Фурна и плот за вграждане - избор на марка и модел. Тема 5

  • 46 879
  • 1 144
  •   1
Отговори
# 555
  • София
  • Мнения: 1 528
Бекото пристигна без щепсел и мъжът ми го върза с твърда връзка. Обаче Електролукса си дойде с щепсел и купихме допълнително женски щепсел, за да го включим. Щото иначе гаранцията падала. Проблем ли, че е фурната е включена по този начин?

За самостоятелна фурна не е проблем - те обикновено са до 3,5 киловата и затова често ги правят фабрично с щепсели.

Все още нямаме ток, като го пуснем ще видим кой точно предпазител е на този контакт. Едните са 20 А, другите 30А.

Техниците винаги връзват печките на бушоните с по-голям ампераж. Дори и да се окаже, че не е така, не е трудно да се разменят два предпазителя. 30А допускат мощност от над 7 кВт, което значи четири котлони да работят на макс, или фурната на макс + два котлона.

# 556
  • София
  • Мнения: 1 488
По въпроса за фурните Бош, имам тази - hba554es0 и не съм много доволна как пече. Не знам тези с програми и пара дали са по-добри, но ако нагревателите им са същите, имайте едно на ум. Иначе забележки към каталитичните панели и почистването нямам, не съм забелязала да се натрупва мръсотия около тях и да са се захабили. За мен са си голямо удобство и не е същото да търкаш само дъното или всички повърхности. А по принцип гледам да не се натрупва конденз, така че се надявам да избегна корозия.

# 557
  • София
  • Мнения: 1 528
По въпроса за фурните Бош, имам тази - hba554es0 и не съм много доволна как пече...

Бихте ли споделили по-подробно? Откъде не пече добре - отгоре, отдолу, на вентилатор?

# 558
  • София
  • Мнения: 1 488
Долният реотан е със сравнително малка мощност и загрява бавно. Горните пък са доста мощни (двата работят едновременно само на грил и загряват бързо). При печене с горен и долен реотан, дори и при предварително загряване, не изпича добре, защото уж достига необходимата Т и се изключва, но остава недопечено отдолу. Затова за питки пека първо само отдолу и после включвам и горния за доизпичане. Не е като да загрееш на 180 и да печеш.
Кръговият нагревател пък е сравнително мощен - 2200 вата и изсушава доста, дори пече повече отдясната страна на фурната. Бързо достига градусите и изключва, а печивото спада. При баници и кексове например, съм забелязала, че отвътре се изпичат по-добре, ако ги сложа в незагрята фурна, тоест, при включен по-дълго време нагревател, а не като включва за кратко за достигане на градусите. Та правя разни гимнастики за оптимален резултат, но по това, което съм чела и моята си логика, мисля, че печивата щяха да стават по-добре при кръгов нагревател примерно 2 кв, който не се изключва толкова често.

# 559
  • София
  • Мнения: 1 528
А няма ли режим долен нагревател + вентилатор? При мен това препоръчва производителят за тестени изделия. Аз не правя много такива, ползвам готови теста, но добре се получават нещата.

Колкото до силата на кръговия реотан, по-ниска зададена температура не компенсира ли това? При мен, въпросният режим по подразбиране тръгва на 170 градуса. Бутер банички например пека на толкова. Фурната е силна и тези 170 са като 180 на предишната ми фурна и почти като 200 без вентилатор.

Освен всичко, за тестените неща използвам най-долното ниво на фурната.

# 560
  • София
  • Мнения: 1 488
Твоята кой модел е? Имам режим долен плюс кръгов нагревател - води се за пица - може би ще експериментирам още с него на най-долното ниво. Кексове на 170 гр на кръговия не ми се изпичат добре отвътре - поне с този нагревател най-добре е до към 190 и без загряване.

# 561
  • София
  • Мнения: 1 528
Твоята кой модел е? Имам режим долен плюс кръгов нагревател - води се за пица - може би ще експериментирам още с него на най-долното ниво. Кексове на 170 гр на кръговия не ми се изпичат добре отвътре - поне с този нагревател най-добре е до към 190 и без загряване.

Да, пробвай на този режим на 180. Долният нагревател хем помага да се изпече отдолу, хем подпомага поддържането на постоянна температура. Води се „пица“, защото е най-близък до условията в италианска пещ. Там куполът и дъното на пещта са силно нагряти, но пицата се слага на дъното и се пече силно отдолу, докато отгоре се пече по-скоро от сгорещения въздух, отколкото от излъчването на купола, който е твърде далеч.

Моята е Miele и въпросният режим е наречен „Intensive Baking“. Споменах това за режима на печене, защото при всички фурни долният реотан е по-слаб и по-бавен, нали все пак е скрит, за разлика от горния. Забелязала съм и разни готвачи и блогъри също да препоръчват долен реотан + вентилатор за тестените неща.

Понякога за хляб препоръчват класическия режим, но винаги го слагат на някое от по-ниските нива на фурната, за да не е близо до горния реотан. На английски дори имат различни думи за видовете печене, та оттам и реотаните са ги кръстили по различен начин: на долният му казват Baking Element, което според мен е показателно. Горният разбира се е Grill Element, а кръговият - Fan Element.

В крайна сметка, просто трябва да се нагодиш към фурната, която имаш - да ѝ хванеш цаката, както се казва. Баща ми пече хляб всяка седмица на един много прост и „вечен“ Бош, който е на 17 години и дори няма кръгов нагревател. Има такива модели, които са с вентилатор, но имат само горен (двоен) и долен реотан. При него обаче горният не е по-мощен от долния и хлябът става идеален на 180 градуса с вентилатор, на 2-ро ниво (под средата). В моята или друга по-модерна фурна не бих изполвала режима с вентилатор, а или въпросният „пица“ или класическо печене, но с тавата на най-долното ниво.

# 562
  • София
  • Мнения: 1 528
Понеже сме в сезона на ремонтите и обзавеждането, споделям промоция на SMEG, която ми се стори прилична - комплект фурна (с пиролиза), стъклокерамичен плот и аспиратор. СМЕГ са си скъпи уреди, но с тази промоция аспираторът излиза почти без пари.



http://smegbg.com/promocii/1377-smeg-komplekt1.html

От две години вкъщи съм с индукционен плот от марката - фантастичен. Микровълновата ми също е от тази марка и е страхотна. Дори я препоръчах на една приятелка, тя си я купи и също е много доволна. При нея беше важно микровълновата да влезе в шкаф с дълбочина 35 см (33 + вратички). Оказа се, че повечето микровълнови не могат да влязат.

# 563
  • Мнения: 10
Здравейте, трябва ми помощ при избора между двата модела фурни :
Едната е Bosch HBA534EB0, а другата е Whirlpool W7om44s1pbl, като втората е с пиролиза. Ще се ползват в  студио под наем като чистенето ще е мой ангажимент. От друга страна пък бош е по-евтина и уж по-здрава. Благодаря на всички отзовали се! 😊

# 564
  • Мнения: 6 295
Здравейте, трябва ми помощ при избора между двата модела фурни :
Едната е Bosch HBA534EB0, а другата е Whirlpool W7om44s1pbl, като втората е с пиролиза. Ще се ползват в  студио под наем като чистенето ще е мой ангажимент. От друга страна пък бош е по-евтина и уж по-здрава. Благодаря на всички отзовали се! 😊
Ако студиото е Аирбнб, то рядко някой пече във фурна. Освен това поне на моята фурна пишеше, че не се препоръчва пиролизата да се пуска по-често от 1-2 пъти годишно. Тогава не върви да я пускаш дори на всеки 4-5 ползвания и пак ще трябва да се забързва, за да не се амортизира.

# 565
  • Мнения: 10
Благодаря за бързия отговор 😊Такъв тип ще бъде, точно за нощувки.

# 566
  • София
  • Мнения: 1 528
Здравейте, трябва ми помощ при избора между двата модела фурни :
Едната е Bosch HBA534EB0, а другата е Whirlpool W7om44s1pbl, като втората е с пиролиза. Ще се ползват в  студио под наем като чистенето ще е мой ангажимент. От друга страна пък бош е по-евтина и уж по-здрава. Благодаря на всички отзовали се! 😊

За наематели и гости бих взела фурна БЕЗ пиролиза и с възможно най-простото управление. Не бих искала някой случайно да включи пиролизата без да иска. После ще звънят да питат как да я спрат и т.н. Управлението с две въртящи копчета е нещо, с което всеки ще се справи. Сензорно управление, копчета тип „джойстик“ и други биха затруднили някого.

Чистенето на фурна е проблем най-вече при наслояване на мазнотиите от дълго непочистване. При мен е така, защото наемателите са дългосрочни. Решила съм проблема като викам чистачка 2-3 пъти годишно за основно почистване на жилището, включващо и чистене на печката.

От гости за няколко дни обаче няма как да се натрупа мръсотия, така че дори да са готвили, чистенето няма да е трудно. Мисля, че в този случай най-подходяща е фурна с хидролиза или без самопочистване. Фурна с каталитични панели би свършила работа, но рискът някой без да иска да ги нарани, вкарвайки тава например, е голям. Тъй като вече повечето фурни на Бош са такива, бих се насочила към Тека, които също са с високо качество и здравина, или към нещо по-бюджетно, което при рядко ползване би могло да издържи по-дълго от очакваното.

Ето някои подходящи решения:

1. Тека - висок среден клас:

https://www.teka.com/bg-bg/produkt/hlb-840-cherna_41560075/

https://www.teka.com/bg-bg/produkt/hsb-630-cherna_41560132/

2. Горенье - нисък среден клас:

https://bg.gorenje.com/produkti/gotvene-i-pechene/furni/OVEN-BO3 … 00000000000738440

https://bg.gorenje.com/produkti/gotvene-i-pechene/furni/OVEN-BO3 … 00000000000738379

Можете да си изберете според дизайна и бюджета - за мен това са водещите фактори в случая.

Последна редакция: сб, 27 авг 2022, 12:43 от Vilemina

# 567
  • Мнения: 221
Здравейте, от много време оглеждам фурни за вграждане и се спрях на следните модели:
https://www.tehnomix.bg/furna-za-vgrazhdane-teka-hcb-6539-p
https://www.aeg.bg/kitchen/cooking/ovens/oven/bps351120m/
Държа на пиролитично почистване и телескопични водачи, има ги и в двете, както и основните функции. В АЕГ-то ме привлича, че е произведена в Германия и има кръгов (заден?) нагревател. Какво е предимството на този кръгов нагревател? Теката ми покрива всички основни изисквания и се чудя дали си заслужава да вложа повече пари в АЕГ-то. Благодаря предварително!

# 568
  • София
  • Мнения: 1 528
...В АЕГ-то ме привлича, че е произведена в Германия и има кръгов (заден?) нагревател. Какво е предимството на този кръгов нагревател?

Почти всички съвременни фурни имат такъв нагревател, намира се около вентилатора, но някой младеж от някой маркетингов отдел или агенция в незнанието си какво да напише е сътворил текст, объркващ потребителите. Теката също има такъв нагревател, иначе не би могла да развие температурата, нужна за пиролитичното почистване.

Между другото, Тека също е немска фирма, а готварските й уреди се проектират от инженерите на Кюперсбуш - друга немска фирма със столетни традиции в изработката на фурни и печки.



Теката ми покрива всички основни изисквания и се чудя дали си заслужава да вложа повече пари в АЕГ-то. Благодаря предварително!

Заслужава си само ако искате нещо от нещата, които предлага в повече от Теката или ако държите фурната ви да е АЕГ.

Наскоро в темата беше обсъдена тази Тека като най-бюджетното предложение на пазара за пиролитична фурна от премиум производител. За сметка на това, моделът е опростен и не предлага глезотиите на по-новите модели от този сегмент.

Последна редакция: нд, 28 авг 2022, 12:18 от Vilemina

# 569
  • Мнения: 2 502
Идва техник вкъщи да смени реотана на Бекото. Питах го какво му е мнението за Електролукса и каза, че е чудесна фурна Blush

Да кажа и за врътката за градусите, не е нещо страшно, свиква се Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт