Въпроси относно Телк...

  • 16 110
  • 194
  •   1
Отговори
# 60
  • Sofia
  • Мнения: 723
Здравейте, искам да подам документи за ТЕЛК. Имам 3 заболявания, та се чудя и за трите ли да подавам документи или няма смисъл и трябва да си избера само едното?

Гледам, че никой не Ви е отговорил. Подайте документи и за трите, път ТЕЛК на място ще реши.Има нови критерии в наредбата за медицинска експертиза. Към основното се добавяли и процент от другите заболявания.
Мерси за отговора, чудех се понеже последния път, когато подавах за преосвидетелстване на синът ми (преди половин година), добавих документи за ново заболяване, но въобще не му обърнаха внимание, а го има в списъка със заболявания.

# 61
  • BG
  • Мнения: 373
Обикновено се взема по - големия процент. Четох предишни Ваши постове. Аз съм с 31 годишен син със синдром на Даун. През годините от 91 до 100 % с чужда помощ.Ако имате и такава, предполагам, че затова не са го взели под внимание. Ако посещава и масово училище също не се взема под внимание, тъй като се счита, че се интегрира добре. По някаква прищявка  на  председателя  на ТЕЛК при нас до 2016 година не се полагаше чужда помощ, тъй като сина ми посещава дневен център от 1995 г.  През 2019 г. го пенсионираха пожизнено и си я получи.

От личен опит и от това, което чух и видях пред кабинетите на ТЕЛК, колкото повече документи имате, толкова повече има шанс за висок процент нетрудоспособност.

# 62
  • Sofia
  • Мнения: 723
Вивиана Енева 634968, той като беше по-малък имаше по-висок процент. След онези промени, когато промениха парите от социалните според процента, му го намалиха, а и не само на него. Имам приятелки с деца с тежък аутизъм, на които не само, че не им се полага вече чужда помощ, но дори и изпаднаха под 50%. Това за мен е безумно.
Но да не разводнявам темата. Аз питах всъщност за мен. Ще събера документация и за трите ми заболявания значи и ще ги подам всичките. А трябва ли да посочвам някое от тях като основно (с което подавам документи за освидетелстване) или те ще определят на каква комисия ще се явявам?

# 63
  • BG
  • Мнения: 373
Вивиана Енева 634968, той като беше по-малък имаше по-висок процент. След онези промени, когато промениха парите от социалните според процента, му го намалиха, а и не само на него. Имам приятелки с деца с тежък аутизъм, на които не само, че не им се полага вече чужда помощ, но дори и изпаднаха под 50%. Това за мен е безумно.
Но да не разводнявам темата. Аз питах всъщност за мен. Ще събера документация и за трите ми заболявания значи и ще ги подам всичките. А трябва ли да посочвам някое от тях като основно (с което подавам документи за освидетелстване) или те ще определят на каква комисия ще се явявам?

Не, пациентът сам не посочва. ТЕЛК се води от основното увреждане, т.е.  от това с най - голям процент.

Влязох в нет-а и видях доста нови изменения и допълнения в Наредба за медицинската експертиза. Ако имаш време и търпение се разрови. Видях и посочени увеличени проценти на някои заболявания.

Има и разлика между вродени и придобити заболявания. Обикновено при вторите процентите нетрудоспособност са по - ниски.

Последна редакция: чт, 29 сеп 2022, 13:57 от Вивиана Енева 634968

# 64
  • Мнения: 685
Здравейте, извинявам се за нахълтването в темата, искам да попитам при онкологично заболяване как се определя процента и има ли шанс да не се вземе телк? Предстои явяване за пръв път и жената се чуди дали ще получи нещо? Става въпрос за рак на гърдата, отстранена е миналия ноември, след това лъче терапия и химиотерапия. Може ли да подаде или не? Благодаря ви предварително.

# 65
  • Мнения: 236
Датата на татко за освидетелстване от ТЕЛК беше на 31.01 . Решението би трябвало да дойде по пощата . Лошото е че още нямаме решение. Има ли някой който знае за колко време идва решението . Много се притеснявам ...може нещо да не сме направили както трябва....

И ние нямаме решение вече две седмици....Някой знае ли за колко време идват, или трябва да се ходи пак на място да се търси? За Пловдив става въпрос.

# 66
  • Мнения: 685
Датата на татко за освидетелстване от ТЕЛК беше на 31.01 . Решението би трябвало да дойде по пощата . Лошото е че още нямаме решение. Има ли някой който знае за колко време идва решението . Много се притеснявам ...може нещо да не сме направили както трябва....

И ние нямаме решение вече две седмици....Някой знае ли за колко време идват, или трябва да се ходи пак на място да се търси? За Пловдив става въпрос.
При мъжът ми отне 3 месеца. Не е ходил на място.

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 40 860
Момичета, извинявам се...може ли директно да питам?
Баща ми е с Паркинсон. Подаде документи за Телк. Изпратиха му писмо, че преди да се яви пред тях трябва да иде до Пловдив на Паркинсонова комисия да потвърди/отхвърли диагнозата.
Невроложката обаче днес им казва, че те имат решение от 2020г, когато е диагностициран и е диспансерен...има си и протокол за лекарството и нямало нужда да се разхожда.
Така ли е? Имате ли представа как е редът?

# 68
  • Мнения: 4 218
комисията изписва лекарствата. Съгласна съм с вашата невроложка.

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 40 860
Ами утре ще идат пак до Телк да питат това Решение на специализирана комисия дали е то дето се изисква, за да не бият път до Пловдив...

# 70
  • Благоевград
  • Мнения: 129
Здравейте !

Извинявам се ако въпросът не е за тази тема, имате ли представа дали след одобрено решение за ТЕЛК е необходимо това решение да се представи някъде, за да може да се изплаща пенсията ?

Въобще в какъв срок след одобрено подновено ТЕЛК решение се изплаща пенсия, предвид, че поради закъсняло писмо явяването на ТЕЛК беше 2 месеца по-късно след изтичане на стария ? Т.е. в случая ще трябва да се изплатят няколко пенсии наведнъж. Благодаря предварително !

# 71
  • Мнения: 15 270
За пенсия от НОИ нищо не се прави, решението отива служебно, но не е изключено да има закъснение. Пенсиите се изплащат накуп.
Ходи се в Социалните и се подава молба-декларация за месечни помощи. Те се изплащата месеца след този, през който е подадена молбата.

# 72
  • Мнения: 317
Здравейте имам 5 години трудов стаж 2 от които съм била по майчинство, ще ми ги признаят ли като стаж за  освидетелстване?

# 73
  • Мнения: 1 495
Moonstone123,да не ви подведа,,ама мисля, че трябва да е действителен стаж.Само при определяне на осв,се взема под внимание майчинството!
Попитайте в НОИ или вижте наредбата! Защото ако вече имате ТЕЛК,стажът трябва да ви е преди освидетелстване! Иначе не се признава!

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 293
Здравейте имам 5 години трудов стаж 2 от които съм била по майчинство, ще ми ги признаят ли като стаж за  освидетелстване?

Какви са условията за придобиване на право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване?

Осигурените придобиват право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване, ако са загубили работоспособността си и имат осигурителен стаж, придобит до датата на инвалидизирането, а за слепите по рождение и за ослепелите преди постъпване на работа – до датата на заявлението по чл. 94 от КСО, както следва:
до 20-годишна възраст и за слепите по рождение и на ослепелите преди постъпването им на работа – независимо от продължителността на действителния осигурителен стаж;
до 25-годишна възраст – при 1 година, като не по-малко от 4 месеца са действителен осигурителен стаж;
до 30-годишна възраст – при 3 години, като не по-малко от 1 година е действителен осигурителен стаж;
над 30-годишна възраст – при 5 години, като не по-малко от 1 година и 8 месеца са действителен осигурителен стаж.



https://www.telk.info/p/blog-page_56.html

Общи условия

Активация на акаунт