За четенето

  • 39 211
  • 757
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 3 039
Някой каза "Саган" по-горе; бях фен преди десетина години (около 30 съм била;-). Всичко нейно имам, без 1-2 последно излезли преди няколко години. И с други автори съм продължавала, щом ме впечатлят с нещо, с някои - успешно (Амаду например, Алиенде, Коелю, Ст. Кинг, Дона Тарт, класици като Томас Харди, Кронин, Моъм и т.н.), с други - не (напр. Сафон - само "Сянката..." ми хареса).
Не съм хомофоб, но ме дразнят и направо възмущават някои направления от хомо движението (да представят, че всичко това е нормално, да объркват децата). Разбира се, против насилието и агресията съм, вкл. към тяхното общество. Да си живеят както намерят за добре, не ми пречат, стига да не навлизат в личното пространство, а именно с тези две горни, дето ги писах. И сред тях има и готини, и не. Обаче О. Уайлд го ценя, и то много. Талант и интелект в едно. Не ми пречи ориентацията на автора. Фен съм и на "Куийн", ако трябва да си говорим, Джордж Майкъл и т.н.

Последна редакция: пт, 15 окт 2021, 00:53 от alen mak

# 91
  • Мнения: 76
Как по-обрано да генерализира: чи*ут, пед€р@с и подобни?
Само за протокола - аз съм евреин по майчина линия. Така че мога да употребявам думите "чифут", "жид" и "шабес", без да бъда обвиняван в антисемитизъм. Точно както един чернокож може да нарече друг "негро", без да бъде обвиняван в расизъм. Или един хомосексуалист да каже за друг, че е "педераст", без да бъде обявен за хомофоб Simple Smile

Самата личност на автора не ми влияе, изключение прави, ако е някой много извратен, убиец, психоболен и т.н., това определено ме кара да посегна към книгата. Както и ми е интересно да чета за такива личности.
Какво ли би казал Григорий Климов за такова признание, сънародничке? Wink

Нина, много зависи дали личността прозира в творчеството Simple Smile И по какъв начин...

Но интересно дали например някой хомофоб би чел Оскар Уайлд...
За мен зависи по-скоро от това дали в произведенията си авторът се опитва да парадира с "различността" си и да ни убеждава, че това е "новото нормално". Чета Оскар Уайлд с удоволствие, защото той не го прави. Чета дори Луиз Пени, при която нещата са ясни - издателите са поставили условие, че всички положителни герои с изключение на главния протагонист трябва да са или хомосексуални, или бездетни негърки с наднормено тегло, или бездетни алкохолизирани старици, или бездетни художнички, рисуващи "войнствени вагини". Докато всички злодеи трябва да бъдат бели, семейни и с деца. Нейните книги са точно като "Тютюн" на Димитър Димов с принудително вмъкнатата вяра в светлото комунистическо бъдеще - сравнително добро произведение, чийто автор е бил принуден да се подчини на цензурата, ако иска то да бъде издадено.

Черният списък е нещо твърде индивидуално.
............
Филип Рот - заради мизогинията.
Точно заради същото, и в Кундера го долавям.
Хайде сега... Да обвиниш Филип Рот в мизогиния е като да обявиш Ерика Йънг (Ерика Джонг) за мъжемразка Grinning

# 92
  • Пловдив
  • Мнения: 13 470
Кой каквото иска да каже за мен Simple Smile  аз обичам да чета за такива хора, интересено ми е какво ги подтиква, какви импулси имат. Защо така се случва. Ето фен съм е на Хитлер от гледна точка на това, че за мен е умен за да може да манипулира толкова добре маса хора, сигурна съм, че е можел много да направи, ако е бил насочил енергията си в нещо по ползотворно. Дали от самото начало е била толкова изродена идеята му или след това му се е усладило и е доразвил този ужас?!? 
Отделно вярвам и в това, че някои хора се раждат просто жестоки и спрямо среда и битие или се проявяват в целия си блясък или държат "лудостта" си добре прикрита. Историята познава серийни убийци неразкрити и до днес. Във всеки живее онази лоша половина, но не всеки я разгръща.

# 93
  • Мнения: 1 577
Отдавна може да се намери и прочете първоначалната версия на "Тютюн" от '51 г., стига на човек да му е интересно. Всяко време носи своите особености и няма как горещите теми в обществото да не се отразят и в литерарурата, просто няма как. Сега, на когото не му харесват съвременните автори и новите заглавия, винаги може да се обърне към Русо, Петрарка и евангелията на светците и да си ги обсъжда в съответните групи по интереси. Или да търси бягство във фантазни светове, избор има и не е нужно човек да се измъчва с литерарура, която определя като ниско качество.

# 94
  • Мнения: 76
Кой каквото иска да каже за мен Simple Smile  аз обичам да чета за такива хора, интересено ми е какво ги подтиква, какви импулси имат. Защо така се случва. Ето фен съм е на Хитлер от гледна точка на това, че за мен е умен за да може да манипулира толкова добре маса хора...
Хитлер? Да манипулира?!? За мен той е изключително талантлив художник, приемлив писател и абсолютен наивник в политиката. Да повярва, че може да превърне евреите в порядъчни граждани, като ги вкара в трудови лагери и ги принуди да заработват хляба си с честен труд, а не с мошеничества - на това днес и децата биха се смели.  Добави щипка честност на Волен Сидеров - и ето ти го Хитлер Simple Smile Човекът просто е казал истината на хората в подходящ момент. Ако трябва да говорим за действително умни хора и велики манипулатори сред политиците от това време, правилното име е Йосиф Висарионович.

# 95
  • Мнения: X
Добре е, преди да се оспорва, човек първо да се информира Wink
Не, че беше по темата за четенето де. Напоследък попадам на добри произведения. С аудиокнигите удрям на камък, дали не ми е изчерпан капацитетът за слушане?

# 96
  • Мнения: 5 139
Има книги, които не стават за слушане Simple Smile може в момента да си в настроение за четене Simple Smile пробвай да зачетеш някоя книга и да я пробваш по някое време в аудио. Аз често на работа слушам и докато пътувам чета една и съща книга.

# 97
  • Мнения: 3 342
Сега е моментът да поговорим за пазаруването на книги. Устояхте ли на намаленията през последните дни?

Аз се бях зарекла да не пазарувам от намалението на "Сиела", но в крайна сметка все пак поръчах четири книги. Две детски и две за мен. Подразних се, че рано-рано сутринта вече е изчерпана новоизлязла книга и мислех пак да пропусна, но явно 50 % намаление е твърде голямо изкушение за лакомата ми за книги душа Sweat Smile

Принципно не обичам да трупам вещи, но сигурно, ако имам по-малко от десет непрочетени книги на разположение, ще се притесня. Лошото е, че в действителност са доста повече от десет.

# 98
  • София
  • Мнения: 9 110
И аз се бях зарекла да не пазарувам от Сиела, заради Сиела Норма. Удържах.
Поръчъх от Ера 5 книги, като 2 от тях ще са за подарък за Коледа.

# 99
  • Мнения: 10 686
Какво си поръча, Тони? Simple Smile

Аз удържах на "Сиела". Наваксах с "Озон" Simple Smile
Имам над 50 книги, които чакат ред. И друг път съм казвала, че напоследък предпочитам да разменям книги.
Много малко книги на хартия си запазвам.

# 100
  • София
  • Мнения: 1 363
Аз не взех нищо. Книгите, които чакат да ги прочета, са 20-тина, а в електронен вариант списъкът е 50 и няколко. Но тези числа никога не са ме спирали да взема нещо ново, което ми е грабнало окото.
Тъжното е, че напоследък не мога да се усамотя да чета...

# 101
  • Мнения: 1 577
Цитат
Устояхте ли на намаленията през последните дни?
Не, разбира се. Купих си книги и от Сиела, и от Озон, успях обаче да се вместя в предвидения бюджет. От Сиела бях планирала да си допълня колекцията с липсващите ми книги на Бакман и една от Д. Рубина, трайно намалена с 50%, исках и "Стъкленият хотел", но беше изчерпана.
Не се притеснявам, че се затрупвам с книги, защото голяма част ще разменя след прочит - така място винаги имам.

# 102
  • Мнения: 3 342
"Погубени" на Карин Слотър и "За жените и солта".

О, да, запазвам рядко книги за себе си - ако съм им дала 5 звездички или си мисля, че някой ден бих искала да ги препрочета.

Аз лично заемам много книги от библиотеката (имам абонамент в две библиотеки) и за да не просроча сроковете за връщане, на практика чета в голямата си част от времето именно тях. Затова и се дразня на себе си, че купувам и трупам книги, които едва ли после ще запазя, а преди да съм стигнала до тях, вече са се появили в библиотеката и е нямало никакъв смисъл да ги купувам.

# 103
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 866
Трупането на книги е огромен проблем и за мен, но не мога да се спра. Не съм купувала нищо от намалението, защото си купувам книги задължително всеки месец, а и наскоро имах рожден ден и получих доста и като подаръци. Докато повечето жени се оплакват, че няма какво да облекат, аз изпадам в ужас, че нямам какво да чета (което никога не е вярно, разбира се Laughing)

# 104
  • Мнения: 5 139
Аз още им се чудя (в Сиела намаленията са и днес, предстоят черни петъци, а-у). Хем исках да купя книгите за коледни подаръци от по-малки книжарници, хем сега къде ще ходя да търся новите на Роулинг. Работя в малък град и шанса ми за ходене по магазини в София е уикенда, когато винаги има нещо друго за правене :/

Иначе основно коледни подаръци съм набелязала, съответно тези, които аз съм набелязала са споделени с близки и ще има възможност да ми бъдат подарени Grinning Вместо да ме питат какво искам, а пък аз да съм си купила вече всичко Grinning

Скрит текст:
Споделям в скритичко, че стана дума за затрупването с книги и размяна.
В работата правихме покрай 24ти май един базар за книги с благотворителна цел Simple Smile Под надслов "Старата книга за един е нов приятел за друг ". Оказа се, че много хора имат книги, които не са им харесали, книги, които не биха прочели, детски книжки и т.н. Не говоря, за хора, които искат да си ги притежават завинаги и си ги колекционират! Също се оказа, че има хора, които пък търсят точно такива Simple Smile Новите се продаваха на 75% от корична цена, по-стари 50%, малко на око. Паричките дарихме, а останалите книги разпределихме между дом за деца, за възрастни хора и едно читалище, според тематиката.

Та е идея, ако имате колектив, който обича да чете и сте фенове на благотворителните кампании Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт