Къща около София - 3

  • 34 526
  • 336
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 303
В Мировяне даже сега ще строят детска градина, доколкото знам. Ако са ви малко децата, може да пробвате в Нови Искър. Градът може да не е нищо особено, но пък има хубави училища, градини, поликлиника, магазини. Има и много деца, има площадки, организират се мероприятия и тн.

Села като Мировяне нямат нищо общо с представата за западнали села с предимно възрастни. Всъщност толкова близки до София села са практически квартали, всички местни ходят в София на работа, има доста пришълци, които са доста над средното ниво. Да построиш и поддържаш къща е доста по-скъпо от апартамент и иска яко дупе.

# 196
  • Мнения: 1 652
По мое мнение всичко в радиус около 50км около София е пълно с млади семейства с деца. Масово хората вече бягат от града, много хора работят дистанционно .

# 197
  • Мнения: 14 635
Не мисля все още,че масово хората бягат по селата.Имам чувството,че продължават най-много да прииждат  в самата София.Колкото до социализацията на децата,не би трябвало да е голям проблем,ако ходят на градина или учат в местното у-ще.Все ще комуникират с др.деца.Конкретно в Мировяне преди имаше и детски футболен отбор и тенис кортове безплатни за децата.Не съм се интересувала как е към днешна дата.

# 198
  • София
  • Мнения: 295
Не мисля все още,че масово хората бягат по селата.Имам чувството,че продължават най-много да прииждат  в самата София.Колкото до социализацията на децата,не би трябвало да е голям проблем,ако ходят на градина или учат в местното у-ще.Все ще комуникират с др.деца.Конкретно в Мировяне преди имаше и детски футболен отбор и тенис кортове безплатни за децата.Не съм се интересувала как е към днешна дата.
В Мировяне стадиона и треньорите са супер и има детски и юношески отбор. Вече има и осветление на стадиона. Самото село е на 20 минути от центъра. Селото е почти квартал на София. Има си и редовен градски транспорт.

Последна редакция: нд, 12 мар 2023, 06:35 от andy06

# 199
  • София
  • Мнения: 405
Не мисля все още,че масово хората бягат по селата.Имам чувството,че продължават най-много да прииждат  в самата София.

Не бягат, защото в повечето села инфраструктурата е покъртителна. Преди 2 години приятел си купи нова къща в Гурмазово и скоро я продаде. Не издържа да живее в кал, мизерия и вечни строежи около него!
Ние също продължаваме да търсим, както и наши приятели. Предложенията са покъртителни!
Някак няма логика да сменим апартамент в центъра до парк и т.н., с нещо в калта, без канализация, с дупка с фекалии в двора, да ти е уютно и т.н.!
Иначе било много готино на село. Готино е, ама да не е българско село. Имам приятел с къща на село до Хамбург например. Ето това е готино!
Това е селска къща. Не като тия къщи при нас, построени набързо с цел огромна печалба в калта и мизерията.

За чиста питейна вода, стабилно напрежение и т.н. няма да споменавам. И като се почне - ще си направите сонда, ще си сложите хидрофор, пречиствателна станция, стабилизатор на напрежение нам си колко киловата и т.н. Да, добре. Айде няма нужда...
Някак 2023-та година да живеем в кал, някакви да дрискат в дупка до нас и ние да точим вода в съседство ми се струва адски неприятно!

Преди две седмици гледахме една къща на няколко години 300 м2 с над декар двор. Търсим нещо голямо. Ама като отидохме на място и се почна.
- използвали най-евтиния стиропор за изолация. Според брокера преди да я видим, била скъпа и качествена, ама на едно място прокарали кабел и се вижда евтиния бял стиропор. Викам му, какво е това? Той - "Ъъъъъ, ами такова..."
- инсталацията направена колко да се каже, че я има. Човек като мен би я сменил цялата - т.е. къртена в цялата къща.
- от дограма спестили, прозорците няма да казвам как бяха обръщани. Вратите ужасни и т.н. Уж на 2-3 години, а всичко плаче за ново...
Иначе на снимките и по думите на брокерите - разкошна. Ама за някой, който има критериите на куче, дето си яде ...

Естествено беше на септична яма, която поне ни казаха, че не била направена добре и сама се източвала някак си...
Да са живи и здрави комшиите им. И така........

# 200
  • Мнения: 1 962
Не мисля все още,че масово хората бягат по селата.Имам чувството,че продължават най-много да прииждат  в самата София.

Скрит текст:
Не бягат, защото в повечето села инфраструктурата е покъртителна. Преди 2 години приятел си купи нова къща в Гурмазово и скоро я продаде. Не издържа да живее в кал, мизерия и вечни строежи около него!
Ние също продължаваме да търсим, както и наши приятели. Предложенията са покъртителни!
Някак няма логика да сменим апартамент в центъра до парк и т.н., с нещо в калта, без канализация, с дупка с фекалии в двора, да ти е уютно и т.н.!
Иначе било много готино на село. Готино е, ама да не е българско село. Имам приятел с къща на село до Хамбург например. Ето това е готино!
Това е селска къща. Не като тия къщи при нас, построени набързо с цел огромна печалба в калта и мизерията.

За чиста питейна вода, стабилно напрежение и т.н. няма да споменавам. И като се почне - ще си направите сонда, ще си сложите хидрофор, пречиствателна станция, стабилизатор на напрежение нам си колко киловата и т.н. Да, добре. Айде няма нужда...
Някак 2023-та година да живеем в кал, някакви да дрискат в дупка до нас и ние да точим вода в съседство ми се струва адски неприятно!

Преди две седмици гледахме една къща на няколко години 300 м2 с над декар двор. Търсим нещо голямо. Ама като отидохме на място и се почна.
- използвали най-евтиния стиропор за изолация. Според брокера преди да я видим, била скъпа и качествена, ама на едно място прокарали кабел и се вижда евтиния бял стиропор. Викам му, какво е това? Той - "Ъъъъъ, ами такова..."
- инсталацията направена колко да се каже, че я има. Човек като мен би я сменил цялата - т.е. къртена в цялата къща.
- от дограма спестили, прозорците няма да казвам как бяха обръщани. Вратите ужасни и т.н. Уж на 2-3 години, а всичко плаче за ново...
Иначе на снимките и по думите на брокерите - разкошна. Ама за някой, който има критериите на куче, дето си яде ...

Естествено беше на септична яма, която поне ни казаха, че не била направена добре и сама се източвала някак си...
Да са живи и здрави комшиите им. И така........
Такава е ситуацията в по-голямата част от Симеоново и Драгалевци, но се натискат масово за там и са от най-скъпите квартали. В 21 век тепърва да им изграждат канализация не е много добра атестация за цивилизовани селища.

# 201
  • София
  • Мнения: 8 566
Митко, да не те скандализирам, но има ралзика между селска, крайградска и градска къща Wink Дори в дадената за пример Германия има села с животните, плевните и всичкото му (знам, защото сестра ми живеят в къща до голям град и докато търсиха, ми споделяше). Изглежда като да търсиш неоткриваемото в реалността и да си дошъл само да се оплачеш; не видях никаква полезна информация в поста ти. И май не си от типа хора, които биха живели добре на село, замисли се дали наистина искаш да търсиш такава къща; иначе ще има да се занимаваш после с продажбата й.
В твоя случай човек най-добре да си купи парцел и да построи сам, не е чак толкова трудно. Даже има квартали край София с канализация и водопровод (само че цените са като за такива квартали, не като на село). В Драгалевци започнаха да правят канализация, можеш да огледаш там например.

# 202
  • Мнения: 6 299
Е, не навсякъде са такиви условията! Има населени места и села и градове с централен водопровод, канализация, асфалтирани улици, тротоари, детски градини, училища, зелени пространства, но трябва добре да се проучва и най-вече да не се купуват парцели на територията на досегашни ниви и ливади. Ясно е, че при този вариант докато се застроят тези парцели все ще се гази кал, няма да има улици, вода и канал, както и улично осветление. Често такива имоти нямат достъп до електропроводи и ако изобщо може да се осигури мощност обичайно се налага изграждането на трафопост за сметка на собствениците, което излиза доста солено. В зависимост от това на какво разстояние е последният захранен с ел. енергия имот, свързването на новият имот може да струва десетки хиляди лева. Хората се подлъгват с такива евтини имоти, но после им излизат дори по-скъпи от урегулираните и с вече изградена инфраструктура. Да не говорим колко години и нерви им коства да променят предназначението на земеделски земи за неземеделски нужди.
Относно отпадните води, там където няма централна канализация, то вече задължително се изгражда изгребна яма, а не септична, така че да се избегне евентуалното замърсяване на подпочвените води. Дори при новото строителство все повече хора изграждат и локални пречиствателни станции. За разлика в така лелейната за някой чужбина, в по-голяма част на България питейната вода отговаря на нормативните изисквания и става освен за битови и за питейни нужди. Ако е по-варовита, то вече има пречиствателни съоръжения и за този проблем. Като цяло около София водата е перфектна и няма нужда от допълнително пречистване.
Витошките квартали също имат канал и водопровод, но само в старите си урегулирани части. Да, в кв. Драгалевци стартира разширението и рехабилатацията на ВиК мрежата, но отново само по урегилирани улици. Там където улиците не са отчуждени и няма ПУП нищо не се предвижда със сегашният проект на СО. За съжаление поради недостатъчно време за изпълнение на обектите в кв. Симеоново (крайният срок на проекта е 31.12.2023 г.), СО независимо, че най-после е избра изпълнител няма да сключва договор и няма да строи ВиК мрежа там.

Последна редакция: нд, 12 мар 2023, 20:52 от fatalina

# 203
  • София
  • Мнения: 8 566
faralina, горе-долу едно и също казваме - има и имоти с чудесни условия, просто не струват колкото тези без Simple Smile

# 204
  • София
  • Мнения: 35 110
Митко да дойде на ми брои 800 К евро, ще му сготвя вечеря, ще му оставя чисти кърпи и пантофи до вратата.
Има всичко, цена да можеш да платиш.

# 205
  • Мнения: 1 622
Само не разбрах, как разбрахте, че са използвали най-евтиния стиропор? Нашата къща също е със стиропор.   Още не сме започнали да я ползваме, но днес дори и без отопление в къщата беше приятно топло, а лятото е прохладно.

Иначе в България и особено в София обществената инфраструктура не  е на почит. Дори в кварталите с блокове тя липсва, а за кварталите с къщи какво да говорим. Скоро няма да се промени положението.
Щом и Фаталина потвърди, това което си мислех, че няма да се успеят да се възползват от европейските програми за изграждане на канализация, то това означава, че този век надали ще се случи нещо положително за обществената инфраструктура в София.

# 206
  • София
  • Мнения: 1 304
В процес сме на закупуване на парцел на Терасите в Герман. По-нагоре беше писано,че те му се занимава със септични ями,токове и т.н. Там е така,няма и път като път. Но за 90000лв. 600 кв. няма никъде. Искахме нещо,с което да не бързаме и в същото време да не ни изяде инфлацията парите, които посъбрахме. Иначе харесваме и в Лозен къща и тя не става за живеене за 220000 Евро. За тази къща щяхме да теглиш  заем  и поне по 2000лв на месец да плащаме което ни идва в повече. А в същото време отново къщата ще е за ремонт.... Дано си струва инвестицията,която правим. Исках хем близо до София, хем до гора за чист въздух. В Бистрица цените също са уаууу. Мисля, че намерихме добър ПИ, който ще урежгулираме е малко по-малко ще правим къща.

# 207
  • София
  • Мнения: 35 110
Има кметски наместници, кметове на общини, голяма община. И всичко имам и всичко ми се получава. Облизано ми е, изчистено, път си имам.

# 208
  • Мнения: 1 622
Мисля, че Гаритаж комплекса са с канализация. От СО им построиха и път до комплекса. Така, че има и такива къщи с уредени комуникации. Обаче миналата година една от редовите им къщи се продаваше на шпакловка и замазка за половин милион евро без ДДС.

Иначе строежа на къща си е много сериозна и финансова и времеемка инвестиция независимо дали се строи на комуникативно място или на някое отдалечено място.

Последна редакция: пн, 13 мар 2023, 10:02 от nellytan1

# 209
  • София
  • Мнения: 8 566
Така, де, но то и за инвеститорите не е евтин и бърз, така че е нормално и те да си слагат надценка (до какъв процент е отделен въпрос). Затова, ако търсиш нещо готово и строено все едно сам ти си го строил и си избирал локацията, няма да го намериш "на далавера" Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт