Моля, препоръчайте ми адвокат

  • 975
  • 14
  •   1
Отговори
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Здравейте,
имам нужда от услугите на юрист, но не знам накъде/към кого да се насоча (за предпочитане от София или околността) и ще бъда благодарна за препоръки.
Казусът е следният: разведена съм, с дете на 14 години, като родителските права са мои. Искам да бъде изготвено завещание, посочващо лице, което има правата да се разпорежда с финансовите ми активи в полза и интерес на детето, в случай на моя смърт и до навършване на неговото пълнолетие.
Предварително благодаря на отзовалите се!

Последна редакция: нд, 22 авг 2021, 07:27 от Луна и грош

# 1
  • Мнения: 10 993
Завещанието се съхранява при нотариус. Има и завещания, който починалият е съхранявал при себе си, но те атакуеми. Според мен най-добре се свържете с нотариус. Ако сте от София, идете в някоя голяма кантора и попитайте.
Адвокат, юрист не ви трябва в този случай. Завещанието ще го изготвите вие, като писмено изразите волята, такава каквато ви е.

# 2
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Благодаря!
А имате ли представа задължава ли законът въпросното лице да е с определени права над детето (например настойник)? При положение, че другият родител (бащата) е жив, възможно ли е изобщо да се посочи трети човек?

# 3
  • Мнения: 10 993
Честно казано, незнам. Ако умрете, родителските права автоматично отиват към другия родител. Той обаче може да ги делегира на друго лице от семейството,ако не може да полага грижи. Ще погледна какво пише в интернет и ще ви пиша по-късно.

# 4
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Много благодаря за бързия отговор!
Всъщност аз нямам притеснения относно родителските права - не очаквам да настъпи събитие, което да попречи на бащата да полага грижи.
Въпросът ми касае разпореждането с финансовите средства, които детето ще наследи, но до навършване на пълнолетие няма да може самостоятелно да използва.

# 5
  • Мнения: 10 993
Луна, ако сте разведена със съпругът ви, той не ви наследява. Тоест той може да се разпорежда с имотите и банковите ви сметки само ако това е в интерес на детето и това се разрешава от съдия. Законът пази интересите на малолетния наследник. Разбира се, ако вас ви няма, нищо не му пречи на бащата да се възползва, да манипулира детето, дори и то да е пълнолетно. Ако наистина се страхувате за някакви имоти, може да ги прехвърлите чрез покупко-продажба на родители си, но ако те имат и други наследници, освен вас и вашето дете, то пак не е сигурно как ще се развие живота. Най-добре е този въпрос да уточните с нотариуса.

# 6
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Нямам притеснения за имотите Simple Smile - наясно съм, че след навършване на пълнолетие детето е възможно да действа под давление на другия родител, но в крайна сметка решението ще си е негово.
Моят въпрос касае периода до навършване на 18 години и по-конкретно: мога ли да посоча друго лице (а не бащата), което да използва финансовите ми средства за нуждите на детето. Отново с разрешението на съдия, разбира се, за да се гарантира, че действително ще бъдат предназначени за това.

# 7
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 841
Няма как друго лице да се разпорежда с имуществото, пък едновременно да се разпорежда за детето. Като наследник, ще се разпорежда детето, със съгласието на родителя и законен представител, тъй като е непълнолетно.
Според мен едно такова завещание би било нищожно.
След смъртта ви, дано да сте жива и здрава дълги години разбира се, единствен наследник ще бъде детето. Няма как друг, освен неговия законен представител, да даде съгласие за разпореждане с имущество, включително с финансови средства. Може да се учреди попечителство евентуално, но там пък са други хипотези, в които не попадате. Ако се учреди все пак, вие искате със завещание да посочите кой да бъде попечител на детето. Едно такова завещателно разпореждане би било нищожно, защото няма за предмет имущество. Това е мое мнение разбира се.

# 8
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Много благодаря!
За да проверя правилно ли съм разбрала: единственият човек, който ще се разпорежда със средствата, е другият родител със съгласието на законен представител, за да се гарантира, че ще се изразходват в полза на детето? Независимо, че съм разведена и другият родител няма принос за наличието на въпросните средства?

# 9
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 841
Другият родител в случая ще бъде и законен представител на детето. Той ще дава съгласие за разпореждане с имущество, с разрешение на съда разбира се, примерно ако трябва да се теглят суми от наследената банкова сметка. С тези средства ще се разпорежда детето, а не трети лица, не законният представител, не баба и дядо, баща и т.н.
Завещанието има за цел разпореждане с имущество. Така както искате да го изготвите, излиза, че вменявате и обременявате със задължения едно лице.  Завещавате му да бъде попечител... Няма имущество, няма предмета на завещанието по принцип, само някакви задължения за след смъртта ви. Затова мисля, че така изготвено, ще е нищожно.

# 10
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Другият родител в случая ще бъде и законен представител на детето. Той ще дава съгласие за разпореждане с имущество, с разрешение на съда разбира се, примерно ако трябва да се теглят суми от наследената банкова сметка. С тези средства ще се разпорежда детето, а не трети лица, не законният представител, не баба и дядо, баща и т.н.
Завещанието има за цел разпореждане с имущество. Така както искате да го изготвите, излиза, че вменявате и обременявате със задължения едно лице.  Завещавате му да бъде попечител... Няма имущество, няма предмета на завещанието по принцип, само някакви задължения за след смъртта ви. Затова мисля, че така изготвено, ще е нищожно.

Благодаря, но от написаното не ми става ясно детето има ли право самостоятелно да се разпорежда със средствата, след като е непълнолетно? Или то посочва предназначението им и при съгласие от страна на родителя, те могат да се използват?

Относно завещанието, предметът  не е имущество, да, но е финансови активи: акции, дялове, депозитна сметка и т.н.
На имуществото така или иначе детето е единствен наследник.

# 11
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 841
Сега, ясно е, че детето не може само да се разпорежда с имуществото си. Под имущество нямам предвид имоти, а всякакви активи, включително и парични средства. Но то, щом е наследено от детето единствено, ще бъде използвано от детето единствено. Вие си представяте  като казвам ще се разпорежда, че детето тегли от сметката, влиза в магазина и плаща. То чисто технически може и да е така, но след като е непълнолетно, тоест ограничено дееспособно, затова интересите му са защитени на първо място от съгласието на неговия законен представител, на следващо място - от съда. За да се даде разрешение, трябва да се посочи конкретна, важна причина и то в интерес на детето.

Ами не, предмет на завещанието, така както го искате, не са финансови активи. Предмет са евентуални бъдещи задължения на едно лице да бъде попечител над детето.

Последна редакция: нд, 22 авг 2021, 10:55 от AIDA_N

# 12
  • София
  • Мнения: 13 073
Детето ще е единствен наследник и никой не може да се разпорежда с наследството му до пълнолетие, освен ако изрично не е издадено съдебно разпореждане. Настойникът следва да води дело и да докаже, че използването на средствата е крайно необходимо, за да може да тегли пари или да направи каквото и да е.
Самото попечителство над детето няма как да бъде завещано при жив друг родител.

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 4 064
Юрист съм , но и От личен опит- моя братовчедка почина, имоти и пари наследи детето й на 14г, бащата на детето е законен представител, винаги е така при жив родител, само ако и двамата са починали- общината назначава роднина за настойник, детето е собственик на всичко, за продажба на имот, кола или теглене на пари- детето, със съгласието на бащата подава молба до Районен съд за разрешение, изисква се и становище на Закрила на детето, вече няколко такива молби съм им писала за теглене на суми около 5000 лева и винаги сме получавали разрешение, общо взето е формално това разрешение при разумни суми

# 14
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Много благодаря за всички отговори и конкретния пример от последния пост!
Изясниха ми ситуацията, благодаря сърдечно за информацията!

Общи условия

Активация на акаунт