Хелоуин - как да го отпразнуваме?

  • 1 801
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 688
Не знам ако бях в България, дали бих се вързала, нямам си представа откога и защо е нашумял по нашите земи.
Ами откак всичко чужбинско е "the best", оттогава започнахме да празнуваме чуждите Празници а нашите - българските ги забравихме. Децата се радват както на едните така и на другите - за тях всички празници са вълнуващи и интересни.

Аз ще споделя опита си за няколко BG празника за който съм чувала от баба ми и майка ми:
   1. Моето дете толкова добре се забавлява и се просълзи от смях  Grinning, когато на заговезни по стар BG обичай предаван ми от баба ми вързахме едно червено конче и на долния му край вързахме едно варено яйце, разлюляхме го в кръг и се опитвахме да го захапем с уста без помощта на ръце, напълни ми се сърцето като гледах колко и беше забавно  Flutter - ама и аз се забавлявах доста де  Crazy
   2. На всяка Коледа си приготвяме традиционни гозби (особен интерес представлява баницата с късмети - всички иска да са нейни) и задължително трапезата се нарежда на пода върху покривка и се сяда долу на възглавници - също много я заинтригува това, е после искаше всяка вечер така да вечеряме но аз и казах, че е само 1 път в годината  Naughty
   3. За Великден всички родители предполагам че са изпитали с какво нетърпение децата очакват сутринта когато ще се чукат с яйца и радостта когато тяхното остане здраво.
   4. Всички знаем каква радост им носи баба Марта през пролетта.
Много ще се радвам ако някой сподели за други BG празници и с удоволствие бихме ги отпразнували както традициите повеляват. Много бих искала да отидем на празник с кукери или да погледаме нестинарки, но къде има такива неща.....не знам  newsm78
Признавам си, че понякога вкъщи се прокрадват и чужди празници. Честно да си кажа не знам дали това с минаването на дядо Коледа през комина през нощта и оставянето на подаръци под елхата е международно, но в къщи го "практикуваме"  Embarassed
Даже предлагам да открием нова тема за това - всеки да споделя за BG празници, за които е чувал от баби дядовци и т.н. За да не умре нашата идентичност и да не се срамим че сме българи, защото ако ние сами не уважаваме себе си като народ как искаме другите нации да ни уважават.

# 16
  • София
  • Мнения: 4 867
ами коледа не е точно български празник...
ние пък си подаряваме подаръците лично - подобно на мъдреците, които оставиха дарове за бебето исус, когато отидоха да му се поклонят.
а за дядо коледа говорим във връзка с историята за добрия човек, помагал на бедните в нощта на рождество.

# 17
  • Мнения: 688
ами коледа не е точно български празник...

Моя е грешката - говорех за Бъдни вечер - понеже по време съвпада с ноща преди Коледа - ето че и аз съм повлияна от нахлуването на чужди празници  Embarassed

# 18
  • Мнения: 3 491
На Бъдни вечер баба ми е казвала как са вечеряли върху слама (понеже Христос се е родил в ясла със сено), и на сутринта сламата се е изгаряла под крушово дърво (но не знам защо).
Като имам предвид градския живот в България, това ми се струва трудно осъществимо. Но пък като гледам тук фермите как устройват разни атракции за децата, се чудя дали хората по българските села могат да организират подобни тържества.  newsm78

# 19
  • Мнения: 3 161
Аз мислех да предложа Плаш Парти (малко по Таласъми ООД), вариация на Хелоуийн, да съберем децата в някой детски клуб - даже има един до нас, мога да питам дали датата вечерта не е заета. И аз не съм фен на американските празници, но наистина първоизточникът тук е келтски (добре комерсиализиран в Щатите). Присъствала съм на истинско хелоуинско парти в Шотландия (бяха студенти от Арт Колидж) и беше фантастично, страшно артистично и готино преживяване. Има ли други желаещи, устройва ли ви вечерен час?

# 20
  • Мнения: 2 531
Никак не бих го празнувала, както и Свети Валентин. Бих завела детенце на парад на кукери или нещо по-нашенско.
и аз така;

# 21
  • Мнения: 1 937
Разписах се в подобна тема с разни възражения.
Не е наш празник - ясно.

Обаче тиквите много ме изкушават.
Eй тез, големите. Оранжевите.

Да изкуша и вас. Ако сте намерили нещо друго интересно, дайте насам.
Въоръжила съм се с дузина тикви за...самостоятелна работа.

   

# 22
  • Мнения: 245
Не зная, може би в някой детски клуб? Ако се съберат повечко деца може да стане и забавно маскарадно парти.  Simple Smile

Офф топик: Хелоуин не е американски празник, а келтски по произход. В България също има ден на Вси Светии, но се празнува по доста по-различен начин и е след Петдесятница. Темата не е за това какво вие ще празнувате или няма да празнувате все пак  Laughing.

напълно съгласна Peace
А, и дa отбележа че дъщеря ми точно тогава има рожден ден Laughing

# 23
  • Мнения: 2 386
Аз само да ви информирам..вечра видях плакатчета в McDonalds Sofia Mall,че ще има детско Хелоуин парти там,във вторник от 10 до 18ч.Не знам доколко съм била полезна,но итова е вариант...
 

Общи условия

Активация на акаунт