Избор/Мнение за комбинирана пералня със сушилня?! №3

  • 46 273
  • 754
  •   2
Отговори
# 120
  • Мнения: 158
Здравейте, виждам че в групата има доста компетентни хора на тази тема и бих искала да се посъветвам с вас. Да започна отначало: първо мислех да си купя само сушилня, понеже все още нямам такъв уред. Жилището ни е много малко, но бях измислила място за нея, само че в хола, без да я свързвам към канала. Знам, че има такива, на които водата се събира в контейнер и се изхвърля. Бюджета ми е около 1300лв, обаче от скоро започнах да гледам и комбинираните перални със сушилни. Всеки ми е казвал, че е по-добре да са отделни уредите, но никой не може да ми обясни защо Grinning Според мен преди години може и да не са били много качествени, но сега чета, че има и доста мнения на  доволни клиенти. А пералнята ми е доста старичка и програмите й са много дълги (пере около 2-3 часа) и със сушилнята не знам колко време ще стане общо :/ Така, че доста се замислям дали да не взема комбинирана пералня. Така хем ще си спестя място, хем ще сменя старата пералня с нова. Да си призная не обичам да гладя и за мен е много важно сушилнята да не мачка много дрехите. За сега живеем само двама души вкъщи, но скоро ще станем трима и това е основната причина да се реша да си имам най-накрая и аз сушилня. Трябва ли да има програма за бебешки дрехи или не е задължително? Също така имаме и котка и колкото и да чистим все си има косми от нея. Казват, че сушилните събират мъхчета от дрехите. Дали се справят и с космите, защото няма да ми е приятно по дрехите на бебето да има косми след пране :/ Извинявам се за дългия пост, но се опитах максимално подробно да обясня ситуацията, в която се намирам. Бих се радвала ако някой ме ориентира към някоя марка и модел, защото колкото повече чета в нета, толкова повече се обърквам. Ходих и в технополис за консултация, но за съжаление не ми обърнаха кой знае какво внимание. Сякаш им беше все едно какво ще купя. Никакво адекватно обслужване не получих, а все пак това им е работата да предложат на клиента това, от което имат нужда...

# 121
  • София
  • Мнения: 36
... Всеки ми е казвал, че е по-добре да са отделни уредите, но никой не може да ми обясни защо Grinning Според мен преди години може и да не са били много качествени, но сега чета, че има и доста мнения на  доволни клиенти...

И аз не получавах обяснение, но след като смених комбинираната с отделни, вече не искам да се връщам назад. Не разбирам много от техника, но някои конструктивни разлики се виждат веднага. Първо, сегашната ми сушилна има много по-голям барабан от комбито, което имах. Пералнята и сушилната ми са с еднакъв капацитет, докато при комбинираните капацитетът на сушене е по-малък от този на пране. Съответно, ако искаш да переш и сушиш, трябва да слагаш по-малко пране. Второ, сушилната има филтри за мъхчетата, които при комбито ги нямаше. В резултат, маркучът за мръсната вода на комбито се задръстваше с налепи от мъх. Освен това, комбито мачкаше прането, особено чаршафите и затова го пусках на най-краткото сушене, след което трябваше или да простирам, или да гладя влажното пране. От сегашната сушилна вадя, сгъвам и прибирам в гардероба. Гладя само ризи и неща, които искам да са идеални. Повечето дрехи на мъжа и на децата отиват директно в чекмеджета и на закачалки.

...Бюджета ми е около 1300лв...А пералнята ми е доста старичка...

Ако държиш да смениш пералнята, за тези пари можеш да си купиш и сушилна, и пералня, ако са от по-нисък клас - Candy или Beko. Ако увеличиш бюджета на 1400-1500 лв, може да вземеш Gorenje, което май клони към среден клас. Аз бих избрала варианта да си взема хубава сушилна Бош или АЕГ за 1200-1300 лв, а пералнята бих подменила след време.


...пералнята ми е доста старичка и програмите й са много дълги (пере около 2-3 часа)...

И новите перат дълго. От една страна, за добро изпиране и изплакване си трябва време, а от друга - за да ги направят по-икономични, производителите правят програмите по-дълги. Има и кратки програми, за дрехи, които не са много мръсни.
При мен сушенето е между 50 и 70 минути. Пускам пералнята вечер и ако приключи преди да съм си легнала, пускам и сушилната. Ако програмата е по-дълга, оставям я да пере през нощта и пускам сушилната сутринта.

...ще си спестя място...

Ако са една върху друга, не заемат много място. За мен, сушилната напълно си заслужава допълнителното място.

...Казват, че сушилните събират мъхчета от дрехите. Дали се справят и с космите, защото няма да ми е приятно по дрехите на бебето да има косми след пране...

Космите би трябвало да заминат още при прането и изобщо да не стигат до сушилната.

# 122
  • Мнения: 13 929
Една върху друга не е опция за всеки, аз например имам бойлер над пералнята.
Филтъра за мъхове ми се струва най-голямото предимство на отделните (не знам всички сушилни ли го имат). По-малкия капацитет в комбинираните уреди също не ме плаши, защото не суша всичко а само частично.

# 123
  • Мнения: 40 808
И аз не получавах обяснение, но след като смених комбинираната с отделни, вече не искам да се връщам назад. Не разбирам много от техника, но някои конструктивни разлики се виждат веднага. Първо, сегашната ми сушилна има много по-голям барабан от комбито, което имах. Пералнята и сушилната ми са с еднакъв капацитет, докато при комбинираните капацитетът на сушене е по-малък от този на пране. Съответно, ако искаш да переш и сушиш, трябва да слагаш по-малко пране. Второ, сушилната има филтри за мъхчетата, които при комбито ги нямаше. В резултат, маркучът за мръсната вода на комбито се задръстваше с налепи от мъх. Освен това, комбито мачкаше прането, особено чаршафите и затова го пусках на най-краткото сушене, след което трябваше или да простирам, или да гладя влажното пране. От сегашната сушилна вадя, сгъвам и прибирам в гардероба. Гладя само ризи и неща, които искам да са идеални. Повечето дрехи на мъжа и на децата отиват директно в чекмеджета и на закачалки.

1. Така е. Но моето комби е с капацитет 10/6 а аз никога не пера повече 6 кила, даже и толкова не. Тоест този проблем го нямам.
2. Моето комби има филтър за мъхчета.
3. Мачкането е относително. Моите чаршафи се мачкат, ама те са едни такива особени, корави. Имала съм други, които не се мачкат. Иначе и аз почти не гладя.

Признавам, говоря за комби висок клас с цена над 2000 лева. Но от друга страна отделни уреди на същия производител от същия клас струват поне 50% повече.

И за мен основната причина беше икономията на място.

# 124
  • Мнения: 158
Направо ме убедихте да си купя само сушилня, както си мислех първоначално Simple Smile В случая при мен няма как да са една върху друга, но пък хубавото е, че има къде да я сложа. Аз за този бюджет и без това се бях спряла на AEG. Наскоро гледах и някакви на LG, но дали са по-хубави не знам, съмнявам се по-скоро. Ако ще трябва след пране и сушене да ги гладя или пак да простирам, тогава няма смисъл от комбинирана. Основната ми идея беше да няма вече вътре простряни дрехи на сушилника, който зимата все седи отворен в стаята и почна много да ме дразни вече, понеже нямам тераса и винаги вътре изсушавам дрехите. Представям си какво ще стане като се роди бебо... Космите от котарака макар, че не са много, но и след пране остават по някои дрехи, особено черните и се надявам със сушилнята да намалеят още, иначе ще си карам със стария метод с ролката за дрехи Grinning Много ви благодаря за полезните съвети. Ако някой още нещо иска да добави, бих се радвала Simple Smile
... Всеки ми е казвал, че е по-добре да са отделни уредите, но никой не може да ми обясни защо Grinning Според мен преди години може и да не са били много качествени, но сега чета, че има и доста мнения на  доволни клиенти...

И аз не получавах обяснение, но след като смених комбинираната с отделни, вече не искам да се връщам назад. Не разбирам много от техника, но някои конструктивни разлики се виждат веднага. Първо, сегашната ми сушилна има много по-голям барабан от комбито, което имах. Пералнята и сушилната ми са с еднакъв капацитет, докато при комбинираните капацитетът на сушене е по-малък от този на пране. Съответно, ако искаш да переш и сушиш, трябва да слагаш по-малко пране. Второ, сушилната има филтри за мъхчетата, които при комбито ги нямаше. В резултат, маркучът за мръсната вода на комбито се задръстваше с налепи от мъх. Освен това, комбито мачкаше прането, особено чаршафите и затова го пусках на най-краткото сушене, след което трябваше или да простирам, или да гладя влажното пране. От сегашната сушилна вадя, сгъвам и прибирам в гардероба. Гладя само ризи и неща, които искам да са идеални. Повечето дрехи на мъжа и на децата отиват директно в чекмеджета и на закачалки.

...Бюджета ми е около 1300лв...А пералнята ми е доста старичка...

Ако държиш да смениш пералнята, за тези пари можеш да си купиш и сушилна, и пералня, ако са от по-нисък клас - Candy или Beko. Ако увеличиш бюджета на 1400-1500 лв, може да вземеш Gorenje, което май клони към среден клас. Аз бих избрала варианта да си взема хубава сушилна Бош или АЕГ за 1200-1300 лв, а пералнята бих подменила след време.


...пералнята ми е доста старичка и програмите й са много дълги (пере около 2-3 часа)...

И новите перат дълго. От една страна, за добро изпиране и изплакване си трябва време, а от друга - за да ги направят по-икономични, производителите правят програмите по-дълги. Има и кратки програми, за дрехи, които не са много мръсни.
При мен сушенето е между 50 и 70 минути. Пускам пералнята вечер и ако приключи преди да съм си легнала, пускам и сушилната. Ако програмата е по-дълга, оставям я да пере през нощта и пускам сушилната сутринта.

...ще си спестя място...

Ако са една върху друга, не заемат много място. За мен, сушилната напълно си заслужава допълнителното място.

...Казват, че сушилните събират мъхчета от дрехите. Дали се справят и с космите, защото няма да ми е приятно по дрехите на бебето да има косми след пране...

Космите би трябвало да заминат още при прането и изобщо да не стигат до сушилната.

# 125
  • Мнения: 11 594
За вашия сличай, правилно се насочвате към отделен уред. Избирайте между АЕГ, БОШ, МИЛЕ и най-високия клас на Горенье и Самсунг.

# 126
  • Мнения: 1 086
https://techmart.bg/Пералня%20със%20Сушилня%20AEG%20L9WBC61B

Тази форумската е на промо 1999лв

Линка май не работи но в Techmart

# 127
  • Мнения: 158
https://techmart.bg/Пералня%20със%20Сушилня%20AEG%20L9WBC61B

Тази форумската е на промо 1999лв

Линка май не работи но в Techmart

Този уред е на много добра цена, но ми прави впечатление, че височината му е 87см. Моята пералня не е вградена, но е под кухненския плот и тази височина не ме устройва, защото дори и да се събере, няма да има дори и 1мм разстояние, което май не е добре.

# 128
  • Мнения: 11 594
Трябва да има разстояние.

# 129
  • София
  • Мнения: 36
1. Така е. Но моето комби е с капацитет 10/6 а аз никога не пера повече 6 кила, даже и толкова не. Тоест този проблем го нямам.
2. Моето комби има филтър за мъхчета.
3. Мачкането е относително. Моите чаршафи се мачкат, ама те са едни такива особени, корави. Имала съм други, които не се мачкат. Иначе и аз почти не гладя.

Признавам, говоря за комби висок клас с цена над 2000 лева. Но от друга страна отделни уреди на същия производител от същия клас струват поне 50% повече.

И аз признавам, говоря за комби отпреди десетина години, малко над среден клас - просто споделям своя опит. Със сигурност сегашните от висок клас са по-добри и със сигурност бих си взела комби, ако мястото ми е ограничено и нямам друг вариант. Но имам ли място, не бих се лишила от отделната сушилна.

В интерес на истината, отделните уреди може и да не са толкова по-скъпи. При Миле няма такъв вариант, но при Бош например е възможно. Преди няколко месеца купувах пералня и сушилна Бош за родителите ми и успях да се вместя в бюджета от около 2000 лв. Просто заложих на хубава сушилна, от серия 6, и по-нисък клас пералня - серия 4. Те така или иначе не се нуждаят от много екстри. Когато проучвах, от АЕГ също имаше комбинация за този бюджет.

...Основната ми идея беше да няма вече вътре простряни дрехи на сушилника, който зимата все седи отворен в стаята и почна много да ме дразни вече, понеже нямам тераса и винаги вътре изсушавам дрехите...

Ето този проблем разреших веднъж завинаги. Захвърлих сушилника на балкона, сгънат, и почти не го ползвам. Преди цяла зима го прескачахме вкъщи и го местехме напред-назад. Много му бях набрала Simple Smile

# 130
  • Мнения: 40 808
Аз лятото си го ползвам за всичко, освен за чаршафи - много са големи. И освен за хавлии - стават корави на слънце. Но иначе обичам дрехи, сушени на слънце, а и пестя енергия и не ми трака.

# 131
  • София
  • Мнения: 36
Хубавото е, че имаш избор. И аз през лятото го ползвам от време на време. Въпросът е сушилникът да си стои на балкона, а не по стаите Simple Smile

# 132
  • Мнения: 24
Здравейте, предстои ни покупка на комбинирана пералня със сушилня и ще се радвам, ако някой може да сподели мнение за Samsung WD10T634DBH и LG F4DN408S0. В момента ползваме пералня Samsung и сме много доволни. Първоначално бяхме загледали AEG L7WBE69S/Electrolux EW7W369S, но липсата на кратка програма ни отказа. Дали има някой с впечатления от горните модели Samsung/LG?

# 133
  • Мнения: 11 594
Кратките програми не перат, а лигавят прането и допринасят за натрупване на тиня в уреда.За комбита без филъри за мъхове е пагубна. Не се отказвайте от свестни уреди заради това. Една дъъълга програма харчи по-малко от килоат електричество при съвременните уреди.

# 134
  • Мнения: 1 086
Айде стига глупости една едночасова програма на 40 или 60 градуса върши страхотна работа за среднозамърсени дрехи.
Иначе 3 часа пране и 3 часа сушене кой има това време, ами ако имаш 2-3 перални да изпереш?

Ако половин пералня пере за 1 час и суши за 2 къде е 3 часа за всичко е готово, къде са 6 часа.

Лигавели прането, дрънкайте си по 3-4 часа само пране. Не знам какви дрехи носите, аз на ден се преобличам по 2 пъти не бих си го причинил на дрехите да се перат повече от 1:30 цветното.

Общи условия

Активация на акаунт