Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте! Relaxed
Може би този въпрос да е излишен, но всеки, когото попитам, не знае как стоят нещата, а аз желая да съм подготвена предварително за решения, които ще трябва да взимам в бъдеще.
Аз съм новоприета студентка в СУ в специалността "Начална училищна педагогика и чужд език" и когато завърша бакалавър, ще придобия правото да преподавам на ученици в начален етап, но тъй като бих предпочела да бъда учител по английски език на гимназиален етап, искам да знам дали е възможно да стане това чрез някакви допълнителни курсове/следдипломни квалификации или дали магистъра, който ще имам право да запиша след бакалавъра, може да бъде от друг факултет, различен от този, в който съм в момента, и ако да, какво трябва да запиша, за да мога да постигна целта си?
Благодаря предварително! Sparkling Heart

# 1
  • Мнения: 433
А каква е мотивацията да учите нещо 4 години, след като от сега знаете, че искате друго?

# 2
  • Мнения: 11 984
Квалификацията Ви ще позволява да работите точно в начален етап. За прогимназиален и гимназиален Ви трябва филология. Това по закон. По принцип за гимназиите се следи още по-строго и дори да намерите някъде кой да Ви назначи (при липса на квалифициран) Вас ще Ви водят нередовен учител и заплатата Ви ще е по-ниска.
Ако искате да преподавате английски в гимназиален етап запишете английска филология.

# 3
  • Мнения: 11 984
Преподаването на чужд език в прогимназиален и гимназиален етап не е шега работа, затова се учи филология, която няма много общо с НУП и ПУП с английски.

# 4
  • Мнения: 3
А каква е мотивацията да учите нещо 4 години, след като от сега знаете, че искате друго?
Реално нямам против да бъда учител на деца от 1-ви до 4-ти клас, даже съм доста развълнувана, но също така искам да имам повече от една възможност за работа в различни етапи на образованието в учебно заведение когато съм приключила със следването. Blush

Последна редакция: вт, 17 авг 2021, 08:46 от bubanka

# 5
  • Мнения: 11 984
А каква е мотивацията да учите нещо 4 години, след като от сега знаете, че искате друго?
Реално нямам против да бъда учител на деца от 1-ви до 4-ти клас, даже съм доста развълнувана, но също така искам да имам повече от една възможност за работа в различни етапи на образованието в учебно заведение когато съм приключила със следването. Blush
Аз съм с Руска филология, но учих в началото на демокрацията - 1991-1996 година, тогава беше директно магистър обучението, т.е петгодишно. След втори курс имахме възможност да запишем втора специалност или второ висше (4 семестъра) и да учим паралелно двете неща. Но тогава, за да се издържи изпит за филология трябваше ниво езикова гимназия. Приемният изпит беше писмен в три части - диктовка, превод и преразказ на два пъти прослушан непознат (неизучаван) текст в размер на една машинописна страница. Нямахме право на никакви помощни материали, освен текста за превод от втората част.
Изучаването на английски или друг език към ПУП/НУП не е на това ниво. Освен всичко друго се учат методика на преподаването и психология, а те са различни при различните възрастови групи. Щом искате да разширите възможностите си запишете английска филология като втора специалност или второ висше, ако системата позволява това.

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 279
Запиши СДК учител по АЕ и ще можеш да преподаваш от 2-12 клас. В Тракийския струва около 1200 лв за 1 година.

# 7
  • София
  • Мнения: 38 476
Мисля, че с бакалавърска НУПчЕ плюс сертификат за С2 ще можеш да преподаваш и в гимназия.

# 8
  • Мнения: 11 984
Ако в дипломата не пише - учител по английски 5-12 клас няма как да бъде назначена редовно при наличието на човек със съответната квалификация. За частните училища не мога да кажа, но за държавните е така. А ако я назначат при липса на по-квалифициран, то ще е на по-ниска заплата като нередовен. Това са правилата.

# 9
  • Мнения: 4 808
    Можеш след бакалавърската да запишеш магистратура или СДК за учител по английски. Магистратурата е 4 или 5 семестъра, СДК е два. Само с бакалавърска степен ПНУП няма как да преподаваш в 5-12 клас.

    # 10
    • Мнения: 3
    Ще го имам предвид и благодаря на всички за отговорите! Sparkling Heart

    # 11
    • Мнения: 714

    Аз съм филолог бакалавър, но с друг език, не с английски. Имам СДК от Софийски университет за учител по английски и никъде не пише 5-12 клас. Работя над 10 години като учител по английски в гимназиален етап. Друг е въпросът, че реших, че е хубаво да имам английска филология, защото всеки с английска филология е с предимство пред друг със СДК и сега съм и студент. Още малко ми остава Simple Smile Но...и английска филология да имате, ученето на език е за цял живот. Съгласна съм напълно, че преподаването на английски в гимназиален етап не е шега работа.

    # 12
    • Стара Загора
    • Мнения: 1 279
    Мисля че СДК навсякъде е за 2-12 клас.
    Не е шега в авторитетно училище, където ще подготвяш евентуално някой за чужбина. За малцинствените групи и СДК е предостатъчно. За съжаление е такава реалността.

    # 13
    • Варна
    • Мнения: 746
    Здравейте 😊 Извинявам се,че ползвам темата... Скоро ще завърша магистър предучилищна и начална училищна педагогика. Мога ли да преподавам английски език (начален етап),като изкарам сертификат (ако да,кое ниво трябва да имам) или трябва да изкарам и класификация към университет? Благодаря предварително

    Общи условия

    Активация на акаунт