Отговори
# 690
  • Мнения: 124
Да но има интерес да ме бутне към някоя банка въпреки, че условията в някоя друга биха били малко по-добри или има някоя такса по-малко.

Ако съм лаик и се доверя на човека, той спокойно може да ме наиграе с по-неизгодни условия за сметка на това, че от конкретната банка ще вземе сума Х повече. Дреме му на шапката, повече няма да ме види така или иначе.

# 691
  • София
  • Мнения: 6 726
Да но има интерес да ме бутне към някоя банка въпреки, че условията в някоя друга биха били малко по-добри или има някоя такса по-малко.

Ако съм лаик и се доверя на човека, той спокойно може да ме наиграе с по-неизгодни условия за сметка на това, че от конкретната банка ще вземе сума Х повече. Дреме му на шапката, повече няма да ме види така или иначе.

Вие си имате условията на банките вие решавате къде да се бутнете.

# 692
  • София
  • Мнения: 1 869
Аз се мъчих да обикалям 3 банки при уж проверени служители, дадоха ми предварително одобрение и трите с добри условия.
След това все пак реших да ползвам кредитен консултант и сред 5тте оферти бяха и тези три банки, на консултанта дадоха доста по-добри оферти. През тях си сключих кредита в крайна сметка и грам не съжалявам. Спести ми доста обикаляне и разправии. 

# 693
  • Мнения: 2 775
Ако съм лаик и се доверя на човека, той спокойно може да ме наиграе с по-неизгодни условия за сметка на това, че от конкретната банка ще вземе сума Х повече. Дреме му на шапката, повече няма да ме види така или иначе.

Колко пък да си лаик и да не можеш да прочетеш условията по договора, лихва, ГПР, задължителни продукти, които също се плащат и т.н.? Ако не можеш да разбереш за какво ще плащаш, то няма особено значение дали ще се наиграш при консултанта или директно в банката.

# 694
  • Мнения: 1 962
Само за "протокола" да си изясним понятията, че се увлякохме.
Кредитният консултант е този който получава пари от клиента за консултация, но не му посредничи с банката.
Кредитният посредник не взема пари от клиента, а комисиона от банката. Също консултира с офертите, но посредничи докрай в отношенията клиент-банка. И аз в моите постове пиша за консултант, но реално е посредник.
Българската народна банка поддържа Регистър на кредитните посредници, регистрирани по реда на чл. 51 от Закона за кредитите за недвижими имоти на потребители. Този регистър е публичен и всеки може да влезе и да си направи справка за конкретен посредник.

Последна редакция: чт, 09 сеп 2021, 17:49 от etr

# 695
  • Мнения: 124
Четете по диагнонал и бързате да отговаряте преди да осмислите какво съм написал.

Консултанта е да ме консултира, за да съм отишъл при него, значи не съм достатъчно компетентен да вникна във всички капани и ситни шрифтове банковите оферти.

Нали всички тук сте много ларж? Нямам време за това, за онова, ползвам брокер, ползвам консултант, ползвам иконом...

Като ЛАИК доверил се на кредитен консултант който има малко по-чаровна усмивка и дар слово, той спокойно може да ме насочи елегантно ТАМ където на НЕГО му е по-изгодно, а не на мен.

Естествено, че предпочитам да наема такава услуга ако аз я заплащам, а не банката на която ще висна за 30 години. Не всеки е длъжен да разбира от всичко в този живот, но действителността в родината ни е такава, че всеки иска да те ... целува Simple Smile

# 696
  • Мнения: 2 775
Аз много добре съм прочела какво си написал, но и консултанта ще те консултира до някъде, няма да вземе вместо теб крайното решение. Което няма как да стане без минимална доза четене и сравняване на числа.

# 697
  • Мнения: 9 655
Аз както писах, зависи и какви комисиони се дават от банките. Според мен не са много различни, че да си заслужава да те заблуждават, въпреки че не мога да съм сигурна.

# 698
  • Мнения: 1 962
Четете по диагнонал и бързате да отговаряте преди да осмислите какво съм написал.

Консултанта е да ме консултира, за да съм отишъл при него, значи не съм достатъчно компетентен да вникна във всички капани и ситни шрифтове банковите оферти.

Нали всички тук сте много ларж? Нямам време за това, за онова, ползвам брокер, ползвам консултант, ползвам иконом...

Като ЛАИК доверил се на кредитен консултант който има малко по-чаровна усмивка и дар слово, той спокойно може да ме насочи елегантно ТАМ където на НЕГО му е по-изгодно, а не на мен.

Естествено, че предпочитам да наема такава услуга ако аз я заплащам, а не банката на която ще висна за 30 години. Не всеки е длъжен да разбира от всичко в този живот, но действителността в родината ни е такава, че всеки иска да те ... целува Simple Smile

Май ти четеш по диагонала. Прочети още веднъж кой е кредитен консултант и кой кредитен посредник. Кой взема пари от клента и кой комисиона от банката.

# 699
  • Мнения: 68 646
Аз се мъчих да обикалям 3 банки при уж проверени служители, дадоха ми предварително одобрение и трите с добри условия.
След това все пак реших да ползвам кредитен консултант и сред 5тте оферти бяха и тези три банки, на консултанта дадоха доста по-добри оферти. През тях си сключих кредита в крайна сметка и грам не съжалявам. Спести ми доста обикаляне и разправии. 

Тоест има отстъпка, която ако пряко договаряте с банката, няма да я получите ли?
Така разцрах поста ви аз.

Иначе в този живот вярвам безрезервно само на себе си. На останалите - винаги с едно или три наум, според зависи.

# 700
  • Мнения: 1 088
Етр, напълно съм съгласен с твоята класификация, и по нея аз съм с 2 ръце за кредитните консултанти, и съм против кредитните посредници.
Проблемът е, че както сам каза, всичките които се наричат "консултанти" всъщност са посредници. Т.е. нямат за цел да те съветват и да защитават интереса ти, а имат за цел да сключат сделка. Разликата е огромна.

Това че има регистър не виждам какво помага. Това те предпазва от риска случаен льольо от улицата да ти се представя за посредник и да ти реди някви далавери. Само че това не те пази от "официален" кредитен посредник, който работи в чужд интерес, вместо в този на клиента. Това е системен риск, който е заложен в самия начин, по който е организиран бранша.

# 701
  • Мнения: 6 697
Аз много се чудя за нещо. Ако всички имаме досъп до интернет пълен с всякаква информация по тези въпроси, ако всички можем да работим със съвременна техника от всякакъв вид, както софтуер към нея, ако всички сме един вид @програмисти@  ... Е как не успяваме да прочетем в интернета , да обиколим банките да съберем информация, оферти и разпечатки на плана на плащане в бъдещи години ... и не успяваме да си направим сами сметките според подадени параметри в един ексел. Наистина не разбирам. Всеки цъка на айфона, апове се купуват на камари, снимки, фимчета и какво ли не се качва къде ли не ... всякакви уреди се регистрират ... ама една таблица в ексела с едно макро и с няколко параметъра никой не може ???
После остава само да си правиш сметката да си избираш банката и да сравняваш същото ли ти се предлага каквото ти оптимално си си изчислил и да искаш съответните опции , ако не ти ги предлагат и ако не ти пасва сметката към тяхната. Формулата би трябвало да е една. Само предложенията са различни.

И съм на мнение, че всякакви консултанти и пр. съветници и услужливци за пари е добре да се избягват много от далече. За мен те всички имат на първо място своя интерес ако ще да е и против интереса на клиента ... ама ще му го сервират по друг начин да изглежда.
Лично мнение. Не държа да бъде споделяно.

Последна редакция: чт, 09 сеп 2021, 18:18 от bella-ciao

# 702
  • Мнения: 1 962
Slashy и bella-ciao, повечето хора избират тези услуги с цел да си спестят време и нерви, а който има съмнения може да си направи преценка на това, което му е предложено и даже да тръгне с тези резулатати да си обикаля банките, ако мисли, че може да договори по-добри оферти.
И аз мога да шпакловам и лепя теракот, но когато дойде време за ремонти давам ключовете на познат майстор, а със семейството си  заминаваме на почивка.
Сега Тombola ще ме изяде колко съм ларж и прост. Simple Smile))

# 703
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Не знам в България да има кредитен консултант, който взема пари от кредитополучателя. Посредник, консултант говорим за едно и също.
Повтарям по закон трябва да ти даде оферти от 3 банки. Може ти да ги избереш, може да добавиш и още Банки. И как ще те прецака, че нещо не разбирам. Да не си ги измисля той офертите.
Дава ти офертите, като ти прави и сравнителна таблица. Е тук е трудното, за човек без опит и познаване на Банките. И не, не са на един и същи принцип офертите им, напротив всяка по различен начин представя информацията, като и представената информация е различна.   Да не говорим, че една банка включва в обявеното ГПР миниум разходи, а друга е с всички/застраховка живот, застраховка имот, такси ... т.н./ 
А който е много мнителен, може винаги да си направи проверка, като си вземе паралелна оферта.
И много ясно, че за Кредитния посредник ще даде от раз най-добрите възможни условия и параметри: първо защото посредникът знае, какво да очаква. Второ, защото посредникът е желан и ухажван партньор, които им генерира обеми. Трето, защото посредникът знае, какво прави и той се грижи в Банката да бъдат предоставени всички документи, т.е. говорят си на един език и се разбират с една дума.
Банката никога няма да рискува да даде по-лоши условия за посредника, от тези на човек без посредник, най-малко ще бъдат равни. Ако ли все пак се случи, то е 100% от незнание на някой кредитен инспектор. И винаги следват разговори, ама на високо ниво.
Ако някой те цака, то те цака Банката. Генерална грешка при избор на Банка няма да направиш. Някой беше цитирал 10 000 лева разлика между две банки. Бас държа, че идва от застраховка, която една не я смята в разхода, а другата чинно си е сложила всичко. А ако, разликата е от лихвения процент, то това е толкова очебийно, че няма, как да си мислиш, че някой ще те прекара, надявайки се да не го видиш.
Комисионите, които плащат банките са почти  еднакви. Това е най-абсурдната мотивация, някой да иска да те прекара.
Друг е въпросът, че много, ама много често, всъщност не ти избираш, а Банката те избира. Вече писах, но пак да повторя. В масовият случай имаш 1, най-много 2 варианта за Банка, които са ок, за твоя профил и за имота, който искаш да купиш. И ако, кредитният ти посредник/ консултант, още в началото ти каже: тази сделка може да стане в Х Банка, то е защото е много в час и е наясно, " кой костюм ще ти стои най-добре", а не защото си гледал неговия си интерес. Тук в този бизнес двата интереса са едни и същи, няма никакви противоречия. Ти искаш да получиш кредит, той иска ти да получиш кредит.

Явно някои хора по подразбиране търсят винаги първо измама, непочтеност и най-голямата болка: Някой да не ги прецака. Е обикновено предизвикват съдбата и много често са прецакани.

# 704
  • Мнения: 68 646
Обикновено зависимостта е обратна:  прецакван си неведнъж, затова си мнителен.
Не че си се родил киселяк.......ама като те ошамари живота наколко пъти, и ставаш подозрителен. Нормално.
Един път грешка, не е срамно. Ама втора и трета подобна...това те прави глупак. Та затова така, нали, сме мнителни...учим се от грешките си, ккто е и редно.

Не разбрах: банките дават ли на консултантите отстъпки, които редовия кредитополучател няма да получи, ако договаря пряко?
Дамата горе не отговори, може би самата тя не е наясно, но хвърли такъв фишек. Та ми е любопитно...

Общи условия

Активация на акаунт