Противогрипна ваксина сезон 2021/22 г.

  • 8 012
  • 220
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 13 556
само едно не мога да разбера, който си слага противогрипна ваксина,  цял живот ли ще си я слага...
Аз си слагам от 20 + години и ще си слагам докато съм с ясно съзнание и това зависи само от мен.

# 166
  • Мнения: 54 502
само едно не мога да разбера, който си слага противогрипна ваксина,  цял живот ли ще си я слага...

Аз също си я слагам 20+ години, грип не съм карала. Така смятам и занапред.
Какъв е подтекстът на въпроса, не разбрах? Thinking

# 167
  • Мнения: 8 872
само едно не мога да разбера, който си слага противогрипна ваксина,  цял живот ли ще си я слага...

Аз също си я слагам 20+ години, грип не съм карала. Така смятам и занапред.
Какъв е подтекстът на въпроса, не разбрах? Thinking
интересно ми е какво се случва с имунната система на такъв човек, щом е 'свикнала' да получава наготово антитела, а не да ги изгражда сама? И какво ти е помогнала тази ваксина, от 20 г не си се разболявала от грип въобще ( в смисъл да си търпяла симптомите)

# 168
  • Мнения: 54 502
Ваксината не ти вкарва готови антитела, явно не си наясно.
Не съм се разболявала от грип. Това малка помощ ли е? Нали затова е ваксината. Симптоми не съм имала, за да ги търпя. Въпреки, че тези ваксини не са с голям % ефективност, не боледувам.

# 169
  • Мнения: 1 226
Аз ще си я слагам докато съм жива. Не искам да си спомням как боледувах преди да започна.
Вирусите никога няма да изчезнат, затова се слага всяка година.
Ти избираш дали да получиш имунитет по трудния начин чрез боледуване и търпене на всички гадни симптоми или чрез ваксината с която дори да се разболееш, което е малко вероятно, ще усетиш нещо минимално за 1-2 дни.

Аз искам да ви питам защо тази ваксина е с толкова малка игличка. Нали се бие мускулно.
Гледах клип с един доктор, който показваше с каква игла се слага ковидната ваксина, бая дълга си беше.
Каза, че тези малките били за подкожни инжекции.
Аз имам доста мръвка на ръцете и се чудя с тази игличка дали достигам мускул.

# 170
  • Мнения: 12 909
То ако тъй лесно се вкарваха "наготово" антитела против какъвто и да е вирус... за Ковид също така щяха да правят, не мислите ли?
Слагам си противогрипна ваксина над 15 години вече, до момента ми е свършила добра работа и ако зависи от мен ще продължавам така. Настинки хващам от време на време, естествено. Но грип не съм боледувала с едно-единствено изключение, а той си е много по-неприятен и по-опасен от настинките.
Заразих се точно веднъж откакто се ваксинирам, симптомите бяха много по-леки при мен и преминаха много бързо, въпреки че беше някакъв много гаден щам при който и усложненията бяха много чести и край мен се изпиха купища лекарства от останалите. Аз минах буквално с тенджера пилешка супа и няколко прахчета Колдрекс или нещо от сорта, не знам дали изобщо да го броя като нужда от лечение. За 2-3 дена беше всичко, то дори настинка продължава по-дълго от това. А бях заобиколена от болни по цял ден тогава, прекарвахме по доста часове заедно в затворени помещения - това си е сериозен вирусен товар.
Дори и толкова малко опит с грипа хич не ми хареса, предпочитам да се предпазя щом има толкова лесен и изпитан начин.

# 171
  • Мнения: 13 825
Антиваксър. Но идеологически неподкован...

# 172
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 796
Аха, и аз така правя, всяка година ваксина против грип. Две години прескочих, убедена от антиваксъри, че трябва да си тренирам имунитета. Само дето не умрях, по един месец грипове, жестока раздираща кашлица, потях се денонощно, абе такова изтощение на организма, няма как да си го причиня пак, ако има начин да го избегна.
Между другото, вече съм ваксинирана с Янсен, и във вторник, два дни преди да станат две седмици, когато ваксината е вече действаща напълно, започна хрема, потене, лека отпадналост, много странно, не е настинка, и си помислих че съм хванала ковид, но го карам леко заради ваксината. Пуснах си днес антигенен тест, защото не искам да заразявам, все пак и ваксинираните заразяват, ако е нужно щях да остана вкъщи. Оказа се, че нямам ковид. Значи е някакъв лек грип, който обаче вече почти отшумя. Та така, грипния сезон вече започна явно.
Още не съм си сложила антигрипната ваксина за този сезон, чакам да мине месец след Янсена, така ми препоръча личната лекарка, но няма да пропусна и тази година.

# 173
  • Мнения: 54 502
Не е нужно да се чака месец. На Хоуп баща му се ваксинира с разлика не повече от десетина дни.

# 174
  • Мнения: 4 798
Не е нужно да се чака месец. На Хоуп баща му се ваксинира с разлика не повече от десетина дни.

Точно шест дни разлика имаше между третата доза Пфайзер и Ваксигрип. Ако Ваксигрип се беше появил по-рано, в един ден щяха да му ги сложат.

В CDC има информация по въпроса - няма никакъв проблем двете ваксини да се сложат по едно и също време. С цел минимизиране на разходките по здравни завдения/специалисти - дори е препоръчително.

Един месец чакане надвишава посоченото даже в листовките на самите ваксини против ковид (2 седмици), което се оказа твърде консервативно/по-скоро презастраховане.

# 175
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 796
Не е нужно да се чака месец. На Хоуп баща му се ваксинира с разлика не повече от десетина дни.

Точно шест дни разлика имаше между третата доза Пфайзер и Ваксигрип. Ако Ваксигрип се беше появил по-рано, в един ден щяха да му ги сложат.

В CDC има информация по въпроса - няма никакъв проблем двете ваксини да се сложат по едно и също време. С цел минимизиране на разходките по здравни завдения/специалисти - дори е препоръчително.

Един месец чакане надвишава посоченото даже в листовките на самите ваксини против ковид (2 седмици), което се оказа твърде консервативно/по-скоро презастраховане.
Аз си мислех, че имат предвид двете седмици, след които се счита, че ваксината вече осигурява защита.

# 176
  • Мнения: 4 798
Gilkoza, дните между двете ваксини се броят от момента на поставянето.

Показанията на CDC можете да намерите тук - https://www.cdc.gov/flu/season/faq-flu-season-2021-2022.htm#Gett … COVID-19-Pandemic.

Накратко, няма никакъв проблем противогрипната ваксина да се сложи по едно и също време с тази против ковид (първа/втора/трета доза). Препоръката е ваксината против ковид да се сложи максимално скоро (ако вече не е), а тази против грип - до края на октомври. Simple Smile

# 177
  • Мнения: 1 226
Никой не ми отговори за малката игла на ваксината.
Никой ли няма някаква информация?

# 178
  • София
  • Мнения: 6 010
Ние онзи ден аведохме и бебето за да му сложат Ваксигрип и съм доста по-спокойна, че всички сме ваксинирани. Коментирах със сестрата дали вече има грип и тя каза "не". Всичко било Ковид в момента.

# 179
  • Мнения: 4 798
Никой не ми отговори за малката игла на ваксината.
Никой ли няма някаква информация?

На опаковката на ваксината пише, че може да се поставя мускулно (IM) или подкожно (SС). Тоест дори иглата да не попадне в мускула, все ще стигне до подкожието и не би следвало да е проблем предвид указанията на производителя.

Общи условия

Активация на акаунт