Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 24

  • 30 419
  • 750
  •   1
Отговори
# 345
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
5 години имах чужди студенти.
Задължително адресна регистрация.
Договорът беше на български.
После те го дадоха за превод на английски.
Един депозит.

# 346
  • Мнения: 8 844
аз съм имала французин, англичанин, испанец, сърбин, от които съм много доволна.

# 347
  • Мнения: X
Нашата квартирантка се интересува и ѝ казаха, че трябва само нотариално заверена декларация , че е наела жилище , адресна регистрация не е  необходима. Не е от ЕС.

# 348
  • Мнения: 4 239
Нашата квартирантка се интересува и ѝ казаха, че трябва само нотариално заверена декларация , че е наела жилище , адресна регистрация не е  необходима. Не е от ЕС.
Тоест, с договор за наем на български език вие сте заверили пред нотариус, че ще живее под наем във вашето жилище?

Това изнамерих като информация относно адресната регистрация на чуждите граждани от Закона за чужденците в РБ:
Чл. 28. (3) Физическо или юридическо лице, предоставило подслон на чужденец, в срок до 3 дни след предоставянето на подслона писмено уведомява службата за административен контрол на чужденците или районното полицейско управление по местонахождението си за това обстоятелство, като съобщава имената, датата на раждане, гражданството, номера и серията на документа за самоличност на чужденеца.

Видях и Декларацията за регистрация по ЗЧРБ - обобщено, аз, като собственик давам съгласието си следните лица 1...2...3...
"Да бъдат адресно регистрирани и да ползват горепосочения имот:
1. възмездно по силата на договор за наем или
2. безвъзмездно.
Известна ми е наказателната отговорност по чл. 313 от НК за деклариране на неверни данни."

Странно, че не е уточнено за каква точно адресна регистрация става въпрос. За настоящ адрес за срока на пребиваване съм съгласна. Но за постоянен адрес - не.

# 349
  • Мнения: X
Да , с договор за наем на български ходих при нотариус. В началото ме пита за съгласие за адресна регистрация, после ми каза, че е проверила и е нужна само въпросната декларация . Точно за службата за административен контрол на чужденците трябваше тази декларация.

# 350
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Давала съм няколко пъти под наем на чужденци, които се нуждаят от адресна регистрация. Подписва се декларация пред нотариус, съгласно § 1, т.20, подт.б . от Допълнителните разпоредби на Закона за чужденците в Република България. В договора се уговаря, че ще се отпишат от адресната регистрация след приключването му, за да си получат депозита. На тях им е нужна, за да си продължат правото на пребиваване.

Апартаментите са по-луксозни и ги наемат предимно чужденци.
Поради това ги съм ги обзавела с всичко, и смарт ТВ, и миялни, и всички останали уреди, от висок клас. Имах турски дипломат, поиска ми и втори телевизор в спалнята. Имах един малък стар и му го дадох, беше доволен. По въпроса за сушилните обаче съм леко озадачена, че повечето ги смятат за нужни. Не ползвам сушилни, като има голям балкон, с плътен перваз, мога да си просна прането там. Зимата - в коридора. Има парно, всичко изсъхва в течение на деня. В единия апартамент балкона не е голям, за това там сложих комбинирана пералня и сушилня, няма място за отделна. Руснаците които го наеха, казаха, че не ползват сушилня.
Аз, понеже до скоро живях там, я пусках веднъж, да видя дали работи, и продължих да си суша в коридора.
Относно микровълновата, само я пренасям от мазето, слагам я, и поне последните 10 години никой наемател не я иска, и си я връщам обратно в мазето. Не са здравословни, и наемателите явно са светнати по този въпрос.
Картини имам навсякъде, оригинали. Има ги в описа, с имената на художниците. Не ми се е случило да ми изнесе някой чужденец картина. И слагам винаги някакви аксесоари, вази, фруктиери, някакви оригинални декорации по полиците, за да изглежда жилището като дом, а не като хотел, безлично и голо. Става по-уютно и привлекателно, според мен. Всичко друго, което е нужно, ако нямат, казвам че имам на разположение - прибори, съдове, чаршафи, завивки, защото съм имала чужденци, които идват за по-дълъг срок, но не са си донесли такива неща.

Края на септември ще освободят едно жилище, на което сме собственици с брат ми, живяха до сега негови близки. Нямам представа в какво състояние е, и какво ще са оставили, но кухнята е още от соца. Само банята е ремонтирана преди около 12 години, относително прилично. Явно ще трябва пълен ремонт. Жилището е двустайно, с отделна малка кухня с остъклен балкон, където са печката и хладилника. Намира се в Разсадника, блок от 1987, ЕПК, има парно. Поради местоположението на жилището, и има само две стаи, 62 квадрата, явно няма да се прави луксозно. Нямам опит с такива имоти, за какъв тип наематели да го обзаведа, какво точно да сложа, така че да се наема по-бързо, и все пак след някакво обозримо бъдеще вложените средства да се върнат. Като го видя, ще се посъветвам отново за подробностите по обзавеждането.

# 351
  • Мнения: X
Гликоза, за мен сушилнята е най-важният уред в моят дом. Така меки и приятни излизат дрехите... Ризите излизат на точното ниво влажност за гладене... Абе, адски доволен съм. На ръка бих прал, сушене на въздух - не бих. Лично мнение, разбира се.

# 352
  • Мнения: 1 881
Сори за офтипика, но аз и в ужасните горещини това лято също си пусках сушилнята. Това да изляза да простирам на жегата не исках да си го причинявам. И да, абсолютно лично предпочитание си е Simple Smile

# 353
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 305
Аа няма по-хубаво нещо от сушене на слънце за мен. Сушилнята ползвам с омерзение само зимата.

Вкъщи обаче не е добре да се суши, освен ако не се проветрява много. Тази влага трябва да излезе някъде.

# 354
  • Мнения: 2 962
Мен сушилня ме изкушава единствено заради хавлиите - искам да са меки, но няма къде да я сложа, а съм със сравнително нова скъпа пералня, така че чакам да се развали и да купувам комбинирана...
Претрупването с лични вещи в квартира и на мен не ми харесва...Като бяхме под наем  първо обрах ненужните и ги сложих в шкаф, другите мнооого внимателно бършех от прах и се оказа, че има защо - накрая собственика  по опис ги оглеждаше и имах чувството, че само гледа да е нещо повредено, за да го платим. Е, не намери нищо и трябваше да върне 2 депозита! Това му беше голяма мъка...Само приказки - това толкова скъпо, онова толкова ценно - ми вземи си ги тогава! Според мен бяха разни подарявани неща, които не е искал да вземе в новата си къща, но искаше някой да му ги осребри!

# 355
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 305
И аз винаги съм прибирала личните вещи, но случая на Гликоза е друг. Хората идват и искат обзаведено жилище, защото нямат лични вещи и багажи. Сега дали се кефят на фруктиерите няма как да разберем, но щом седят, а не са ги прибрали по долапите - явно да Simple Smile.

# 356
  • Мнения: 9 807
И аз мисля, че има разлика между обзавеждането в голямо и/или по-висок клас (луксозно) жилище и 1-2 стайно масово под наем. Таргетът на наемателите е различен, съответно други са нуждите и желанията. Едни са нуждите и желанията на дипломат, други - на млад студент/работещ. В другата тема бяхме обсъждали обява за продажба на голям аристократичен апартамен, залепен за сградата на Булгартабак на Попа - с кахлена камина и огромен хол, мненията бяха, че не става за живеене, но аз си представих този хол с тежка кожена мека мебел на повече от едно места в хола, питиета, пури, бридж, вечери с разговори на групички...дипломати и служители в посолство... В такава обстановка и картини, и статуетки, и други аксесоари биха се вписали прекрасно. В малко жилище 40-60 квадрата в стил Икеа, постери и надписи тип Breakfast, Coffee, Home Sweet Home ги има в 90% от този тип жилища и на мен ми стоят кичозно. Не си представям в такова жилище кристални вази, свещници, фруктиера на единствените свободни 60 см. кухненски плот или на масичката за двама.

За сушилнята и сушилката - аз също се родих със сушилнята за студената и влажна част на годината. Октомври-ноември, като е влажно, ще отнеме повече от 1 ден да изсъхнат нещата. А през мразовитите дни дрехите се заледяват и стават твърди на кора. Като ги внесеш и се размразят, пак са си влажно-мокри. През останалото време си суша на въздух, на простор, не на сушилка, защото тя не ми събира достатъчно, а и заема повече място на балкона от простора. Не си представям и да ми се мота из стаята/хола/коридора. Но е въпрос на навици, разбира се. Добре е да има малка сушилка за няколко дрехи, за които не си струва да се пуска цяла сушилня да върти и да може да се събере в банята, примерно. Но това може да си купи всеки наемател, ако желае.

# 357
  • Мнения: 2 465
Много модели перални и сушилни са с възможност за монтиране една върху друга. Така не заемат повече място и е доста удобно. Вадиш от пералнята и директно слагаш в сушилнята.

# 358
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 305
Всички модели позволяват, ама ако кухнята е вече направена (пък пералнята седи там), тогава е трудно да се сложи, каквото и да е било.

# 359
  • Мнения: 2 465
Не е задължително пералнята и сушилнята да са в кухнята. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт