На 4 месеца с какво да започна?

  • 1 795
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Оризова каша или зеленчуково пюре са добър избор за първа храна.
Ако е каша - прецени дали искаш да даваш готова, която може да съдържа захар и прочие празни калории (с домашната не стои този въпрос).
Зеленчуково пюре - някои жълти зеленчуци, които имат по-сладък вкус, други - зелени, за да не свикне детето с вкуса на сладка твърда храна и да отказва не-сладката.
Сок е добре ако се дава, да е след като се въведат зърнените, зеленчуците и плодовете (не обезателно в този ред последните три).

# 16
  • Мнения: 74
Ще е нещо домашно приготвено,от на мама двора Simple Smile след вашите отговори вече съм по-ориентирана.
Assinka , Бу   благодаря ви за отговорите и за схемичката!

# 17
  • София
  • Мнения: 1 750
Използвам темата за едно питане - Пюре от тиква става ли за първа храна? Всъщност кой от зеленчуците е най-щадящ за бебешкото стомахче и може пръв да се въведе?

# 18
  • Мнения: 3 926
По принцип става. Но ако искаш по-добре картофче и после тиква, или оризче, после тиква... тиквата има хистамин. Някои по-чувствителни деца може да реагират, въпреки, че аз лично не съм чувала, но все пак не съм лекар, че да имам дългогодишна практика Wink
Погледни линкчето, което съм пуснала по-горе. Може да ти е от полза Grinning

# 19
  • Мнения: 422
Най-добре с безмлечна оризова каша както са ти казали.Ако решиш по-добре е да изчакаш още месец. Peace

сокчета аз повече няма да давам newsm78
върнаха ни коликите!
по-добре оризова каша
newsm78 Не е ли прекалено рано за каквото и да било, още нямате дори 4 навършени месеца. Wink

# 20
  • София
  • Мнения: 1 750
Асинка, благодаря за информацията.
Аз ще изчакам до 6-я месец, защото моята принцеса и без това не е удвоила рожденото си тегло, но от сега се "образовам" по въпроса със захранването. Wink

# 21
  • Мнения: 9
Не знам защо, не мога да открия как се започва нова тема  newsm78. Не ми се смейте, моля! Затова ще използвам тази, за да помоля за съвет мамите с по- голям опит. Мойто бебе Ники е на 4 месеца и половина (по4ти) и все още сме само на кърма. Но последните 2 седмици се буди по 4-5 през ноща Sad , преди се будеше 1-3. Тежи 8 кг и е 69см. Педиатърката каза, 4е може би не е напълно наяден и затова се буди, и 4е може би ве4е е готов за оризовата каша, защото е голямо бебе. Не ми каза да му давам, но ми предложи, защото според нея по този на4ин ще намалим нощните будения и съответно хранения. Каза, 4е още не му растат зъбки, зна4и не се буди заради зъбки. През деня по4ти не спи, без режим сме, но се храним на около 3 4аса. Знам, 4е е по- добре да запо4нем по-късно с твърдата храна, но не знам до кога ще издържа в този дух. А ако може и някои да ми каже набързо как се запо4ва тема, ще съм му много благодарна. По принцип аз само 4ета, за първи път се осмелявам да пиша. Благодаря Ви предварително. Поздрави от мен и малкия гладник!!!

# 22
А защо бързаш да захранваш?  newsm78
До 6м е препоръчително бебето да е само на кърма, едва след това да се захранва. Като до 1г храната е за опитване, а след 1г може да се замества кърмене. От кърмата по-хубава храна за детето ти НЯМА. В Библиотеката на форума има доста статии за захранването (и за сокчетата) - прегледай ги и после вземи решение как и кога да захранваш.


В САЩ педиатрите препоръчват захранването да започне след четвъртия месец заради нарастващата нужда на желязо в организма на бебето през този период. Препоръчват се каши със специално добавено желязо. Тук си пише на опаковката.
Както и да е - успех в захранването(каквото и да решиш)!

# 23
  • Мнения: 3 926
Криси Ран, тема се започва като отидеш на първата страница на форума, която е с темите и горе в дясно натиснеш бутончето "нова тема". Пишеш заглавие и обясняваш за какво иде реч.
Но освен събуждането други признаци на "недостиг" или пък някакво желание за друга храна забелязваш ли у детето? Освен това дори да не са започналри да растат зъбите може да се буди от някакъв зъбен дискомфорт.
МариаДН, сигурна ли си, че точно на бебета, хранени изключително и само с кърма препоръчват захранване от 4 месеца? Защото другите мами, които живеят в САЩ споделят други неща? И къде живееш по-точно? Моля, не го възприемай като заяждане - чисто любопитство е Peace

# 24
  • Мнения: 98
МариаДН, сигурна ли си, че точно на бебета, хранени изключително и само с кърма препоръчват захранване от 4 месеца? Защото другите мами, които живеят в САЩ споделят други неща? И къде живееш по-точно? Моля, не го възприемай като заяждане - чисто любопитство е Peace
Точно така е, да. Аз живея в Чикаго и педиатърката ме посъветва същото.
Чиста оризова каша при навършени 4 месеца, а след това зеленчуково пюре, после плодово. Тук на пюретата си има номерца - първи( 4 до 6) месеца, втори ( 6 до 9 ) и т.н.
И на кашата която съм купила така пише - от 4-ти месец.
Практиката е да се започне по всяко време м/у 4 и 6 месец, но в никакъв случай по късно от 6 навършени. Нова храна - винаги сутрин.

# 25
Аз съм в Washington. И не са само педиатрите. Всички книги, които прочетох казват "захранване от 4 до 6 месеца - не по-късно, за предпочитане с оризова каша, след това зеленчуци и накрая плодове". Беше ми любопитно защо зеленчуци първо. С голямата ми дъщеря в Бг започнах с плодчета. Тук има една фирма производител на пюрета, имат 24 часова телефонна линия за въпроси със захранването. Звъннахме да питаме с какво да започнем, казаха с зеленчуци. Питах не става ли с плодове - отговора беше "става, но след сладките плодове как ще накараш бебето да яде зеленчуци? Те не са сладки!"  Rolling Eyes
Има логика като се замислиш...  newsm78

# 26
Забравих да добавя - не говорим за заместване на кърмене, а само за вкарване на нова храна между кърмения.

# 27
  • Мнения: 37
Lele a na mene pedito mi kaza na 2 mesec da pochna sas sokovete, na 3 - s plodovite pureta i na 4 sas zelenchukovite ???????? Veche nishto ne razbiram Sad

# 28
  • Мнения: 729
И аз така чета, да се образовам за захранването и ми възниква следдния въпрос.
Нали, ориза запича, какво ства с бебчо като се захрани с оризова каша? Аз му давам само оризова вода при разтройство и веднага има ефект?

# 29
  • Мнения: 3 926
Всъщност ако кашата се разреди с кърма няма проблем. Но така или иначе при примерно 6 хранения на ден, захранването да започне с оризова каша... 3-4 лъжички... нали разбираш, че това количество няма как да навреди Wink

Общи условия

Активация на акаунт