Въпроси относно Телк...

  • 15 896
  • 194
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 15 243
Вероятно има причина, която води до заболяването, регистрирана с епикризи, изследвания и т.н.
Всички документи, които имате ги събирате и с тях при ЛЛ. Той трябва да издаде направление за ТЕЛК и ще ви обясни подробно, какво следва по нататък.
Принципно, след ЛЛ, целия пакет се носи в РКМЕ, където се попълва заявление. Ако имате документи, които считате, че ще са ви нужни и по друг повод, подгответе копия. РКМЕ не връща документи, но приема копие /носите и оригинала за сверка/.  Пълно бойно снаражение.
 Ако е за дете до 16 години, попълва се от името на родителя. Над 16 лично от лицето /трябва да присъства/ или от упълномощено лице с нот. заверено пълномощно.
След време /до 3 м./ се получава писмо, в което може да се изискат и други документи, както и е посочена дата за явяване пред комисия.
Сега, заради пандемията, може представените документи да са достатъчни за решение, може и да ви поискат още документи/изследвания, етапни епикризи/, може да ви извикат на преглед. Това ще го пише в писмото.
Доста се поразбърка процедурата, но най общо е това.

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 225
Привет!
И аз имам въпрос относно телк...
През 2020та година на татко беше издаден телк 96% с чужда помощ. С брат ми станахме лични асистенти. За подновяването на договорите ни обаче се наложи тази година да го водим пак на телк, а комисията да потвърди нуждата от личен асистент. За наша голяма изненада процентът бе вдигнат на 100, но махнаха чуждата помощ. Обжалвах в нелк. Решението бе отменено и трябва да минем комисия отново. Татко е на легло, с памперси, не може да се обслужва сам. Има ли опция, по закон, комисия или лекар да дойде на адрес? Няма как да го мъкнем пак, понеже пътят е 20 км, а последния път му стана много зле, имаше силни болки, стана му лошо, повръща... Беше някакъв ад.

# 17
  • Мнения: 4 205
Едно време имаше вариант домашно посещение, сега не знам.

# 18
  • Мнения: 290
Не знам къде да задам въпроса си, ако не е подходящо тук, насочите ме!
Ситуацията е следната:
Имам няколко поредни болнични листа за- цитирам - световъртеж от централен произход. Принципно имам диагноза множествена склероза, сега започнах да се занимавам с документи за евентуален ТЕЛК и изобщо, ако миже да се нарече така, официализиране на тази диагноза. Знам от няколко години, но някак не можех да се пречупя.... надявам се ме разбирате! Не това е казусът обаче...
НОИ ми обжалва болничните листи. Платиха първия и до там. Разбрах че трябва да получа писмо с изискани документи и дата за явяване ако се налага. Зачаках аз това писмо,  предупредих ме отнема време - минаха почти три месеца. Бях решила до нова година няма ли го, отивам там в първия работен ден.
Днес получих писмо, с което два болнични листа  не ги потвърждават. Мотивът е, че съм била уведомена с обратна разписка за явяване на 3ти декември и представяне на документи, а аз не съм отишла.
Не съм получавала обаче никакво писмо, не съм подписала никакво известие за доставка. Никой мой приближен също не е. 
Двата болнични листа да много пари за мен....  реве ми се...
Утре ще ида в ТЕЛК  да искам да ми покажат писмо и кой се е подписал, че го е получил. Ще ида в пощата, да ми покажат подписите.
Мисля да поискам от ТЕЛК нова дата. Това възможно ли е изобщо? Има ли и какъв е редът и срокът за обжалване на такова решение?
Това е абсолютно незаконосъобразно. Много съм  гневна в момента, но ще се опитам мирно и възпитано да ги помоля за друго решение.
Благодаря на отзовалите се!

# 19
  • Мнения: 15 243
Първо проучи как си "подписала" обратната разписка. Мисля, че може да се насрочи нова дата за явяване пред комисия или искане за допълнителни документи /изследвания, епикризи ..../.
Ако ТЕЛК са се произнесли би трябвало и да може това решение да се обжалва пред НЕЛК, но там също има срокове. Ако трябва първо направи това - обжалвай и после доказвай подписите.

# 20
  • Мнения: 12 808
И аз мисля, че може да се пренасрочи нова дата, след като е станало това недоразумение. Разправяй се с тях, в правото си си.

# 21
  • Мнения: 290
Благодаря ви!
Доколкото разбрах, срокът за пред НЕЛК е 14 дена, аз получих решението днес.
Отивам утре и се надявам да стигна до това "получаване" как се е случило. Ако вземат да увъртат и вдигат рамене, не знам как ще реагирам. Не ми се вдигат скандали, не искам ничий празници да развалям. Изобщо изпаднала съм в едно самосъжаление.... дано на някъде се нареди всичко.

# 22
  • Мнения: 15 243
Стискаме палци, да се подредят нещата по най-добрия за теб начин.

# 23
  • Мнения: 12 808
От твоя страна няма пропуск, така че ще се получи. Успех!

# 24
  • Мнения: 149
Здравейте, може ли да попитам и аз каква е процедурата по подаване на документи, защото личния лекар на татко му събра част от документите и му даде някакъв документ ,който трябва да попълни и заедно да ги изпрати по пощата. Като разбира се ние незнаем до кой трябва да се изпратят тези документи.  И от кога е по пощата ? Моля ако някой знае да ме опъти, че съвсем се обървквам от помощ на лекарите Frowning1

# 25
  • Мнения: 15 243
Подготвят се документите, с които ще се явявате на ТЕЛК. Тези, които искате да запазите за вас, правите копия. Подготвяте пакета за ТЕЛК и друг с оригиналите. Носите при ЛЛ, който трябва на всеки документ да сложи печат - вярно с оригинала. ЛЛ издава направление за ТЕЛК, което се добявя към пакета. Тук има някаква процедура, която ми се губи, но тя се прави от ЛЛ - по електронен път, той /лл/ прави някакво заявление/регистрация. След това ЛЛ ви връща всичките документи. Пакета се подава от вас в РКМЕ - Районна картотека за медицинска експертиза, по адрес на местоживеене на човека, който ще бъде освидетелстван. /Например, ако човекът живее в  Казанлък, се подава в Стара Загора/.
След тази процедура - подаване, се чака писмо от ТЕЛК, в което може да бъде насрочена дата за явяване и да се искат други документи - изследвания или др. подобно. Може да си получите и направо решение от ТЕЛК.

Понеже правих това упражнение скоро, процедирах по начина, който съм описала. Подадох документите в РКМЕ на 14.12.21г. и днес дойде готово решение по пощата с обратна разписка.
Ако има друго питайте.

# 26
  • Мнения: 149
Подготвят се документите, с които ще се явявате на ТЕЛК. Тези, които искате да запазите за вас, правите копия. Подготвяте пакета за ТЕЛК и друг с оригиналите. Носите при ЛЛ, който трябва на всеки документ да сложи печат - вярно с оригинала. ЛЛ издава направление за ТЕЛК, което се добявя към пакета. Тук има някаква процедура, която ми се губи, но тя се прави от ЛЛ - по електронен път, той /лл/ прави някакво заявление/регистрация. След това ЛЛ ви връща всичките документи. Пакета се подава от вас в РКМЕ - Районна картотека за медицинска експертиза, по адрес на местоживеене на човека, който ще бъде освидетелстван. /Например, ако човекът живее в  Казанлък, се подава в Стара Загора/.
След тази процедура - подаване, се чака писмо от ТЕЛК, в което може да бъде насрочена дата за явяване и да се искат други документи - изследвания или др. подобно. Може да си получите и направо решение от ТЕЛК.

Понеже правих това упражнение скоро, процедирах по начина, който съм описала. Подадох документите в РКМЕ на 14.12.21г. и днес дойде готово решение по пощата с обратна разписка.
Ако има друго питайте.

Благодаря за изчерпателния отговор. Документите са готови, имаме направление както и заявление, което ще попълвам. Това което не успях да разбера е ,че тези документи вместо да ги занесем лично до РКМЕ трябва да ги изпращам по пощата. Вие по пощата ли ги пращахте?

# 27
  • Мнения: 15 243
Аз ги занесох лично /човекът, който трябва да бъде освидетелстван/. Просто картотеката ми е по близо от пощата.
Предполагам, че и по пощата става,  щом ЛЛ е казал, но го пуснете препоръчано с обратна разписка, за да знаете, че е пристигнало.

# 28
  • Мнения: 149
Здравейте ,получих това писмо от ТЕЛК  трябва ли да правя нещо . В основното писмо няма нищо подчертано.
Ако някой знае ще съм благодарна

# 29
  • Мнения: 6 195
Подадохме документи за Телк на 24.09.21 г., тъй като получихме писмото от С. Загора. Иначе Телка ни беше валиден до 1.11.21г.
От края на септември до сега, нямаме решение още. Това възможно ли е? И пенсията на ММ е спряна от Нова година.
Звъннах на телефоните им, но естествено никой не вдига. Моля, за разяснение ако има запознати. Кога бихме могли вече да очакваме решение?

Общи условия

Активация на акаунт