Отговори
# 15
  • Мнения: 9 990
Медът бил алерген.Вкъщи аз самата не ям защото не обичам филия със сладко, съответно и детето не си иска.В градината имат веднъж-два пъти.Смятам за нормално количеството.Имат със яйчен пастет, с халва и с други неща, не е само с конфитюр...Виж, мажа бисквита с шипков мармалад-хапва, ама понякога. ThinkingИначе да-имат филия с масло и домат/крастевица, със сирене...
За яслата-по-добре с такъв конфитюр, отколкото с течен шоколад.Незнам...

# 16
  • Мнения: 2 070
Въпроса е, че яслата е до Фантастико, от където са продуктите. Тия конфитюри не са домашни, бъкани са с консерванти и други подобрители... Иначе като цяло съм доволна от менюто, днес ще има даже май качамак, не знам в каква форма, а сутрин чая е с мед и лимон...

# 17
  • Мнения: 3 810
Това за мамите в София ли е?
Тук преди време мамите се надигнаха срещу грамажа на супата- буквално само цапаха бурканите.
Оказа се, че това е било най- малкия проблем.
След проверка се оказало, че готвели с маргарин(което се поправи) и уж обещаха да подобрят качеството и разнообразието.
Пролетта за мое учудване слагаха в киселите честичко киви(това за деца до 1г.). Веднъж реших да пробвам да дам на Дима(другите дават...и аз да опитам...). В резултат Дима се обрина...  Другото което слагаха редовно пролетта беше банан. Явно им е по- лесно. Веднъж не сложиха череши, сливи или някакъв друг пресен плод.
Веднъж дори имаше вместо кисел- натурален сок! #Crazy
Вчера ме питат- ще погледнете ли менюто?
А аз: "Ами ако го погледна, ще мога ли да го променя?"
"Не!"
Продължавам да взимам детска кухня, защото бонбоната ми яде само супите(моите не ги харесва...) и чат- пат киселите. Това е единственото което хапва(+ бисквитки, солетки, к. мляко) към кърмата.
Лошото е че ако решим да променим кухнята по наш стандарт пак ще има недоволни майки- ще кажат: "Моето дете така си ги ядеше, а така не ги яде..."
Не може да се угоди на всички.

# 18
  • София
  • Мнения: 13 206
Доволна съм от храната в градината. Знам от опит каква е, защото е от детската кухня на Люлин. Градината е в един двор с кухнята и храната в нашата ясла и градина идва оттам. Нямам нищо против филиите с конфитюр  Grinning Единственото, от което бих била недоволна е, ако се готви с маргарин. Не ползвам вкъщи, вреден е! Налага ми се да го консумирам в банички, кифли и пр, но от това не може да се избяга...

Мисля си, че не може да се направи храната така, че да харесва на всички. Пък и като се има предвид колко е таксата в градината и колко струва купончето за детска кухня храната е повече от прекрасна!

# 19
  • Мнения: 135
Фирмите снабдяващи градините с хранителни продукти да обявяват доставните си цени по складови документи в интернет. Mr. GreenИмам в предвид , че се фиксират неколкократно завишени цени на които се предлагат продуктите и от там изкуствено оскъпената храна.НА ЯСНО СЪМ ,че това няма да стане,но поне някой да обърне внимание на проблема!

# 20
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Предложенията за стратегията по образованието направени от работната група не са окончателни. При интерес от някой за коментари ги предоставям на лични. Но с уговорката, че това не е прието окончателно и не е влязло в сила. Иначе ще стане - прочетох там, че ще стане така. И после аз виновна, че не е станало.

Видях предложението ти да се пусне тема на сдружението и тук.
Аз пък мисля, че ще е по-подходящо не да има една тема по всичкология във всеки подофрум, която неминуемо ще се обърне на чат, ами да се пускат теми по конктертни въпроси.

Да вземем пример - какво сте намислили по темата за храната в градините?
Какви предложения имате?

Не само за градините, мислим за храната в ДЗ. В момента съм преснимала (на ксерокс и на цифров апарат) рецептурниците одобрени за ясла и за градина. Установяваме контакти с лекари (вече ни подкрепи д-р Абаджиева - завеждащ детско отделение във Втора градска - тя е и алерголог и педиатър), надяваме се да ни подкрепи и доц. Байкова - специалист по хранене, диетолог - тя е участвала в написването на рецептурника от 3-7г. и продължава да действа за доброто хранене на децата в ДЗ. Надяваме се на още подкрепа от лекари - ако имате подходящи, готови да работят на доброволни начала, казвайте! Ще последват разговори с МЗ и ХЕИ (надяваме се) и обмисляне на Консултативен съвет по храненето в ДЗ - той може да включва гореспоменатите лекари, родители, директори  и .............( предложете вие).
Възможно е този Консултативен съвет да предлага 2-3 седмични менюта на всички ДЗ и те да си избират, вместо да се прави за всяко ДЗ. Може да се дадат препоръки за режима на хранене - например плода да не бъде за десерт на обяд, а между храненията, да се изключи шоколада и шок. изделия (от ДЯ напълно, а от ДГ да се намалят количествата поне и да се дават за десерт(1лъжичка например) вместо за закуска, и още много, но не мога сега да напиша всичките. Но все пак чакам идеи!

Последна редакция: чт, 16 ное 2006, 08:29 от Reza

# 21
  • Мнения: 3 663
уф, това с храната ми е болна тема  ooooh!
тази седмица държа да подчертая, че харесвам менюто в танината ясла
обаче
какво се случва
точно след като измрънках, че нямат зърнени храни в менюто вече два пъти имат за следобедна закуска жито с крем (вкл и днес)
прекрасно според мен, зърнена храна, прясно мляко, супер
да, ама не
идват сутринта майки с децата си, поглеждат менюто и "ауу ужас, жито! значи пак няма да ядеш!"
като се заприказвахме кое му е толкова ужасното аджеба на това жито, се оказа, че те даже не са опитвали и готвили такова "чудо" на децата си вкъщи
казвам им, че е вкусно - ау, стига бе, жито!
и после то детето как да го хареса
отначало реших, че е единичен случай, но за нещастие съм в грешка
и не е въпроса точно в житото, а по принцип
разбирам, че всеки си има вкус, но някак си направо е станало масово децата да не харесват точно здравословните храни и с изключение на наистина злоядите деца, които според мен хич не са толкова много, се оказва, че децата имат масово зле изградени хранителни навици

накрая дидиа ще се окаже права, че ако трябва да направят менюто в ДЯ/ДГ здравословно половината деца просто ще спрат да ядат
и няма да са виновни готвачите  Confused

та вече и аз не знам какви предложения да имам за храната  ooooh!
ако трябва да се съобразя с таня бих вкарала в храната на яслите повече кашкавал, кисело мляко, прясното да е пълномаслено, спанак, коприва, овесени ядки, разни плодови щрудели (но това май е неизпълнимо, лелите няма да имат време да ги  направят Sad), по-често зърнени храни и риба и по-малко вафли и цитронади
да махна тотално маргарина също така...

# 22
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
За рибата - чела съм постинги на майка против тях - защото са я извикали да си води детето на лекар заради заседнала кост в гърлото му. Та поставяйки под съмнение качественото изчистване не знам дали не е по-добре рибата да си я правим в къщи.

# 23
  • Мнения: 3 663
За рибата - чела съм постинги на майка против тях - защото са я извикали да си води детето на лекар заради заседнала кост в гърлото му. Та поставяйки под съмнение качественото изчистване не знам дали не е по-добре рибата да си я правим в къщи.
има логика
съгласявам се  Heart Eyes

# 24
  • Мнения: 7 821
За рибата - чела съм постинги на майка против тях - защото са я извикали да си води детето на лекар заради заседнала кост в гърлото му. Та поставяйки под съмнение качественото изчистване не знам дали не е по-добре рибата да си я правим в къщи.
В градината на децата е имало подобен случай. Освен това рибата дори и да се чисти трябва да се проверява после от учителките и е нехигиенично да бръкнат в чинията на всяко дете. По тези причини при нас изобщо не се предлага риба и аз го приветствам, ако искам приготвям я за вечеря или в събота и неделя.
Някой по-горе писа, че е против шоколада. Защо не мога да разбера сте против шоколада (говоря за деца на 4, 5 и повече години)? И как си го представяте това с по лъжица на дете  Rolling Eyes , някой ще ги порежда или как?
За плодовете между храненията съм съгласна, но както писах и в друга тема с овесените ядки  Sick  Wink.
Всъщност големия проблем с храната е при ОДЗ-тата и това, че на бебета сервират същото което и на 7 годишните. По това трябва да се работи.
Иначе с някой дребни забележки аз харесвам храната в градината на децата, те също.

# 25
  • Мнения: 2 534
Единственото, от което бих била недоволна е, ако се готви с маргарин. Не ползвам вкъщи, вреден е!
Работим по въпросът за маргарина , искаме поне на филиите за закуска да бъде заменен с масло .
 

# 26
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825

Някой по-горе спомена, че е добре фирмите доставчици да изнасят цените си в интернет.
Абсолютно ЗА!
Приеха предложение за фирмите-доставчици и производителите да се проверя в Агенцията на потребителите дали има оплакване от техни продукти, преди да се сключи договора.

Има проект за изграждане на единна информационна система за детските градини, но той няма общо с наблюдателните камери. По-скоро засяга приема на деца, материалната база и храната.
Ако има такава система, в нея спокойно може да се въведат рецептурниците и коя градина по кой от тях работи.

Всички ОДЗ и ЦДГ работят по Рецептурника от 3-7г. одобрен от ХЕИ. А ДЯ работят по рецептурник (снимани листа с печат на ХЕИ) - но тук не съм съвсем сигурна дали всички ясли работят по него. Моля някоя мама с дете в ДЯ (която е към Здравеопазването и е само ясла) да провери при директорката или домакина как изглежда техния рецептурник.

Последна редакция: чт, 16 ное 2006, 09:52 от Reza

# 27
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Предполгам тези храни минават през някакъв контрол?
Проверява се точно какво има в тях и колко са качествени?

(моля, кажи ДА Simple Smile )

# 28
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Предполгам тези храни минават през някакъв контрол?
Проверява се точно какво има в тях и колко са качествени?

Контрола се осъществява от директорката и домакина при приемането - директорка ми е казвала как викала сестра да помирише кайма, която не й харесвала. Но ми каза, че често връщали продукти, които не харесвали (но преценката е лична).
Иначе се заделят от всички храни за деня и се пазят 24часа - при проблем би засякли от къде е дошло. Но след дъжд качулка.

# 29
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Това хич не е работа на директорката.
Контрола трябва да е в самата фирма доставчик и да се следи от ХЕИ.
Качеството на храната не може да се определя на око от някой, който има съвсем други неща за вършене.

Последна редакция: чт, 16 ное 2006, 10:40 от Reza

Общи условия

Активация на акаунт