Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 41

  • 19 174
  • 737
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 27 515
И аз преди си мислех, че "без хляб не съм се наяла". Просто така сме свикнали от малки, колко е важен хлябът, филии с лютеница (или с друго) като деца...🙂 Най-интересното, казвала съм го и друг път, че сега се наяждам по-добре с яйца и салата без хляб, отколкото преди когато ядях тези неща с хляб. 😃 А ако човек толкова държи на нещо като хляб понякога, има много хубави нвх заместители. Да, заместители, не точно като хляба, но примерно на мен ми харесват повече от хляб...а обикновено се правят и по-лесно от хляб, защото няма месене, втасване, изчакване...🙂
Аlivi, след прочетеното от теб се чувствам късметлийка, че забременях бързо, а и имах лека бременност...Не че някога съм приемала тези неща за даденост, но някои жени се сблъскват с толкова трудности...🤗

# 526
  • Пловдив
  • Мнения: 534
Здравейте и от мен,

Тази седмица след като ми излязоха резултатите разбрах че и аз съм част от групата ви.
Каже те ви моля от къде мога да се науча малко повече какво мога и не мога да ям? За сега лекарката ми изписа само хранителни добавки-витамин Д,Б,К фосфор, селен....Според нея трябва да откажа въглехидратите и да отслабна....тестени неща не ям попринцип, но живея на мляко и млечни продукти.Никога не съм се замисляла да броя въглехидрати,  принтирах списък с ниско въглехидратни храни и се мъча да ям месо (не съм му голям фен).
Това като за начало как е? Какво ще ме посъветвате?

Това са мойте резултата :

ОГТТ (75g) 3 измервания
Начална             3.56     mmol/L       3.5 - 6.1
60 min               6.34     mmol/L
На 120 мин.       4.24     mmol/L       3.5 - 7.8

Инсулин 3 измервания (венозно)
Инсулин начална ст.       29.52        μUI/mL        2.6 - 24.9
Инсулин 60 min               120.3         μUI/mL         18 - 276
Инсулин 120 min            24.23         μUI/mL         16 - 166

# 527
  • Мнения: 27 515
Еха, инсулин на гладно почти 30! Нищо чудно, че КЗ на гладно ти е такава! Да, трябва да ограничиш въглехидратите. И да ти идват основно от зеленчуци, евентуално от малко ядки и млечни. Прясното мляко е инсулиногенно, особено ако приемаш големи количества...В млечните също има вгх, зависи какви и по колко ядеш...Браво на лекарката, че е изписала витамини и е ЗА ограничаване на вгх. Вит. К е важно да е К2 (не К1), ако приемаш голяма доза вит. Д. А К1 може да се набавя от зеленолистни.

Последна редакция: сб, 16 окт 2021, 00:21 от dolce miele

# 528
  • Мнения: 44
.

На въпросът имаш ли ИР - категорично. Можеш ли да бременееш - що не? Ако не си беше направила изследванията щеше да си караш спокойна бременност както правят поне едно 90% от жените последните години.

Ще използвам моментът да споделя, как карах 2 бременности без да знам какви са ми стойностите на КЗ и инсулин. Имам 2 деца и двете родени над 4 килограма, правила съм обременяване с глюкоза с второто дете, резултатите бяха гранични така и не ме диагностицираха с гестационен диабет, но факт е че второто се роди 4,250 и очевидно е расло във високо- захарна среда. Това вероятно ще му постеле път към проблеми със захарта в живота. Не съм знаела тогава, но явно съм имала ИР още с първата бременност.В последните месеци от втората ми бременност все пак по съвет на АГ-то намалих въглехидратите и това ми се отрази чудесно, направо ми светна пред очите. Трябваха ми още 2 години след това за да разбера връзката и да цъфна в групата с диагноса ИР . Та мерки трябва да се взимат както и Невена писа. Следене изкъсо, не е късно за реакция.

# 529
  • Мнения: 943
Долче, а като помислиш само колко лесно е можел да се реши проблема ми... Хваща ме яд. Вместо 4-5 години чакане и тровене, за 1 можех да съм ок.
 Akashy, може би млечните те спъват, дано поне яйца да обичаш, гъбки също. Може и с по-малко месо да се кара.

# 530
  • Мнения: 764
Nevena, защо не е добре да се забременява 2 години след рязко отслабване?

Скрит текст:
Astra2021, положението ми се вижда много, много зле. Аз имах КЗ над 10, нещо като 11 беше на първи час. Двукратна КЗ над 10, независимо кога,се счита за диабет. КЗ над 10 уврежда бъбреците, защото почват да вадят глюкоза от кръв към урина, а твоята доста дълго е висока. Не виждам нито една нормална стойност, нито на КЗ, нито на инсулин. Най-лошото е, че инсулинът, който е трицифрено число се вдига към втори час, вместо да пада, а КЗ е над 9 и на втори час. КЗ е ужасна и в такова положение бих отложила бременността.

Лошата новина - с талия 84 и подобни стойности на КЗ и инсулин ще трябва да отслабнеш доста. Трябваше да сваля 15 кила при ръст и тегло като твоите за да подобря леко стойностите. След това има стабилизиране на тегло, спорт, добавки. Зная, че 2 години след рязко отслабване не е добре да се забременява. С такава КЗ също не е добре. Можеш после да качиш няколко килограма със спорт, но не много. Твоето тяло не толерира подобен корем. Аз ставам ИР когато мина 65см талия. При обиколка по-малко от твоята бях с тежко ИР и инсулин 190 на първи час.

И аз бях като тебе с хляба. Мииии, свикнах да ям без хляб и вече не ми липсва.

Чедар, сам по себе си не е добра идея. Малко чедар след ядене да, само чедър не. Слива не бих яла, но за начало е ОК.

Оправи мазнините, много са важни! При по-лош инсулин и подобна КЗ на първи час, но много ниска на втори се оправих за три години - 2 месеца диета и после спорт и добавки.

Пиеш ли магнезий, омега 3?

За хляба - ако ръжен те устройва, купи ръжен и яж, но гледай да е само следобед и преди спорт и намалявай бавно. Ако ти се занимава, има рецепти с кето хляб. Момичетата тук са давали такива. Вкусът е приличен. Има и за микровълнова.

Ако годините ти не позволяват отлагане на бременност - отслабни рязко!

Мазен ли ти е черния дроб?
Скрит текст:

# 531
  • Мнения: 1 409
Аз обичам да вмъквам, че субпродуктите са чудна храна, ако човек няма някакви скрупули спрямо тях.

# 532
  • София
  • Мнения: 19 249
Ако позволите, ще дам рецепта за едни НВ питки, лично аз пека тестото разточено на кора, като блат за пица.
Скрит текст:
90 г кокосово брашно, 50 г бадемово, по 30 г хуск и смляно ленено семе, 1 ч.л. сол, 400 мл вода, 4 с.л. мазнина (зехтин, кокосово масло , мас или друга)ИЛИ 125 г крема сирене, 2 с.л. оцет (може и без него).
Разделя се на 6 части за питки или се разточва. Ако са питки, пекат се на 170 градуса с вентилатор 40-50 мин., ако е блат - 30-ина мин. са достатъчни.
За 1 питка със зехтин: П - 5,6; М - 11,1; В - 17,2 (от тях 12,5 фибри, т.е. нетни В 4,7)

Последна редакция: пт, 15 окт 2021, 10:01 от Cuckoo

# 533
  • Мнения: 31 672
Здравейте и от мен,

Тази седмица след като ми излязоха резултатите разбрах че и аз съм част от групата ви.
Каже те ви моля от къде мога да се науча малко повече какво мога и не мога да ям? За сега лекарката ми изписа само хранителни добавки-витамин Д,Б,К фосфор, селен....Според нея трябва да откажа въглехидратите и да отслабна....тестени неща не ям попринцип, но живея на мляко и млечни продукти.Никога не съм се замисляла да броя въглехидрати,  принтирах списък с ниско въглехидратни храни и се мъча да ям месо (не съм му голям фен).
Това като за начало как е? Какво ще ме посъветвате?

Скрит текст:
Това са мойте резултата :

ОГТТ (75g) 3 измервания
Начална             3.56     mmol/L       3.5 - 6.1
60 min               6.34     mmol/L
На 120 мин.       4.24     mmol/L       3.5 - 7.8

Инсулин 3 измервания (венозно)
Инсулин начална ст.       29.52        μUI/mL        2.6 - 24.9
Инсулин 60 min               120.3         μUI/mL         18 - 276
Инсулин 120 min            24.23         μUI/mL         16 - 166
Прочети първия пост.
Разкарай млечните.

Аз обичам да вмъквам, че субпродуктите са чудна храна, ако човек няма някакви скрупули спрямо тях.
Ами да, който ги харесва да си ги хапва.
Аз не мога.
Единствено пилешки сърца съм пробвала с масло. Не бяха лоши, но не ми станаха любими.
Черен дроб срещу 1 милион бих хапнала Grinning

# 534
  • София
  • Мнения: 19 249
Черен дроб срещу 1 милион бих хапнала Grinning
Снощи точно това вечерях, без никой и левче да ми даде. Смешното е, че пека дроб на скара основно заради.... котарака си, но правя повечко, та да има и за мен. Снощи го задуших с лук, чушки и домати,  нещо като дроб по селски.
Обичам карантии, една позната ми даде идея за патешки сърца, имало замразени в Метро.
От малка обожавам дробчета и сърца, може би защото не се намираха (расла съм в т. нар. развито социалистическо общество)

# 535
  • Мнения: 1 409
Еее, Елора, ма то дробчето е царят Grinning Зимата мога да живея на пилешки дробчета със зелена салата, много обичам. Хората около мен обаче не са фенове като изключим баща ми. Мъжът ми пък не беше ял дробчета изобщо преди да се съберем, което за мен беше шок.

# 536
  • Мнения: 5 072
Говорете , момичета, говорете. Добре , че не ми се прияжда, че с големия корем ще търча до магазина .
ММ много ми се кефи , че обичам всякаква карантия - това черъвца, шкембе, сърчица в масло ... ммммм
С дробчета и воденички по-малко се долюбваме , но пък свински дроб, особено пържен  обичам. А патешките сърчица , добре приготвени на скара...
Вкъщи шкембе чорбата е на особена почит.

# 537
  • Мнения: 31 672
Знам, че са полезни, просто са ми толкова гадни, че ми предизвикват позиви за повръщане. Дори от самата миризма.
Родата като дете редовно  правеше такива неща, ама не успяха да ме накарат да ги ям.
Тук и за анемията ми ги препоръчваха.

# 538
  • София
  • Мнения: 19 249
Познато ми е, аз до 20-годишна не близвах шкембе. После някак вкусовете ми се промениха и не просто го проядох, но заобичах. Когато го проядох, майка ми известно време готвеше през седмица шкембе. Преди това - нали съм по-малкото дете, кльощава глезана, и не се готвеха неща, които не ям. Не бях някакъв голям каприз, но все пак...

Последна редакция: пт, 15 окт 2021, 11:00 от Cuckoo

# 539
  • Мнения: 2 211
Аз съм още 1 кг надолу. Супер щстлива съм. Интересното е, че съм преди цикъл и обикновено качвам по това време на месеца, а в момента ако не си засеча календара, няма и да разбера, че ще ми идва. Нямам болки в гърдите, нямам повишен апетит, нямам отпадналост. Втори месец съм на режима.

Сутрин съм свирепо гладна обикновено, съответно прецених, че няма да прескачам сутрешното хранене, а ще прескачам вечерното - по лесно ми е, вечер нямам апетит.  Не знам на какво се дължи този глад сутрин, може би кз ми е още нестабилна, но няма значение. Факт е, че смъквам и летя.

Като си говорите за дреболии, аз много обичам телешки сърца Stuck Out Tongue Winking Eye И патешко обожавам, сега зимата пускат много по магазините. Патешко с кисело зеле, вкусотия и половина.

Общи условия

Активация на акаунт