Изключено дете от ОДЗ "Пинокио" - Варна

  • 3 785
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 211
Гледах снощи репортажа и доколкото разбрах,майката е отишла да носи някъква бележка,но като е видяла,че титулярната госпожа отсъствала се прибрала в къщи.Без да се поинтересува,да отиде при сестрата,домакинката,директорката.Ами за мен това си е пълно безхаберие и изобщо не разбирам защо тръби чак толкова, тази майка,след като тя не си е направила труда да прочете дори правилника на градината. Naughty И че им събирили пари???????????? Ами хайде някой да каже в коя градина не се събират пари??????? Thinking
Пък и всичко е доброволно,никой не ни кара на сила да купуваме това и онова за групите............Не е ли така? Rolling Eyes
Така е, и ние гласувахме на родителската среща, те даже учителките искаха да съберем по-малко пари, дадоха ни разумен срок, в който да ги съберем Въобще не става дума за спонсорството, тип изнудване, за да ти влезе детето в градината, то това си е чист рекет и рушвет.

# 16
  • Мнения: 4 965
Берина е права. Ами, че титулярната госпожа не може да е нон-стоп в градината (нали са на смени). Тази седмица моите девойки не са на градина, защото Кика имаше разстройство няколко дни. Всеки ден се обаждам на дежурния телефон да напомня, че на другия ден няма да ходят, а днес мъжът ми занесе бележките за понеделник и вторник. За другите дни (според това кога ще отидат) ще занеса нови бележки. Все пак, титулярната г-жа се замества (обикновено) от втора г-жа; в групите има и лели; бележките (така или иначе) се предават на главната сестра; директорката ежедневно изготвя списък кои деца са там и кои отсъстват, както и за причините (има отделна книга, която се представя периодично в ХЕИ) и т.н.

За парите - не виждам нищо лошо да се събере определена сума, която да подобри ежедневието на децата ни. Че те изкарват там повече време, отколкото вкъщи, а и никой не събира насила (това се решава от родителите, а не от учителите) - ние също събирахме парички за консумативи (боички, блокчета за апликиране, конструктори, книжки и т.н.) - защо децата да скучаят  Thinking (никой не си ги прибира тези пари в джоба). Миналата седмица събирахме и за театър (идва театрална трупа в градината) и дъщерите ми са толкова впечатлени, че още ми говорят как "паили магии" и танцували.

А и при таксите, които се плащат, колко мислите, че отпускат общините? Те плащат за ремонт, заплати на учителките, за задължителната материална база, а като се има предвид, че в някои общини има доста ясли и градини и те правят едни еквилибристики, за да запълнят всички дупки (защото държавата им отпуска определени пари и всеки сам се спасява). Като имам предвид, че таксата за моите госпожици е 40 лв. за едната и 20 за другата, нямам нищо против да дам още 20-30-40 лв. (при положение, че бавачките на близнаци искат минимум 300-350 лв. на месец и при това 1 жена вкъщи бих контролирала много по-трудно доколко съвестно си изпълнява задълженията, докато в яслата са няколко госпожи и лелки + сестри, директор и т.н. и разчитам, че има и взаимен контрол при отношението към децата, а това също е от значение.

Последна редакция: ср, 25 окт 2006, 11:19 от azaf

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Навсякъде го има това - детето се изключва ако отсъства продължително време без уважителна причина. И така трябва да е при тези списъци с чакащи. Не може детето да е 2-3 месеца при баба и да му се пази мястото, а друго дете да е извън градината при работещи родители, които са принудени да плащат на гледачка например, защото нямат баба, която да помага. В 3-та група синът ми отсъства 4 месеца, не съм носила мед.бележка, но причината беше наистина уважителна и учителките я знаеха. Написах молба, че ще отсъства, без да споменавам конкретен срок, но нямаше проблем да му се пази мястото, защото преди този период, а и след него си бяхме редовни посетители на ДГ, дори и по времето на сборни групи, защото просто няма на кого да го оставим.
Колкото до събирането на пари - като видим в какво състояние е стаята сами решаваме от какво има нужда, определяме необходимата сума и в какъв срок да се събере, а след това на някоя от род.срещи се прави отчет за всеки похарчен лев. Все пак парите от общината са мизерни, таксата ни беше 25 лв., а става въпрос за нашите деца и е апълно нормално да искаме мястото, където прекарват по голямата част от деня си да е приятно и здравословно най-вече.

# 18
  • Мнения: 446
Пак ще пиша, не за да защитя майката, понеже не съм наясно с конкретната случка. Просто нашата история беше подобна, писала съм я по-горе. Не зная дали сега има повече информация за регламента за изключване. Навремето нямаше и аз бях подведена от сестрата. И веднъж като го изключат, ходи доказвай с кого си говорил, какво са ти казали и т.н. Присъдите се обжалват, но изключването от ДГ - не. Мисълта ми накратко е, че е възможно и при желание на родителите да спазят реда, да се получи такъв проблем, възможно е с изключването и да се злоупотребява.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Гледах снощи репортажа и доколкото разбрах,майката е отишла да носи някъква бележка,но като е видяла,че титулярната госпожа отсъствала се прибрала в къщи.Без да се поинтересува,да отиде при сестрата,домакинката,директорката.Ами за мен това си е пълно безхаберие и изобщо не разбирам защо тръби чак толкова, тази майка,след като тя не си е направила труда да прочете дори правилника на градината. Naughty И че им събирили пари???????????? Ами хайде някой да каже в коя градина не се събират пари??????? Thinking
Пък и всичко е доброволно,никой не ни кара на сила да купуваме това и онова за групите............Не е ли така? Rolling Eyes

Точно така!

# 20
В нашата дори един ден да отсъства детето трябва да се обадим по телефона поне.
Намирам това за съвсем нормално.

"Спонсорството" за облагородяване на обстановката на децата ни - също.
Корупция има тогава, когато докато се опитвате да запишете детето си, директорката ви каже да дадете примерно сто лева за телевизор или нещо такова. Ако вече са ви приели и събранието на родителите, което се прави в началото на годината, реши да събере същите сто лева за телевизор - това няма нищо общо с корупцията. Да не говорим, че в повечето случаи дори не става въпрос за телевизор, а както някой сполучливо отбеляза - за дюшеци, т.е. за най-основни неща. Докато градината струва 30-40 лева, което е повече от нищо, щото и най-простата държавна градина на Запад струва около 200 евро, ще трябва да додаваме, за да не ни спят децата на пода и за да имат с какво да рисуват и да си играят в градините. А съм сигурна, че родителите в никоя детска градина няма да откажат на някоя по-бедна самотна майка или на някое по-затруднено семейство да не се включат в събирането на пари, понеже им идват отгоре. А за изключването си има ясно написани правила и градината няма начин да те "измами", освен, разбира се, ако не стане голямо недоразумение.

Общи условия

Активация на акаунт