Измама ли е това? Покупка на пиърсинги от инвалид на нейно име

  • 1 851
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 780
Здравейте, не можете да повярвате какво ми се случи. Но и не мога да преценя дали е измама или не.
Жена със социален работник си поръчва от сайт много пиърсинги. Пратката е приета и върната обратно в 14-дн срок, както е по закон. Нейният соц.работник звъни на сайта и пита дали може да посочи друга банкова сметка и дава своята. / Тук защо признава това, не мога да преценя/.
Смятате ли че това е опит за измама или така е по-лесно за соц.работник? По мое мнение няма как жената да си е поръчала пиърсинги, освен за подарък, а в същото време защо пък връща всичките, поне 2-3 не са й ли харесали?
Всичко звучи много съмнително, макар че може да има и логично обяснение? Да накарам да се даде банкова сметка на получателя по пратката или да звънна някъде да подпитам?

# 1
  • Мнения: 245
Здравей! А пратката как е била платена чрез наложен платеж или по банков път? На мен ми изглежда като опит за измама особено, ако поръчката е била платена предварително. Поръчва с нейните данни без нейно знание и накрая той прибира парите.

# 2
  • Мнения: 1 780
С наложен платеж е била. Да попитам куриера кой я е получим и платил, ако пазят такива данни. Сега може соц работник да е платил с негови пари, но защо ползва нейните имена. Въвеждам имената, но не ми излиза информация за лицето в Гугъл.
Това, което ми хрумна че социалният работник е платил и показал фактурата, после връща пратката и взема парите в своята си банкова сметка, но сумата е над 200 лв това не се укрива лесно. Примерно не е като да е платил храна и препарати.

# 3
  • Мнения: 245
200 лв? Ужас. Телефонния номер на жената ли е? Спиди искат пин код и лична карта преди да се вземе пратката. Еконт искат лична карта. При връщане с Еконт искат подпис.

# 4
  • Мнения: 10 614
Какво значение има на чия сметка се връщат парите? Платено ли е? Платено е. Твоето задължение е да върнеш парите от върнатата стока на посочена сметка. По принцип сметки се искат и по имейл. А зад имейла не знаеш, а и не би трябвало да те интересува кой стои.

 А от къде пък имаш информация, че жената е инвалид и има социален работник??

200-тата лева са си проблем между нея и въпросния социален работник. Ако толкова се притесняваш за жената, поискай разговор и потвърждение от нея.

# 5
  • Мнения: 2 233
А защо изобщо ги връщате по сметка, различна от тази на получателя/поръчалия?

# 6
  • Мнения: 10 614
А защо изобщо ги връщате по сметка, различна от тази на получателя/поръчалия?
Тя сметка на поръчалия няма. Платено е с наложен платеж.

# 7
  • Мнения: 2 233
Ами както са получили чужда сметка, така могат да вземат правилната.

# 8
  • Мнения: 1 780
Какво значение има на чия сметка се връщат парите? Платено ли е? Платено е. Твоето задължение е да върнеш парите от върнатата стока на посочена сметка. По принцип сметки се искат и по имейл. А зад имейла не знаеш, а и не би трябвало да те интересува кой стои.

 А от къде пък имаш информация, че жената е инвалид и има социален работник??

200-тата лева са си проблем между нея и въпросния социален работник. Ако толкова се притесняваш за жената, поискай разговор и потвърждение от нея.
Не знам, такова беше обяснинието на момичето, с което говорих защо дава своя сметка, а не на поръчалата.
Сега то може наистина така да им е по-лесно, не казвам че е измама. Просто ми се стори съмнително и парите са много. Не е като 20-30 лв.
Има формуляр попълнен с тази банкова сметка, фирмата ни ще е чиста при проверка, но аз някак се притесних за жената. Де да знам? Ако някой е чувал за такъв вид измама … ако не - може би всичко е чисто.

# 9
  • Мнения: 245
За мен това е много объркано, ама аз по принцип се филмирам, защото знам за такива ситуации където взимат парите и имотите на безпомощни хора....но пък ако наистина беше измама, нямаше да се разкриват такива подробности като инвалид, социален работник и т.н.

Вие, като цяло няма какво друго да направите освен да преведете парите.

# 10
  • Мнения: 14 891
А тази жена инвалид как си получава инвалидната пенсия без сметка?

Вариант е момичето да е поръчало за себе си, но пратката да е на името, номера и адреса на жената, съответно момичето й оставя парите да плати кеш. Накратко, вариант е парите да не са изобщо на жената.

# 11
  • Мнения: 10 614
Варианти много. Ако има измама, обаче, то това не е работа на продавача.
Щом искаш да си спокойна, проведи един разговор с жената, за която се съмняваш, че е измамена, да ти потвърди на коя банкова сметка да ѝ върнеш парите и темата е приключена.

# 12
  • Мнения: 11 363
Разбира се, че има значение дали съм въвлечена в престъпление - източване на картата на инвалид. Полицията ще ме търси за обяснения и кой знае още какво може да бъде решено ако наистина се източват парите от картата на инвалид.
Що за хора сме ако не ни пука дали някой е ограбван! И то с наша помощ. И то в беззащитно положение.

Бих попитала в централата на куриера с карта ли е платено или в брой при получаване на пратката. Мисля си, че ако е измама - плащат с картата на инвалида и после при връщането прехвърлят парите в своята си сметка. Сума над 200 лв. за пиърсинги и за мен си е безкрайо съмнителна. Ако е платено с карта, а искат връщане по друга сметка то 100% говорим за някаква измама и бих подала сигнал някъде. Ако се потвърди, че е платено с карта може да ми пишете и ще търся начини и ако се налага лични познанства, за да подадем сигнал за проверка.
Има значение как е  попълнен формуляра за връщане и дали в него всичко е коректно.
Има значение връщането на пратката кой го е направил - в товарителницата чие име е вписано.

Реално клиенти са ми пращали формуляри с банкови сметки на други хора за възстановяване на сумите. Обаждат се и казват - нямам сметка пращам ето тази, но тук има прекалено много обяснения, че социален работник, че инвалид ... нещо се играе по тънката струна и аз също бих била нащрек.

Последна редакция: ср, 28 юли 2021, 12:52 от the Дорис

# 13
  • Мнения: 14 891
За 200 лв ще поиска ПИН.
Сега прочетох пак казуса. Все по-съмнителен ми изглежда.
В предното мнение незнайно защо съм пропуснала да го напиша, но мисля, че имаше нещо законово, че не може Х с Х-IBAN банкова сметка да получи парите по връщане на поръчка от У.
Поискайте сметката на получателя.

Има един друг момент, хората често бъркат номер на сметка с номер на карта. Може жената да се затруднява да даде номера на своята сметка.
 
Скрит текст:
Ние сме имали такива случаи , голяма галимация беше, 3 месеца я намерим клиента, я не, не си вдига телефона, първо дава номер на карта, ние обясняваме, че ни трябва друг номер, той не разбира нас, после пък трябва да ходи до града (живееше в село). Накрая му пуснахме сумата с пощенски запис през Български пощи. Човекът ни е редовен клиент от години, ние бяхме омотали нещо при едната поръчка. Разгеле, оправихме се, де.

Последна редакция: ср, 28 юли 2021, 12:58 от -Narcissa-

# 14
  • Мнения: 2 233
Признавам, не знам как е законово, но е редно пари да се връщат на клиента, а не просто по някаква сметка. Магазините, от които съм пазарувала и се е налагало да връщам, така и правят. Другото ми звучи съмнително и некоректно. Пак казвам, не твърдя че е незаконно.

# 15
  • Мнения: 859
Приятелка върна поръчка и даде номера на моята банкова сметка. Тя нямаше . Всякакви интерпретации са възможни, дано не е измама.

# 16
  • Мнения: 74
Какво значение има на чия сметка се връщат парите? Платено ли е? Платено е. Твоето задължение е да върнеш парите от върнатата стока на посочена сметка. По принцип сметки се искат и по имейл. А зад имейла не знаеш, а и не би трябвало да те интересува кой стои.
Моля?!! Парите се връщат на имащия право да ги вземе, т.е. платилият. Може да не е по негова банкова сметка, но изрично трябва да заяви, че иска да се преведе по чужда сметка с посочен титуляр. За целта титуляра, инвалида или помощника му, да си извадят удостоверение от банката за точния IBAN и титуляра на сметката, че хората грешно и описват сметките. Безплатно е. Че не те интересувало кой стои зад мейла, можеш да го кажеш на разследващия полицай и прокурора после, да видиш реакция и да ти обяснят нещата. Кражби на такива суми обаче не стигат до съд и на това се разчита. С молба по мейл се връща сума в краен случай, но нека поне да е писан от инвалида със сканирана лична карта на инвалида и удостоверението за банкова сметка от банката. И все пак, ако става дума за уязвим човек, до чийто лични документи има достъп друг, много бих се замислила да върна парите. Ще искам да му видя очите на тоя купувач.

# 17
  • Мнения: 14 891
Има малко по-официален начин да се върнат парите на поръчителя, не се свежда просто така да откажеш да върнеш парите щото ме съмнява, че тук има кражба.

# 18
  • Мнения: 46
Не е ли вариант да се пратят пари по куриер директно на човека, ако няма банкова сметка? Нямам предвид пари в плик, ами като някакъв паричен превод

# 19
  • Мнения: 14 891
Мисля, че ги изплащаха само в офис. Поне ние като се мъчихме с нашия случай, така казаха от Спиди - или по банка, или в офис. На адрес - не.

# 20
  • Мнения: 11 363
Варианти за  пращане има много, но за сайта е важно и счетоводно как ще се отрази този трансфер. Някой фирми не могат да пращат като паричен превод чрез куриер, защото няма какъв документ да издадат или получат, който да може да се осчетоводи.

# 21
  • Мнения: 3 922
И с най-обикновен пощенски запис могат да се върнат парите и е по-добър вариант отколкото по чужда банкова сметка.

Последна редакция: чт, 29 юли 2021, 15:32 от Greene

# 22
  • Мнения: 1 780
Изобщо не говоря тук за невръщане на пари, просто исках да видя и други мнения, за да преценя какво да правя. Проверих сега и сумата е 280 лева, от това ми тръгнаха основните притеснения. Мисля, че най-разумно  е да поискам сметка с имената на поръчалия / предвид сумата/ и да видя какво ще ми се даде като отговор.

# 23
  • Мнения: 14 891
Така е най-добре засега. Просто няма на какво отгоре да подадеш сигнал за момента.

# 24
  • Мнения: 11 363
Провери ли как е платено?

# 25
  • Мнения: 1 780
В брой са платили

# 26
  • Мнения: 14 891
А кой е получил пратката?

# 27
  • Мнения: 11 363
Ako е платено в брой не виждам каква измама може да е.
Получател на пратката според новите изисквания на куриерите /поне по-едрите риби/ е написаният на праткатката. Вземането става с лична карта и код от телефона.
Мисля, че нямате какво да направите повече. Ако документа за връщане е попълнен коректно и при вас трябва да преведете сумата по посочения от клиента начин.

# 28
  • Мнения: 14 891
В случая информацията за връщане не я дава клиентът обаче. И данните не са на сметка на клиента.

# 29
  • Мнения: 10 614
В случая информацията за връщане не я дава клиентът обаче. И данните не са на сметка на клиента.
Joy За трети път ще го напиша. До сега 5 пъти трябваше да е звъннала на клиентката, вместо да гадае с дни. Темата май е пързалка.

Първо бяха 200 лв, после "проверила", станали 280. Е, това "проверих" не ми хареса пък на мен. Накрая ще се окаже, че няма основание да върне парите...

# 30
  • Мнения: 68 710
Кой е този сайт в крайна сметка?
Авторката работи там ли, не разбрах...толкова объркано го е написала, че почти нищо не е ясно..кой заръчал пиърсинг, па кой ги платил, па кой искал да ги върне..напишете го ясно и просто.

Сайтът няма ли си разписани общи условия за връщането?
Телефон нали винаги се попълва..ми звънни, говори, разпитай.

Акаунта е на името на инвалид ли...как се разбра от акаунта че е баба инвалид..много странно.

# 31
  • Мнения: 9 543
Ako е платено в брой не виждам каква измама може да е.
Получател на пратката според новите изисквания на куриерите /поне по-едрите риби/ е написаният на праткатката. Вземането става с лична карта и код от телефона.
Мисля, че нямате какво да направите повече. Ако документа за връщане е попълнен коректно и при вас трябва да преведете сумата по посочения от клиента начин.

Изискването вече е по закон.
Иначе платилият зле, плаща два пъти. не може да ти се обади непознато лице, да ти даде някаква сметка с титуляр, който не съответства на получателя, и ти да му преведеш парите.

Общи условия

Активация на акаунт