Едем на папилата

  • 816
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 40
Здравейте!
Много много ще съм благодарна, ако някой се включи и ми каже нещо по въпроса ми. Юни и Юли месец, точно в един и същи период ме болеше главата от лявата страна. Минаваше за около седмица с идването на цикъла ми. Август се разболях от Ковид и ме удари в главата. Един ден имах неописуема болка в очите и главата. Пих хапче и доста понамаля. На другия ден вече не ме болеше, но 2 седмици започваха да ме болят очите, когато гледам продължително телевизия. Разбира се, казах си, че явно очилата ми са за смяна и си записах преглед при очен, но чак след месец и половина. През този месец и половина главата и очите не са ме болели нито веднъж, затова смятах че всичко беше от ковида. Оказа се, че моите очила са 2 диоптъра, а в момента на едното ми око (лявото) диоптъра е 1,5 , а на другото 1,75. При тест за периметър се оказа, че имам незначително сляпо петно на лявото око (цитирам ви лекаря) и лек оток на очния нерв отново на лявото око. (Написано Едем на папилата). Изпраща ме на невролог и на ЯМР. Та разбира се аз не можах да се стърпя и започнах да чета - само много много лоши неща. И другото, което е - мен главата от почти два месеца не ме е боляла?! Не е ли възможно този нерв да е подут заради по-високите диоптри които носех без да осъзнавам, в крайна сметка са с 0,5 повече, което не е малко... Има ли някой сблъскал се с това??? Моля ви умирам от притеснение... Каква може да е причината...

# 1
  • София
  • Мнения: 7 990
Изчакайте изследването и тогава се притеснявайте, ако има за какво. И мен миналата година ме бяха засилили с неприятна диагноза, но на очния скенер се оказа, че не е имало изобщо за какво да се притеснявам.
Успех!

# 2
  • Мнения: 4 200
Направи си резонанса за спокойствие. Може да отидеш и на друг очен, но вероятно и той ще иска резонанс. Изобщо, без резонанс с контраст и съдова програма няма да се мине.  Колкото по-скоро, толкова по-добре.
Все пак има и медикаментозни причини, например кортикостероидите=
 Common medications  which have  anecdotal  or  strong evidence  related  with MIP  in  current  literature  are corticosteroids  (prolonged  therapy  or withdrawal),  hormones  such  as  cyclosporine,  leuprorelin  acetate (LH-RH  analog),  growth  hormone  (GH,  levothyroxine)  or  thyroid hormone (replacement), or estrogen (levonorgestrel); some antibiotics such as sulfa-antibiotics, tetracyclines (minocycline and doxycycline), nitrofurantoin and  nalidixic acid;  vitamin A analogs  (retinoids) used in dermatological  and cancer therapy  such as liver  cis-retinoic acid, all-trans-retinoic  acid,  retinol, isotretinoin,  etretinate,  and  tretinoin; some  antipsychotics  such  as  lithium,  uvoxamine,  sertraline  and mirtazapine; and  an  antiepileptic drug-like,  phenytoin. Tetracycline-induced  papilledema  usually  occurs  within  a  few  weeks  to  months after the onset of treatment while as GH-induced papilledema usual develops within one year of initiation of therapy
например оттук
https://www.researchgate.net/publication/335039960_Medication-induced_papilledema
и ако напишеш Medication-induced_papilledema вероятно ще излязат и още. За другите неща вече си прочела и наистина са сериозни, но има и нестрашни причини. Ще очаквам да споделиш крайния резултат след резонанса.

# 3
  • Мнения: 40
В интерес на истината за ковид пих Азитромицин. От две години пия антидепресант Ципралекс и в момента го спирам.
Дали да не си направя скенер на очите на частно и с него да отида при невролога? Как мислите?

# 4
  • София
  • Мнения: 7 990
Нали имате направление за ЯМР? Направете го и вижте какво ще излезе. Скенерът на очите е скъпо изследване и няма смисъл да го правите, ако стреляте напосоки.

# 5
  • Мнения: 40
Нали имате направление за ЯМР? Направете го и вижте какво ще излезе. Скенерът на очите е скъпо изследване и няма смисъл да го правите, ако стреляте напосоки.

Все още нямам направление. Имам направление за невролог и написано на него с химикал: Евентуално ЯМР.

# 6
  • Мнения: 4 200
Дали да не си направя скенер на очите на частно и с него да отида при невролога? Как мислите?
НЕ!!! Не е същото. За ЯМР по каса ще чакаш може би месец, а може и повече. Отивай и го плащай. 1 мес как ще заспиваш с мисълта за мозъчен тумор, който расте?! Аз не мога, който може, да го направи.

Общи условия

Активация на акаунт