ТУЕС - 9 тема

  • 41 925
  • 425
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 71
Класната му от основното училище обаче му е казала ,че в ТУЕС много натоварвали децата с учене...
Плача... от смях Simple Smile Завършил съм ТУЕС (2005-та, а след това съм преподавал там) и мога да кажа, че ТУЕС е храм на знанието. Просто "натоварвали децата с учене" ми звучи, като твърдение за детска градина Grinning

Последна редакция: чт, 10 мар 2022, 20:03 от k.ivanov

# 61
  • Мнения: 1 565
За кандидат гимназистите -https://www.elsys-bg.org/novini-i-sybitija/novini/tues-fest-2022 … orenite-vrati-569

Качени са и проектите на младежите, които ще се показват на събитието. Като от петъка ще може и да се гласува за тези, които са ни най-много харесали или пък направили най-голямо впечатление. https://tuesfest.bg/projects

beb4o_fb, от подкаста на училището има два епизода за Холандия (31, 33) - https://www.elsys-bg.org/tues-talks

# 62
  • София
  • Мнения: 1 866
Vyara D, много Ви благодаря Flowers Hibiscus
Изпратих линка на приятелката ми.

# 63
  • София
  • Мнения: 587
Здравейте!
Вкъщи възникна един лек спор, относно училището Simple Smile
Какво е съотношението момичета/момчета в паралелките?
Някакси не се съгласявам с твърдението,че е предимно момчешко училище и момичетата в паралелка били по 2-3 ???

# 64
  • София
  • Мнения: 940
Разпределението по паралелки за последната година - има го в сайта на училището. Броя на девойките е променлив - някои години повече, други по-малко. Не мисля, че девойките страдат от това Wink

# 65
  • Мнения: 1 565
В училището няма квоти. Момичетата определено са по-малко. Има класове (за един знам) без момичета, но има и клас в който момичетата и момчетата са по равно. Зависи какво ще е желанието на кандидатстващите и бала им Simple Smile

# 66
  • Мнения: 1 825
От личен опит - момичетата са кът:) поне в настоящите 8-ми класове. По традиции на това училище му казват "момчешкото училище"...

# 67
  • Мнения: 34
Здравейте, дъщеря ми е 7 клас, като първо желание иска да изберем ТУЕС. Днес мина матурата по математика, не е решила само Б подточка на 22 задача и очакваме доста висок резултат, поне 93-95 точки.
Може ли някой да сподели мнение за нивото и начина на обучение? Къде се реализират децата след завършване? Имат ли успехи от олимпиади?
С много добро впечатление останах от сайта на училището, имат и подкаст, изглеждат дейни, поне медийното им присъствие създава такова впечатление.
Така ли изглеждат нещата отвътре? Ще се радвам, ако има майки на настоящи ученици или скоро завършили, да споделят.

# 68
  • Мнения: 1 565
Autumn leaf, браво на дъщеря Ви! Моята също е в 7 клас и също иска ТУЕС да ѝ е първо и дори единствено желание. Уви, според нея, резултата няма да е толкова близо до 100-те точки. Sad Надявам се да бърка. Тя има пример пред себе си - брат ѝ. Тази година завършва, предстои му дипломирането и  специална церемония по награждаването на изявилите се деца с отличен успех, а може би и други неща, но не съм запозната какво точно.

Относно нивото и начина на обучение - има какво още да се желае. Винаги може и по-добре. Изискванията за знания са много високи, но май вашата дъщеря няма да има проблем с това.  Предимство е, че по специалните предмети често пъти преподавателите са от бизнеса. Недостатък е, че по някога часовете се отлагат за друг ден / час.

Имат много успехи от олимпиади главно ИТ и компютърни мрежи. През последните години на националното състезание по КМ, което се провежда в ФМИ към СУ "Климент Охридски" почти само ученици от ТУЕС се класират. Тази година първите 23 места бяха само от това училище. Имаше и международно състезание по КМ и там двама ученика от училището бяха на първите места (първо и второ или първо и трето). На олимпиадата по електроника и информатика имат спечелено първо място и ако не бъркам на олимпиадата по ИТ имат спечелени първи места, но не съм запозната точно колко от младежите. Зад тези успехи обаче стои много голям труд както от учащите, така и от преподавателите (вкл. директора на училището).

За реализацията - отворени са им вратите. Където искат могат да работят. Имат много голям гръб от ИТ компании, които ги подкрепят както по време на обучението, така и след това. Много от съучениците на сина ми работят още от 11 клас. Имат и квота при кандидатстване в ТУ София и даже имат възможност да влязат директно, ако желаят и в ФМИ към СУ, ако са сред първите 20 места на националното състезание по КМ. Чувала съм, че работодателите само като разберат че са учили в ТУЕС и вече са с предимство пред други кандидати - разбира се предполагам че не винаги е така, но все пак... Wink

Разбира се не всичко е цветя и рози, а и наистина се изгърбват от учене (има деца, които не се справят и се местят в друго учебно заведение.) Когато пък правиха дипломните си работи им беше трудно да се вместят в срок, но все пак всички се справиха. Та като ги споменах - правят ги под менторството на външни ръководители и се пишат ходейки във фирмата на ръководителя им и техния пряк надзор. След това защитите траяха около 1 час. Та не им е лесно.

За сайта - поддържа се от ученици в училището. Приемам го като лична похвала, защото и синът ми е от поддържащите го (или по-точно беше). Също беше и в подкаста.  В момента си търсят нови попълнения, които да заместят тези които завършват.

Завършилите пък, ако желая, могат да се включат в АЗТУЕС (асоциация на завършилите училището). Тази асоциация оказва голяма подкрепа във всяко отношение. Като пример мога да дам, че подпомагат двете ежегодни големи събития на ТУЕС, като оказват подкрепа на организаторите, които са ученици от училището. На тези състезания учениците се изявяват и получават наистина много подаръци от спонсорите, които са от ИТ сектора. Някои награди са доста впечатляващи.

Плюсът на училището е, че децата си помагат едно на друго. Стимолира се да работят в екип, не на основата на конкуренцията, нищо че в един момент се състезават, нали си организират хакатон в училището.

В интерес на истината не исках много да пиша хубави неща за училището, с цел да намаля конкуренцията, но не се стърпях да напиша моята гледна точка. Ще стискам палци и моята дъщеря да успее да се класира за училището. За Вашата съм сигурна че ще успее, стига да иска и да не съм я уплашила много. Като се запише ѝ пожелавам успех и да не се отказва. Заслужава си да го завърши. А може и да бъде съученичка на моята Simple Smile

# 69
  • Къде ли не
  • Мнения: 684
Autumn leaf,  ние имаме едногодишен опит с училището, но дано съм от полза.
В училището се учи и всеки преподавател си държи на предмета . Някои преподаватели са много взискателни за домашните, други дават постоянно тестове, трети реферати, но всички, с които се е сблъскало  детето са безкомпромисни в оценяването. На сайта на училището се вижда, че всяка година има дати за поправителни изпити.
Противно на общото мнение обаче, аз ще кажа, че моето дете не се е изгърбило от учене по нощите, но и никога не е оставяло да му се натрупат задачи за последния момент. Успеха му е над 5.50 и взима стипендия, а не се е лишавал от каране на велосипед, ски уикенди и всекидневна почивка. Може би в осми клас само ще е така, защо голяма част от часовете са по английски език, а той за съжаление се изучава на много ниско ниво спрямо общото ниво на децата спрямо европейската езикова рамка и никак не се затрудняват.
Както е писала и Vyara D, имат две вътрешни състезания, които ми се струват много по - важни и полезни от явяването на олимпиади.
За мен ТУЕС е едно чудесно училище за деца, които видимо имат афинитет към програмирането( говоря само за тези паралелки, защото не знам какво учат децата в КМ и как се реализират). Изборът трябва да е добре осъзнат, защото в класа на синът ми около двадесет процента от децата изобщо не знаят за какво са там и това не е тяхното нещо, в резултат на което много страдат или ги е натиснала апатия.

# 70
  • Мнения: 1 825
И аз се включвам - в края на 8 клас сме. В моите очи, децата изобщо не са се изгърбили от учене (сравнявам със 7-ми клас). Даже ми се струва, че доста лежерно го дават... Може би напрежението идва в по-горните класове. Определено детето трябва да има подчертан интерес към компютрите за да учи в такава професионална гимназия. Училището ми се струва ок, но база за сравнение нямам. Все живея с мисълта, че математическа гимназия би била по-добър избор. Но изборът не го правя аз:)

# 71
  • София
  • Мнения: 56
Здравейте, аз също проучвам за моя седмокласник. Учат ли някой предмет на чужд език?

# 72
  • София
  • Мнения: 758
отговарям ви, без да имам дете в училището, но ме интересува и съм разгледала сайта му.
не се изучава никой предмет на чужд език, защото това не е ЕГ, а професионално училище с две специалности - системно програмиране и компютърни мрежи.
Щом го проучвате вижте сайта на училището, там е обявена уч.програма за втори срок . От нея ще добиете по ясна представа за изучаваните предмети.

# 73
  • София
  • Мнения: 9 963
Моето впечатление също не е за изгърбване от учене, синът ми завършва 10 кл. Прави ми впечатление, че по специалните предмети е по-добре от общообразователните. Като оценки, не мога да преценя като знания. Но му харесва. С две думи препоръчвам, ако детето има интерес.

# 74
  • Мнения: 10
Здравейте,
Интересува ме след завършване на ТУЕС с какво ДЗИ кандидатстват децата, т.като гледам, че те в 11 и 12 клас учат само бел, мат. и техните си спец.предмети, нямат като другите училища профили? Ако реши да смени направлението, например да кандидатства в УНСС има ли начин?

Общи условия

Активация на акаунт