информация ще ми бъде от полза.
Благодаря ви!
Имате 7 работни дни от дата на фактическото постъпване да уведомите АЗ и НОИ. Може по електронен път. При уведомяване на АЗ през ССЕВ прикачате заявление и сключения договор. След това през страницата на НОИ попълвате и към заявлението прикачате договора. Не чакайте да Ви прекратят регистрацията в АЗ за да уведомите НОИ. Пуснете и към 2те едновременно.

Общи условия

Активация на акаунт