Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Плюсове и минуси на кварталите в София - 12-та тема

• 15 119
  • 258
  •   1
Отговори
Добре дошли в новата тема!
Линк към старата: Плюсове и минуси на кварталите в София - 11-та тема

# 1
  • София
8 години сме живяли в Орландовци, до Била.
Тази част на квартала е доста прилична.
Срещу Била има малък супермаркет и хубав “Плод и зеленчук”, до тях аптека. До автогарата, и на улица “Мара Бунева”, също има по 1 аптека и плодове и зеленчуци. На “Мара Бунева” има малко магазинче за месо, на “Първа Българска Армия” - също. Има Спиди, Еконт, строителен хипермаркет, в който можеш да намериш и най-дребното нещо, за което се сетиш, има и домашни потреби. Ако трябват Лидл, Кауфланд и Фантастико се ходи с кола до Хаджи Димитър. Има
Лаборатории - Рамус и Цибалаб. Има стара поликлиника - много подтискаща. Има и 2 малки медицински центъра, в нови кооперации.
Няколко ясли и детски градини. Училищата не мога да коментирам.
Има малък парк в средната част на квартала.
Да, зимата мирише на въглища, и е мъгливо. Когато съм следила финните прахови частици, винаги са били в по-ниски стойности от Борово, но като цяло високи.
С трамвай 18 се стига много бързо до Лъвов мост и Сердика, и е прилично редовен. С трамвай 3 и 4 също е удобно, но са по 20тина Мин. Спирката е на 500-600 метра от Била.
С кола се стига много бързо до центъра.
Много лесно се излиза на Северната Тангента, без да се налага да се буташ в трафика.
Има много красиви и нови къщи, има и пълни съборетини, и занемарени дворове. Преобладават многофамилните къщи.
Срещу Била има малки панелки, по уличките има и нови кооперации.
Да, вътрешните улици не се чистят от сняг. Но аз съм родена и израстнала в Красна поляна 3, и съм работила години наред в Лозенец. Не си спомням и там някога да да минавали снегорини във вътрешността.
Това, което не ми харесва е кофти тротоарите, където ги има. Много съм обикаляла квартала с детска количка, и това беше голям минус.
За тези години не сме имали проблеми с циганите, нито по светло, нито по тъмно.

Последна редакция: пн, 11 окт 2021, 22:31 от Ellie D

# 2
  • София
Цитат
Мандаринка, точно днес попаднах на идеалната къща за теб. Басейн ще си построиш сама. А цената й е -33% Grinning
Прочети описанието.
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j162695325994237
Това... не мога да му разбера каква е цената... дори не искам да напиша какво виждам. Истина ли е?

# 3
    • София
    Ellie D, благодаря за изчерпателното мнение! Детето ни е голямо и учи в Центъра, така че транспорта го устройва, мен също.
    В момента живеем на същото разстояние от ЦУМ, на което е тази Била, но в друга посока и то в неголям апартамент.
    Къщата, която гледам е на 10 години и е супер готина, готова за живеене, а цената й е като на апартамент с две спални и гараж в квартал от сорта на Борово.

# 4
    Тегаво е малко да се цитира от предишна тема, затова ще карам без цитати...

Къщата в Бояна наистина не е скъпа за квадратурата си (ако наистина е 1000 кв.м. РЗП, а не някаква брокерска фантасмагория). Но като гледам има защо да е такава цената - това е типична къща в стил късен мутробарок. Отвън поне фасадата е сравнително класическа и неутрална, но всичко останало... като почнем от годината на строеж (2000г), която е точно от късномутренския период, минем през вишката за охрана до оградата, разбира се многократно натъртените бронирани прозорци и стигнем до интериора, който е микс от пост-комунистически мебели (шкафове, фотьойли, някои столове, килими) и новобогаташко-кичозни лампи, тапети и картини. Впрочем снимките от вътре като гледам не са правени сега, май някой им е дал стари снимки от преди 20 год. на хартия и брокерите са ги снимали с телефон. Ако наистина още изглежда така вътре, то тая къща трябва да остане като музей на онова време, съдържа твърде много типични белези за епохата си.

За Яворов и аз мисля, че цените са такива главно заради нулевото предлагане и заради "стара слава", а не толкова заради някакви обективни предимства на квартала. Да, има история, има много къщи със славно минало, но в крайна сметка това не те грее в ежедневието - нито са твои, нито можеш да ги ползваш. само минаваш край тях и ги зяпаш, което ще направиш 3 пъти и после ще ти е все тая. Разбира се освен ако не купиш именно някоя от тези исторически къщи, но това е наистина твърде ексклузивна хипотеза.

От обективните критерии - да, близо е до центъра, и да, има големи озеленени площи между блоковете, но и двете не са нещо уникално. Ако си професор в СУ или депутат и искаш да ходиш пеша на работа, може би е много удобен вариант. Но за широката маса хора да живееш във или близо до центъра вече далеч не е такова предимство, каквото е било едно време, икономката и офисите са пръснати из целия град и много зависи човек с какво се занимава. Ако си до метрото в Люлин си по-бързо в центъра, отколкото ако си далеч от транспорт в иначе уж централен квартал. Старите олющени сгради и за мен биха били недостатък, защото това е заложена бомба със закъснител. Ако си в къща и само от теб си зависи да я поддържаш и реновираш, тогава е ОК, но когато си в блок и той почне да се разпада, а на половината ти съседи не им пука и нямат пари да санират, положението е отчайващо...

# 5
    • София
    Къщата в Бояна е като призрачна. Обзаведена в стил късните 90 и все едно някой изведнъж е отвлякъл обитателите й. Стая на тийнейджър и може би момичешка стая или спалня, които не са пипнати оттогава. Явно собствениците са заминали в чужбина и то далечна и сега са решили да я продадат.

# 6
    Къщата в Бояна е като призрачна. Обзаведена в стил късните 90 и все едно някой изведнъж е отвлякъл обитателите й. Стая на тийнейджър и може би момичешка стая или спалня, които не са пипнати оттогава. Явно собствениците са заминали в чужбина и то далечна и сега са решили да я продадат.
    Не, просто снимките на интериора не са от сега, а са от онова време. Или може би вярваш, че свежо зелените цветя в саксиите и портокалите на плота в кухнята стоят така от 20 години?
    Погледни цветовете колко са бледи и с жълтеникав оттенък - това са сканирани "класически" снимки, на хартия. Само тези отвън са правени сега и си личи, че са с по-добро качество. А как изглеждат нещата в момента вътре, един господ знае...

# 7
    • София
    Като казахте Бояна и се сещам да попитам за нея. Все още гледаме апартаменти и ми прави впечатление, че там масово доста се продават и то на приемливи цени. Знам, че квартала е отдалечен, но какво му има чак толкова?

# 8
    Ами просто апартамент в кооперация в квартал, предназначен за къщи, е нонсенс, според мен.

# 9
    Тоя момент с "евтините" апартаменти в Бояна и аз го забелязвам от известно времв (няколко месеца). Преди седмица питах точно тук за мнение за Гърдова глава, като повода беше именно оферта, която беше обявена в Бояна, ама се оказа, че не е баш там. Така че първото нещо, което МНОГО зависи, е къде точно се намира апартамента, защото както е известно при брокерите и локациите важи принципът "не били компютри, а компоти".

А на въпроса дали е нонсенс кооперация в Бояна - много зависи каква е "кооперацията", има малки сгради с по 4-5 апартамента (тия дето брокерите им викат "бутикови"), които ако са направени с мисъл и читава архитектура, се вписват добре в пейзаж доминиран от къщи.

Но това са много "ако"-та, поради което и наистина хубавите апартаменти в Бояна са рядкост (като навсякъде другаде).

# 10
    Като казахте Бояна и се сещам да попитам за нея. Все още гледаме апартаменти и ми прави впечатление, че там масово доста се продават и то на приемливи цени. Знам, че квартала е отдалечен, но какво му има чак толкова?

Ми отдалечен е.

# 11
    • София
    Той и преди беше отдалечен ама не се продаваха така масово и не бяха с нормални цени.
    Slashy Прави ми впечатление, че са доста големи като чиста квадратура и затова. Самият квартал не го познавам толкова добре. Почти всички, които гледам ги продават и с обзавеждането...

# 12
    Да живееш в апартамент в квартали като Бояна или Драгалевци е голяма глупост според мен. А напоследък масово се уплътняват парцелите с кооперации. Фактът, че се продават с обзавеждане говори че или се купува с инвестиционна цел и се продава след това, или на купувачите не им е харесало там и гледат да се отърват.

# 13
    Кооперация на септична яма, без улици в буквалния смисъл на думата, т.е. без изход и между чужди парцели (някои от тях, дори по ТВ-то показваха такава кооперация)...

Трите прочути квартала от Витошката яка са си по презумпция квартали за къщи - трансформирали са се от (бивши) села, във вилни зони, а сега и в крайградски зони. Все за къщи говоря.

Непостигнатата мечта на средностатистическия купувач е в зелен квартал с чист въздух, но с уредена инфраструктура и да не е пренаселено (нагъчкано/сгъчкано), т.нар. "да има въздух".  То малко като онази приказка за разните работи и душата в рая. Laughing

# 14
    Мандаринке, е какво, ти да не би да не искаш хем докрая, хем душата в рая? Simple Smile

Разбира се, че хората ще искат да е широко, зелено, с чист въздух, с уредена инфраструктура и да не е пренаселено. Повечето от тия неща са въпрос на градоустройство - като сложиш кинт 0,5 и процент застрояване 15-20% - и ако се спазва!! - тогава вече да искат, няма как да е гъчкано и пренаселено. Като има и достатъчно гаражи, което не е проблем, ако блока е на 2-3 етажа, а не на 10, тогава няма и причина хората да паркират по улиците. И нещата се уреждат от само себе си.

Та не виждам какъв точно е проблемът в цялата работа?

С класическа септична яма вече никой не строи - всички нови сгради, от които съм се интересувал по-задълбочено в райони без канализация, са с локална пречиствателна станция. Пак има т.нар. изгребна яма, само че там не се складира цялата отпадна вода както си е, а само "сухото вещество". Самата вода се пречиства и се пуска обикновено в някоя от реките, които слизат от Витоша (Владайска, Перловска, Драгалевска, Симеоновска, ...). Звучи creepy, но съм разглеждал и "пазара" на пречиствателни станции - повечето пречистват водата до степен да е разрешена за поливни цели, освен за отглеждане на хранителни продукти за хора. По случайност разбрах, че дори Ринг мола и Икеа нямат канализация и са с локални пречиствателни станции, та какво остава за една кооперация с няколко жилища в нея. И като се замисля някак си май по-добре така, отколкото като се изходиш и акото ти да пътува през целия град, докато стигне до централната пречиствателна станция...

Към Милитана, Мандаринка и другите, които смятат, че е глупаво да живееш в апартамент в Бояна или Драгалевци - наистина искам да попитам, кое по-точно е глупавото в това, и с какво е по-добре да живееш в апартамент в Младост или Люлин? Не се заяждам, интересно ми е да разбера гледната точка. Няма спор, че в къща е по-добре, но при положение, че ще си в апартамент, не виждам с какво е по-зле да е в по-отдалечен и чист район, отколкото в гъсто населени квартали?

# 15
    Блок три етажа е неефективно. Блок 5, 6 и даже 10 етажа е по-добре, защото жилищната площ се измества във височина и остава свободна земя за зелени площи, паркинги и дори просто отстояния.

# 16
    Станция, и каква файда от отстоянията, като слънце не грейва там, щото си ограден отвсякъде с високи сгради? То неслучайно има лимит и на височината...

За ефективно ясно че е по-ефективно като е висока сградата, въпросът е ефективно за кого... Не е за живущите всеки случай.

# 17

Разбира се, че хората ще искат да е широко, зелено, с чист въздух, с уредена инфраструктура и да не е пренаселено. Повечето от тия неща са въпрос на градоустройство - като сложиш кинт 0,5 и процент застрояване 15-20% - и ако се спазва!! - тогава вече да искат, няма как да е гъчкано и пренаселено. Като има и достатъчно гаражи, което не е проблем, ако блока е на 2-3 етажа, а не на 10, тогава няма и причина хората да паркират по улиците. И нещата се уреждат от само себе си.

Та не виждам какъв точно е проблемът в цялата работа?

А, проблем няма. Ама и терен няма. За да се случи гореописаното, София ще трябва да застигне по площ Истанбул. Ама Пловдив и Перник ще пречат Joy

# 18
    Защото в Люлин и Младост, има много, много магазини, пазари и удобен градски трансапорт. В Бояна няма нито едно от тези. За всяко нещо трябва да ходиш с кола. Една мед лаборатория ти е на майната си, същото с магазини, лични лекари и т.н. Освен това цените в наличните магазини в Бояна, дори и във Фантастико, са по-високи от тези по кварталите. Плюс тесните и стръмни улици, които никой не чисти зимата.

# 19
    Станция, и каква файда от отстоянията, като слънце не грейва там, щото си ограден отвсякъде с високи сгради? То неслучайно има лимит и на височината...

Ми точно - отстоянията са функция на височината. Ако за триетажна къща е 6 метра, за десет етажната ако е 60 метра няма проблем. А по средата градинки, площадки, паркинги...

# 20
    • онче бонче бонбонче
    Това... не мога да му разбера каква е цената... дори не искам да напиша какво виждам. Истина ли е?
    Изяло се е да го даваш да снимат исторически филми вътре, ще си избиеш парите за отрицателно време Sweat Smile

Като тръгнеш да сменяш по три автобуса и два трамвая за да стигнеш до центъра, и на връщане пак още толкова, много бързо омръзва тя дестинация. Това че децата ти не могат да идат на едно кино вечер с приятелчета също.

От обективните критерии - да, близо е до центъра, и да, има големи озеленени площи между блоковете, но и двете не са нещо уникално.
    И кои са другите квартали в същия радиус от пъпа на София с подобни характеристики?

С класическа септична яма вече никой не строи - всички нови сгради, от които съм се интересувал по-задълбочено в райони без канализация, са с локална пречиствателна станция.
    Дори е по-зле, защото в един момент идва време да се събират едни пари, да се покриват едни разходи и се оказва, че поне няколко от живущите в кооперацията не щат и не щат, или ги няма и няма, и... знаеш как е нататък.

# 21
    • някъде по света
    Че къде са тези поевтинели апартаменти с обзавеждане,дайте насам.
    Оглеждаме района от доста време и търсим точно там,но не изпада нещо което да ни хареса.Имаше на зелено на Еровете,но не харесахме строителя.
    Ако мернете обява за Гърдова глава три стаи, насреща съм,гледаме,търсим.
    Благодаря

# 22
    Защото в Люлин и Младост, има много, много магазини, пазари и удобен градски трансапорт. В Бояна няма нито едно от тези. За всяко нещо трябва да ходиш с кола. Една мед лаборатория ти е на майната си, същото с магазини, лични лекари и т.н. Освен това цените в наличните магазини в Бояна, дори и във Фантастико, са по-високи от тези по кварталите. Плюс тесните и стръмни улици, които никой не чисти зимата.
    Да отговоря по ред: В Люлин и Младост има много магазини защото трябват много магазини, понеже са много хора събрани на едно място. Това не е някаква заслуга конкретно на тези квартали, а е принципна икономическа закономерност - ако искаш да живееш "на широко", т.е. в не толкова гъсто населен квартал, няма как да очакваш да има същата гъстота на търговски обекти, като на място с по 1000 човека в един блок. Без значение дали си в къща или апартамент, дали квартала е хубав или лош, инфраструктура и т.н. винаги гъстотата на магазини е функция на гъстотата на населението.
    Същото важи и за транспорта - транспорт ще се прокара до там, където има кого да вози. Като няма пътникопоток, няма как да има метростанция с влак през 5 минути.

За тесните улички - ъъъм, точно междублоковите улички в Младост не мисля, че са еталон за широки, прави и добре построени улици. Което доколкото знам е умишлено, нарочно са правени да са тесни и със завои, за да се "забавя" движението. Разбира се тогава трафикът е бил съвсем друг. А иначе не знам за вас, но аз дори в Младост не бих искал да живея точно на Ал. Малинов или край Цариградско, нито пък в Драгалевци на Черни връх.

Да се върна на магазини, аптеки и така нататък - повечето хора не излизат специално с цел да пазаруват или да ходят на лекар (ако не е спешно), а вършат тези неща на излизане или на връщане към къщи. Така че не е толкова важно да са ти на две крачки от входната врата, колкото да са ти по път на ежедневния маршрут и да не трябва да се отклоняваш много. Което в повечето случаи е налице - в Драгалевци има Фантастико точно на входа край Околовръстното, в Симеоново има Била и Фантастико едно срещу друго на "центъра" на селото, в Бояна не знам как стоят нещата.

# 23
    Не съм съгласна. Явно не си се спускала с кола по стръмна заледена уличка, уличка силно казано, защото има място само за една кола. Ако искаш да се сраснеш с колата, Бояна, Симеоново, Драгалевци са твоето място. Тези места са наказание за мен, аз съм заклет пешеходец, който обича всичко да е на ръка разстояние. Все още нямам стандарта да имам личен шофьор. Освен това не са подходящи за тийнове, защото трябва да се превърнеш в лично такси. Училищата започват в 7.30, от Бояна докато слезе това дете с градски транспорт, не му завиждам. За всяко нещо ти трябва кола, а специално аз гледам да си спестя стреса от идиоти по пътищата. Затова ми е супер да пресеча и на отсрещния тротоар да напазарувам в денонощния магазин в 11 вечерта.   Ако детето го заболи корем, а аз съм пила (както се случи в Петък вечер), да отида в 4 сутринта до аптеката, пеша. Удобство се нарича. А в някои блокчета има само по един апартамент на етаж. И определено е спокойно. Сега ако искаш да виждаш лисици вместо хора, това също е избор. В Люлин въздухът е по-чист отколкото в Бояна. Естествено, че предпочитам да живея в Бояна, но само ако имам къща и не ходя на пълен работен ден на работа, децата ми са големи, а ако са малки имат личен шофьор.

# 24
    Е да, ако си "заклет пешеходец" и искаш всичко да ти е на пешеходно разстояние, няма как да стане. При мен е обратно, обичам да карам и съм от хората, за които е създадена приказката, че и до тоалетна ходят с колата. И повярвай, карал съм при много по-лоши условия от стръмна заледена улица Simple Smile  Нямам против да ходя пеш, лятото ходя по 25-30 мин пеша на работа, но когато не е опция (лошо време, дълго разстояние, липса на тротоари и т.н.) не ползвам градски транспорт, а кола. Също така не пия алкохол (изобщо никакъв), така че не ми се налага да правя компромис или да избирам дали да карам или да пия.

Да се върна на примера ти със заледена улица - най-неприятно изживяване съм имал на заледена улица точно в центъра, права и равна, но малка и задръстена от коли, поради което и да иска няма как да мине снегорин оттам (а дали изобщо е идвал - не знам). Когато паркирах по светло беше мокро, вечерта е свило студ, локвата в която бях е замръзнала, а тия пред и зад мен ме бяха затворили на по една педя от двете страни. Познай как се излиза от тая ситуация... Това няма как да стане на място, където пространството е повече от колите...

За училищата, може би Бояна не е най-добрия пример, но останалите бивши и настоящи села около Витоша (Бистрица, Герман, Симеоново, Драгалевци) всичките имат основно училище, така че дори смея да твърдя, че ще е по-наблизо отколкото в града, където може да се случи и да не ти е точно под носа. До 7 клас е почти все тая в кое училище си, а след това така или иначе училището се избира според интересите и дарбите на детето, а не според това къде живее. В гимназията повечето съученици пътувахме по половин-един час до там, само единици бяха, които по случайност живееха наблизо. Но и тогава си достатъчно голям да няма нужда някой да те вози.

За кино, заведения и така нататък също не съм съгласен - който е достатъчно голям да ходи сам на кино или на кафе, е достатъчно голям и да се придвижи до там с транспорта, дори да не е най-удобния. За младежта хайманосването е част от изживяването "да излезеш" така че дали е близо или далеч не е критерий...

# 25
    • пустинята Гоби
    Никога не е все тая в кое училище ще учи детето ти. Не съм наясно с училищата в Бояна, но имам приятели, които живеят там и на практика животът им преминава в трафика на София, точно заради децата. Ако нямаш такива и не работиш в офис, животът би бил един, в противен случай се налага да е динамичен.

Аз съм мързеланка и се преместих в центъра, пък нека да са заледени уличките (съмнително). Не бях виждала хора с прахосмукачки, които смучат листата - тук видях. И малките улички се почистват редовно от сняг, но трябва да кажа, че същото се случваше и в Овча купел. Живеех на мега забита улица, но редовно се метеше, а зимата и се почистваше от снегорин.

# 26
    За училищата, мисля че стана доста ясно какво имам предвид, но за да няма недоразумения, ще обясня пак:
    Има огромна разлика дали едно дете учи в Немската гимназия, Американския колеж, НПМГ, НГДЕК, ... Всичките са много добри училища, но далеч не всяко дете "става" за някое от тези училища, а единици са тези, които стават за всичките. Дали ще попадне в крайна сметка в някое от тях, и ако да в кое, зависи от много неща - дарба, интереси, дисциплина, и така нататък, но НЕ зависи от това къде живее. Защото за тия училища се бориш, понеже искаш да си там, а не понеже са ти наблизо.

За разлика от гимназиите, училищата до 7ми клас са почти унифицирани - учи се едно и също, по една и съща програма. Естествено пак има разлики между тях, но те зависят много повече от самите учители, директори, дали имат добра материална база, дали има някой богат "спонсор" и така нататък. Но на теория са взаимно заменими, а и на практика са много по-заменими, отколкото гимназиите.

Конкретно за Бояна специално отворих да проверя - има основно училище, намира се близо до "върха" (южния край) на парка на Резиденция Бояна. Мернах и 2 частни детски градини, държавна дали има не знам.

А тия "прахосмукачки" дето казваш, те не са смукачки и не смучат листата Simple Smile Това са духалки, чиято цел е да съберат падналите листа на купчини, откъдето после се извозват - ако междувременно вятъра не ги е разхвърлял обратно. Такива и аз за пръв път видях преди много години в чужбина, и от няколко години ги виждам и в София, което си е напредък. Не знам кога точно са се появили, може и аз да съм изпуснал нещо.

# 27
    • пустинята Гоби
    Така е - в кое училище ще учи детето не зависи от квартала, в който живееш. Но все пак, ако семейството живее на комуникативно място и детето отиде да учи в някое по-интересно училище, животът на всички ще е по-лесен.

# 28
    • София
    Изяло се е да го даваш да снимат исторически филми вътре, ще си избиеш парите за отрицателно време Sweat Smile

Като тръгнеш да сменяш по три автобуса и два трамвая за да стигнеш до центъра, и на връщане пак още толкова, много бързо омръзва тя дестинация. Това че децата ти не могат да идат на едно кино вечер с приятелчета също.

От обективните критерии - да, близо е до центъра, и да, има големи озеленени площи между блоковете, но и двете не са нещо уникално.
    И кои са другите квартали в същия радиус от пъпа на София с подобни характеристики?

С класическа септична яма вече никой не строи - всички нови сгради, от които съм се интересувал по-задълбочено в райони без канализация, са с локална пречиствателна станция.
    Дори е по-зле, защото в един момент идва време да се събират едни пари, да се покриват едни разходи и се оказва, че поне няколко от живущите в кооперацията не щат и не щат, или ги няма и няма, и... знаеш как е нататък.

Че аз си сега сменям толкова сaмо, че до работа не до центъра Grinning

# 29

Ми точно - отстоянията са функция на височината. Ако за триетажна къща е 6 метра, за десет етажната ако е 60 метра няма проблем. А по средата градинки, площадки, паркинги...
    Не се сдържах, но за София ли говорим? Защото аз не виждам нещо такова да се случва. Даже напротив, тенденцията е да се застроява хем по-високо, хем по-гъсто!
    Факт е, че едни управници направиха София да прилича на кенеф с това презастрояване и неспазване на и без това ниско заложените ограничения! Това може да е в плюс на строителите (инвеститорите), но определено не е в плюс на живущите!

# 30
    Че къде са тези поевтинели апартаменти с обзавеждане,дайте насам.
    Оглеждаме района от доста време и търсим точно там,но не изпада нещо което да ни хареса.Имаше на зелено на Еровете,но не харесахме строителя.
    Ако мернете обява за Гърдова глава три стаи, насреща съм,гледаме,търсим.
    Благодаря
    За Гърдова глава веднага давам.
    Ако те урежда локацията, мога да "препоръчам" Бояна Рей на Торин:

http://www.torinbg.com/bg/projects/boyana-rey_392_6

Повечето са изкупени, ама се мяркат още няколко свободни, включително два 3-стайни и партерен мезонет с двор.
    Разположенията не са супер, но не са и лоши, строителят е добър, изпълнението е добро, сградите изглеждат класи над всичко, което е в района. Цените са 1600/кв.м. с ДДС, което дали е ОК или не, всеки си преценява.
    Изобщо на теория всичко беше супер (за мене), но като отидеш на място и видиш какво има наоколо, може да повърнеш... И това ме отказа. Но ако теб те устройва, мисля че това е много добра оферта.

Да допълня, виждал съм и други нелоши оферти за Бояна, но трябва да търся в историята си. Конкретно тази я давам, защото съм ходил на място и я знам без да ровя.

Последна редакция: ср, 13 окт 2021, 10:03 от Slashy

# 31

Не се сдържах, но за София ли говорим? Защото аз не виждам нещо такова да се случва. Даже напротив, тенденцията е да се застроява хем по-високо, хем по-гъсто!
    Факт е, че едни управници направиха София да прилича на кенеф с това презастрояване и неспазване на и без това ниско заложените ограничения! Това може да е в плюс на строителите (инвеститорите), но определено не е в плюс на живущите!

Разговорът започна теоретично - какво трябва да бъде идеалното положение - ниски къщи с малки отстояния или високи с големи.

Като не е в плюс на живущите защо купуват? Явно си им харесва, че и високи цени плащат.

# 32
    Купуват, защото трябва някъде да живеят, дори и под наем да са - пак в града избират.
    Призивите към купувачите - "За Бога, братя, не купувайте!", за да паднат цените и да ги видим тези алчни строителни предприемачи, просто няма как да се реализират на практика. Строителите са ограничени от предлагането на парцели (като локация и цени, и параметри на застрояване), логично е те да си гонят собствения интерес, т.е. максимална печалба. Купувачите също са ограничени от предлагането, както  и от финансовите си възможности. И така - хубаво или лошо, купува се.

# 33
    Значи е постигнато някакво равновесие на задоволеността на всички участници. Който не иска си има алтернативи - крайградски зони, други градове, села...

# 34
    Само да вметна, че това че нещо се купува, далеч не значи, че е добро, или че си струва парите. Значи само, че няма по-добро за тия пари.

В един идеален и свободен пазар, ако един продукт не е добър или е скъп за качеството си, ще се появи нов играч, който да предлага по-добър продукт. Само че имотния и строителния пазар е един от най-силно регулираните пазари и няма как да бъде свободен. Същевременно ресурсът (парцелите) е крайно ограничен и не подлежи на възпроизвеждане, така че всички са принудени да ползват каквото има, а не каквото им се иска.

Станция, за отстоянията, не съм разбрал, че разговорът е теоретичен, но щом е така - да, по принцип си права, че ако имаш един 10-етажен блок и около него 10 декара ливада,  на хартия идва същата средна гъстота на населението, както ако същото население беше пръснато в къши с парцели по 500 кв.м. примерно.
    Само че нали знаеш вица с по принцип и де факто. В случая де факто няма такъв блок, който стърчи сам насред огромна поляна. Там където е разрешено да се строи високо, се строи и нагъсто, което води до презаселване, задръствания, тесни улички и т.н. Но пък за сметка на това има магазини и аптеки през две крачки, щото тоя народ трябва да яде някъде, а пък от многото шум го боли и глава и му трябва аспирин.

# 35

Скрит текст:
    Разговорът започна теоретично - какво трябва да бъде идеалното положение - ниски къщи с малки отстояния или високи с големи.

Като не е в плюс на живущите защо купуват? Явно си им харесва, че и високи цени плащат.
    Ами не е като да имат голям избор? Но това не означава, че този тип презастрояване е добра и удобна практика.

# 36
    Благодаря за новата тема. Записвам се, за да получавам нотификации

# 37
    Цените ще поскъпват още.. :/ аз живея в двустаен 65 кв, на мен ми се иска също в къща, но не съм шофьор, а искам къща във Владая, Драгичево, Рударци и тн. Аз също съм свикнала всичко да ми е наблизо, това е невероятно удобство, когато си с две малки деца. Аптеката, пазара и супермаркетите ми са на 5 мин от блока. Вероятно е ок да шофираш из София, но мен безумните задръствания ме влудяват. А когато имам поликлиника наблизо, парк и лаборатория наистина е по - лесно. Всичко става бързо, ни губиш излишно време в път, трафик и тн Wink 20 години живях в Бъкстон , също чудесно място. Имаш си пазар Борово и пазар Красно село. Удобен транспорт, много магазини, спокоен квартал. Simple Smile

# 38
    Здравейте! От толкова търсене на апартаменти и отчайващи обяви, започнахме вече да оглеждаме къщите по селата около София. Ами честно казано има ставащи къщи, струващи колкото един двустаен в столицата. Какво мислите за Владая? Наскоро отидохме с колата уикенда да оглеждаме кварталите - хареса ни там като село, но ми се стори, че има бая трафик в неделя, представям си през работни дни... Има ли други минуси в селото? Същия въпрос имам и за Княжево, макар там да са по-скъпи имотите. Загледах се в една къща от собственик, но ми се видя бая усойно в близост до гората.

# 39
    Здравейте! От толкова търсене на апартаменти и отчайващи обяви, започнахме вече да оглеждаме къщите по селата около София. Ами честно казано има ставащи къщи, струващи колкото един двустаен в столицата. Какво мислите за Владая? Наскоро отидохме с колата уикенда да оглеждаме кварталите - хареса ни там като село, но ми се стори, че има бая трафик в неделя, представям си през работни дни... Има ли други минуси в селото? Същия въпрос имам и за Княжево, макар там да са по-скъпи имотите. Загледах се в една къща от собственик, но ми се видя бая усойно в близост до гората.

Еми Княжево май е по-добре. За мен Владая е дефиницията за усойност.

# 40
    Трафикът всяка сутрин в посока София и всяка вечер в посока Перник е доста стабилен.

# 41
    Владая е студено място. Дори през лятото като се минава през този участък градусите са с 2-4 надолу. През зимата неведнъж може да се случи в София и след Владая да вали дъжд, а в самата Владая да пада сняг.

# 42
    Княжево е по-добре,стига да не ви притесняват малко спартанските условия в инфраструктурата. Княжево е бил аристократичният квартал на София преди стотина години.

Някои интересни данни за азиатският феномен с цените на имотите.
    При пика на японското чудо,имотите само в Токио са стрували сумарно,колкото всичката недвижима собственост в САЩ!!! Всичката...!
    3/4 от богатството на китайските домакинства е инвестирано в имоти! Не че имат други възможности... Yum Съотношението цена на жилище средногодишен доход е било - Пекин 56 пъти,Шанхай 46... Докато в Япония през 1990г. в Киото и Токио е било 18 пъти.
    В Южна Корея в Сеул тази година средната цена на апартамент е минала $1 000 000!,при средно годишна заплата от 40 000 - 50 000 долара.
    Така че не се оплаквайте от имотният пазар в България... Yum

# 43
    Здравейте, някой може ли са сподели мнение за Дървеница като квартал( плюсове и минуси). Това е един от районите, които ни пасват на бюджета и в някаква степен ни покриват критериите( южен/ източен район, добър транспорт, наличие на метро макар и на 15-20 минути пеша и главни булеварди, има и магазинчета и Фантастико мисля ). Детски градини и училища не ни е на дневен ред все още, но доколкото видях има училище близост до метростанция Мусагеница, предполагам и ДГ.

# 44
    Княжево е бил аристократичният квартал на София преди стотина години.

Абсурд! Преди стотина години си е било просто едно село.
    “През 1958 г. село Княжево добива статут на столичен квартал към община Витоша.“

# 45
    То преди стотина години цяла София е била едно село... Долу-горе с размерите на 3-4 от сегашните централни общини (Средец, Оборище, Възраждане, част от Сердика и част от Лозенец). От София до Княжево, Горна Баня, Банкя е имало километри наред ниви и пасища.

# 46
    • София
    Слатина допреди 50-60 години е била село Робов дол. Simple Smile  А е доста по-близо до центъра от много други квартали.

# 47
    В Княжево имаше вили, като тези красивите къщи в центъра, с подобна архитектура, по протежението на бул. Цар Борис III и трамвай 5. Вили на интелектуалци и богати търговци (примерно), както писах в България аристокрация не е имало. Не е имало ниви, поне не и покрай булеварда, до последната спирка на трамвая в Княжево (при чешмата под лифта). Оттам беше много популярна дестинация за уикенд качване на Витоша - до х. Момина скала, пеша или предимно с лифта. Виж до Банкя наистина имаше ниви, предполагам и сега още ги има.

Слатина си е Слатина от много време, (Слатинският) Редут е част от селото (до селото), имам роднини, които са със съборена къща (строена 30-40-те гг. на миналия век) и обезщетени с панелка, в района на сладкарница Неделя. Ето и снимка от паметника пред сладкарницата.

# 48
    • пустинята Гоби
    Аз имам познати с къща на Витошка (още е там), това също е бил края на града преди 60-70 години, какво остава за по-отдалечените квартали.

# 49
    Ако Витошка, ЦУМ и паметникът Левски са били в края на града, някой може ли да ме светне къде е бил градът и къде - неговият център?

# 50
    • София
    Карта на София от 1917-а година.
    http://stara-sofia.com/map1917.jpg

# 51
    Ако Витошка, ЦУМ и паметникът Левски са били в края на града, някой може ли да ме светне къде е бил градът и къде - неговият център?
    Като цяло София е била по на север и на запад от днес - точно местата, които в днешно време се водят по-неатрактивни - и оттогава расте главно на изток и на юг. Стара София са местата, които и до ден днешен са осеяни със стари порутени къщи, тесни улички и лющеши се фасади - карето от ж.п. гарата надолу по Ботев и Мария Луиза, улиците между Стамболийски, Тодор Александров и Сливница, нагоре по Опълченска към Руски паметник, Петте кьошета, Патриарха, т.нар канал (Перловска река) и така нататък. Народното събрание е построено също на края на града, на изхода към Цариград.

На картата линкната по-горе се вижда доста добре. Любопитно е например че днешния парк около НДК е съществувал точно в тези граници и е бил казарма. А бул. България е бил нещо като околовръстно Simple Smile

# 52

Много интересна карта, благодаря. Но явно през 1917-та тези части, за които питам, вече са били част от града, макар не и централни. Иначе за района около Лъвов мост знам, че е един от най-старите в града.

# 53
    • пустинята Гоби
    Моите познати с къща на Витошка не фигурират на картата, пък и те са я закупили доста след въпросната карта. Къщата им е към Южен парк.

Раковска примерно е била ключова улица, не случайно къщата на Вазов и на Яворов и Лора се намират на нея. Знам, че и Петко Славейков е имал къща в близост, на площада кръстен на негово име реално.

# 54
    Моля, разцъкайте този сайт Стара София, има много полезна информация за града.
    Аз за Слатина написах не защото Слатина е била квартал, напротив, била си е село, а заради името. И ето повече инфо за границите и кога става квартал на София.
     http://stara-sofia.blogspot.com/2012/05/blog-post_14.html

Иначе за района на Пирогов вече написах, че 1914 г. е бил "извън чертите на града", тогава са почвали да му правят регулация и да продават парцели. Районът между площад Македония и Руски паметник се (е) казвал "Еврейски гробища " (между другото, футболната Славия се е водела "еврейският отбор преди 1944 г."), кварталите Мотописта и Хиподрума говорят сами за себе си - никъде не се прави мотописта и хиподрум В града, винаги е извън града. Ето за НДК - (и) там, в сегашния център, е имало казарми, които също не се строят В града.
    http://stara-sofia.com/vitoshka.html
    Народната библиотека е строена на терена на Царските конюшни (по спомен). Казармите на ъгъла на Дондуков и Васил Левски, дето тръгнаха да ги палят, също са от онова старо време.
    С. Връбница в един момент се сдобива с квартал Надежда в него, кръстен на Надежда, сестра на Борис III. По тогавашните стандарти, село е, ако има църква.
    Виждала съм и нотариални актове (пардон, крепостни актове) за земи в землището на с. Бояна, махала (местност) Красно село.
    По време на Освобождението, София е била между Лъвов Мост и пл. Света Неделя. Но все пак говорим за много отдалечен период във времето. Естествено, че градът се развива и разширява. Къде и как е бил центърът на София може да се види по кадастъра - има ГГЦ - голям градски център, с числа. Колкото е по-малко числото, толкова е по-близо до историческия център на града.

# 55
    Много хубава карта, благодаря.
    Първото картографиране на София е правено от немски инженери на картони около 1880 - 90 години. В тях пасаж Свети Никола си е бил централно място, дюкяните масово са били еврейски. Част от него са днешната градинка пред  Халите, както и ЦУМ. Мисля, че площад Св. Неделя винаги е бил центъра на София и главните булеварди започват от там.
    http://stara-sofia.com/svnikola.html
    Интересно е, че картографирането доста бързо се е развило и селата около София имат планове. Спомням си, че първият план на Герман  е от 1912 г.

# 56
    • София
    Питах моя свекър за Слатина. Прави сте, било е официално с. Слатина. Те като са се заселили през ранно соц време, частта около 109-то ОУ е била вече жк Христо Смирненски, въпреки че живущите там казвали "отивам до града". Слатина е било след 148 ОУ. А Робов дол е било народното наименование на местността около 109-то, още от турско време, там са водили пленени роби. Това ми каза.

# 57
    Е, то и квартал Левски (този с къщите около Ботевградско) също не е имал транспорт през 50-те години на 20 в., трамваят е стигал и е въртял на Подуене. Оттам - пеша. Ама все пак има развитие - и по царско, и по соца, и сега.

# 58
    Здравейте, може ли да споделите мнение за кв.Хаджи Димитър, и по-специално частта около бензиностанция Shell до метростанцията? Благодаря!

# 59
    Здравейте, може ли да споделите мнение за кв.Хаджи Димитър, и по-специално частта около бензиностанция Shell до метростанцията? Благодаря!

Комуникативно място - близо до централната част на града, лесен изход от града. Има магазини и транспорт. Но е на шумен булевард. Ако това не пречи - мястото е добро.

# 60
    В момента точно тази микролокация се застроява интензивно с качествено, ново строителство, което измества старите къщи, които са от десетилетия там. Сигурна съм, че в следващите няколко години ще придобие все по-голяма привлекателност: комуникативност посредством метро станция Хаджи Димитър, на пешеходно разстояние от централни части на София като парка Заимов. Малко съм пристрастна, защото имам имот в един от НС, които се довършват там в момента. Виждам, че  ще се оформи като много приятно място като поприключат строежите.

# 61
    Точно там едва ли ще стане приятно място, но със сигурност не е и неприятно.

# 62
    Търся мнение за кв.Толстой. Районът на детска градина "Калина Малина" и бул. Рожен.

# 63
    Търся мнение за кв.Толстой. Районът на детска градина "Калина Малина" и бул. Рожен.

За мен е най-зле от панелните квартали.

# 64
    Аз питам относно бъдещо строителство на нова кооперация. Като район и инфраструктура как е този район на кв.Толстой, около ресторант "Хуго"?

Последна редакция: пт, 22 окт 2021, 10:37 от kristinia

# 65
    • някъде по света
    Здравейте,много ли шумно до  мол Прадайз,строят хубави кооперации,но се притеснявам,че е ще е доста шумно?
    На главен булевард дали да ходя да гледам изобщо.

# 66
    Здравейте,много ли шумно до  мол Прадайз,строят хубави кооперации,но се притеснявам,че е ще е доста шумно?

Защо не? Ако апартамента гледа към булевард ще си имате простор и никога няма да се застрои. Да шумно е, но вечер трафика утихва. В  средносрочен план тенденцията е автомобилния трафик да намалява и колите да стават електрически. Булевардите обикновено имат редовен ГТ по тях и големи магазини. Шумът и замърсяването не чак толкова трудно могат да се елеминират с хубава дограма.

# 67
    • Сф

За мен е най-зле от панелните квартали.
    Хаха , рече и отсече. Квартал като квартал, но метрото е далеч.

# 68
    • пустинята Гоби
    Нощем, когато е тихо, колите се чуват повече. Стига една да набие спирачки, ще е достатъчна да ме събуди. На 2-3 линия е същото - чува се. Аз лично не бих могла да живея на оживен булевард, освен ако не съм много закъсала. Обаче хората сме различни, преценете си дали за Вас би било проблем. Специално около Парадайс е адски натоварено, шумно и мръсно, кара се бързо. Но пък има удобен транспорт, метро, мол, болница. Сигурно и други неща, не мога да се сетя в момента. Идете, вижте, преценете.

# 69
    Аз скоро ходих там на оглед ама не на булевард. Ами тази улица, май Филип Кутев се казва, е ужасна, супер много коли, шум и мръсотия, а на нея се строи яко. Аз не бих живяла там. Даже си мисля, че по Черни връх, въпреки че също е много натоварено, пак е по-добре отколкото по тази улица.... Вие специално не знам къде гледате де...

# 70
    • София

Това зависи изцяло от твоя начин на живот.
    Районът е много търсен, популярен и перспективен, факт. Има терени за застрояване, има и още какво ненужно да се руши и да се генерират нови и нови терени.
    За мен не би било ОК да живея на толкова натоварено откъм трафик място, защото лятото обичам да ми е широко отворено денонощно, топла пролет и есен - също. Климатици не предпочитам.
    Но пък ако не беше така и стоях на климатик нон стоп, то не бих имал притеснения за шума.

# 71
    И аз не бих живял на булевард, особено пък с лице към него. Всъщност и на обикновена улица не бих живял, ако се ползва за транзитен трафик, т.е. обслужва нещо повече от живущите на нея. Шума от автомобили е много "коварен" защото не се спира току-така, отеква в съседни сгради, и в най-добрия случай създава едно фоново жужене, което не е приятно. Дори да си представим 100% електромобили по улиците, те пак издават звук от самото движение, отделно че дотогава има мнооого години. За разлика от Ребъл, обичам лятото да стоя на затворено и на климатик, но обичам и да стоя на терасата, стига да не е непоносима жега - и като знам, че винаги мога да се прибера на хладно.

А специално Филип Кутев и продължението му ул. Могилата е нечовешка улица, това е планирано за обикновена "селска" уличка, обслужваща бивша вилна зона с къщи, а сега се ползва за булевард, алтернативен на Вапцаров и Околовръстното. Тоя район е в личния ми топ 3 на най-лошите места в София.

# 72
    То фоново жужене създава  морският прибой, ама вдига цената на имотите Simple Smile

# 73
    И аз не бих живял на булевард, особено пък с лице към него. Всъщност и на обикновена улица не бих живял, ако се ползва за транзитен трафик, т.е. обслужва нещо повече от живущите на нея. Шума от автомобили е много "коварен" защото не се спира току-така, отеква в съседни сгради, и в най-добрия случай създава едно фоново жужене, което не е приятно. Дори да си представим 100% електромобили по улиците, те пак издават звук от самото движение, отделно че дотогава има мнооого години. За разлика от Ребъл, обичам лятото да стоя на затворено и на климатик, но обичам и да стоя на терасата, стига да не е непоносима жега - и като знам, че винаги мога да се прибера на хладно.

А специално Филип Кутев и продължението му ул. Могилата е нечовешка улица, това е планирано за обикновена "селска" уличка, обслужваща бивша вилна зона с къщи, а сега се ползва за булевард, алтернативен на Вапцаров и Околовръстното. Тоя район е в личния ми топ 3 на най-лошите места в София.

Кво жужене, бе пич. Най-гъзарските апартаменти по цял свят са по-големите булеварди.

# 74
    • пустинята Гоби
    Хаха, недумай. Сигурно, ама не на подобни карикатурни булеварди, в относително ниски сгради, изпълнени от подсредствени строители. Иди спи някъде до български булевард една нощ и после ела да се похвалиш, колко тихо е било.

Едно време поне са се спазвали някакви отстояния от улиците и са озеленявали. Сега нищо. Нагоре по Черни връх какви неща са построили, които си пречат, не е истина просто.

# 75
    Аз не твърдя, че е тихо. Сигурно ще се изненадаш, но булевардите в София не се свеждат само до Черни Връх и "около мола".

# 76
    Ние като ученици в 18-та гимназия в София на ул."Пиротска",(тогава "Жданов"),един трамвай така силно трещеше и стържеше,че когато минеше покрай гимназията,учителя спираше да преподава урока,докато отмине.  Laughing Ако не минава трамвай по нея,"Пиротска" ще стане много апетитно за живеене място...

# 77
    • пустинята Гоби
    Аз не твърдя, че е тихо. Сигурно ще се изненадаш, но булевардите в София не се свеждат само до Черни Връх и "около мола".
    И това го казваш, защото?

# 78
    И това го казваш, защото?

Защото ме прати да спя в ниска сграда с лошо качество на Ч. Връх. Или бъркам?

# 79
    Спала съм в хотел в Париж баш до надземно метро - на една уличка разстояние. Спах си нормално, шумът от климатичната инсталация се чуваше, в малките клаустрофобични хотелски стаи в Париж. На страницата на хотела си пишеше, че стъклата за шумоизолиращи. В България не съм чела по сайтове на фирми за дограма да предлагат вариант за стъклопакет с шумоизолиращи стъкла - то Ка, то 4-5-6 сезона, то аргони и всякакви разни инертни газове...

Това лято в Сарафово, в момента, в който слязох от автобуса на главната улица на квартала на обяд, и ме удари тишината, нямаше го фоновият шум, на който съм свикнала в София, практически в повечето квартали.

# 80
    • пустинята Гоби
    На който и да е булевард в София, в сграда по избор. Аз съм пребивавала известно време в такава, хем не беше баш до булеварда (Цариградско) и сградата беше нова - чуваха се нощем спирачки на коли. Денем нямаше проблеми, защото реално жилището беше навътре в квартала. Пак там ходих на оглед на едно жилище, в странична пряка около Полиграфическия. Ужасно шумно беше. Около МОЛ Парадайс ми се струва доста по-оживено и мръсно, ама знае ли човек, може и да греша. И около булевардите живеят хора, сигурно се свиква. Имам близки живеят на улица с трамваи, свикнали са си хората с тресенето на жилището. Преди време смениха релсите, нали сега повсеместно ги подменят и казват, че са се родили.

# 81
    • София
    Ако не минава трамвай по нея,"Пиротска" ще стане много апетитно за живеене място...
    Всяка събота между 13 и 15ч минавам по нея пеша в участъка между метростанция Опълченска и пазара Димитър Петков. 90% от хората, с които се разминавам, са с тъмна кожа...
    Преди това и аз мислех като теб, че и оглеждах един апартамент.

# 82
    • София
    Зависи и от нивото на търпимост на шум.

Аз живея на голяма улица, но посред нощ почти няма коли. Сложихме възможно най-доброто като дограма, за намаляване на шума.

Ако вкъщи е абсолютно тихо, ще чувам улицата като фон, но ако има и малък шум, той надделява. Като казвам малък шум, имам предвид например запушения нос на малката. Чувам я как диша, а не колите.

За мен е приемливо, като се има предвид, че съм живяла години на Орлов мост с дървена двойна ретро дограма. Шумът беше по-силен, но пък на младежите такива неща рядко им правят впечатление.

# 83
    • онче бонче бонбонче
    Кво жужене, бе пич. Най-гъзарските апартаменти по цял свят са по-големите булеварди.
    Иди в гугъл мапс да видиш бул.Шанзелизе, после иди да видиш бул.Сливница и ела да опишеш разликите Satisfied Шумът много лесно може да го премахнеш, ама има други неща дето скоро няма да се променят в посока на шанзелизето.

Ако не минава трамвай по нея,"Пиротска" ще стане много апетитно за живеене място...
    Ще стане само когато магазините по Пиротска са Гучи-мучи, Шанел, Армани. Освен това сградния фонд в този  район може да се оправи само чрез строеж от основи. Има и други неща, но тези са номер едно.

# 84

Ще стане само когато магазините по Пиротска са Гучи-мучи, Шанел, Армани. Освен това сградния фонд в този  район може да се оправи само чрез строеж от основи. Има и други неща, но тези са номер едно.

И ще нацвъкат поредните грозотии, наречени в обявите от брокерите "кокетни", с "модерни" фасади, а всъщност същата конфекция като панелките, само че тухлени.

# 85
    Цитат
    . Освен това сградния фонд в този  район може да се оправи само чрез строеж от основи. Има и други неща, но тези са номер едно.
    В зап.Европа просто им правят ремонт и са с едни от най-скъпите наеми.Интересно,че винаги се намират желаещи да ги наемат.В някои градове в деня на отворените врати за кандидат наемателите,освен разглеждане на документи за доходи,години назад,се стига и до наддаване.

# 86
    Някакъв ужасен ужас ми е застрояването около Парадайс, иначе локацията е топ, вероятно и цените.

# 87
    Пак си мечтаем за наддавания и спекула в България. Първо манталитета ни е друг, второ не сме 5-10-15 милионен град, че да има такова търсене и конкуренция.

# 88
    • София
    В зап.Европа просто им правят ремонт и са с едни от най-скъпите наеми.Интересно,че винаги се намират желаещи да ги наемат.В някои градове в деня на отворените врати за кандидат наемателите,освен разглеждане на документи за доходи,години назад,се стига и до наддаване.
    Не мисля, че е редно да сравняваме строено в Западна Европа преди век и отгоре със строено тук тогава. Както сега нямаме, така и тогава не сме имали техните специалисти и правила.
    От сграда на век до сграда на век, разликата е до луната, ам пеша.

# 89
    Не мисля, че е редно да сравняваме строено в Западна Европа преди век и отгоре със строено тук тогава. Както сега нямаме, така и тогава не сме имали техните специалисти и правила.

Вие някога влизала ли сте в по-стара сграда в София?

# 90
    • София
    Влизал съм, да. И тук, и там.
    И за да не влизам в излишни спорове, коментираме Пиротска в трамвайната ѝ част а.к.а. Бедна София.

# 91
    Бедна София? Сам ли го измисли това или от някъде си го чул?

# 92

Но очевидно не си влизал в стари сгради там. Ако си мислиш, че животът започва през 2000 г. в България, дълбоко се лъжеш. И там, и тук се е строяло по едни и същи начини и технологии. Имам бегла представа за кооперациите в стария център на София, така недолюбваната от мнозина Мария-Луиза и околностите. Там са строяли търговци и предприемачи, със собствени средства или т.нар. съпритежателски дом (зад Нотариата на една от кооперациите, както и на една кооперация на Раковска между Славейков и Първа градска съм виждала плоча с такъв надпис), т.е. няколко човека обединяват капитали и строят. С архитектурни планове съобразно тогавашната мода в архитектурата и с инженерни планове. Проектирани от архитекти и инженери, завършили в същите тези институти (не университети, защото в университет се изучават хуманитарни и социални, а не технически специалности), в които са учили и западните архитекти и строителни инженери - във Виена, Мюнхен, Париж и т.н.
    Ботев (в недолюбваната част) и Пиротска също са застроявани от търговции и по-богати занаятчии. Сигурно не можеш да се сетиш, ама на ъгъла на Ботев и Пиротска, от двете страни на ъглите, има 2 почти огледални като архитектура сгради. Едната я реновираха преди повече от 5 години, другата (с колоните) миналата и тази година. Та и двете са били собственост на едни и същи братя-търговци. По Ботев и по Стефан Стамболов има масово еврейски кооперации - и те ли са били бедняци?

Знаеш ли при земетресението във Вранча кои сгради имаха леки повреди? Един от експерименталните блокове и бл. 43 (или 42, или 41) в Младост-1. Може и някой и друг комин на стара сграда отпреди социализЪма да е пострадал, но тези сгради, слава Богу, си стоят непокътнати.

Така че си много далеч от истината.

# 93
    Към кого е въпроса?Аз съм влизала в доста и в София и живея в такава.В чужбина също съм влизала и съм спала няколко нощи.

# 94
    • Sofia
    Пиротска и аз бих я определил като бедна София - исторически, в района където живея има много собственици араби от едно 30+ години. Къщите типично са стари в лошо състояние. Миналата година гледах и един нов блок, който се строеше на 2мин от вкъщи, НО е точно на Пиротска, на 3м е трамвайната линия! Живял съм на няколко метра от трамвай - ужас е. Кошмар. Сутрин се събуждаш с първия трамвай и никакви тапи непомагат! Освен това Пиротска е юг-север, като съответната сграда разбира се беше със северното изложение.
    Какво да ви кажа, като изключим някои единични нови сгради, строени последните 10на години, които наистина изглеждат добре, другото всичко по Пиротска е мега зле, чак до Женския пазар.
    А като стана дума за Шанз Елизе, сигурно ви прави впечатление 30те метра широчина на тротар. Ако и на Пиротска нещата стояха така, можеше и да си говорим за аристократична улица. Но, аз помня как изглеждаше тя преди 30 години - точно като сега, но много-много по-оживена, с една камара мургави, улични търговци, предлагащи дънки, маратонки или обмяна на валута Simple Smile

# 95
    И това че са гъзарски по какъв начин променя факта, че има фонов шум?

Ако имаш предвид апартамент тип пентхаус в Манхатън (или Шанз Елизе, понеже стана дума по-горе) - те са гъзарски щото са в Манхатън, а не щото са на булевард. По-скоро въпреки че са на булевард. Специално в Манхатън пък няма начин да не си на булевард, поради спецификата на локацията. Ако вземем примерно град като Лос Анджелис, там гъзарските имоти са забити на някой хълм с гледка към морето, а не са в града.

Някой ако го влече да живее на Цариградско или на Черни връх, щото е гъзария - супер, мене обаче не ме интересува какъв е адреса, нито историята на квартала и кой е живял там преди 1 век, а какви са характеристиките на мястото днес.

# 96
    Към кого е въпроса?Аз съм влизала в доста и в София и живея в такава.В чужбина също съм влизала и съм спала няколко нощи.

Не, не е към теб въпросът Laughing, аз цитирах на кого отговарях.

И сега още един отговор

Пиротска и аз бих я определил като бедна София - исторически, в района където живея има много собственици араби от едно 30+ години. Къщите типично са стари в лошо състояние.

Освен това Пиротска е юг-север, като съответната сграда разбира се беше със северното изложение.
    Какво да ви кажа, като изключим някои единични нови сгради, строени последните 10на години, които наистина изглеждат добре, другото всичко по Пиротска е мега зле, чак до Женския пазар.

Исторически, Пиротска е почнала да се застроява преди 120 години, не преди 30. Така че не можеш да съдиш само от собствените си спомени.

Ето един линк, който съм пускала и преди - сгради-паметници на културата в центъра, интерактивна е.
    http://io.morphocode.com/sofia/

Ето ти и линк към едната сграда, за която писах, че я реновираха, в смисъл оправиха фасадата през последната година, има линк към пдф файл с оригиналния проект, за да видиш, че 1911 г. е строено с планове, подпис на инженер и архитект и разрешение от общината. И не е строено от бедняци. Какво означава "доходно сдание" си намери сам в Интернет.

А Пиротска е изток-запад, не север-юг. Името Пиротска говори само за себе си - по тази улица се отива към Пирот, който е на запад (от центъра и от самата София).
    https://nag.sofia.bg/Pages/SinglePublication/CQnHQm-lAM4=

# 97
    • София
    Аз разбрах това за посоките. Пиротска, разбира се е изток-запад, но това прави сградите север-юг.

Откакто е пешеходна, много ми харесва в тази си част. Даже вече ми е трудно да, си спомня как беше преди. Невероятно е как пораснаха дърветата и сякаш винаги са били там. А сградите са романтични и с автентичен дух. Не знам за конструкцията им, но надали са по-различни от други софийски сгради от същия период.

На запад, където има трамвайна линия, ми се вижда също нелош квартал. Едва ли мургавите са повече, отколкото по крайните квартали, но тук си на крачка от центъра.

# 98
    На запад Пиротска хич не изглежда добре, това е факт. В търговската пешеходна част сградите много бързо ги оправиха след реституцията, защото в тази част имаше търсене. Това, че сградите в стария център не изглеждат добре, поне част от тях, включително по Пиротска след Христо Ботев на запад, е заради това, че толкова десетилетия тези сгради са били отнети от собствениците им, настанявани са наематели на общински наем и т.н. Реституцията връща имотите, ама междувременно състоянието вече е значително по-зле, собствениците вече са повече (наследници), те с десетилетия не са получавали доход от имотите си и съответно нямат пари да ги стегнат.

# 99
    Ей,какво ме подсети.Преди '89г. често ходех на гости в една кооперация на ''Граф Игнатиев'',точно на нивото на задната част на нотарията.Сградата беше общинска по това време и живееха две семейства.Не роднини.Чакаха да ги одобрят за жилище в някой от новопостроените комплекси.

Последна редакция: нд, 24 окт 2021, 22:50 от Silverstone

# 100
    • София
    Леля ми живее на Е.Йосиф точно срещу СМГ и като малка все питах защо на тяхната табелка пише "звънете 1 път". Известно време са живели 2 семейства, за всяко по 1 спалня, общ преходен хол + кухня и баня.

# 101
    • София
    На самата " Пиротска" според мен не е ОК, но в преките й има много нови и приятни кооперации. Районът е на пешеходно разстояние до център. Близост до метростанции, добри училища и детски градини. Живея в съседен квартал и имам наблюдения. Много подценяван район, но е въпрос на мода, според мен. Сега всички търсят юг, където също има негативи.

# 102
    Какви са негативите на "юга"?

# 103
    Може би презастрояване и по-високи цени?

# 104
    За презастрояването много зависи кой квартал и район в квартала. Не е минус на юга като цяло. А цените са следствие от търсенето, не защото там тухлите и бетона са по-скъпи, така че щом се търси, може би има причина...

# 105
    • София
    Какви са негативите на "юга"?
    Инфраструктура, трафик, недостиг на градини и училища, обществен транспорт, високи цени на имотите, некачествено ново строителство.  Всеки има своите приоритети. Аз си харесвам западния квартал, широк център, в който се преселих.

# 106
    Инфраструктура, трафик, недостиг на градини и училища, обществен транспорт
    Тук визираш може би най-вече Кръстова вада и МанЛи, евентуално и Витоша. За тях наистина са верни тези недостатъци, но далеч не са само това южните квартали. С което опираме до другия, всъщност основния, проблем, че дори няма много ясна дефиниция кои точно квартали са южни, камо ли да се слагат всички под общ знаменател.

Именно това ми беше идеята, че не трябва да се говори на килограм обобщаващо, защото често пъти има разлика от една улица в съседната, да не говорим за съседни квартали. Иначе всеки квартал си има недостатъци. Това е като широко разпространеното извън София мнение, че "София е мръсна" - има нещо вярно, но много зависи къде, кога и с какво е мръсна, и с какво се сравнява, защото и другите градове не са цвете.

# 107
    • пустинята Гоби
    Излезе, че скъпите квартали са ужасни и неуредени. Хайде малко по-сериозно.

# 108
    На скъпите квартали минус им е цената.
    Щом са търсени въпреки високите цени, очевидно имат доста други плюсове, които да компенсират.

# 109
    Абе аз съм фен на южните и там си търся, ама не мога да си кривя душата, че на места презастрояването е проблем. Например в Борово, Бели Брези има такива места, където може да получиш клаустрофобия. Лагера при Съвет на Европа е някакъв ужас. Разбира се има и карета със стари блокове и повече пространство. Други минуси на южните не мога да се сетя.

# 110
    Абе аз съм фен на южните и там си търся, ама не мога да си кривя душата, че на места презастрояването е проблем. Например в Борово, Бели Брези има такива места, където може да получиш клаустрофобия. Лагера при Съвет на Европа е някакъв ужас. Разбира се има и карета със стари блокове и повече пространство. Други минуси на южните не мога да се сетя.
    И в същото време Лагера зад софийския районен съд си е супер зелен и непрезастроен.

# 111
    • Sofia
    Шшт тихо, че ще го налазят.

# 112
    • София
    Често ходя до Хиподрума, вчера бях последно. Доста разбити улици и липса на паркоместа, както и занемарени или ръждясали постройки.
    Преди 10 години и местата в ДГ не достигаха, не зная сега как е. А и движението по България и Гешов е ужас. 7 км от Банишора до нашите минавах с кола по 40 и повече минути, по-бързо стигах до Дружба на 12 км.
    Плюс - не се строи на всяка останала поляна, населението е бдително. ГТ също така е удобен.

Белите брези в моето детство бяха къщи с дворове със съответните не особено широки улици. Същите тези улици сега трябва да поберат по минимум 2 коли на апартамент + на офиси и магазини в сградата, друг е въпросът колко хора са си купили място в гаража.

Последна редакция: пн, 01 ное 2021, 12:19 от Cuckoo

# 113
    Ами средата на квартала, като изключим Съвет на Европа и към Гешов, си е със стари блокчета и доста приятна. Иначе имам чувството, че един ден ще се слее с Красна Поляна, толкова се застроява там покрай теца Grinning

# 114
    • София
    Не съм искала да кажа това, а че за мен не са ок тесните улички и наблъскани една върху друга сгради. Иначе молове, заведения, колкото искаш. И задръствания. От моя апартамент, 6 етаж над гаражи виждам 2 планини, небе, много зеленина. Не гледам в чинията на комшиите отсреща. Има достатъчно място за паркиране. Още малко да порасне сина и да вземе книжка, изчезваме на 20 км от София- център. Но не в посока юг, а на южен склон.Yum

# 115
    • пустинята Гоби
    В Хиподрума съм живяла доста време, около площад Ручей. Близо до центъра, зелено, често ходех пеша. Колко е южен квартал, може да се поспори. Бели брези не понасям, но това е лично мнение, кварталчето е приятно, ето тук вече паркирането е кауза пердута. Къщички все още се намират из него, но нищо общо със стария си облик няма. И той е южен, колкото Хиподрума. Като цяло приятни места за живеене, уредени, има хубаво училище в квартала, транспорт, болниците са близо, пазара Красно село и той, метро и прочие.

# 116
    Ето едно основно разминаване и пример колко е субективно всичко - за мене нито Хиподрума, нито Лагера, нито Белите брези са южни квартали. Южни са тия дето граничат с околовръстното - Горубляне, Младост, Малинова долина, Витоша, МанЛи, Кръстова вада, Бъкстон, Овча купел, и т.н. както и огледалните им отвъд околовръстното - Горна баня, Бояна, Драгалевци, Симеоново, Герман, Лозен, ... Това е, което аз си представям под южни квартали, но тази класификация не се споделя от почти никой.

# 117
    Хиподрума, Борово, Бели брези, Иван Вазов винаги са били южни райони.
    Младост, Дървеница, Дружба, Горубляне - източни.

# 118
    • Sofia
    Как ще в субективно, кои са южните квартали? География ли нова ще измисляме сега? Стига ми, че и нова медицина цяла България измисли:)
    Има си ясни критерии кое е южно, кое е северно и това винаги е медианата на града.
    От Овча купел (югозападен) през Красна поляна, Зоните та чак до Оборище (югоизточен) грубо може да се отбележи южната част на София, а от Люлин до Левски нагоре си е северната.
    Реално погледнато юг сам по себе си нищо не значи, защото говорим за няколко км. Далеч по-важно е как е устроен и каква история има като инфраструктура, зеленина, и т.н.

# 119
    Аз си имам друг ориентир - спрямо основния булевард, по който се стига до съответния квартал.
    По бул. България (грубо на юг върви) - от двете страни на булеварда - южни квартали.
    По бул. Цариградско шосе/Ботевградско шосе - източни
    По бул. Сливница/Цар Борис III посока Банкя/Княжево - западни.
    По Ломско шосе - северни.
    На север от Сливница и Ботевградско шосе са северни, североизточни и северозападни.
    На юг от Цариградско шосе и продължението му на запад - югоизточни, южни, югозападни.

Или спрямо центъра пак може да се направи такова разграничение - центърът на юг НДК - на север Сливница, на изток - Евлоги Георгиев, на запад - Христо Ботев или Опълченска дори.

Манастирски ливади, Кръстова вада и т.н. не са съществували преди, Мотописта (също южен квартал) беше на практика на края на града. Гоце Делчев (бивш Емил Марков) също е от южните.

Не виждам никакво място за субективизъм. Аз, като родена и израсла в София, мога да интерпретирам както ми скимне за кварталите във Варна, Пловдив, Русе или Търново, ама меродавно е това, което местните (родените там) казват.

# 120
    Как ще в субективно, кои са южните квартали? География ли нова ще измисляме сега? Стига ми, че и нова медицина цяла България измисли:)
    Има си ясни критерии кое е южно, кое е северно и това винаги е медианата на града.
    От Овча купел (югозападен) през Красна поляна, Зоните та чак до Оборище (югоизточен) грубо може да се отбележи южната част на София, а от Люлин до Левски нагоре си е северната.
    Реално погледнато юг сам по себе си нищо не значи, защото говорим за няколко км. Далеч по-важно е как е устроен и каква история има като инфраструктура, зеленина, и т.н.

Субективно е, защото въпреки медианата, никой не се сеща за Овча Купел ако стане въпрос за южен квартал.

# 121
    Реално погледнато юг сам по себе си нищо не значи
    Аз си имам друг ориентир - спрямо основния булевард, по който се стига до съответния квартал.
    Simple Smile
    Точно това казвам и аз - че всеки си има "някакъв" ориентир. И че макар и 4-те географски посоки да са ясно дефинирани, те имат нужда от отправна точка, за да имат смисъл, и тази отправна точка всеки има склонност да си я слага по различен начин.

Аз съм израсъл в крайните (за онова време) южни квартали на София, които вече не са крайни. Затова като дете и тийнейджър за мен София свършваше в центъра, което се падаше северния й край. А "централните" квартали бяха Лозенец, Изток, Белите брези, където имах познати и се събирахме у тях. Макар и отдавна да съм наясно, че реалността не е тази, и до ден днешен "моята" София е крайния юг и тя свършва някъде на жълтите павета на север и на Христо Ботев на запад. Много рядко ми се налага да излизам извън този периметър, например ако отивам до мола на Стамболийски или до автогарата, и там всеки път ми е като че отивам в напълно друг град, който нито познавам, нито искам да имам общо с него.

П.П. Бул. България върви по-скоро на югозапад, особено в центъра, а други са булевардите, които вървят право на юг - Черни връх и Симеоновско, и те наистина водят до кварталите, които са южни дори по моята система...

# 122
    Без да се замислям - Люлин, Овча купел, Горна баня - западни квартали. Няма как да причисля Овча купел към южните.

Бъкстон и Лагера малко ме затрудняват - не бих ги причислила нито към западните, нито към южните, та компромисно - юго- и северо- западни. Laughing

И аз не съм изброила всички булеварди, водещи към съответните географски посоки. И не можем да очакваме да са с "чиста" географска посока. Бул. България води от центъра до Бояна, т.е. до юга. Паралелни или почти паралелни пътни артерии не ги споменавам. Бул. Черни връх водеше до Хладилника, обръщалото на трамвая, в момента МОЛ-а. Нататък вече формално дори да е в София в рамките на Околовръстното, беше нищото.
    Симеоновско шосе през кои тогавашни квартали минаваше - Студентски град си беше тип "кампус" - ВУЗ-ове и общежития, не и жилищен квартал. А след Студентски град до Околовръстното - пак нищото.

Изток как да е южен квартал, като е "Изток""?

Центърът на юг е до административната сграда на НДК, след това вече - широк център. Във всички посоки е така. На запад можеш да ограничиш центъра с Мария-Луиза (тесен център), но можеш да разшириш и до Христо Ботев и Опълченска. На изток - може да ограничиш до Евлоги Георгиев, но можеш да "дръпнеш" границата и до Ситняково и продължението му. На север - до Дондуков или да разшириш до Сливница. На запад общо взето е по-лесно - до Руски паметник.

# 123
    Какво се развихри този спор от нищото не знам. И не виждам интерес да се поддържа тази или онази позиция. Важното е само едно - да се разбират хората и като се каже "искам жилище в южен квартал" да не стават недоразумения.

# 124
    Е, то няма как да се избегнат недоразуменията, ако всеки разбира различно понятията. За брокерите географските посоки са особено неопределени и разтегливи. Laughing

# 125
    • Sofia
    За това си има една ясна и точна дефиниция, точно за да не стават грешки. Ако всеки си има собствена представа това автоматично означава, че думата няма стойност, след като всеки си разбира различно.

Пробвайте да определите примерно на ниво държава, от къде започва източна и от къде западна България? Wink

Интересно са разделени кварталите в НоватаСофия: Западни, Източни, Северни, Централни, Югозападни, Южни и Райони до Витоша планина Simple Smile

Цитат
    Южни райони
     Белите брези
     Борово
     Бъкстон
     Витоша
     Гоце Делчев
     Дианабад
     Дървеница
     Иван Вазов
     Красно село
     Кръстова вада
     Лагера
     Манастирски ливади
     Манастирски ливади запад
     Манастирски ливади изток
     Мотописта
     Павлово
     Стрелбище
     Студентски град
     Хиподрума

Последна редакция: пн, 01 ное 2021, 18:07 от julian

# 126
    Еми сори, ама всяка класация, в която Белите брези и Хиподрума са в една група със Студентски и Витоша, ми е доста странна. Лично мнение.

И между другото не искам да споря изобщо, напротив - казах, че ми е ясно, че моето разбиране за нещата не е популярно и няма да срещна много подкрепа за него.

# 127
    Имот-беге-то не може да ми е критерий за достоверност. Сайтът обслужва агенциите, а агенциите си имат собствени интереси за влияние върху търсенето. А брокерите пък, както и населението на София, не са преобладаващо от София. Давала съм примери с бисери като "Мадарската баня" и "Заимовата градина".

# 128
    И какъв е проблемът със Заимовата градина? То и Борисовата градина не е градина, дори е най-големия парк в София, ама пак градина му се казва...

# 129
    • Sofia
    А брокерите пък, както и населението на София, не са преобладаващо от София.
    Както и купуващите жилища или пък работещите в София. Съвсем случайно съвпадение, онзи ден имахме анкета във фирмата (от 100 души) и се оказа, че под 20% от работещите са родени в София, а другите 80% са от други части на България. Доста вероятно е човек или семейство извън София да има нужда от жилище тук, отколко семейство с наследствени жилища, живеещи още с родителите си. Но, не е идеята да деля на хора от София и такива извън.

По-скоро ми е странно, че хем няма смисъл да се гледа Имоти БГ, хем от другия сайт НоватаСофия, също така да не гледаме и географията на София и то какво остана да гледаме? Simple Smile)))

Също така е интересно и какво казват хората, които живеят в съответните квартали - те къде си мислят, че живеят? Бившия ми хазяин и неговата комшийка винаги си говорят за Красна Поляна за южен квартал Simple Smile Географски са прави - за мен лично ми е все тая, защото не харесвам квартала. Както и много от "баш" южните, иначе щях да си купя там Simple Smile
    За Овча Купел също съм чувал многократно, тук в този форум, да го реферират като южен (по-коректно е югозападен), когато някой напише, че търси в южен квартал и избраява в кои точно търси (или пък изрично посочва без кои). Това е квартал, които също не съм и гледал изобщо, т.е. не ми е бил от опциите, но пък си е сравнително юго(западен) Simple Smile

# 130
    И какъв е проблемът със Заимовата градина? То и Борисовата градина не е градина, дори е най-големия парк в София, ама пак градина му се казва...

Не е проблемът дали е градина или парк. А именуването - баня "Мадара" и парк (на) "Заимов" - в смисъл на булеварда с това име (преди), е правилното. Пък ако попиташ брокер за кой Заимов говорим - ще настане голямо объркване. Laughing

# 131
    Сега ме накара да се разровя - преди не само булеварда, ами целия квартал се е казвал Владимир Заимов, така че по-скоро парка е кръстен на квартала. След 1989г. паркът е прекръстен на "Оборище" и чак преди 15-тина години е върнато името обратно на "Заимов", като по това време вече нито квартала, нито улицата пред парка се казват Владимир Заимов...

Между другото, ето една карта на София от 1972г.

https://www.pbase.com/ngruev/image/75532453

Тук почитателите на "южните квартали" могат да изпаднат в екстаз Simple Smile защото на юг София свършва на бул. Вапцаров, т.е. Лозенец е най-южния квартал в тази част на града. Днешната Младост изобщо не съществува, освен една малка част от Младост 1, а днешната Мусагеница е част от тогавашната Младост. Като днешния бул. Г.М. Димитров, който сега е почти права линия от Симеоновско до Драган Цанков, там не е една свързана улица, а са няколко отделни улици, които не вървят в една линия...  Южния парк съществува само като територия, оградена от днешната ул. Хенрик Ибсен, но не и като парк. Правителствена болница обаче си я има Simple Smile

Последна редакция: вт, 02 ное 2021, 07:40 от Slashy

# 132
    Ами да, не точно Лозенец, ами Хладилника свършваше при Кошарите. Реално. След това май имаше окаяни къщи до обръщалото на трамвая.
    Блокчетата на Мотописта бяха последни.

# 133
    Здравейте. Какво е мнението ви за Дружба 1 и 2 или Слатина за живеене с 4 годишно детенце? Обмислям покупка на апартамент там.

# 134
    • София
    Слатина е по-престижен, съответно цените сигурно са по-високи.
    Аз съм в Дружба 1. След 20+ години съм си свикнала, но е доста прашен въздухът (не само защото живея на кръстовище, винаги си е било така. Зимата там падат по-гъсти мъгли. Има метро, но живея на 10 минути пеша от него и рядко го ползвам - ако се прибирам отнякъде и времето става за ходене пеша.
    Сега строят доста към Гара Искър, покрай станция Искърско шосе, там някъде правят и нов Лидъл, наблизо е Кауфланд. На голо поле, още няма зеленина. Има и нови жилища в началото на Цв. Лазаров.
    Има хубав парк около езерото, но особено лятото е пренаселено.
    Положително е, че трафикът все още не е невъзможен, както например е влизането/излизането в Младост.
    На какви хора ще попаднете - в Дружба не е цветът на интелигенцията, това си е бил работнически квартал. Особено в старите панелки се случват проблеми с входните такси, събиране на пари за ремонти и т.н., зависи дали ще попаднете на идиоти. Но ако сте в ново строителство, такива неща няма да са на дневен ред.

Последна редакция: чт, 04 ное 2021, 10:36 от Cuckoo

# 135
    • София
    Ние спряхме да търсим в Дружба заради циганската махала там. Не мисля, че би ми било спокойно особено детето като поотрасне малко.

# 136
    • София
    В Дружба не е махала, а 3 блока, а цигани живеят там от 70-те години, когато бях дете. Не са толкова много, та да се набиват на очи, а и си стоят предимно около блоковете.
    Махала има в Красна поляна, и то баш маала, с къщите и т.н. Да не говорим каква махала има във Филиповци, видях я на Стрийтвю.

Последна редакция: чт, 04 ное 2021, 15:51 от Cuckoo

# 137
    • София
    Те и в Изгрев в гр. Пловдив са били така ама елате да ги видите сега Simple Smile Живяла съм под такъв пред текст и повече не ми се влиза в този филм. Всеки си има претенции за квартала все пак.

# 138

Махала има в Красна поляна, и то баш маала, с къщите и т.н. Да не говорим каква махала има във Филиповци, видях я на Стрийтвю.

Да, ама доста българи си купиха къщи или парцели и си построиха къщи във Филиповци. От темата за кварталите/селата за къща до София имаше мнение, че махалата във Филиповци си е отделно и компактно и не създават проблеми на българската част.
    Нямам лични впечатления, така че само цитирам написано във форума.