Студенти в Нидерландия - 11

  • 65 321
  • 745
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 28
Сроковете са си същите. Кампанията стартира на 15-ти и вече може да се кандидатства, но информация за това как ще протече селекцията ще изнесат след 15-ти декември.

Как след 15.12 нови условия? Да не би да удължат срока за прием? До колкото знам вече може да се кандидатства.

# 301
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
Ние даваме 250 евро и на този етап трудно ще съвмести работа с учене, но догодина ще се наложи да си търси работа защото излиза на свободен наем. В момента е на общежитие и получава субсидия, като ние плащаме 375 евро за наема. Не й се налага да ползва транспорт, учи в сградата, в която живее. Като цяло я кара доста скромно, не излиза по заведения и си готви.

Ззравейте пишете, че детето получава субсидия, като споменавате, че не работи.
Аз защо съм остапала с впечатлението, че субсидия може да се получава само, яко студента работи поне 56 часа месечно.
Това е друга субсидия, за която самостоятелни стаи в общежития и самостоятелни жилища са конкретно одобрени. Не е обвързана с работа. Писано е за това в темата.
За тази субсидия, разбрах че зависи освен от вида на жилището и от възрастта. До 24 години- до 450 евро. Обаче, това какво значи- ако жилището отговаря на условията, но е 600 Е напимер, тогава изобщо няма право на субсидия или покриват до сумата от 450 евро, а остатъка се поема от студента? Защото в момента дори малка стая не може да се намери до тази цена.
З

# 302
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
bloomnicer, при жилищата, които са одобрени, обикновено и цената е съобразена. При дъщеря ми основният наем е към 450, другото до 575 са режийни. Вариант с доплащане от студента няма.

# 303
  • Мнения: 227
И Ние сме много скромни откъм разходи. 340 € квартира, 250€ за храна и лични нужди, карта за спорт - 20€, билети за самолета-купуваме ние.
Все още ползва кредитната карта от България. На малко места не й я приемат, но за там има кеш.
За работата обаче ми е притеснено, защото се оказва, че език си трябва. Само с английски май не става. Как ще разнасяш пици на местни без да говориш езика? Сервитьор, продавач ... изисква се нидерландски. Какво може да се работи само с английски?
[/quote
Ние също се вместваме в тези разходи квартира 340  евро и разходи около 300..но студента беше много упорит и намери работа ,защото ние не сме от тия имащи ''неограничени възможности'' родители .Не желае още да кандидатства за допълнителните 300 -400евро защото и те се връщат ако не завърши успешно ...затова е решил сам да си се справя и успява блестящо .Ние плащаме само квартирата и билетите за БГ
.Нека детето не се отказва има много работни места неизискващи Хонлански език.Въпрос на ровене по сайтовете и питане на работещи вече студенти.Но ако учението е много ,не я насилвайте.Малко трудничко е още в началото ,синът ми не спеше с дни да учи , за да може и да работи.Мисля ,че това му изигра и лоша шега с повтаряне на 2- семестър и  допълнителното някой други нещица свързани с отказващите се деца по време на учебната година и проекта.Моето скромно мнение ,като страничен наблюдател е ,че децата се справят сами ако това е тяхната мечта с мъничко помощ и много подкрепа от нас родителите.И знайте ,никак не им е лесно понякога  с всички тези битовизми  и самота Не си мислете ,че там има безкрайни купони  като в БГ...Там всички учат здраво и работят, няма време за това !!!.Повярвайте по скоро  ние майките от незнание и страх ...преувеличаваме  в мислите си проблемите.Но какво да ви кажа ,където и да са ще ги мислим и'' Каквото майка мисли , да не става ''....Ние също сме в началото на учението  и не ни е ясно как ще е напред,но за мен той е вече победител!!!На 18г- отлетя и се справя сам с всичката документация  с здравно застраховане  с работа и т.нДори и да не завърши Унито или да запише друго...детето ми стана истински отговорен мъж и човек ,уверен в собствените си възможности !!!

# 304
  • Мнения: 19
Здравейте, може ли да се пътува с антигенен тест към Нидерландия направен 24 часа преди полета? Полетът е на wizz, ако има значение... Моля за извинение, но ми е спешно. Благодаря.

# 305
  • Мнения: 1 401
Може с антиген.

# 306
  • Мнения: 1
Здравейте. Обръщам се към вас с молба за помощ. Синът ми трябва да напусне временната квартира в Енсхеде до края на месеца. Студент първа година е. Търсим от много време  по всички сайтове, без резултат. Моля, ако някой има някаква идея да сподели. Благодаря !

# 307
  • Мнения: 316
Ще пътувам следващата седмица. Ваксинирана съм. Мислите ли, че е възможно да влезем в червената, по холандски, зона и да се налага ПСР, освен ваксината и карантина?

# 308
  • Мнения: 1 401
Не, няма да има пср. Изискванията са много прости. Вече няма допълнителни условия, нито карантина за страни от списъка с висок риск от Европейския съюз. Изискванията са ваксинация, преболедуване, пср или антиген.
Миналата седмица гостувах при дъщеря ми за 8 дни. Отидох с Уиз, върнах се с Райън. Не ми поискаха сертификата никъде на отиване - нито на нашето, нито на тяхното летище (Айндховен). Единствено ми е трябвал за кафе и пицария. Проверката става с тяхното си приложение, не виждат никакви данни, само инициали и ден и месец на раждане. Не сверяват с липна карта. На връщане на Т2 едни лелки от РЗИ създаваха страшна суматоха. Аз им показах моя сертификат на телефона от приложение, дори не ми поискаха лична карта за сверка.

Искам да алармирам за проблем за притежателите на дебитни карти от Пощенска банка. До вчера нямаше никаква възможност за теглене на какъвто и да е банкомат от чужбина. Просто ти блокира сумата, но не я пуска. Проблемът им е много сериозен и без краен срок за решаване. Моите пари стоят блокирани вече 9 дни и не се знае кога точно ще ми бъдат освободени. Няма проблем обаче картите да се използват на терминалите в магазините, само за теглене от банкомат е проблема.

# 309
  • София
  • Мнения: 82
Моят син пък има проблем с карта на ПИБ от 2 седмици...не може да плаща онлайн, и да си купи билети за самолет например...от банката му обясняват,че всичко си било Ок

# 310
  • Мнения: 163
Моят син пък има проблем с карта на ПИБ от 2 седмици...не може да плаща онлайн, и да си купи билети за самолет например...от банката му обясняват,че всичко си било Ок
Да не би да не му е включена динамичната парола. При нова карта се активира от мобилното приложение.

# 311
  • София
  • Мнения: 82
Ами той до преди това си я ползваше без проблем, плащал е, но като му е потрябвало плащане, му е дало ,че няма връзка с банката...чак се обади да пита съществува ли ПИБ още Smile ...и така вече втора седмица доколкото разбирам... Все пак ще го попитам, дали пък не е това с паролите..но би трябвало да е коментирано при разговорите с банката

Последна редакция: чт, 21 окт 2021, 19:47 от valedo

# 312
  • Мнения: 113
Някой има ли опит с намирането на квартира чрез агенция (в Лайден)? Готвя се да наема Simple Stay, но те ми казаха, че работят в Хага. Няма да е болка за умиране да живея и там, но предпочитам да съм си в Лайден по възможност. Гледам по всичките сайтове, гледам и фейсбук, но просто не се дореждам до нищо. Трябва ми квартира от януари и малко започвам да се притеснявам вече..

# 313
  • Мнения: 2 190
Спешен въпрос. Детето се връща утре. Може ли да покаже сертификата за ваксина само от телефона или трябва да носи и хартиено копие? Не знам дали сривовете в системата им пречат и на проверката на сертификат. Ако някой е пътувал скоро, моля да сподели опит.

Последна редакция: нд, 24 окт 2021, 00:40 от biborana

# 314
  • Мнения: 11
За студентското финансиране DUO: когато родител е бил безработен, регистринан в бюро по труда, необходим ли е документ от бюрото, или се представя само Удостоверението от НАП, както е посочено на 1- ва страница?

Общи условия

Активация на акаунт