Къде да отседнем в Родопите и какво трябва да се види непременно - 10

  • 59 279
  • 788
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 23 143
Пътят до Ягодина за мен е разкошен и живописен. Който го минава за първи път може и да се изплаши. На мен ми доставя удоволствие. Все пак шофьорите там се съобразяват и се кара с ниски скорости.
Иначе ние ходим в 5* хотели, ходим и на бунгало, и в къща за гости, но само в Триград. Всяко място крие своето очарование.

Seahorse, прочети си в предпосредния пост последното изречение. Не ми се спори за глупости.

# 76
  • Мнения: 6 646
В Родопите може да се намери и място с храна на ниво мастэр- шеф, ако това му е важно на човек. Съфорумка в друга тема беше качила снимки от къща Хвърчило в Киселчово. Готвил е победител от от кулинарен формат, и снимките бяха впечетляващи( съфорумката сподели, че и на вкус всичко е било превъзходно). Мона Чобан е продала къщата на дамите от Хвърчило, а тя се е преместила в Змиево.

# 77
  • Мнения: 1 752
Колко време ориентировъчно отнема посещението на пещера Голубовица? Чудя се мога ли да го комбинирам с екопътека Каньонът на водопадите? Дните ни ще бъдат само три и ми се иска колкото се може повече неща да посетим.
В самата пещера е около час. Но трябва да си запазиш час по телефона, ако успееш раничко през пещерата, може да успееш за следобед по водопадите.
Аз съм на моето любимо място в момента - в Стойките, но този път съм на лагер - с предплатена програма. Много е хубаво, дотук ни водиха: първи ден на Чаирските езера и пияната гора, вчера - на Голубовица, тролейчето там и алпийската люлка, а на връщане през една мандра, вечерта имахме среща с гайдар - разказва ни, свири, пяхме, играхме хора, днес бяхме на пикник на Широка поляна и гребахме каяци, късно тази вечер ще ходим на нощен поход. За утре забравих програмата. Няколко семейства сме с порастнали деца, има и с малки деца, за тях си има аниматор за вечерта, когато сме на маса.

Последна редакция: ср, 11 авг 2021, 21:17 от milanda

# 78
  • Мнения: 599
milanda може ли информация за този лагер - туроператор ли ви го организира ? Изглежда много интересно .

# 79
  • Мнения: 1 752
milanda може ли информация за този лагер - туроператор ли ви го организира ? Изглежда много интересно .
Това е програма от хотела. Тези дни са отредени за лагер. Това лято май почти не останаха дни за свободно наемане. Иначе предните две лета си резервирахме нощувки и си ходехме по собствена програма. Обаче миналото лято, понеже бяхме голяма компания, собственичката на хотела ни предложи разни интересни места и ни поведе като гид. Беше много интересно, затова решихме, че искаме на такъв тип почивка. Имаха смени за различни възрастови групи: за деца от 10 до 13, за младежи, за студенти. Ние се включихме към лагера за семейства, но сме без деца. Почти всички сме не за пръв път, а собствениците ни събират на обща маса и сядат при нас. Всички се сприятелихме.
.

# 80
  • Мнения: 1 036
milanda  А кой е хотела и какви са цените за тези екскурзии

# 81
  • Мнения: 1 752
milanda  А кой е хотела и какви са цените за тези екскурзии
Всичко влиза в цената, но без транспорта, ходим с наш транспорт. Нощувки, закуска, вечеря на блок маса, а обяда е на сух пакет или изнесен като барбекю, защото нали сме извън хотела. За пет нощувки платихме 380 лв. на човек. Къщата на Влъхви, потърси във ФБ.

Последна редакция: ср, 11 авг 2021, 22:34 от milanda

# 82
  • Мнения: 1 025
Здравейте, ние отседняхме през юли в Смолян. Посетихме Каньона на водопадите, Водната пещера и Дяволския мост. След това нощувахме в Кърджали - Меандрите на Арда, яз.Кърджали и пещера Утробата. Беше страхотно!

# 83
  • Мнения: 35
Пътят до Ягодина за мен е разкошен и живописен. Който го минава за първи път може и да се изплаши. На мен ми доставя удоволствие. Все пак шофьорите там се съобразяват и се кара с ниски скорости.
Иначе ние ходим в 5* хотели, ходим и на бунгало, и в къща за гости, но само в Триград. Всяко място крие своето очарование.

Seahorse, прочети си в предпосредния пост последното изречение. Не ми се спори за глупости.

Такова удоволствие никога не бях изпитвала. Също през едни селца на слизане от Кръстова гора.

# 84
  • София
  • Мнения: 3 471
След два дни  тръгваме за яз. Доспат  и Сърница.Тръгваме от София.Какъв маршрут бихте препоръчали по път? Чудя се откъде да минем с опция за кратки спирки и нещо за  гледане

# 85
  • Мнения: 7 856
Една идея с малко обиколка - качване на яз. Белмекен 😀.
Как се стига от София - излизате от магистралата в посока Костенец
Продължавате по стария път за Пловдив. Отклонявате се в дясно към Сестримо. Преди селото свивате в ляво и започвате да се катерите към Белмекен. Този път минава през Чаира и е в прилично състояние. Има и друг, но е кошмарен.
Малко преди да стигнете язовира от лявата страна има голяма табела и място за спиране. От там от високо се открива гледка към язовира. Продължавате, минавате под стената и обикаляте по асфалт язовира от едната страна. Стигате до срещуположната стена, минавате по нея и се спускате към Юндола. Ако имате късмет, ще уцелите гледка към целия Карстов ръб на Пирин. Спускате се до Юндола и продължавате към Велинград. Там може да видите Клептуза - карстов извор с езеро в парка. За съжаление е занемарен, но си заслужава да се посети.
От там по стандартния път към Сърница.

Друг вариант - минавате през Батак, от там към Доспат се минава покрай три язовира - Малък Беглик,  Беглик и Широка поляна. Може да спрете до някой (без първия) и да се разходите по черен път около него. Широка поляна е на равно и е невероятна красота. Преди години сме го обикаляме без проблем с обикновена кола (по черни пътища), не знам сега как е. Стигат до Доспат и от там до Сърница.

# 86
  • Мнения: 11 751
Оставям само мнението за двата ресторанта.

Кораба ресторант Емона мога да го препоръчам с две ръце, но най-прекрасната обстановка, обслужване и най-вкусната храна (от последните не знам колко години) получихме в Ла Виста в Кърджали. Уникални са!

И за тези, които като мен не познават района - където и да искате да отидете ви трябва кола и поне час път 😉

Много ни е хубава природата.

Последна редакция: пн, 16 авг 2021, 14:42 от rummi_pl

# 87
  • Мнения: 80

... Това звучи доста прекалено, като например това черноморие доста прехвалено/гадно ми идва на мен.
В днешното време, в което е толкова лесно да се сдобиеш с информация...


Казвам как го виждам и усещам аз. За мен Родопите са прехвалени. Тоест нищо особено... За черноморието е ясно. Трябва да се стои настрани. Там са професионални измамници. В Родопите не са толкова ошлайфани все още.
Какво за информацията? Информация всякаква. Ходил съм по толкова места, които са ми били хвалени и препоръчвани от приятели или познати. На място, трагедията е пълна. Почти навсякъде в България храната е тип Балкантурист. А това мен, някак си ме дразни.
Имам въпрос и молба към теб.  Ти ходил ли си някога в Родопите? И ако Да, би ли споделил кое място те е разочаровало ? Нека знаем всички тук, в противен случай думите ти се приемат несериозно . И наистина няма как да се впишеш в този форум.
Снощи се прибрах от там след едноседмичен престой и вече очаквам следващото ми отиване. Влюбих се в  Западните Родопи.Сега ще разкажа аз как виждам Родопите. Ще се опитам да подредя правилно думите си, макар да ми е трудно с няколко изречения да опиша всичко. За първи път отидох там преди седем години. Първото което ме впечатли бяха живописните пътища и многото завои. Колкото повече се навлизаше в сърцето на планината, толкова по-красиво ставаше. Опитвах се да снимам всичко, но апарата не може да покаже усещането за величието на планината. Еднолентов път с надвиснали скали от едната страна и дерето на реката от друга. Там за да се разминеш трябва да направиш път на отсрещната кола независимо дали си с голф двойка или караш бмв х5.При разминаване дружески да се поздравиш.В къщата за гости , в която отседнах за първи път няма отделни маси двойки или четворки.. Там за да хапнеш сядаш с други непознати за теб хора като приятели. Това е за мен очарованието. Срещаш се с чужди хора и за няколко вечери се сдобиваш с нови приятели от други градове. Вече имаме познати от Видин, Силистра, Бургас, Русе, Ямбол....хора , с които продължаваме да поддържаме връзка. Ако не си готов за това , не отивай там. Второто, което ми направи силно впечатление е студените вечери и хладните утрини, мъглата , която не се спускаше, а вдигаше откъм боровете нагоре. И въздуха, чистия въздух с миризма на бор и ела. Звездите в тъмното небе бяха ярки, много ярки.Третото нещо е как планината променя хората. Всички се поздравявахме при среща. Поздравявахме се с бабите и дядовците насядали по пейките пред къщите си, поздравявахме се и с туристите по пътеките. Това никъде до сега не съм го виждала. Родопите не са новоизникналите хотели, Родопите са точно тези малки къщи за гости, в които няма басейни, няма детски площадки, няма глезотиите на Дубай и Занзибар. Родопите са отдалечените села и махали,врати, които не се заключват , дърва за огрев по прашните чакълести улички, които никой не краде. Това е място на което отиваш за да се откъснеш от сивото и забързано ежедневие на големия град. Където не винаги имаш обхват на телефона ,а wi fi  е лукс. Ако не си готов за това, не отивай там. Тук можеш да послушаш магнетичния звук на каба гайдата, да видиш катеричка и погалиш таралеж., да видиш как орат картофите с магарето.И ако не си от голямото "добро утро " да хапнеш вкусни картофи и прясна пъстърва. За какви бланширани картофи говориш при положение ,че единствения им останал поминък в момента са картофите и фасула. Отяждам си на вкусен пататник, гъби, боб, картофи , риба, клин и мляко. Нима очакваш да ти дялнат от телето в обора и да ти го сготвят за да е прясно? За тези седем години съм виждала и друго. "Модерното" посещение на тази планина. Точно защото някой на някой казал или някой прочел, че другите го правят. Срещнах се с хора по джапанки тръгнали за Дяволската пътека и изкачвайки хлъзгавите и мокри стълби на пещерата Дяволско гърло. Срещнах се с хора, които търсят външен басейн в къщата за гости, без да помислят, че в планинската местност такова съоръжение няма как да се поддържа топло. Срещнах се с хора, които очакват за 30 лева нощувка да получат условията на пет звезден хотел в Малта. Срещнах се с 28 годишен пикльо , качил се на БМВ -то купено му от тате и който вдигна скандал , че "свирнята" на онова нещо / каба гайдата/ го подлудявала. Ще ми се да кажа, че ако не си готов за Западните Родопи , не ги приемай като туристическа атракция.

# 88
  • Мнения: 2 500
Sny, много точен коментар за Родопите! Магнетично място. Вълшебно...♥️

# 89
  • СИ
  • Мнения: 4 403

... Имам въпрос и молба към теб.  Ти ходил ли си някога в Родопите? ...


Даже не знам, дали има място на което да не съм ходил в българската част на Родопите. В гръцката част имам пропуски.

Общи условия

Активация на акаунт