За напъните при раждане и очното налягане

  • 1 932
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 021
Здравейте,

Имам голямо желание да родя по естествен път. Бях на преглед при офталмолог, като се установи, че диоптърът ми през последните 2 години, а и покрай бременността се е повишил с 1 (за късогледтсво става въпрос), като все пак не е твърде висок - не е над -6. Иначе очното налягане изглежда в норми, ретината изглежда ок, но въпреки това ме предупреди, че може да възникне усложнение при раждането заради високия диоптър и е по-скоро за секцио, но е възможно естествено раждане, ако много, ама много се внимава с напъните, да не се напъва с лице и очи, защото това е непродуктивно така или иначе.
Нека някоя мама, която е родила успешно без усложнения за очите, включително без кръвясване на очите (ако това е възможно) да сподели как са я инструктирали да напъва, така че да щади очите си.
И още един въпрос - възможно ли е при самите контракции, още преди да са започнали истинските напъни, да се повиши очното налягане?
И ако сте ходили на офталмолог покрай бременността, разширяваха ли ви непременно зениците или просто ви гледаха на апаратите.
Благодаря.

# 1
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Инстинктивно при раждане не се напъва с бузи, задължително със затворени очи. Първото ми раждане беше много трудно, но не съм имала проблеми. Докато една позната роди след мен и само от контракциите, цялото ѝ лице беше в капиляри, после се оправи.
Колко и да ви се иска , ако се застрашена, родете със секцио и не рискувайте.

# 2
  • Мнения: 1 021
Инстинктивно при раждане не се напъва с бузи, задължително със затворени очи. Първото ми раждане беше много трудно, но не съм имала проблеми. Докато една позната роди след мен и само от контракциите, цялото ѝ лице беше в капиляри, после се оправи.
Колко и да ви се иска , ако се застрашена, родете със секцио и не рискувайте.
При секциото пък има други рискове, които не са никак маловажни и изборът ще бъде много труден, почти невъзможен в моя случай.

# 3
  • Мнения: 35 958
имам отлепена и разкъсана ретина в по-късен етап от живота си по друга причина
на твое място не бих се колебала и за миг - веднага лягам под ножа
при добър и опитен лекар секциото не крие чак толкова много рискове
също се случва раждане да започне като нормално, но при проблеми да завърши със секцио, т. е. да отнесеш доста повече негативи от плановото секцио
рискът ти просто не си струва (от моя гледна точка)

пп имам безпроблемни нормално раждане и секцио

# 4
  • Мнения: 1 021
имам отлепена и разкъсана ретина в по-късен етап от живота си по друга причина
на твое място не бих се колебала и за миг - веднага лягам под ножа
при добър и опитен лекар секциото не крие чак толкова много рискове
също се случва раждане да започне като нормално, но при проблеми да завърши със секцио, т. е. да отнесеш доста повече негативи от плановото секцио
рискът ти просто не си струва (от моя гледна точка)

пп имам безпроблемни нормално раждане и секцио
Да, има го и този момент, че може да започне нормално и да завърши със спешно секцио. Просто в моя случай имам колебания за секциото заради проблеми с гръбнака и спиналните упойки, а при пълната упойка ме плаши мисълта, че нищо не е под мой контрол и не съм в съзнание.
А по какъв повод ви се е отлепила ретината и как се лекувахте?

# 5
  • София
  • Мнения: 28 514
Моя роднина беше с частично отлепена ретина и роди секцио. Рискът при него беше по-малък, отколкото при нормално раждане.

Раждах секцио, упойката не беше пълна. Може би, ако е по спешност, тогава ще бъде пълна.

# 6
  • Мнения: 876
Раждала съм 3 пъти - два естествено и един път секцио, като секциото започна като естествено раждане (12 часа преди операцията минаха). Тъй като живея в чужбина (раждала съм в две различни държави) никой никога не ми е казвал, че напъните са проблем за мен. И инструкциите за напъни винаги са били за правилно напъване, а не съобразени с очите. Диоптъра ми е над 5 късогледство.
На първото раждане напъвах около 2 часа и половина без никакви последствия за очите. На второто около 10 минути за бебето и около 40 минути за плацентата. Отново нищо ми нямаше на очите.

# 7
  • Мнения: 35 958
А по какъв повод ви се е отлепила ретината и как се лекувахте?

имаше много фактори за отлепването, лекарите не бяха убедени точно кой е повлиял най-силно
разкъсана ретина се лекува със зашиване - моята беше с колан, не със силикон
коланът натискаше и отлепването, а по-късно оградиха всичко с лазер
възстановяването беше две години, за секциото забравих след два месеца
операцията се води успешна и въпреки, че с това око зрението под 10%
секциото ми беше точно заради очите

не знам точно какво мислиш, че би могла да контролираш със спинална упойка
Скрит текст:
но чуваш какво си говорят лекарите докато са с ръце в корема ти "затискай де, затискай, виж как кърви, цялата тая кръв ми пречи" и т. н.

# 8
  • Мнения: 1 021
А по какъв повод ви се е отлепила ретината и как се лекувахте?

имаше много фактори за отлепването, лекарите не бяха убедени точно кой е повлиял най-силно
разкъсана ретина се лекува със зашиване - моята беше с колан, не със силикон
коланът натискаше и отлепването, а по-късно оградиха всичко с лазер
възстановяването беше две години, за секциото забравих след два месеца
операцията се води успешна и въпреки, че с това око зрението под 10%
секциото ми беше точно заради очите

не знам точно какво мислиш, че би могла да контролираш със спинална упойка
Скрит текст:
но чуваш какво си говорят лекарите докато са с ръце в корема ти "затискай де, затискай, виж как кърви, цялата тая кръв ми пречи" и т. н.
Със спинална упойка също нищо не мога да контролирам, мой близък се обездвижи трайно именно след една такава, той също като мен имаше проблеми с гръбнака отпреди това, затова за мен в моя случай това въобще не е вариант, затова казвам, че изборът е почти невъзможен. В случая моята ретина и очно налягане са в норма според изследването, единствено има късогледство. А всеки казва различно - за едни едва ли не до -10 диоптъра не било показание за секцио, за други над -3 вече е проблем. Колкото повече се консултирам, толкова повече се обърквам. Май няма едно с едно мнение да съвпада.

# 9
  • Мнения: 35 958
преценката остава твоя, желая ти всичко да мине леко и безпроблемно, а накрая да гушнеш с усмивка едно здраво и хубаво бебе!

ако те интесуват лекари за второ мнение, за мен най-добрите са д-р топов от "токуда" и д-р холевич от "светлина" в 7 п-ка

# 10
  • Мнения: 2 201
Потърсихте ли второ мнение от офталмолог? Ако нямате доверие на този, непременно се обърнете и към друг/и.

# 11
  • Мнения: 1 021
Потърсихте ли второ мнение от офталмолог? Ако нямате доверие на този, непременно се обърнете и към друг/и.
Обмислям да направя още една консултация и да чуя и второ мнение, като вляза в 9-я месец. Сега съм в 33 седмица.

# 12
  • Мнения: 35 958
по-рано го направи, прегледът с големия корем не е особено приятен или бебето може да избърза
разширяване на зеници задължително

# 13
  • Варна
  • Мнения: 36 594
Късогледа съм, с почти 5 диоптъра, поради което родих секцио. Не ми се рискуваше. Направи консултация с още един лекар, ако трябва и с лекари. Секциото беше с пълна упойка, после се събудих и си гушнах бебето. Не бих си причинила частична, с която чувам всичко, това ще е пълен кошмар за мен.

# 14
  • Мнения: 1 021
Късогледа съм, с почти 5 диоптъра, поради което родих секцио. Не ми се рискуваше. Направи консултация с още един лекар, ако трябва и с лекари. Секциото беше с пълна упойка, после се събудих и си гушнах бебето. Не бих си причинила частична, с която чувам всичко, това ще е пълен кошмар за мен.
Гледам, че сте от Варна, там май по-често се практикува пълната упойка, но в София в много редки случаи я ползват напоследък. Масовият случай е спинална.

Общи условия

Активация на акаунт