Милано и Северна Италия - тема 13

  • 32 701
  • 738
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 6 295
Heart

А пък аз се впечатлих как яко са надупчили фасадата, за да си закачи Картие фенси украсата. Joy Като знам какви церберски правила има за най-малката намеса по фасадите дори и по селата.

# 451
  • Milano
  • Мнения: 3 658
Не е заради украсата. Вързано е уличното осветление и на Монтенаполеоне и на via Gesù на сградата. Погледни с Гугъл.

# 452
  • Мнения: 6 295
Нееее... тия неща Simple Smile

# 453
  • Milano
  • Мнения: 3 658
Oh Signur d'amur acces!🤦‍♂️😂😂
Какво око имаш Барба за скрити детайли, ти ме уби...комплименти!

Да разкажа за Oh Bej, Oh Bej, една от най-древните традиции на града.

През 1510г. Папа Пио IV възлага на Джаннетто Кастильоне мисията да отиде в Милано с цел да запали/засили вярата към светците.
Преди да влезе в града, обезпокоен от факта че вероятно няма да бъде приет радушно поради не големите сипатии на гражданите към папата решава да купи подаръци - играчки и сладкиши и да ги раздава по време на шествието.

Денят е 7 декември, когато се чества Сант'Амброджо, патрон на града (денят в който е провъзгласен за епископ).
Влизайки в Милано раздава подаръци по време на шествието, което завършва пред базиликата Сант'Амброджо.
Децата ентусизирано възклицават "О бей, о бей " на диалект - oh belli, oh belli = о (колко са) хубави подаръците.😍

Оттогава типичният базар от 1288г., който трае 4 дни (и включва задължително 07.12 и 08.12 - Непорочното Зачатие) се нарича "La fiera degli Oh Bej Oh Bej" (Панаира на О Бей, О Бей)  - сергии с гастрономически продукти и сладкиши, играчки, дрехи и т.н.

До 2006г. беше около Сант'Амброджо, след това се премести около Замъка - Castello Sforzesco.

Аз лично отивам да ям мекици и да пия вин брюле😉.




П.п. разяснение от Министерството на културата от снощи:

В МУЗЕИ, АРХИВИ И БИБЛИОТЕКИ ЩЕ МОЖЕ ДА СЕ ВЛИЗА И С НЕГАТИВЕН ТЕСТ от 06.12.2021 в бяла и жълта зона.
Тоест няма да е необходим супер грийн пас.

https://www.beniculturali.it/comunicato/21807

Последна редакция: сб, 04 дек 2021, 11:40 от regina di cuori

# 454
  • Мнения: 1 117
Реджи, хелп моля.... 4 членно семейство може ли да кара ски в Италия? Не разбрах или дай пак линк къде мога да видя децата как пътуват, възраст, особености...Ние сме ваксинирани, ама имаме един тинейджър, заради който сега разбрах няма да можем да караме в Австрия, анулации, ядове ..... Благодаря!

# 455
  • Milano
  • Мнения: 3 658
Спокойноооо😂.
Може разбира се.
Аз не разбрах за какво става въпрос, влизане в страната или пътуване вътре в нея? И за коя област, в Алто Адидже имат малко повече рестрикции. Колко са големи децата?

Днес имаше мекици и греяно вино😊 на О Бей, О Бей.
Елхата на Сваровски е 🔝🔝🔝.

Утре е Sant Ambroeus, празник на града, прави се елхата.😍

Малко снимки от днес:

























https://photos.app.goo.gl/qdPQnuBDJ8j8muWE6

# 456
  • Мнения: 1 117
11 и 14 г, младежа за Австрия само ваксиниран  трябва да е, тъпо, тестовете ги няма като вариант вече окончателно. Вървят си към ваксиниране на децата и това е. Ще загубят много семейства така....На кой ли му пука...

# 457
  • Milano
  • Мнения: 3 658




Честит празник на нас!😍

Точно, защото им пука го правят.
Тук възрастова група 12-18г. са ваксинирани 75%, само защото започнаха по-късно. 20-29г. са на 85%.

Ако се формулират по-точно въпросите ще е най-добре, понеже не ми се пишат чаршафи и то общи неща.

Като кога е предвидено влизането, в коя област?

Защото например настоящите правила за влизане в Италия са до 15.12.21.

От 01.01.22 влизат в сила нови правила за ските, според които всички под 18г трябва да носят задължително каска (в момента е под 14г),  да направят застраховка и т.н.
В Алто Адидже изискват ФФП2 маски и супер грийн пас дори да пиеш прав на бара и т.н.

Има си особености.

Иначе, ако трябва да обобщим В МОМЕНТА, децата влизат в Италия с тест.

После за малкото не се изисква нищо, понеже е под 12г, но евентуално трябва да си носите документ за доказване на възрастта.

За голямото - ще трябва да си прави тестове на 2 дни.
Нужни са за градски транспорт, за ски лифт, за хотели.
Не е нужен сертификат, ако лифта, кабината и т.н. е отворена.
Ако областта стане оранжева се допускат само ваксинирани или излекувани.

В бяла и жълта може и с тест (но всяко съоръжение може да реши по-големи рестрикции).

В ресторанта на хотела може да се храни само ако е отворен за гостите му, но не и за външни лица (освен ако не са решили друго). В противен случай - за вкъщи, на открито или прав на бара (прим.)

Маски се носят и на открито - на опашките за лифта и където има струпване.

Последна редакция: вт, 07 дек 2021, 11:33 от regina di cuori

# 458
  • Мнения: 3 421
Прибрахме се в Неделя от Милано.
Искам да споделя впечетленията си. Може моето мнение да спести неудобствата  и да бъде полезно за други пътуващи с малки деца.
За нас отчитам като грешка, че не  купих предварително билети за автобуса Бергамо-Милано в двете посоки. С малко дете беше доста изнервящо за него и за нас да висим около 1ч на опашка за автобуса. Опашката в Милано беше огромна, а за бутаницата, пререждането и изнервените пътници не искам и да се сещам - помрачиха ми хубавите преживявания. Мислех си, че само в БГ може да минат през малко дете, но се оказа, че не съм права.
ЗА  музеите имахме купени предварително билети (добре, че бяха в сутрешните часове или в късните след обедни часове). Имаше ограничения за посетителите, но не знам как се получаваше, че навсякъде се продаваха билети на касите и по обяд музеите бяха препълнени с посетители. В музея на техниката влезнахме в 9:30 и излезнахме към 12:30ч.  Тия влакове ги обикаляхме 1 час Simple Smile
Аквариума може спокойно да се пропусне - такива ни бяха и очакванията. Ние влезнахме заради детето - на него му беше интересно, но пък беше повече впечетлен от патиците в парка Семпионе.
Мерси на regina di cuori за съвета да посетим природонаучния музей - малкия беше възхитен. Чудесно си изкарахме и в парка на порта Венеция, имаше Коледен базар и разни забавления за деца.
Малкия също така беше впечетлен от замъка Сфорца, от Катедралата(Дуомо) - абсолютно НЕ.
Остана за следващото поещение музея на Илюзиите.
Мерси за съветите, които получих и ми помогнаха да организирам пътуването.

# 459
  • Sofia
  • Мнения: 4 701
Неслучайно попитах преди време дали някой е ползвал частен трансфер, тези автобуси, особено в момента не са ми никаква опция, ако ще и без пари да са.
Не съм избирала и търсила кой знае колко усилено, но резервирах от този сайт: https://city-airport-taxis.com/
Всичко беше точно, взе ни от летището, остави ни пред хотела, след това ни взе от хотела, нито сме се бутали, нито сме чакали…

# 460
  • Мнения: 74
В събота пътувахме от летището в Бергамо до Милано с автобус на Terravision. Беше чист, удобен и почти празен.

# 461
  • Мнения: 1 285
Здравейте , предстои ми пътуване през Януари. Четох упътванията на първа страница за foxtown , там се описва да се слезе на спирка Chiasso , в сайта на аутлета дават спирка Mendrisio S. Martino , виждам прекачване във гугъл мапс , някой който е ползвал този начин на придвижване , може ли да обясни по - подробно? И въобще кой е най лесният вариант? https://www.google.com/maps/dir/%D0%A6%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80%D … 1!2d45.874896!3e3
Не открих на първа страница подробно описание за Комо , как можем да стигнем до там от Милано? Струва ли си въобще ходенето през това време на годината? Уизеър промениха дните на разписанието си и сега ни остава един ден в повече , и се чудя със какво интересно бих могла да го запълня. Иначе посещението ни ще е основно за шопинг. Линка на първа страница за супер маркетите не се отваря , моля ако може пак някой да го даде.

# 462
  • Мнения: 6 295
За FoxTown, явно питате за влака, спирката е Mendrisio S. Martino. От там до аутлета може да се стигне пеша.

От Милано до Комо също може да се стигне с влак - както от Stazione Centrale (същата линия, която след Комо после продължава за Швейцария), така и с другата линия от Cadorna. Отнема 45 минути/час, зависи от влака. По това време (до 6 януари) много хора посещават Комо заради коледните светлини вечер. Вижте в Google images "città dei balocchi".

# 463
  • Мнения: 1 285
За FoxTown, явно питате за влака, спирката е Mendrisio S. Martino. От там до аутлета може да се стигне пеша.

От Милано до Комо също може да се стигне с влак - както от Stazione Centrale (същата линия, която след Комо после продължава за Швейцария), така и с другата линия от Cadorna. Отнема 45 минути/час, зависи от влака. По това време (до 6 януари) много хора посещават Комо заради коледните светлини вечер. Вижте в Google images "città dei balocchi".

Да , за влака питам. В момента не виждам фирма за автобусен превоз , но и те не ме устройват особено , тъй като тръгват късно и се връщат рано. На Mendrisio  трябва ли да слезем от влака и от там да хванем друг транспорт ? Показва ми го S10 и S90 в синьо ? Ние пътуваме на 25.01.22 , ще изпуснем коледните светлини. На коя спирка трябва да слезем за Комо?

# 464
  • Варна
  • Мнения: 3 939
: https://city-airport-taxis.com/
Всичко беше точно, взе ни от летището, остави ни пред хотела, след това ни взе от хотела, нито сме се бутали, нито сме чакали…
 

това нещо тип юбер ли е ?
Колко души за колко пари - въобще какви са условията
а за шАтъла да се чака часове и да е тъпканица е голямо изключение

Общи условия

Активация на акаунт