Презиме -ов

  • 6 113
  • 78
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте,

Мъжът ми се казва Калоян и в момента умуваме какво да бъде презимето на детето ни. Кое според Вас е по-удачно за момче?

# 1
  • Мнения: 10 797
Погрешно гласувах за Калоян, не мога да коригирам от телефона.

Реално моя глас е за Калоянов. Не ми допада махането на „ов” от презимето, освен ако не е някакво странно интернационално име. Калоян като име звучи добре с „ов”. Сега, ако беше някой Дейвид, Дейвидов ми звучи ужасно.  Калоянов е добре.

# 2
  • Мнения: 24 331
Калоянов е по- удачно. Иначе ще е като второ име, а не като презиме

# 3
  • Мнения: 1 797
А как ще се казва детето, ако кажете първото му име , ще  е по лесно да преценим презимето
Иначе, и аз предпочитам Калоянов

# 4
  • Мнения: 4 208
А то изобщо разрешен ли е варианта без -ов?
Простете невежеството ми, когато аз раждах нямаше право на избор (не че мен ме е вълнувало, ММ е с традиционно име и -ов си е класика).

# 5
  • Мнения: 5 070
А то изобщо разрешен ли е варианта без -ов?
Простете невежеството ми, когато аз раждах нямаше право на избор (не че мен ме е вълнувало, ММ е с традиционно име и -ов си е класика).
Да разрешено е. ММ също е с традиционно име, обаче лично на мен като презиме не ми звучи добре с наставка и имам същите колебания като авторката.

# 6
  • Мнения: 7 261
Какъв е смисълът на това да е без окончание - ов? Примерно се казва Иван Калоян, кой ще знае, че е презиме, а не второ име? Нито е практично, нито е благозвучно.

# 7
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 861
Според Закона за гражданската регистрация обаче си има правила: да завършва на -ов или -ев, освен при определени обстоятелства.

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите.

# 8
  • Мнения: 1 580
В чужбина нашите презимена са така или иначе в графа първо име.
Дори полет да се резервира са при име, а не фамилия, така че също не виждам драмата с Калоянов.

# 9
  • Мнения: 2 701
И аз гласувах за Калоянов. Малкитеми деца са без -ов на бащиното име, но той е чужденец и с -ов името звучеше ужасно.

Последна редакция: пт, 17 сеп 2021, 19:05 от Monza

# 10
  • Мнения: 2 757
Калоянов и от мен

# 11
  • Мнения: 2 039
Спазвайте именната традиция на страната!То не стига,че се чудят какви имена да измислят,сега се захванаха с бащините имена!

# 12
  • Мнения: 18 552
Каклонов разбира се. Тия модерни изгъзици са толкова смешни, опит за оригиналничене от страна на родителите. Смешно ми става като ги чета някъде, че са и масово вече,  ужас. Наистина до ден днешен не го разбрах това махане на ов, от кой зор е. Освен да е уж модерно. Ама е смешно за България.
Не ми е харесвало никога и не го приемам.

# 13
  • Мнения: 1 333
И аз гласувах за Калоянов.
Ако името на бащата не е прекалено странно или не е чужденец, или пък не живеете в чужбина аз не виждам смисъл да се маха наставката от презимето - в крайна сметка сме българи и такава ни е традицията.

# 14
  • SF
  • Мнения: 21 167
Какъв е смисълът на това да е без окончание - ов? Примерно се казва Иван Калоян, кой ще знае, че е презиме, а не второ име? Нито е практично, нито е благозвучно.

Иван Калоян някак звучи. Но Ивана Калоян звучи неадекватно.

Общи условия

Активация на акаунт