Обръщение към свекървата

  • 10 575
  • 284
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: X
Да наречеш свекърва си "майко" няма нищо общо с твоята майка.
Хм, а аз си мислех, че думата "майка" е измислена за да обозначи именно нечия майка.

# 211
  • Мнения: 6 625
Е то нали това е въпроса - защо иска да казва ня друга жена "майка"? Защо има тази вътрешна потребност? Какво не е наред в отношенията й с нейната майка, за да иска да я замести с чужда жена? Какво се е объркало при възпитанието? Какви грешки са допуснали нейните родители? Аз бих се чувствала съсипана като майка ако детето ми каже на друга жена "мама". Това би означавало, че нещо тотално съм сгрешила в отношението си към детето, провалила съм се като майка.
Пп. Моето семейство сме аз, мъжа ми и детето. Останалите са роднини, приятели, познати, съседи, колеги..

# 212
  • Мнения: X
Ем, възпитана е девойката като мома от разказ на Елин Пелин. Имаше един разказ "По жътва", където героинята беше Пенка - селско дете обичливо.

# 213
  • Мнения: 3 350
Да наречеш свекърва си "майко" няма нищо общо с твоята майка.
Хм, а аз си мислех, че думата "майка" е измислена за да обозначи именно нечия майка.
Имам предвид, че свекървата не ти е биологичната майка, в смисъла, че тя не те е родила.

# 214
  • Мнения: X
Аз имам предвид, че майка ми е само майка ми. Не (само) защото ме е родила, а защото ме е отгледала. Със сигурност на всички ни е ясно, че традицията за мамосването на свекървата идва от патриархалните времена, когато с омъжването си жената е ставала част от ново семейство - това на свекърите. Мамосването на свекървата маркира символично скъсването на жената със старото ѝ семейство. Само че това е мизогинистична традиция от един мизогинистичен свят. Защото, ако беше ОК да се нарича майка някой друг освен собствената ти майка, мъжете щяха да мамосват тъщите. Но не ги.

# 215
  • Мнения: 3 350
Аз пък изобщо не влагам такъв смисъл в мамосването на свекървата. Нищо общо няма с раждането и майчинството. Майката е само една и е много откачено да се помисля, че вече свекървата ми е станала майка, след като й викам "майко".

# 216
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 794
Защото, ако беше ОК да се нарича майка някой друг освен собствената ти майка, мъжете щяха да мамосват тъщите. Но не ги.
Има много семейства в които мъжете наричат майко тъщите си.
Свекърът ми почина преди повече от 10 години, свекървами преди това. Родителите ми са все още живи. Когато говорим за свекъра ми и свекърва ми, пак каквам майка и татко. И не съм селско девойче.

# 217
  • Мнения: X
Селското девойче е състояние на духа. А логиката да наричам майка някой, който не ми е майка, определено куца.

# 218
  • Мнения: 347
Цитат
Е то нали това е въпроса - защо иска да казва ня друга жена "майка"? Защо има тази вътрешна потребност? Какво не е наред в отношенията й с нейната майка, за да иска да я замести с чужда жена?
Корените на обръщението "майко" към свекървата са в патриархалните традиции на времето, когато семействата са живеели заедно и снахата е идвала в къщата на съпруга си, за да живее там с девери, етърви, свекър, свекърва и куп други роднини от мъжка страна.
Приема се, че майката на мъжа ще се отнася към нея като към родна дъщеря, затова също свекъри и свекърви нерядко са се обръщали към снахите с "дъще". Снахата приема майката на мъжа си не за своя, а с обръщението изказва уважение.
Това са традиции с дълбоки корени - колкото и да са отживели.
Вие явно по принцип бъркате традицията и смисъла на обръщението "майко" към свекървата - то далеч няма за цел да отговаря на тези  философско-екзестенциални въпроси, които поставяте и които са нелогични в случая.

# 219
  • София
  • Мнения: 19 253
О, да, със сигурност има мъже, които мамосват и таткосват тъстовете. Но вероятно не са много, защото традицията отмира, а пък и възрастните в един момент напускат този свят.

# 220
  • Мнения: X
Вие явно по принцип бъркате традицията и смисъла на обръщението "майко" към свекървата - то далеч няма за цел да отговаря на тези  философско-екзестенциални въпроси, които поставяте и които са нелогични в случая.
Не бъркаме традицията. Наясно сме с нея. Обясняваме, че тази традция е малоумна и мизогинистична.

# 221
  • Мнения: 347
Цитат
Не бъркаме традицията. Наясно сме с нея. Обясняваме, че тази традция е малоумна и мизогинистична.
Ама то това обяснение никой не ви го иска - за вас малоумна, за друг приемлива.
Нали сте наясно, че една остаряла традиция не си отива изведнъж - дърпаме чертата и дотук беше патриархална и приемлива, оттук нататък е малоумна. Ще мине още време докато се забрави.
А вашата напредничавост ви кефи - то се вижда, но се чудя откога лични и субективни оценки по дадена тема се пишат, сякаш са единствената истина.

# 222
  • Мнения: 5 682
Айде моля, малоумна била. Това си е ваше мнение.

Ем, възпитана е девойката като мома от разказ на Елин Пелин. Имаше един разказ "По жътва", където героинята беше Пенка - селско дете обичливо.
Всички "Пенки" добре ни насолихте, thewishmaster Laughing!

Последна редакция: пт, 20 авг 2021, 15:57 от NOVA NADEJDA

# 223
  • Мнения: X
Ама то това обяснение никой не ви го иска
О, извинете, явно съм се объркала, че това е тема за споделяне на мнения по даден въпрос, а то било място където Вие да споделите какво искате и какво не. А билетчета за право на писане по темата късате ли, след като се самоназначихте за портиер?

Нова Надежда, разбира се, че е мое мнение. След като аз съм го написала, на кого да е? На папата?

# 224
  • Мнения: 6 625
Аз знам от къде идва и каква е била традицията. Това не я прави повече или по-малко адекватна. Добре, че сме в 21 век и не ни се налага да живеем в онзи патриархален свят. Затова и ми е хем смешно, хем трагично, някой да мамосва сввкърва си. И.това не е лично или субективно - питай хилядите суфражетки, дали живота си, за да сме свободни ние сега. А някой, че иска доброволно да се връща към традиции, които в корена си са дискриминационни, си е негов проблем. Това вече е лично и субективно, но е добре да си направи равносметка защо се чувства по този начин. Самоанализ и самопознание му се вика. Затова бяха и въпросите ми.

Общи условия

Активация на акаунт