Студенти в Нидерландия - 11

  • 65 052
  • 745
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 19
Здравейте! Дали някой се е сблъсквал с подобен проблем? Синът ми от една година е студент в Нидерландия. На 02 септември се прибира в общежитието и получава писмо от общината, че дължи 300 евро данък за смет и канализация. Според APV - наемодателите на общежитието му, за да избегне таксите на общината за смет и канализация, трябва да докаже, че в банковата сметка е имал по-малко от 1000 евро през последните 2 месеца. Проблемът е, че трябва да има минимум 1070 за годишната такса за университета, които аз му преведох август месец, за да могат от унито да си ги дръпнат. Как да процедираме? Той не работи все още, няма други доходи.


Да имахме подобен проблем, чак тук /в БГ/ ни пратиха писмо за дължими такси.
Така и не разбрахме каква точно е процедурата, но е трябвало да уведоми общината, че няма да бъде в Холандия.
Нека отиде в общината и се опита да обясни ситуацията и те да му кажат какво точно да направи. /Ако вече не е ходил./ Спазете сроковете, който са ви дали, защото имат и глоби и то доста сериозни.
Не искам да ви плаша, ама там си е малко ... ужас. Пускат едни писма, пращат един суми за плащане и като не знаеш, кой да ти помогне.
Нека ако има някой по запознат с тези такси за смет да пише, мен също вълнува как точно стой въпроса.

# 16
  • Мнения: 1 417
В нашия договор не пише нищо по темата за такса смет. Явно ще сме по сценария: те трябва да си знаят и ще получим писмо с някаква сума. Поне сме подготвени. Не знаех за тази работа преди да прочета тук.
От студентската организация са организирали камп в Белгия,  сега са там, който бил пълна изненада като програма. Много хубава инициатива за първокурсници, да се поопознаят. Щом щерката нямаше време до 1.00ч. Да ми се обади, значи си прекарват весело. Само написа набързо: играем яки игри и това беше Simple Smile
Във Франция лекциите са присъствено,а нашите още са онлайн. Дали всяко уни си решава за себе си?

# 17
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Здравейте. Дъщеря ми ще кандидатства тази година за специалност Психология в Тилбург. Тъй като математиката ѝ е горе-долу на ниво 5ца (знания, диплома, оценки), бихте ли споделили, ако някой има опит с теста, който изискват за приемане там? И като цяло какво ви е мнението за обучението там?
П.С. Извинете, че нахълтвам така в темата. Чета ви, но чак сега имах повод да пиша.

Синът се явява на изпит при тях и в Лайден февруари 2020. Тестът и не двете метста беше върху общ материал, който дават предварително и имаше около две седмици мисля за подготовка. В Лайден нивото на трудност било една идея по-сериозно според него. Не мисля, че е имало математически въпроси, но ще го попитам. Математика им трябва за изпитите по статистика, но това е вече, когато започнат с ученето. Той се колебаеше между двата университета, но избра Лайден. Ако иска нещо по-конкретно мога да дам негови координати за въпроси, сега е втори курс в Лайден.

# 18
  • Мнения: 68
Здравейте,
Имаше по назад въпроси за преброяването. Днес у дома се преброихме и след като им звъннах, да ви кажа, че ми отговориха, че студентите в чужбина не се преброяват. И ние не сме преброили нашия студент.

Последна редакция: сб, 11 сеп 2021, 16:49 от CvetetoV

# 19
  • Мнения: 35
Здравейте,

Начинаеща мама на студент първи курс съм, четох доста в темите и чак се ядосах че това трябваше да го направя преди половин година, вместо да се лутам сама да проучвам и търся информация къде ли не🙈

Та въпроса ми е относно сим картите, възнамерявам да е такава на договор, с неограничени минути и интернет.Гледах youfone, Lebara и KPN, всички ползват мобилната мрежа на KPN, но например lebara са значително по-евтини.
Youfone не видях имат ли в пакетите международни обаждания, към номера които не са Нидерландски, за жалост всички документи в сайта им са без английска версия.

Има ли някъде уловка и нещо за което да се внимава? За сега се ориентираме към lebara.

# 20
  • Мнения: 458
Здравейте,

Начинаеща мама на студент първи курс съм, четох доста в темите и чак се ядосах че това трябваше да го направя преди половин година, вместо да се лутам сама да проучвам и търся информация къде ли не🙈

Та въпроса ми е относно сим картите, възнамерявам да е такава на договор, с неограничени минути и интернет.Гледах youfone, Lebara и KPN, всички ползват мобилната мрежа на KPN, но например lebara са значително по-евтини.
Youfone не видях имат ли в пакетите международни обаждания, към номера които не са Нидерландски, за жалост всички документи в сайта им са без английска версия.

Има ли някъде уловка и нещо за което да се внимава? За сега се ориентираме към lebara.

Ако е на договор - погледнете T-Mobile https://www.t-mobile.nl/mobiel-abonnement/sim-only?shop=product& … 41,GAP47&lp=1 . Имат добри оферти. Лебара има защо да са по-ефтини, нямат добро покритие, на места не върви нет-а с необходимата скорост. За предплатени става, но за постоянен договор не се връзвайте.

# 21
  • Мнения: 1 417
Направи ми впечатление докато бях в Маастрихт, че децата си се движат свободно и спокойно с включени мобилни данни през целия ден, ама така и не попитах към кой оператор са ... Sad Надявам се да ми подскажете?
И още нещо, няма някакъв офис или магазин, където да отидеш да говориш, разпитваш, за да разбереш, ... всичко е онлайн ...

# 22
  • Мнения: 458
Направи ми впечатление докато бях в Маастрихт, че децата си се движат свободно и спокойно с включени мобилни данни през целия ден, ама така и не попитах към кой оператор са ... Sad Надявам се да ми подскажете?
И още нещо, няма някакъв офис или магазин, където да отидеш да говориш, разпитваш, за да разбереш, ... всичко е онлайн ...

Хммм, че кой ли може да познае към кой оператор са някакви деца/студенти... Моята дъщеря примерно има добър план от Теленор и си ходи в Холандия с включените данни.
Има офиси, можете да ги посетите, но никой няма да ви направи сравнение между операторите. Все ще ви рекламира техни продукти.

# 23
  • Мнения: 4 564
Сряда ще лети към Нидерландия, да не се объркам нещо нали само със сертификат за ваксина се влиза в момента?

# 24
  • Мнения: 1 369
Има известна промяна относно ваксинирането с Янсен при холандците. Всички ваксини, поставени след 14.08 ще бъдат валидни след 28дни от поставянето им. Ако има деца/родители с такъв сертификат, да си сметнат добре датите, да не стане фал. С българското приложение са си валидни, но задължително се проверявайте и с холандското такова.

По повод данъците, при нас в договора част от сумата(15 евро на месец) е за:


От друга страна има disposal of bulky waste, което обаче не е чекнато, демек не е включено. Дотук не е получавала никакви писма за дължими суми. Накарах я да разпита съквартирантите й холандци,  да видим дали ще изскочи някоя неприятна изненада.

Последна редакция: нд, 12 сеп 2021, 01:32 от chervenokoska_2

# 25
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Здравейте, имам въпрос за tuition fee loan. Синът ми е втора година. Твърди, че не може да подаде заявление за заем за втората година преди да са му изплатили всички вноски за първата? С DigID подава.

Иначе, при тях има опция за присъствени лекции след предварително записване, до 75 студента в зала.

# 26
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Относно данъка - с digit влезнах в институцията, която отговаря за Хага, за всяка община е различна и видях колко е задължението за 2021, съответно го платих за цялата година. Има опция за разсрочено плащане на месечни вноски, като си ги дърпат с директен дебит от холандска сметка.

За кредита за такса получи писмо, че трябва да приложи декларация от университета за точната сума на таксата, но нашият случай е частен, защото тя има втора такса, която е различна от общоустановената за годината.

# 27
  • Мнения: 1 417
Може ли по-подробно да разкажеш за това, което си направила? Какво е например didgit  и как С него си влязла къде? Сори за тъпия въпрос Sad

# 28
  • Мнения: 6 213
Прочитайки същото, се разрових за Айндховен и смет.
Попадам на това:
https://www.eindhoven.nl/stad-en-wonen/wonen/belastingen/digitale-belastingbalie
Очевидно влизаш там с диджидито и виждаш дължиш ли данъци. Но понеже нямам такова, не мога да съм сигурна Simple Smile

# 29
  • Мнения: 1 417
Ох, кажете ми какво е това digit. BSN номера ли е? И къде да ровя за Маастрихт.  Мерсииии.

Общи условия

Активация на акаунт