Фурна и плот за вграждане - избор на марка и модел. Тема 5

  • 48 085
  • 1 144
  •   1
Отговори
# 1 080
  • Мнения: 6
Още мисля...да кажа че живея в Чехия, та отворих и тук да погледна - масово се продават Gorenje, Whirlpool Electrolux. Моделите са по различни от тези в бг, повечето.  За качеството незнам...всъщност Електролукса който не ми хареса го гледах тук, модела го има и у нас EOD05 нещо беше, но сигурно EOD06 е подобен.

Teka има, отново не е много застъпена, предимно скъпи модели.

Самсунг също не изглежда много продаваем. Иначе за информация модели с пиролиза:

https://www.technomarket.bg/furni/samsung-nv68a1170bs-ol-09208201 - този май не е много нов предвид цената.
https://www.texnomax.com/bg-product-details-901.html - този е над моя бюджет и с интересна врата

Засега клоня май към Тека....още не съм изключила напълно Whirlpool i Electrolux... много е трудно да избираш онлайн.

# 1 081
  • Мнения: 10 730
Колкото Електролукса се опитах да отворя все почти ги вадех от местата им, толкова стегнати пружуни имат. Дърпаш и тръгва цялата печка, НО не се отваря 🙂. Вярно, ще бъде вързана, но като цяло това тегаво отваряне ни отказа нас от Електролукс.
В магазина категорично не препоръчаха Уърпул, ама те едно си пеят - Бош, та Бош, когато бюджета е ограничен, иначе хвалят Неф.

# 1 082
  • Sofia
  • Мнения: 4 753
Стандартна фурна с опция “пица” дали ви е попадала?

Не ми е попадала и не съм сигурна какво точно е опция пица. Какъв е смисълът на този въпрос?

Смисълът на въпроса е във въпроса. Има фурни конкретно за пица, които загряват до по- висока температура и вероятно имат и други особености, с които не съм запозната, но допускам, че може би има “нормална” фурна със съответните особености, заложени в някоя от програмите.

p.s. Например тази има pizza function: https://www.johnlewis.com/aeg-bps556020m-built-in-electric-self- … ss-steel/p5131022

Последна редакция: чт, 08 дек 2022, 21:44 от Shantal

# 1 083
  • София
  • Мнения: 1 595
Стандартна фурна с опция “пица” дали ви е попадала?

Не ми е попадала и не съм сигурна какво точно е опция пица. Какъв е смисълът на този въпрос?

Смисълът на въпроса е във въпроса. Има фурни конкретно за пица, които загряват до по- висока температура и вероятно имат и други особености, с които не съм запозната, но допускам, че може би има “нормална” фурна със съответните особености, заложени в някоя от програмите.

p.s. Например тази има pizza function: https://www.johnlewis.com/aeg-bps556020m-built-in-electric-self- … ss-steel/p5131022

Функция „пица“ наричат режима на печене с долен реотан и вентилатор. Имат го почти всички фурни с повече от 5 режима. Означава се с подобен символ:



Скрит текст:
От две години и половина ползвам вградена фурна Whirlpool. Толкова я избирах и си я харесвам, но преди шест месеца започнаха проблемите.
Смениха й вентилатора,защото бучеше все едно ще избухне.
Изгоря долния реотан, и него смениха. Наскоро открих дупки по долната ламарина, от където прозираше реотана и светеше като е включена.
Малко след това и реотана отново изгоря.
Сега се разправям с Гаранцията, а от Whirlpool си измиват ръцете, че неправилно съм експлоатирала уреда.
От сервиза казаха,че ламарини не се произвеждат и няма как да се поправят дупките.
За какво ми е 5 годишната гаранция (като я купихме беше толкова), като след втората година фурната е непоправимо развалена, а замяна не се покрива от Гаранцията!?
Много съм разочарована!
Комуникацията с Whirlpool също е много лоша. През сайта им системата не те допуска да изпратиш съобщение за повреда.Телефонът за връзка е импулсен. И още куп глупости. От почти 1 месец чакам адекватна реакция. И навярно за Коледа няма да имам поправена фурна.


А какво ще кажете за това мнение....изгорелия реотан и вентилатора може да са специфичен случай, но дупките в долната ламарина....

Да, ръждата НЕ е проблем само за няколко марки като Miele, Teka и някои по-екзотични. При Bosch, Siemens и Neff също не е проблем, с изключение на моделите с каталитични панели. В сегашното им поколение фурни тези панели уж са подобрени, но това ще покажат годините. Моделите на Electrolux, вкл. AEG, които са произведени в Германия, също нямат проблеми с ръждата, но не е така при останалите им модели, които са по-голямата част.

Начинът на експлоатация на фурната също има значение за това дали, кога и колко дупки ще се появят. Дори недобре защитената от ръжда фурна може никога да не види дупки, ако човек се грижи достатъчно добре за нея.

За Тека не съм срещала негативно мнение, по-скоро не са много застъпени (купувани) в големите вериги - техномаркет, технополис, зора. Защо ли? Изглеждат с доста добро качество и добра цена, как така няма коментари в съответните сайтове - хората не са запознати?

Ами всъщност, цената им не е много „добра“ Simple Smile Тека са си скъпички уреди, затова не са масови. Двата модела, които обсъждаме са доста стари и затова са на добра цена. Сегашното им поколение фурни са от 1500 лв нагоре, а хората с такъв бюджет по-често залагат на по-известни и рекламирани марки като AEG, Neff и скъпите серии на Bosch.

Vilemina, благодаря за препоръката, а между двата модела на Teka и Whirlpool, кой бихте избрали вие....?

Зависи за какво ми е и кой ще я ползва. Ако ще я ползва майка ми, или ми трябва за вила или жилище, което ползвам рядко, определено Teka, защото е здрава и лесна за управление. Ако ще ми е основна фурна вкъщи, но ще си я ползвам само аз, бих взела Whirlpool-а, защото обичам  сензорното управление и електрониката с много опции и глезотии, а от друга страна знам как да си я пазя. Сегашната ми фурна е с изцяло сензорно управление и няма нито едно копче Simple Smile Това е въпрос най-вече на лично предпочитание.

Горенье от както ги взеха китайците са с тънички ламарини, но категорично не съм съгласна, че винаги са били така. Бяха си чудесни даже- още имам една в лятната кухня, която работи и изглежда като нова, а е на 17 години. Един ключ съм ѝ сменила само.

Да, неточно се изразих. Редактирам и променям „винаги“ на „от много години“.

Любопитен факт в подкрепа на моето твърдение е това, че Горенье продават резервни муфели - нещо, което е изключителна рядкост, не знам дали друг производител го прави:



Последна редакция: пт, 09 дек 2022, 13:34 от Vilemina

# 1 084
  • Мнения: 18 060
Аз имам Уърлпул, втория линк и мисля, че е доста добра машинка - има пиролиза, доста програми, хубав дизайн, изтеглящ се рафт (може да се монтира където си искаш) . Единственият кусур е, че не може да се управлява долния реотан. Има го явно, но поне аз не съм намерила как да го засилвам. Но това е проблем само за някои питки и баници. За манджите си е ОК.

Моята е следващия модел мисля. Долният реотан не ми липсва. Забелязах друго, което ми е различно от предната- задала съм програма и таймера си отмерва, ако обаче реша да сменя нещо в печенето, започва от 0...ей това засега е нещото, което ме дразни леко. Телескопичният водач го сложих на най- ниската позиция. Втасването пише 40 градуса, според мен не е толкова. Като цяло си пече чудесно, но на по- високи градуси от АЕг-то /може би защото него все с вентилатор го ползвах, сега като ви чета по- рядко пека с него/

# 1 085
  • Мнения: 11 922
Скрит текст:
Стандартна фурна с опция “пица” дали ви е попадала?

Не ми е попадала и не съм сигурна какво точно е опция пица. Какъв е смисълът на този въпрос?

Смисълът на въпроса е във въпроса. Има фурни конкретно за пица, които загряват до по- висока температура и вероятно имат и други особености, с които не съм запозната, но допускам, че може би има “нормална” фурна със съответните особености, заложени в някоя от програмите.

p.s. Например тази има pizza function: https://www.johnlewis.com/aeg-bps556020m-built-in-electric-self- … ss-steel/p5131022

Функция „пица“ наричат режима на печене с долен реотан и вентилатор. Имат го почти всички фурни с повече от 5 режима. Означава се с подобен символ:



Скрит текст:
От две години и половина ползвам вградена фурна Whirlpool. Толкова я избирах и си я харесвам, но преди шест месеца започнаха проблемите.
Смениха й вентилатора,защото бучеше все едно ще избухне.
Изгоря долния реотан, и него смениха. Наскоро открих дупки по долната ламарина, от където прозираше реотана и светеше като е включена.
Малко след това и реотана отново изгоря.
Сега се разправям с Гаранцията, а от Whirlpool си измиват ръцете, че неправилно съм експлоатирала уреда.
От сервиза казаха,че ламарини не се произвеждат и няма как да се поправят дупките.
За какво ми е 5 годишната гаранция (като я купихме беше толкова), като след втората година фурната е непоправимо развалена, а замяна не се покрива от Гаранцията!?
Много съм разочарована!
Комуникацията с Whirlpool също е много лоша. През сайта им системата не те допуска да изпратиш съобщение за повреда.Телефонът за връзка е импулсен. И още куп глупости. От почти 1 месец чакам адекватна реакция. И навярно за Коледа няма да имам поправена фурна.


А какво ще кажете за това мнение....изгорелия реотан и вентилатора може да са специфичен случай, но дупките в долната ламарина....

Да, ръждата НЕ е проблем само за няколко марки като Miele, Teka и някои по-екзотични. При Bosch, Siemens и Neff също не е проблем, с изключение на моделите с каталитични панели. В сегашното им поколение фурни тези панели уж са подобрени, но това ще покажат годините. Моделите на Electrolux, вкл. AEG, които са произведени в Германия, също нямат проблеми с ръждата, но не е така при останалите им модели, които са по-голямата част.

Начинът на експлоатация на фурната също има значение за това дали, кога и колко дупки ще се появят. Дори недобре защитената от ръжда фурна може никога да не види дупки, ако човек се грижи достатъчно добре за нея.

За Тека не съм срещала негативно мнение, по-скоро не са много застъпени (купувани) в големите вериги - техномаркет, технополис, зора. Защо ли? Изглеждат с доста добро качество и добра цена, как така няма коментари в съответните сайтове - хората не са запознати?

Ами всъщност, цената им не е много „добра“ Simple Smile Тека са си скъпички уреди, затова не са масови. Двата модела, които обсъждаме са доста стари и затова са на добра цена. Сегашното им поколение фурни са от 1500 лв нагоре, а хората с такъв бюджет по-често залагат на по-известни и рекламирани марки като AEG, Neff и скъпите серии на Bosch.

Vilemina, благодаря за препоръката, а между двата модела на Teka и Whirlpool, кой бихте избрали вие....?

Зависи за какво ми е и кой ще я ползва. Ако ще я ползва майка ми, или ми трябва за вила или жилище, което ползвам рядко, определено Teka, защото е здрава и лесна за управление. Ако ще ми е основна фурна вкъщи, но ще си я ползвам само аз, бих взела Whirlpool-а, защото обичам  сензорното управление и електрониката с много опции и глезотии, а от друга страна знам как да си я пазя. Сегашната ми фурна е с изцяло сензорно управление и няма нито едно копче Simple Smile Това е въпрос най-вече на лично предпочитание.

Горенье от както ги взеха китайците са с тънички ламарини, но категорично не съм съгласна, че винаги са били така. Бяха си чудесни даже- още имам една в лятната кухня, която работи и изглежда като нова, а е на 17 години. Един ключ съм ѝ сменила само.

Да, неточно се изразих. Редактирам и променям „винаги“ на „от много години“.
Любопитен факт в подкрепа на моето твърдение е това, че Горенье продават резервни муфели - нещо, което е изключителна рядкост, не знам дали друг производител го прави:




Аз съм виждала за Electrolux и Whirlpool.

# 1 086
  • София
  • Мнения: 1 595
Скрит текст:
Стандартна фурна с опция “пица” дали ви е попадала?

Не ми е попадала и не съм сигурна какво точно е опция пица. Какъв е смисълът на този въпрос?

Смисълът на въпроса е във въпроса. Има фурни конкретно за пица, които загряват до по- висока температура и вероятно имат и други особености, с които не съм запозната, но допускам, че може би има “нормална” фурна със съответните особености, заложени в някоя от програмите.

p.s. Например тази има pizza function: https://www.johnlewis.com/aeg-bps556020m-built-in-electric-self- … ss-steel/p5131022

Функция „пица“ наричат режима на печене с долен реотан и вентилатор. Имат го почти всички фурни с повече от 5 режима. Означава се с подобен символ:



Скрит текст:
От две години и половина ползвам вградена фурна Whirlpool. Толкова я избирах и си я харесвам, но преди шест месеца започнаха проблемите.
Смениха й вентилатора,защото бучеше все едно ще избухне.
Изгоря долния реотан, и него смениха. Наскоро открих дупки по долната ламарина, от където прозираше реотана и светеше като е включена.
Малко след това и реотана отново изгоря.
Сега се разправям с Гаранцията, а от Whirlpool си измиват ръцете, че неправилно съм експлоатирала уреда.
От сервиза казаха,че ламарини не се произвеждат и няма как да се поправят дупките.
За какво ми е 5 годишната гаранция (като я купихме беше толкова), като след втората година фурната е непоправимо развалена, а замяна не се покрива от Гаранцията!?
Много съм разочарована!
Комуникацията с Whirlpool също е много лоша. През сайта им системата не те допуска да изпратиш съобщение за повреда.Телефонът за връзка е импулсен. И още куп глупости. От почти 1 месец чакам адекватна реакция. И навярно за Коледа няма да имам поправена фурна.


А какво ще кажете за това мнение....изгорелия реотан и вентилатора може да са специфичен случай, но дупките в долната ламарина....

Да, ръждата НЕ е проблем само за няколко марки като Miele, Teka и някои по-екзотични. При Bosch, Siemens и Neff също не е проблем, с изключение на моделите с каталитични панели. В сегашното им поколение фурни тези панели уж са подобрени, но това ще покажат годините. Моделите на Electrolux, вкл. AEG, които са произведени в Германия, също нямат проблеми с ръждата, но не е така при останалите им модели, които са по-голямата част.

Начинът на експлоатация на фурната също има значение за това дали, кога и колко дупки ще се появят. Дори недобре защитената от ръжда фурна може никога да не види дупки, ако човек се грижи достатъчно добре за нея.

За Тека не съм срещала негативно мнение, по-скоро не са много застъпени (купувани) в големите вериги - техномаркет, технополис, зора. Защо ли? Изглеждат с доста добро качество и добра цена, как така няма коментари в съответните сайтове - хората не са запознати?

Ами всъщност, цената им не е много „добра“ Simple Smile Тека са си скъпички уреди, затова не са масови. Двата модела, които обсъждаме са доста стари и затова са на добра цена. Сегашното им поколение фурни са от 1500 лв нагоре, а хората с такъв бюджет по-често залагат на по-известни и рекламирани марки като AEG, Neff и скъпите серии на Bosch.

Vilemina, благодаря за препоръката, а между двата модела на Teka и Whirlpool, кой бихте избрали вие....?

Зависи за какво ми е и кой ще я ползва. Ако ще я ползва майка ми, или ми трябва за вила или жилище, което ползвам рядко, определено Teka, защото е здрава и лесна за управление. Ако ще ми е основна фурна вкъщи, но ще си я ползвам само аз, бих взела Whirlpool-а, защото обичам  сензорното управление и електрониката с много опции и глезотии, а от друга страна знам как да си я пазя. Сегашната ми фурна е с изцяло сензорно управление и няма нито едно копче Simple Smile Това е въпрос най-вече на лично предпочитание.

Горенье от както ги взеха китайците са с тънички ламарини, но категорично не съм съгласна, че винаги са били така. Бяха си чудесни даже- още имам една в лятната кухня, която работи и изглежда като нова, а е на 17 години. Един ключ съм ѝ сменила само.

Да, неточно се изразих. Редактирам и променям „винаги“ на „от много години“.
Любопитен факт в подкрепа на моето твърдение е това, че Горенье продават резервни муфели - нещо, което е изключителна рядкост, не знам дали друг производител го прави:




Аз съм виждала за Electrolux и Whirlpool.

Има нужда явно Simple Smile Аз обаче съм търсила за Electrolux и не можах да намеря. Ще питам и в официалния сервиз.

# 1 087
  • Мнения: 11 922
Питай и в ПАН сервиз. Тези от бгсервиз нищо нямат на склад.

# 1 088
  • Мнения: 6
Да напиша, че поръчах Тека. Ще ч ползвам само аз, но засега само за 1 месец през лятото, когато се прибираме. Благодаря за помощта! В ръководството за употреба пише почистване с пиролиза на всеки 4-5 ползвания, което ми се струва доста често. Но предполагам че е според лична преценка.

# 1 089
  • София
  • Мнения: 1 595
Има чудесна промоция на фурна Бош за 540 лв:

https://www.emag.bg/furna-za-vgrazhdane-bosch-elektricheska-samo … bs0/pd/DKDRP6BBM/

Фурната е опростен модел, с механично управление, но пък здрава и надеждна. Има само основните режими: класически, конвекция, грил, грил с вентилатор и икономична конвекция.

Има каталитично самопочистване на стените и тавана, т.е. само дъното трябва да се чисти ръчно.

# 1 090
  • Мнения: 7
Здравейте,
от  два месеца съм в чуденка каква точно фурна да си взема.
Държа да има пиролитично почистване и телескопични водачи, както и да пече добре, отвсякъде Simple Smile

За тези два месеца минах през АЕГ, БОШ, НЕФ, но след прочетените отзиви от вас за не особено  задоволително качество на БОШ и АЕГ, на този етап съм се ориентирала към ТЕКА и СМЕГ.

Моля да споделите мнение за следните фурни или подобни на тях, че това чудене вече ми взима от времето и все някога трябва да свърши:

http://smegbg.com/furni/1196-smeg-sfp6101tvno.html#/tip-piroliza
http://smegbg.com/furni/1193-smeg-sfp6101tvs1.html#/tip-piroliza

https://www.tehnomix.bg/furna-za-vgrazhdane-teka-wish-hlb-840-p-cherna

И първоначалното желание:
https://www.technopolis.bg/bg/Furni-za-vgrazhdane/Furna-za-vgraz … S351160M/p/708070

# 1 091
  • София
  • Мнения: 8 610
Аз съм с подобен Смег от две години и половина. Моята няма телескопични водачи. Пече добре, има всякакви режими със и без вентилатор, пиролизата не загрява околните шкафове и плотове.
Управлението наистина не е интуитивно, ако смяташ да ползваш автоматични програми, аз други минуси не съм й открила. За нормално печене (задаваш градувси и режим на нагряване, пък си следиш яденето) според мен е идеална.
Взех я от магазин за уреди с транспортни дефекти (никой никога не ги е забелязал, аз също не ги забелязвам), с 3 г гаранция.

# 1 092
  • София
  • Мнения: 1 595
Здравейте,
от  два месеца съм в чуденка каква точно фурна да си взема.
Държа да има пиролитично почистване и телескопични водачи, както и да пече добре, отвсякъде Simple Smile

За тези два месеца минах през АЕГ, БОШ, НЕФ, но след прочетените отзиви от вас за не особено  задоволително качество на БОШ и АЕГ, на този етап съм се ориентирала към ТЕКА и СМЕГ.
Скрит текст:
Моля да споделите мнение за следните фурни или подобни на тях, че това чудене вече ми взима от времето и все някога трябва да свърши:

http://smegbg.com/furni/1196-smeg-sfp6101tvno.html#/tip-piroliza
http://smegbg.com/furni/1193-smeg-sfp6101tvs1.html#/tip-piroliza

https://www.tehnomix.bg/furna-za-vgrazhdane-teka-wish-hlb-840-p-cherna

И първоначалното желание:
https://www.technopolis.bg/bg/Furni-za-vgrazhdane/Furna-za-vgraz … S351160M/p/708070

Всичките са хубави, но ако искате наистина класна фурна, вземете си Miele. В момента имат разпродажба на фурни, включително от серия 7000, които са много висок клас:

https://shop.miele.bg/furni-za-vgrajdane/11599010.html

От 2 години насам ги следя и досега подобни цени не е имало.

# 1 093
  • Sofia
  • Мнения: 4 753
Някой ползва ли комбинирана фурна + микровълнова? Микровълновата ми е необходима единствено за притопляне на храна отвреме навреме и ако мога да спестя място от един уред, би било чудесно.

# 1 094
  • София
  • Мнения: 1 595
Някой ползва ли комбинирана фурна + микровълнова? Микровълновата ми е необходима единствено за притопляне на храна отвреме навреме и ако мога да спестя място от един уред, би било чудесно.

Имайте предвид, че докато фурната е заета с нещо, няма да можете да я ползвате за микровълнова. Това става за домове, в които готвенето е по-скоро рядкост.

Общи условия

Активация на акаунт