Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 40

  • 25 445
  • 739
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 945
Аз ям по 2 на ден, понякога 3.

# 166
  • Мнения: 32 050
Яйца ям всеки ден. Вчера изядох 4.
Кой те излъга, че само 3 на седмица?

# 167
  • Мнения: 16 874
3/4 на ден минимум.

# 168
  • Paris, France
  • Мнения: 14 143
Ям по поне 6 кокоши яйца дневно, но само от хранени с богата на омега 3 храна и пускани из двор. Купувам ги от Leclerc или една ферма до нас, но фермата не доставят по-малко от 200 яйца наведнъж, та чакам да се комбинираме десетина човека и купувам 60 наведнъж. Вредни са индустриалните яйца, тези от кокошки, хранени със субсидирано, богато на омега 6 зърно като пшеница и царевица и гледани в пренаселени кокошарници със светещи денонощно лампи.

Яйцата могат да са проблем ако се ядат с ВХ. На ВМ режим са най-полезната, възможно храна.

Да знаете, че не всички био яйца са богати на омега 3. Трябва изрично да го пише на опаковката. Тогава са хранени с ленено семе и някакви други, дето не ги знам как се казват на български и ги пускат да пасат люцерна.

Вземам и от приятели, които са сложили кокошарници в двора на село и ходят 2 пъти месечно да съберат яйцата и да почистят, но те имат в излишък само напролет и лятото.

# 169
  • Мнения: 546
Прочетох подробно за палео диетите. Много хубаво звучат на пръв поглед и аз гледам да наблягам на естествени храни. Но ми се въртят в главата някои въпроси, на които вече има отговори и те не са добри.
1. Поради хилядолетното използване на почвата, минералите в нея са изчерпани. Това налага изкуственото обогатяване на почвите с торове, съдържащи минерали. Следователно, поради хранителната верига, която започва от земята, доколко естествена е храната, която произвеждаме и ядем, в това число и животинската? Искаме, не искаме, тя пак е химия, просто защото сме изяли естествените източници и се налага да ги заместваме с химия.
2. В селското стопанство се използват много ГМО-та, което отново връща нещата до това какво ядем.
3. Прародителите ни не са живяли толкова дълго, колкото живеем ние. Това ме кара да мисля, че животът им неще да е бил много лек, като за това има принос и храната и хигиената на добиване, разбира се.
4. Лекарствата не ще да са толкова лоши, защото удължиха живота ни поне два пъти повече от този на прародителите ни.
5. Понякога самият ми организъм ме тегли да ям даден продукт, инстиктивно ми се прияжда това или онова, дори и вредни неща. Установила съм, че този повик на природата безусловно работи. Давам пример с моя близка, която ми е разказвала, че като дете е близала стените с език. Тогава се оказало, че има калциев дефицит, който тя като малко дете инстинктивно компенсирала с близане на стени и който въпреки взетите тогава мерки смятам, че след години повлия на това, че тя разви остеопороза.
6. Яйцата не са ли вредни за холестерола?
7. Въз основа на горното, а има и още, разбира се, но това в общи линии ме кара да се запитам дали наистина палео диетата е толкова здравословна? Питам като човек, който е нов в материята. Не е ли балансът важен, да не се прекалява, но и да не се спират тотално определени групи храни? Диетите са хубаво нещо, аз съм с инсулинова резистентност, не е сигурно всъщност, защото имам гранични стойности на захарта, но съм и с хипертиреоидизъм в ремисия, имам да свалям 3 кг., които ми се опират, но си мисля, че след една определена възраст, когато човек вече не е млад, може би е по-важно да сме здрави, отколкото много слаби?

Последна редакция: вт, 14 сеп 2021, 15:21 от Lachesis

# 170
  • Мнения: 13 167
С какво точно да са вредни яйцата "за холестерола"?

# 171
  • Мнения: 546
С какво точно да са вредни яйцата "за холестерола"?

В жълтъка се съдържа голямо количество холестерол и то от лошия, т.е. трябва да се консумират умерено.

https://gymbeam.bg/blog/iaicata-i-holesterolut-istinata-za-hrani … maciata-na-iaica/

# 172
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
По колко яйца с жълтък ядете седмично? Казаха ми, че може 3 само. Чета различни неща по този въпрос.
Попитай Милко 😂😂😂 Аз бременна, за да компенсирам едни специфични дефицити, ядях по 8 жълтъка дневно. Имаше прекрасен ефект Simple Smile По толкова цели яйца не мога, но то в белтъка и без това има само протеин.

С какво точно да са вредни яйцата &quot;за холестерола&quot;?
😂😂😂😂 Всички знаем за "вредния" холестерол, ядене на диабетични десерти и пр. дивотии Wink

Lachesis, задай си въпросът: какво губи организма ми като стойност, ако не му давам фабрично преработена храна/рафинирана захар или олио/частично хидрогенирани мазнини/маргарин/генно модифицирана пшеница и пр. Това са правилните въпроси. Твоите не ми звучат някак обосновано подплатени. Да бе, живеем повече, ама не е заради тортите, бъди сигурна. Прадедите ни са живеели до към 45 и после са били настигани от хищниците при лов или заради естеството на годините вече не са били в идеално здраве. Да не говорим от какво са умирали в доста скорошното минало преди да открият пеницилина. Няма да коментирам колко пъти годишно са се къпали, примерно. Да лекуваш болест с лекарства е едно, но да се тъпчеш с химия без нужда - съвсем различно. Иначе минералите в почвата са изчерпани както и да се храниш. Кокошките индустриално ги тъпчат с боклуци, но царевицата навсякъде е еднаква. Аз живея на място, което предполага възможността да си гледаме животни и моите кокошки са супер хепи щото имат 2 декара да се разхождат, да си ровят и да си ядат каквото си намерят освен фуража. Ама без фураж ще има яйца на куково лято. И мляко от съответните животини - преживните се хранят със зърно вечер след паша. Без фураж - няма мляко. Та - въртим сучем до пещерите не е нужно да се връщаме. Достатъчно е да правим най-добрите избори, които можем. Това не е малко.

# 173
  • Мнения: 13 167
С какво точно да са вредни яйцата &quot;за холестерола&quot;?

В жълтъка се съдържа голямо количество холестерол и то от лошия.

https://gymbeam.bg/blog/iaicata-i-holesterolut-istinata-za-hrani … maciata-na-iaica/
Много лош тоз холестерол значи...
Само дето толкова холестерол колкото си произвежда тялото ми, аз не мисля че е възможно да изям. Едни поне 80 процента не идват от храната погълнати, дали не бяха и повече.

# 174
  • Мнения: 546
Скрит текст:
По колко яйца с жълтък ядете седмично? Казаха ми, че може 3 само. Чета различни неща по този въпрос.
Попитай Милко 😂😂😂 Аз бременна, за да компенсирам едни специфични дефицити, ядях по 8 жълтъка дневно. Имаше прекрасен ефект Simple Smile По толкова цели яйца не мога, но то в белтъка и без това има само протеин.

С какво точно да са вредни яйцата &quot;за холестерола&quot;?
😂😂😂😂 Всички знаем за "вредния" холестерол, ядене на диабетични десерти и пр. дивотии Wink

Lachesis, задай си въпросът: какво губи организма ми като стойност, ако не му давам фабрично преработена храна/рафинирана захар или олио/частично хидрогенирани мазнини/маргарин/генно модифицирана пшеница и пр. Това са правилните въпроси.
Скрит текст:
Твоите не ми звучат някак обосновано подплатени. Да бе, живеем повече, ама не е заради тортите, бъди сигурна. Прадедите ни са живеели до към 45 и после са били настигани от хищниците при лов или заради естеството на годините вече не са били в идеално здраве. Да не говорим от какво са умирали в доста скорошното минало преди да открият пеницилина. Няма да коментирам колко пъти годишно са се къпали, примерно. Да лекуваш болест с лекарства е едно, но да се тъпчеш с химия без нужда - съвсем различно. Иначе минералите в почвата са изчерпани както и да се храниш. Кокошките индустриално ги тъпчат с боклуци, но царевицата навсякъде е еднаква. Аз живея на място, което предполага възможността да си гледаме животни и моите кокошки са супер хепи щото имат 2 декара да се разхождат, да си ровят и да си ядат каквото си намерят освен фуража. Ама без фураж ще има яйца на куково лято. И мляко от съответните животини - преживните се хранят със зърно вечер след паша. Без фураж - няма мляко. Та - въртим сучем до пещерите не е нужно да се връщаме. Достатъчно е да правим най-добрите избори, които можем. Това не е малко.

Темата е неизчерпаема.
Аз, например, съм чувала, че маргаринът е много полезен.
Всъщност ако седна да следвам плюсове и минуси за всяка храна, то те са неизчерпаеми - ако помага за едно, вреди за друго и прочие, и прочие. За това следвам повикът на природата - ако ми се яде нещо, хапвам, но умерено. Пример, купила съм си едни бели сладки от Лидъл. Пълни са със захар, като ги чета, яко калории. Но пък в кутията са 250 грама, а сладките са много като бройка. Ами хапвам си по две три дневно и ми стигат за няколко дена. По този начин не съм се натъпкала с много "вредности", но пък съм похапнала сладки с бадеми, защото ми се ядат. В крайна сметка, има и едно нещо, което се нарича щастие. Човек трябва да е щастлив, а добрата храна ни прави щастливи и по този начин - здрави. Важното е да е балансирана и да не изпадаме в крайности - то за това в скъпите ресторанти порцийките са минималистични, но пък 5 степенни....Smiley
Човек трябва да има воля да каже стига. Може да си похапне от това, което му прави удоволствие, но умерено. Смятам, че в това е тайната, да се сдържаме, а не да се измъчваме. Няма да живеем вечно (освен, ако не разработят хапчето за дълъг живот на базата на Метформина. Wink)

# 175
  • Мнения: 2 275
Още ли има хора, които говорят за "лош" холестерол ? В последните ми изследвания за референтните стойности ВЕЧЕ няма горна граница за холестерола.
За изтощените почви: да, вярно е и за това избягвам растителната храна.
ПАЛЕОТО не е да наметнеш кожа на гърба и да хукнеш с копие в ръка след дива свиня. И също така НЕ Е ДИЕТА. Основното е избягване на индустриални и неестествени храни. Избягване, не забранени.
Днешният хляб Е индустриална храна дори да е направен в къщи, защото пшеницата е много различна от предишната.
И ме мързи да обяснявам. Направо се възхищавам на търпението на някои съфорумки.
Ям по 4 яйца минимум на ден. Останалия холестерол го произвежда черния ми дроб.

# 176
  • Мнения: 546
Още ли има хора, които говорят за "лош" холестерол ? В последните ми изследвания за референтните стойности ВЕЧЕ няма горна граница за холестерола.
За изтощените почви: да, вярно е и за това избягвам растителната храна.
ПАЛЕОТО не е да наметнеш кожа на гърба и да хукнеш с копие в ръка след дива свиня. И също така НЕ Е ДИЕТА. Основното е избягване на индустриални и неестествени храни. Избягване, не забранени.
Днешният хляб Е индустриална храна дори да е направен в къщи, защото пшеницата е много различна от предишната.
И ме мързи да обяснявам. Направо се възхищавам на търпението на някои съфорумки.
Ям по 4 яйца минимум на ден. Останалия холестерол го произвежда черния ми дроб.

Ами то животните ядат растителната храна, която после ти ядеш от месото им. Разлика не виждам. Хранителната верига е една и съща за всички живи същества. Колкото до холестеролът, не знам, не знам...много деменция, много Алцхаймер напоследък. Твърди се, че лошият холестерол е виновен за плаките в кръвоносните съдове. Но както казах, в днешно време на всяко нещо се търсят плюсове и минуси и вече съвсем се обърках. Оказва се, че учените ни знаят, че нищо не знаят. Всичко е много индивидуално. Гледах видеото, което е публикувано тук на първа страница с лекарката със синия панталон, която лекува диабет. Ами да ви кажа, не е особено слаба и тя самата...бая бричове има, а там също има доста мазнинки, а ми се вижда млада, като мине менопаузата ще ми е интересно каква ли ще е? Ако не разчитаме и на добавки и лекарства, а само на храната да ни излекува ако сме болни, далече няма да стигнем със сигурност.

# 177
  • Мнения: 27 701
Lachesis, ако много ми се ядат бели сладки от Лидъл и все пак реша да хапна- бих хапнала малко и няма да се срамувам в ъгъла после, но и няма да се самозалъгвам, че са ОК за тялото ми, защото са ме "направили щастлива". Нито ще си мисля, че белите сладки с много захар са ме излекували (дори и само психически). За ИР пък да не говорим...Има много нвх храни които ме правят щастлива.  А маргарин вкъщи не се яде от десетилетия (бягам далече от всеки източник който ми обяснява колко е полезен)...Не разбирам защо следването на нвх режима според някои хора трябва да е толкова трудно, че човек постоянно да се чувства ограничен, да смята и изчислява, да брои калории и нутриенти и т. н. И едва ли не по половин ден да се разхожда по фермерски пазари...или сам да си отглежда животните...На мен ми е много лесно, наблягам на простотата. А когато ми дойде муза за нещо по-завъртяно- приготвям си го. Ежедневната ми храна обаче съм я опростила максимално. Аз се старая да наблягам на храни които имат само една дума в съдържанието си- месо, риба, масло, сметана, яйца, краставица, домат и прочие...Заквасената сметана с вишни ме прави много щастлива всъщност, шоколадовите лави и ганаш също 😃
И аз ям почти всеки ден по няколко яйца. Понякога не ям, друг път мога да изям 6-7...Холестеролът ми си е чудесен.

# 178
  • Мнения: 546
Скрит текст:
Lachesis, ако много ми се ядат бели сладки от Лидъл и все пак реша да хапна- бих хапнала малко и няма да се срамувам в ъгъла после, но и няма да се самозалъгвам, че са ОК за тялото ми, защото са ме "направили щастлива". Нито ще си мисля, че белите сладки с много захар са ме излекували (дори и само психически). За ИР пък да не говорим...Има много нвх храни които ме правят щастлива.  А маргарин вкъщи не се яде от десетилетия (бягам далече от всеки източник който ми обяснява колко е полезен)...Не разбирам защо следването на нвх режима според някои хора трябва да е толкова трудно, че човек постоянно да се чувства ограничен, да смята и изчислява, да брои калории и нутриенти и т. н. И едва ли не по половин ден да се разхожда по фермерски пазари...или сам да си отглежда животните...На мен ми е много лесно, наблягам на простотата. А когато ми дойде муза за нещо по-завъртяно- приготвям си го. Ежедневната ми храна обаче съм я опростила максимално. Аз се старая да наблягам на храни които имат само една дума в съдържанието си- месо, риба, масло, сметана, яйца, краставица, домат и прочие...Заквасената сметана с вишни ме прави много щастлива всъщност, шоколадовите лави и ганаш също 😃
И аз ям почти всеки ден по няколко яйца. Понякога не ям, друг път мога да изям 6-7...Холестеролът ми си е чудесен.

Ако не е тайна, на колко години си? Защото холестеролът на младини е чудесен, да и човек може да изяде тонове вредна храна. Проблемът настава, когато се мине петдесетака и клетките започнат да стареят...

# 179
  • Мнения: 16
Яйца ям всеки ден. Вчера изядох 4.
Кой те излъга, че само 3 на седмица?
Лекар ми го каза.

Общи условия

Активация на акаунт