Име за госпожица

  • 9 450
  • 182
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 12 015
Яна и Йоана са едно и също име.
"..., остаряло българско?"
Може би, ако говорим за Цена, Станка и още няколко, но какво, извинете, им е на Десислава, Рада, Радина, Елица, Мила, Милена, Биляна, Боряна, Албена, Деляна, Калина, Светослава, Пресияна, Преслава ...?
Яна се връзва с всяко едно име от Библията, т.е класическо и прието у нас име като Анна, Мария, Елена, Екатерина, Христина/ Кристина, Ирина ...

# 46
  • Мнения: X
Теодора някой каза ли?

Яна и Йоана са едно и също име.

Май не са. Яна е по-скоро форма на Анна.
Иван(а) е другата, народна форма на църковното име Йоан(а). Тоест, обратното де, Йоан е църковна форма на народното Иван. Разбрахте ме Grinning
Голямо мазало е с тия имена, но Яна, Ан(н)а, Йоана, Ивана все са близки едно до друго и аз бих избягвала комбинации.

Последна редакция: пн, 09 авг 2021, 15:40 от Анонимен

# 47
  • Мнения: 12 015
Теодора някой каза ли?

Яна и Йоана са едно и също име.

Май не са. Яна е по-скоро форма на Анна.
Иван(а) е другата, народна форма на църковното име Йоан(а).
Яна и Ян са форми на Йоана/ Йоан. Еньо също. Яна празнува на Еньовден, защото е производно от Еньо. Може и на Ивановден.
Йоан/ Йоана - Иван/Ивана - Жан/ Жана- Ян/ Яна - Джон/ Джоана - Йохан/ Йохана ... В различните езици има различна трансформация, но в действителност идва точно от едно име в Библията - Йоан.
Иначе се римуват двете имена и сякаш си подхождат, но аз не бих ги комбинирала.
Бихте ли кръстили синовете си Никола и Николай и Питър и Пиер?

# 48
  • Мнения: X
Мама Ру, съгласна съм. Имам познати, които си кръстиха единия син Иван, дословно на дядото, а другия Калоян, че им харесвало името. Оказа се, че не са знаели, че двете са всъщност...едно и също име. Не че е мъка за умиране.
Така че тези неща е хубаво да се проверяват, пък ако не пречат на родителите няма лошо.

# 49
  • София
  • Мнения: 13 143
Съпругът ми и брат му се казват точно Николай и Никола.
Странно е, но те двамата си харесват имената и са доволни от избора на родителите им.

Яна и Йоана ми харесват много като комбинация. Още повече, че вероятно след години ще носят и различни фамилии, за разлика от съпруга ми и брат му.

# 50
  • София
  • Мнения: 1 369
Абсолютно НЕ се наемам да споря за произхода на имената. Не съм достатъчно компетентна. Нито намирам източниците си за напълно достоверни.

Но досега винаги, когато съм търсила информация за името Яна, попадам на старобългарски тълкувания. И да - връзка с Еньо(вден). Не съм срещала библейска връзка.



Ето какво пише за Йоана на същото място.



*Подчертавам, че не претендирам за достоверност. Просто това е информацията, с която аз разполагам.
Допада ми точно, че хем звучат някак близко, хем достатъчно различно. (В моите уши Grinning)

# 51
  • Мнения: 3 033
И аз като прочетох Йоана ми хареса като комбинация. Не се бях сетила.
София също ми върви някак си до Яна.
Колкото до Катерина и Екатерина - на мен лично без "Е" ми харесва повече, макар че Екатерина звучи по-царствено.
Понякога аз самата си мисля, че трябваше моето момиче да носи това име, защото се роди на деня на Светицата, но реших да се придържам към първоначалния избор.

# 52
  • София
  • Мнения: 13 143
Доколкото аз знам, само у нас Яна празнува на Еньовден. В останалите православни държави името се свързва със Св. Йоан.
На гръцки Янис и Йоанис са наистина аналог, което има значение дотолкова, доколкото на децата би им било забавно да делят общ имен ден. Нашите 4 деца празнуват на един имен ден (заедно с бабите и дядовците, без да повтарят някое от имената им) и това им се струва страшно забавно.

# 53
  • Мнения: 18 558
Е,как ги нагласихте на един имен ден? Много готино и весело звучи.
Катерина изобщо не харсвам, не е истина едно Е, обаче пък как променя нещата,много повече ми харесва, а иначе и двете са си хубави и царствени.

# 54
  • София
  • Мнения: 1 369
Fever ray, това звучи наистина супер весело. Grinning

Сега се зачетох още за Еньовден, което сме избрали за имен ден на Яна. (За нея дават още 2 потенциални:
25 юли – Успение на св. Анна. Св. дякониса Олимпиада и Евпраксия Девица
9 декември – Света Анна (светица)

С изненада установих следното "На този ден своя имен ден празнуват всички с имена Енчо, Еньо, Даян, Даяна, Деница, Дилян, Диляна, Диян/Диан, Дияна/Диана, Деян/Деан/Дея/Деа, Деяна/Деана, Билян, Биляна и имена на билки." (Wikipedia)
Не знаех за половината.

Някога някъде съм мяркала Йоана на Еньовден, но Яна на Ивановден- никога.
Абе, манджа с грозде. Joy

# 55
  • София
  • Мнения: 13 143
Е,как ги нагласихте на един имен ден? Много готино и весело звучи.

На Цветница има много опции. Wink

Яренце, в църковния календар има много опции за празнуване. Реално и 2 от нашите деца имат опция да празнуват на Еньовден или на Цветница, но ние сме си нарочили Цветница и това е.
Ако се зачетеш в православния календар, бързо ще установиш, че почти всяко име има поне по 3-4 именни дни в годината.

# 56
  • Мнения: 18 558
Някои именни дни са много измислени, не се хващай за тях. Име имена с по 2 или 3 празника в годината. Аз не ги признавам,само големите именни дни на големите светци и това е.

# 57
  • София
  • Мнения: 1 977
На мен това, което ми изникна в главата е Йована. Не е споменавано, стара форма на Ивана е, празнува на ивановден и според мен си отива много с Яна.

# 58
  • Мнения: 12 015
Някои именни дни са много измислени, не се хващай за тях. Име имена с по 2 или 3 празника в годината. Аз не ги признавам,само големите именни дни на големите светци и това е.
Да. Синът ми е Емил и празнуваме на Св. Емилия. Да, ама му честитиха от градината и сега юли месец на някакъв  Емилиян, честитя му на Архангеловден, че и на Коледа като извеждат името Емил от всичко друго - Михаил, Емануил и подобни. То, че има съвпадения от букви има, ама при наличието на светица със същото име?

# 59
  • Мнения: 6 150
Яна и Йоана звучат много добре в съчетание, но и на мен са ми еднакви, както и Ана.
И само вметка - Яна също е еврейско име.

Общи условия

Активация на акаунт