Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 41

  • 19 236
  • 737
  •   1
Отговори
# 510
  • Paris, France
  • Мнения: 14 070
Astra2021, положението ми се вижда много, много зле. Аз имах КЗ над 10, нещо като 11 беше на първи час. Двукратна КЗ над 10, независимо кога,се счита за диабет. КЗ над 10 уврежда бъбреците, защото почват да вадят глюкоза от кръв към урина, а твоята доста дълго е висока. Не виждам нито една нормална стойност, нито на КЗ, нито на инсулин. Най-лошото е, че инсулинът, който е трицифрено число се вдига към втори час, вместо да пада, а КЗ е над 9 и на втори час. КЗ е ужасна и в такова положение бих отложила бременността.

Лошата новина - с талия 84 и подобни стойности на КЗ и инсулин ще трябва да отслабнеш доста. Трябваше да сваля 15 кила при ръст и тегло като твоите за да подобря леко стойностите. След това има стабилизиране на тегло, спорт, добавки. Зная, че 2 години след рязко отслабване не е добре да се забременява. С такава КЗ също не е добре. Можеш после да качиш няколко килограма със спорт, но не много. Твоето тяло не толерира подобен корем. Аз ставам ИР когато мина 65см талия. При обиколка по-малко от твоята бях с тежко ИР и инсулин 190 на първи час.

И аз бях като тебе с хляба. Мииии, свикнах да ям без хляб и вече не ми липсва.

Чедар, сам по себе си не е добра идея. Малко чедар след ядене да, само чедър не. Слива не бих яла, но за начало е ОК.

Оправи мазнините, много са важни! При по-лош инсулин и подобна КЗ на първи час, но много ниска на втори се оправих за три години - 2 месеца диета и после спорт и добавки.

Пиеш ли магнезий, омега 3?

За хляба - ако ръжен те устройва, купи ръжен и яж, но гледай да е само следобед и преди спорт и намалявай бавно. Ако ти се занимава, има рецепти с кето хляб. Момичетата тук са давали такива. Вкусът е приличен. Има и за микровълнова.

Ако годините ти не позволяват отлагане на бременност - отслабни рязко!

Мазен ли ти е черния дроб?

# 511
  • Мнения: 27 612
Lachesis, защото няма кисело мляко с 20% масленост 😁 Освен това, в киселото мляко има малко повече въглехидрати.
Астра, имаш ИР. Чудя се как ендокринолози обявяват, че това са стойности като за "нямаш ИР". 🤔 Невена е писала...
Натка, и при нас е кофти разположението, горе-долу почти всяко място е усвоено...На масата режа зеленчуците на дъска, защото няма свободен плот...Е, ако си го навия на пръста, все ще измисля решение...но понеже само аз пия кафе и се ослушвам...🙂

# 512
  • Мнения: X
Благодаря за отговорите!

Чедар, сам по себе си не е добра идея. Малко чедар след ядене да, само чедър не.
Беше само един слайс със една огромна чушка, а четох, че има по-малко въглехидрати от другите кашкавали.
Защо не е добре да го ям?

Слива не бих яла, но за начало е ОК.
А какви плодове да ям?

Пиеш ли магнезий, омега 3?
Да.

КЗ е ужасна и в такова положение бих отложила бременността.
Не мога да отлагам, а може и вече да е станало.

Мазен ли ти е черния дроб?
Не знам, какво изследване трябва да се направи?
[/quote]

Освен чедъра и сливата, има ли нещо в менюто ми, което не е добре?

# 513
  • Мнения: 31 850
Долче, сори за тъпия въпрос, ама какво е това селъри? Grinning

# 514
  • Мнения: 27 612
Елора, селъри са стръкове целина, но не като нашата целина тук, по-крехка и сочна е, отколкото целината листа...Можеш да видиш снимка онлайн. 🙂 Аз много обичам.

# 515
  • Мнения: 12 951
Жива да не бях...
Що за ендокринолог ще каже при такива стойности че няма ИР?
Астра, няма да се отказваш, хлябът не е такава болка за умиране, нищо че повечето сме израсли точно с мисълта че е незаменима храна. И аз го ядях редовно, даже толкова го обичах че си го правех вкъщи. Щото в магазините нямаше хляб дето да е достатъчно добър за мен, видите ли. Е, пенсионирах си хлебопекарната в килера преди няколко години и все още съм жива и здрава и без хляб. Прецени си дали ще ти е по-лесно постепенно да го махнеш както предлага Невена или от раз ще работи по-добре при теб, че някои хора не могат с малко. Избирай единия начин и действай тези стойности не са шега работа.

Елора, селъри е вид целина, ама не като тукашната да расте на корен и на листа като голям магданоз, ами расте на стъбла и тях ядат. Така се продават само стъблата. Сочни са де, не са все едно фураж да ядеш, свежо е като цяло.

# 516
  • Мнения: 27 612
Аз лично много се радвам когато има и малко повече листенца над стъблата. Но обикновено ги режат (каквото успеят) и продават предимно стъблата...В момента са по 1,79 лв опаковката в Лидъл. Моята тежеше 630 грама.

# 517
  • Paris, France
  • Мнения: 14 070
Астра, изследването е фиброскан. Правят го в отделението по образна диагностика в Токуда в София. Важно е, защото по време на бременност ИР се качва и ако дробът е мазен, може и да се пръсне (не се гъбаркам).

Ягодите са най-ниско инсулиногенните плодове. Малини, къпини са ОК. Е, една слива може за начало, но в един момент изчезват от менюто за известно време. Заменяш с без ВХ зеленчуци.

Чедърът и сиренето са наситени мазнини половината. За всеки 10 грама наситени ти трябва 1 грама омега 3. Ако пиеш по-малко - лошо.

Бих включила повече магданоз, чесън, спанак. Добре ти е менюто, де.

А кой е този ендокринолог, дето при КЗ 12 и 9 и инсулин над 100 ти е казал, че нямаш ИР? Даже и завишените референтни са до 8.5 на първи час и 7.5 на втори. Направо му пиши имената, да го знаем, че е голяма загуба на време и пари. А според него, какво ти има?

Ако си бременна, тихичко честито 💐. Купи глюкомер и гледай да държиш КЗ около 5.

# 518
  • Мнения: X
Благодаря много!

А какво мога да ям с ненаситени мазнини, щом сирене и кашкавал не е добре?

А от плодовете мога ли да ям някакви по-кисели ябълки? Знам, че трябва да спра плодовете, но психологически не съм готова, искам поне да не са много вредни за мен.

Според ендокринологът нищо ми няма.

А колко пъти на ден и кога да си меря кръвната захар?
Колко е добре да бъде?

Още не съм бременна, просто има такава вероятност.

Извинявам се за многото въпроси, изчетох три теми, но твърде много информация, а и всеки случай е индивидуален, гледам че всеки яде различни неща.

# 519
  • Мнения: 18 542
Отдавна не бях виждала толкова лоша захар на натоварване в темата, а ендокринолога е некадърник, ако ти е казал, че нищо ти няма, Астра.
Ще се справиш и без хляб. Взимай мерки непременно, щом очакваш бременност. И аз си мислех, че няма как да мина без хляб (обичах много да си топя жълтъка на пържените яйца на очи), а то се оказа, че е напълно възможно. А, и препечени филии с масло много обичам(х).
 
От плодовете, само тип берита - малини, капини, боровинки. Кисели ябълки може би може ама може би е по-добре да ги забравиш за сега.
Захарта я мериш сутрин на гладно, преди основното хранене и 1 час след поне. Може и на втори час докато се ориентираш кои храни ти я качват и кои не толкова.
Идеално е да се движи около 5 и да нямаш големи амплитуди между на гладно/сутрешна и след хранене. Висок скок на захарта след хранене, означава висок инсулин след това. Не трябва да се качва над 7-8 на първи час и на втори трябва да е близо до на гладно, но не много по-ниска.

# 520
  • Мнения: X
Благодаря, ще се старая да спазя всички съвети.

# 521
  • Мнения: 31 850
Астра, как си се хранила досега?

# 522
  • Мнения: X
Ядях всичко, не съм се ограничавала.
От вредните неща, много тестени съм яла, хляб на всяко ядене, закуски, баници, сандвичи.
Сладко не обичам, ако ям е по-малко. Например парче торта ми е много. Цял шоколад не мога да изям никога, 3,4 квадратчета обикновено.
Плодове обичам, ям всеки ден. Също и млечни продукти.
Не пия нищо освен вода, айран и вода с лимонов сок, просто не харесвах вкуса на други неща.
Много салати ям, обожавам салати, нямам ядене без сурови зеленчуци.
Не съм предполагала, че имам проблем, по принцип съм много енергичен човек, работата ми е свързана с много движение и вдигане на на средно тежки неща. Ходя на  танци.
Общо взето като не съм подозирала за ИР и съм яла каквото  ми  се яде.
Може би идва от там проблемът, че аз и за Хашимотото не подозирах и сигурно съм го имала от дълго време, така че е повлияло на организма ми.
Важното е сега да поправя доколкото мога нещата. Миналото не мога за съжаление.

# 523
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Астра, наистина напиши името на този лекар, това е пълна загуба на време и пари. В София ли си? За Пловдив мога да препоръчам този, който ме следи при втората бременност с ИР. Не е чак толкова зле, милиони дебели и свръхзатлъстели жени си бременеят и раждат, въпросът е как се отразява това на телата им СЛЕД бременността. Защото ИР сама по себе си означава дефицити и излишъци, уви - не в правилните за бременност пропорции. Бебето ще си "вземе" каквото му е нужно, въпросът е за теб какво ще остане.

На въпросът имаш ли ИР - категорично. Можеш ли да бременееш - що не? Ако не си беше направила изследванията щеше да си караш спокойна бременност както правят поне едно 90% от жените последните години. А като гледам нивото на закитяване сред младите - и по-зле ще става. Така че - подхващай си режима и си свиркай. Има толкова вкусни нисковъглехидратни хлебчета, че спокойно можеш да откажеш хляба. Връх в кулинарията за мен е кето баклавата 🤣🤣🤣🤣 Но съществува - факт! Щом има вероятност да си бременна, не се хвърляй рязко на големи рестрикции, но откровените боклуци можеш да ги спреш - пакетирана храна, хляб, паста, ориз, картофи... Никой не е развил диабет от парче чедър или чушка със сирене. Млечните можеш да оставиш в менюто, поне за сега. Ще си настроиш режима според личните предпочитания, има време Simple Smile

# 524
  • Мнения: 945
Астра, моите стойности на кз на гладно и натоварване бяха почти като твоите. Инсулин на Гладно 10, после към 90. И аз обичах хляб, макар че не прекалявах, но през лятото можех да живея на хляб, натопен в чорбата от доматената салата. Е, научих се да живея и без това. Сега си изпивам чорбичката 😀. Писала съм го и преди, ще го напиша пак за теб. Високият инсулин поврежда яйцеклетките и прави обвивката им по-твърда. На мен незнанието и безхаберието на лекарите ми костваха 4 инсета и 4 инвитро, за щастие имам вече 2 деца, второто няма още 2 години, като за него хванах някой от последните влакове. Стимулациите от своя страна влошават проблема с ИР, а какви разширени вени се получават накрая...При мен никой не предположи къде може да е проблема, освен че ми бяха казали за обвивките, но не се търсеше причината защо са такива. А проблеми с кг имах отпреди да започнем бебеправенето.  Също така второто стана от първи опит, макар и с много по-малко яйцеклетки,  и на 38, само че тогава бях пила витамин д, б12, дхеа и инозитол в някаква добавка за добри яйцеклетки и в резултат вдигнах АМХ от 0,68 до 1,72, а лекарката ми гледаше странно, защото ми каза, че с витамини не може да стане.
Не казвам, че проблемът при теб е същия, но го имай предвид.  Трябва да намериш твоя баланс предвид Хашимотото, че и там има някакви особености.
И още нещо.
Без хляб се живее добре, но без пържоли и кюфтета - не! 😂.
Успех!

Общи условия

Активация на акаунт