Истанбул [тема 55]

  • 57 013
  • 826
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 18 562
Да, за тур по Босфора питам.
ММ ми заяви, че всичко проучил и било много лесно 😀не знам за един ден какво и що е чел, но му имма вяра, защото винаги се оправя.
Аз искам да видя прекрасната Девича кула.

# 31
  • София
  • Мнения: 13 169
Аз искам да видя прекрасната Девича кула.
С тура на TURYOL ще я видиш. Отивайки към пристанището на Юскюдар, ще минете покрай нея.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Мислех си да го напиша... Девичата кула се вижда много добре и на отиване, когато пресичате към Юскюдар, и на врещане, когато отново след Юскюдар се отправяте към Еминьоню.
Наистина е лесно... Е, може да не е от първия път, но със сигурност обясненията даже са по-сложни. Този град (в частта, която ни касае, основно) е доста добре уреден и някак лесен за ориентация. Или поне за мен е така. И не защото сме били много пъти. Буквално от първия ни по-смислен престой там се чувствам, сякаш винаги съм познавала града. Разбира се, това усещане касае по-центалните райони. И разбира се, се дължи на факта, че преди въпросния престой бях попаднала на тази тема и поизчетох доста, и гледах карти и сайтове. Без подготовка не става.

ninoto, на климатици са и трамваите, и автобусите. Първите мисля нямат отваряеми прозорци, люковете (мисля, че има такива, без да съм на 100% сигурна) не съм забелязала да са отворени. В автобуса (този път ползвахме само 8А, но се надявам и в другите линии да е така) също пътуването беше много комфортно.

# 33
  • Мнения: 7 881
Едно интересно видео от мене.
https://www.instagram.com/reel/CSzu32BDUNU/?utm_medium=copy_link

Ох, да свършва тази екскурзия, че постоянно мисля какво пропускам и къде щях да съм в този момент. 😟
Последно толкова нещастна бях в 4 клас родителите ми  като не ме пуснаха на екскурзия в Търново, че бях болнава. 😀

# 34
  • Варна
  • Мнения: 495
ninoto, на климатици са и трамваите, и автобусите. Първите мисля нямат отваряеми прозорци, люковете (мисля, че има такива, без да съм на 100% сигурна) не съм забелязала да са отворени. В автобуса (този път ползвахме само 8А, но се надявам и в другите линии да е така) също пътуването беше много комфортно.


Беличке, много ти благодаря !

# 35
  • Мнения: 18 562
Момичета не мога да открия колко струват билетите за двореща Топкапъ с харем. Роеих на много места, все са различни цени, има он лайн оферти, отстъпки също. Но ние нали на място ще вземаме, каква е реалната цена знаете ли?

# 36
  • Мнения: 298
Здравейте, моля за съдействие. Миналата седмица ходихме до Истанбул за първи път с автомобил. Минахме през Лесово и решихме да закупим винетен стикер на Ptt пункта преди Одрин. Там обаче човека не беше склонен да ни съдейства. Три пъти казахме, че искаме стикер сега, а той ни караше да заминаваме, нямало проблем навръщане да платим. В крайна сметка се съгласихме. Но на връщане за България ударихме на камък. На същия пункт имаше друг човек, който тотално отказа да съдейства. Казахме че искаме да платим, а той само повтаряше нещо от сорта, че не може и да сме си заминавали. Появи се човек говорещ турски и български. Помолихме да съдейства с превода и на него му казал същото, а на въпоса къде да платим, казал да търсим друг PTT офис..Тръгнахме за Одрин, там обаче офисите работели до 17 часа и бяха вече затворени. Тръгнахме към границата отново, на една бензиностанция имаше офси с работно време до 23 часа, но въпреки това беше затворен. В крайна сметка след няколко часа лутане не намерихме начин да платим и минахме граница за България. След месец пак заминаваме за Истанбул със същия автомобил. Въпроса ми е как стоят нещата сега след като не сме платили? Ще има ли глоба и приблизително в какъв размер ще е тя, как да проверя на този сайт, за който сте дали линк? Къде ще трябва да я платим? Може ли да се избегне? И откъде да си купим винетката безпроблемно? Гледам, че сте дали снимка за пункт преди Mall of Istanbul, от там ли е най-добре? Извинявам се за многото въпроси, но сме много притеснени какви ще са последствията, а можеше да ги избегнем, ако ни бяха дали стикера още щом го поискахме. Благодаря предварително на отзовалите се.

# 37
  • Мнения: 2 428
Три седмици е гратисният период за да платите. После се начисляват ...а сега де. .. забравих 3 или 5 такси.
Ние първият път както вас влязохме и не можахме да си купим стикер. В БГ като се прибрахме от сайта на HGS си платихме с дебитна карта.
При следващо влизане  ( ние влизаме през МТ). Знам, че  не е редно,  но в 6-7сутринта няма никакъв трафик и отбиваме точно преди бариерата и в ляво от бялата сграда си купихме стикер и почти всеки път там го зареждаме.

# 38
  • Sofia
  • Мнения: 1 405
Доколкото видях 150 лири е Топкапъ + 100 лири за Харема.
Инфото е от нета, ако има значение, оттук https://muze.gen.tr/Museums. Би трябвало да е актуално.

# 39
  • Мнения: 33
Момичета не мога да открия колко струват билетите за двореща Топкапъ с харем. Роеих на много места, все са различни цени, има он лайн оферти, отстъпки също. Но ние нали на място ще вземаме, каква е реалната цена знаете ли?
топкапъ 150, харем 100, комбиниран топкапъ, харем и св.Ирина 285 лири

# 40
  • Мнения: 239
Само за Мадам и Истанбулкарт имам съмнения, обикновено всичките тези намаления важат само за турски граждани.

# 41
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 585


Записвам се и аз в темичката, с пожелания за много срещи с любимия град, много свобода и прекрасни емоции!

ninoto, снимките са от Балат, съвсем близо до Св. Стефан. Прекрасен район, който на българските туристи въобще не е интересен. И то при положение, че се ходи до нашата църква, но се посещава само тя. И поляната до нея...

Цените на забележителностите са проверяват винаги на официалните сайтове, които пък са описани в първия пост.

Понеже в момента сайта на метрото не работи, за схема на метро-трамвай-Мармарай можо де се използва тази карта. Предполагам става ясно, че функционират само плътните линии, пунктирите още се изграждат.

# 42
  • Мнения: 33
Само за Мадам и Истанбулкарт имам съмнения, обикновено всичките тези намаления важат само за турски граждани.
На сайта не е уточнено,  но си го записах за да не забравя да питам  Wink

# 43
  • Мнения: 18 562
Нито в сайтовете ги видях, нито на 2 ва страница, хем много гледах. Не знам какво съм гледала.
Видях 70 лири Харем и 100 Дворец.

# 44
  • Мнения: 239
Здравейте момичета,
имам нужда от помощ. Следващата седмица ми предстои пътуване до Истанбул. Пътуването е организирано с агенция, но ще използвам услугите им само за пътуването и нощувката. Нахвърляла съм си бележки по програмата която съм си набелязала. Моля ако откриете грешки или имате други предложения за транспорт и/или обекти да ги споделите Simple Smile


И на второ четене, вече от вкъщи, бих изхвърлил поне половината от тази програма, за да не тичам като кон всеки ден, а леко и лежерно и с удоволствие да се насладя на това което виждам.

А лежерно, за да можем примерно да помислим за вечното Simple Smile



или просто да се разходим из зеленчуковия пазар, да опитаме 20 вида маслини и на турско-английско-руски език и десет пръста да разберем предимствата на "бадемли салаталик"



или пък да изпием без да бързаме чай с кюнефе зяпайки улицата, хората, архитектурата ....



или за манджиите вместо кюнефе задължителният искендер .....

Последна редакция: нд, 22 авг 2021, 16:30 от bubanka

Общи условия

Активация на акаунт