Трудова борса и обезщетения - 6

  • 46 627
  • 804
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 54 464
Да, ще имаш. "За първи път" би трябвало да значи, че нямаш предишна регистрация на борсата?

# 766
  • Мнения: 4 097
Точно така, нямам регистрация на борсата и тепърва трябва да видя как стават нещата.

# 767
  • Мнения: 54 464
Срокът за подаване на документи е 7 дни.

# 768
  • София
  • Мнения: 1 621
Здравейте, във връзка с възстановяване изплащането на паричното обезщетение за безработица:
1/ има ли значение по кой член ще се освободи работник по трудов договор, за да може да си продължи прекъсната борса?
2/ срокът 12 месеца ли е?
3/ ако лицето има граждански договор - само периода 12 месеца ли важи? Има ли нещо по особено?
Благодаря предварително!

# 769
  • Мнения: 54 464
1- не
2- да
3 - ГД не трябва да е повече от 1/2 МРЗ, но все пак го проверете дали няма промяна.

# 770
  • Мнения: 357
Здравейте, искам да попитам, ако съм била осигурявана  на 4 часа, за мен важат ли въпросните минимум 12 месеца,за да получавам някакво обезщетение или са нужни двойно повече отработени месеци?

# 771
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:

Не се иска осигурителен стаж, така е не е необходимо да сте работили два пъти повече време.

# 772
  • Мнения: 200
Здравейте,има ли значение членът по който се прекратяват тр удовите правоотношения при държавен служител? При изчисляване на обезщетението взема ли се предвид и тр.стаж?

Последна редакция: нд, 19 фев 2023, 08:34 от Zoya216

# 773
  • Мнения: 4 306
Имах решение за получаване на обезщетение за период от 8 месеца.  В края на четвъртия месец намерих работа.
Но не ми харесва, а и е с изпитателен срок в полза на работодателя.
Имам ли вариант да напусна по 325 с/без предизвестие и така отново да ползвам 4 м обезщетение.  Те толкова и ми се полагат.
Но предполагам сумата ще е друга.

# 774
  • Мнения: 54 464
Vera, да, има вариант. Сумата ще е същата, но трябва да напуснеш в рамките на 12 месеца.
Зоя, не пише в КСО за изключение за държавния служител. Класът се взема предвид, ако са внесени осигуровки. Ако това имаш предвид за трудовия стаж.

# 775
  • Мнения: 4 306
Deva благодаря!
12 месеца откога се броят? От датата на регистрацията ми ли?

# 776
  • София
  • Мнения: 1 226
Deva благодаря!
12 месеца откога се броят? От датата на регистрацията ми ли?

Дано не подвеждам, броят се от започването на работа.

# 777
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване по чл. 4 или трудова дейност по законодателството на друга държава, която бъде преустановена след по-малко от 12 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период, ако регистрацията на лицето в Агенцията по заетостта е направена в срок 7 работни дни от прекратяване на трудовата дейност. Ако регистрацията е направена след този срок по неуважителни причини, изплащането на паричното обезщетение се възстановява от датата на новата регистрация за оставащия към датата на прекратяването период, намален със закъснението.

# 778
  • Мнения: 4 306
Страхотни сте момичета! Благодаря!
Така ми е една идея по-спокойно.

# 779
  • Мнения: 725
Здравейте.
Много спешно ми трябва да знам - на ТБ съм от януари за 4 мес. , но ми се отдава възможност да започна да замествам в едно училище за неопределено време- може да е седмица-две. Имам ли право и възможност да си прекъсна борсата и в последствие, като ми изтече заместничеството, да си я продължа?

Общи условия

Активация на акаунт