Седмокласници 2020/2021 - Второ класиране - (19.07 - 25.07)

  • 58 529
  • 923
  •   1
Отговори
# 750
  • София
  • Мнения: 2 677
Мечтаех си еднозначно да го приемат само на едно място, да няма шанс за избори, защото две години до обяд е така след обяд по друг начин. Ако не беше ДО щеше да е 1000% за НГДЕК, въпреки, че вероятно с изпита по математика щеше също да се е справил по-добре. Напълно го разбирам, че ако и тази година продължим в ДО НГДЕК ще изгуби много от очарованието си, познавам си детето, учи когато му е интересно, а не защото трябва. При едно ДО, ТУЕС много повече ще му държи вниманието, макар че според мен това е по-малко неговото (аз така го усещам).

И да, прекрасно е да имаш дете с бал, който стига за всичко и за един ден да се приключи - играла съм го, уви, сега не се получи.

И когато детето ти казва, че му харесва да се занимава с компютри, даже много, но резервния му вариант е да бъде учител по история ("колкото и тъпо да изглежда на всички"  - цитат), когато е положил усилия да опита и в двете посоки - аз няма да го спра.
Все пак повечето места на трето са освободени от някой размислил.

И да разбирам, че само на неприетите деца майките могат да "хапят", защото аз това разбрах, моето е прието в НГДЕК защото само за там му стигнал бала, понеже тя не вижда връзка между ТУЕС и НГДЕК... Каквото почукало, такова се обадило.

Последна редакция: пт, 23 юли 2021, 12:19 от magi_sveta

# 751
  • Мнения: 4 496
Момичета, много ви моля, в следващата тема да поставите инструкции за заявяване на тази помощ за бавноразвиващи се майки като мен! Чета, чета и все по-объркана се чувствам, а и забрвих да взема  служебната бележка при записването 🥺😳😨😢

За изборите ми е трудно да говоря, аз самата преминах през различни етапи и решения в живота си, но споделям, че желанието е голям двигател.

Последна редакция: пт, 23 юли 2021, 14:10 от Tsugumi_

# 752
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 381
Скрит текст:
Като идиот да попитам - заявлението на компютъра ли го попълвате и изпращате или написано на ръка и после снимано. Как се подписват родителите в първия случай?
Заявлението се сваля през профила ти в е-портала на НОИ, където влизаш с ПИК. След като се свали, допопълваш, каквото трябва, натискаш заяви и ти генерира код в заявлението, който явно се явява подпис в случая. После пак през профила, се прикачва + сканирана бележката от училище и натискаш вече бутона за подаване. Не е сложно, но явно като прпуснеш нещо важно да попълниш, не ти става ясно какво е, просто не се генерира и вади съобщение за грешка.
Успях! Но чрез ССЕВ, в сайта на НОИ не видях как може да стане.
Така де, същия. Нали с ПИК от НОИ се влиза и аз съм си решила, че е сайта на НОИ.

# 753
  • Мнения: 445
Момичета, много ви моля, в следващата тема да поставите инструкции за заявяване на тази помощ за бавноразвиващи се майки като мен! Чета, чета и все по-объркана се чувствам, а и забрвих да взема  служебната бележка при записването 🥺😳😨😢
На 1-ва страница ги има инструкциите.

Какво е ССЕВ?

# 754
  • Мнения: 4 496
Бобец, доколкото разбирам, трябва ми удосотвоерение от училището и да попълня заявлнието, след кпето решавам, по кой начин да го подам, нали?

Маги_света, стискам палци детето скоро да се опрви! Неприятно е, за съжаление, но всяко зло за добро! 🍀🌷🍀

# 755
  • Мнения: 10 999
Аз в професионален план винаги съм знаела какво искам, виж в личен план ми е доста сложно. Все пак вярвам, че всичко е въпрос и на карма, а не на бал....

# 756
  • София
  • Мнения: 4 910
Бобец, доколкото разбирам, трябва ми удосотвоерение от училището и да попълня заявлнието, след което решавам, по кой начин да го подам, нали?
Точно така Hands V

# 757
  • Мнения: 4 496
Аз в професионален план винаги съм знаела какво искам, виж в личен план ми е доста сложно. Все пак вярвам, че всичко е въпрос и на карма, а не на бал....
Аз също вярвам в кармата и със сигурна, че всяко едно от децата (наричам ги “наши” заради пътя, кпйто изминахме заедно) си има своя съдба. Важно е да не им се говори като за проваленй шансове, да им се вменяват комплекси, човек никога не знае, ккво печели, когато “губи””.

Дя са живи и здрави и да имат късмет!

# 758
  • Мнения: 12 033


И когато детето ти казва, че му харесва да се занимава с компютри, даже много, но резервния му вариант е да бъде учител по история ("колкото и тъпо да изглежда на всички"  - цитат), когато е положил усилия да опита и в двете посоки - аз няма да го спра.



По повод "колкото и тъпо да изглежда на всички".
Когато моят син кандидатстваше, първата работа беше старателно да избегнем всичко с най-малък досег до историята(бяха определени 3,4 профил във всяко училище)
В осми клас учеха повече език (ИИЧЕ-компютърна гимназия) и аз се ужасявах какво ще се случи в 9-ти с два учебника и 4 часа история, при това-от най-трудните периоди. Е, оказа се, че господинът по история  е магьосник! Ама в най-буквалния смисъл! Ако съм се оказвала у дома, съм сядала понакога отдалече да слушам.Така говори, такива методи измисля, такива неща намира, вкл и игри на историческа тема организира, че този човек е направо богат и брагословен с избора си. Беше замислил и на екскурзия да ги води, ама не както обичайни хотели с басейн, а по исторически места. За жалост, пандемията попречи на организацията.
А на сина ми вече историята е сред любимите.

# 759
  • Мнения: 2 695
магисвета, а за да участвате в трето, нали трябва да изтеглите документите от нгдек? така знам аз. та дори и да има места в туес, как ще прецениш риска... внимавайте просто.

що се отнася до дискусията - фийл дъ ръш - не го намирам за грам неморално. не по-малко от това да вземеш 300лв, а пенсионерите 50 лв. но пък и тези 300 си заслужил, като сефте след раждане взимаш някаква помощ. и какво лошо има да се чудиш до последно. разбирам да правиш услуга на близко дете и тогава даже пак щеше да е неморално от тяхна страна да те молят за такава помощ, та това си е твой избор и никой не бива да ти се меси. все едно да кандидатстваш на две работни позиции с няколко етапа паралелно и на някой от етапите да си изпреварил други хора, които отпадат. или да кандидатстваш в няколко университета. много ми е странна позицията ти. всеки си носи неговата и няма нужда да се навираме в на другия канчето.

# 760
  • Мнения: 7 480
Дъщерята отиде до у-щето ,където е записан нашия младеж ,за да вземе бележка ,че е записан и......са и казали да подаде заявление до директора и да дойде в понеделник. Yum Тя е на работа и в понеделник аз ще отида  и дано ми издържат нервите,че от мързелив човек кипвам моменталически.Какво им коства да разпечетат бланки и да се попълнят за минута.Защо трябва да разхождаш хората?

# 761
  • София
  • Мнения: 4 910
магисвета, а за да участвате в трето, нали трябва да изтеглите документите от нгдек? така знам аз. та дори и да има места в туес, как ще прецениш риска... внимавайте просто.
Не, не трябва, защото НГДЕК не е към МОН, а към Министерството на културата.

# 762
  • София
  • Мнения: 434
магисвета, а за да участвате в трето, нали трябва да изтеглите документите от нгдек? така знам аз. та дори и да има места в туес, как ще прецениш риска... внимавайте просто.

що се отнася до дискусията - фийл дъ ръш - не го намирам за грам неморално. не по-малко от това да вземеш 300лв, а пенсионерите 50 лв. но пък и тези 300 си заслужил, като сефте след раждане взимаш някаква помощ. и какво лошо има да се чудиш до последно. разбирам да правиш услуга на близко дете и тогава даже пак щеше да е неморално от тяхна страна да те молят за такава помощ, та това си е твой избор и никой не бива да ти се меси. все едно да кандидатстваш на две работни позиции с няколко етапа паралелно и на някой от етапите да си изпреварил други хора, които отпадат. или да кандидатстваш в няколко университета. много ми е странна позицията ти. всеки си носи неговата и няма нужда да се навираме в на другия канчето.

Ааа, аз тези 300лв ще си ги взема също, без значение, че по доходи никога не сме имали право на нищо. Най-после някаква част от безумните осигуровки, които плащаме, да се върне при нас. И мисля, че всеки трябва да си ги вземе. Просто ми стана неприятно как се разви разговорът, защото покрай нас има много деца, които по една или друга причина не успяха да се справят добре на НВО и да не взезеш да 1 точка се понася много трудно.

Иначе знам какво е детето ти да размисли на половината път, защото пред 9 ФЕГ, където е приет, стоеше единствено Испанската. И въпреки, че имаше 17т разлика в бала, той между първо и второ класиране размисли много категорично и чакаше притеснено да не би да падне балът толкова, че да прескочи Френската. Да си кажа честно -  и аз се изнервих в един момент, покрай него.

# 763
  • На морето!
  • Мнения: 5 792
Дъщерята отиде до у-щето ,където е записан нашия младеж ,за да вземе бележка ,че е записан и......са и казали да подаде заявление до директора и да дойде в понеделник. Yum Тя е на работа и в понеделник аз ще отида  и дано ми издържат нервите,че от мързелив човек кипвам моменталически.Какво им коства да разпечетат бланки и да се попълнят за минута.Защо трябва да разхождаш хората?
На всичко отгоре тази помощ се полага на всички. Трябваше бележките да са готови и да ги дават на родителите при записването, не да чакат да си ги поискаме, за да се сетят да ги изготвят.

# 764
  • София
  • Мнения: 1 902
магисвета, а за да участвате в трето, нали трябва да изтеглите документите от нгдек? така знам аз. та дори и да има места в туес, как ще прецениш риска... внимавайте просто.
Не, не трябва, защото НГДЕК не е към МОН, а към Министерството на културата.
Обаче, при записването в НГДЕК не са ли взели оригинала на дипломата, който БИ трябвало да се пададе за трето? И по мое мнение, ще се наложи отписване, за да се кандидатства на трето

Общи условия

Активация на акаунт