Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ или кето - Тема 42

  • 20 180
  • 726
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 14 078
Що за логика? Естествено, че трябва да внимаваш и да не се връщаш към старите навици, ако не искаш диабетът да се активира. Ако прекараш инфаркт, ще продължиш ли с вредните навици само, защото си оцелял. Или след инсулт ще продължиш ли по същия начин, без да си следиш кръвно, килограми и т.н. Ако отслабнеш, ще започнеш ли пак да преяждаш, защото вече си слаба. Открие ли се болест, искаш или не искаш, трябва да се съобразяваш с нея по един или друг начин. Това не е хрема, та да се "излекуваш". И има голяма разлика дали с хранене ще поддържаш нормална КЗ и ще избегнеш усложненията от диабета или ще пиеш хапче и ще си ядеш въглехидрати, защото "веднъж се живее". Защото при второто задължително се влошаваш с времето и ЛЛ ще те успокои, че това е "нормално, той диабетът е нелечим".

# 61
  • Мнения: 1 052
Lachesis, никакъв натоварващ двигателен режим не следвам. Драстичното беше нюкасълската диета за 10 дена и това е. Ям всичко, което обичам, но спазвам принципите да съм внимателна с това, което предизвиква ИР. В от година и половина двигателния ми режим е никакъв. Като ходя някъде, дори до пазара, гледам да е пеша, но това е 2 пъти седмично. Днес и вчера не съм излизала от дома и съответно не ям много калории и не ям ВХ. Това и здравите би трябвало да го правят. От нещата, които обичам внимавам само с плодове и нищо друго. В дните, в които ходя много ям и хляб с масло, но и печени сладкиши, плодове, всичко. Каквото изям, изгаряне и това е.

Витамините са амини на живота и без тях не може. С възрастта някои хора спираме да ги усвояваме и няма как да не ги приемаме. Същото е с хормоните. Витамин Д е хормон, който някои тела не синтезират, не усвояват, не задържат. Осъзнавам, че от дете ми липсва. Пия си го и толкоз. Магнезий пия отвреме навреме, защото пия много кафе и това е. Друго не пия.

Абсолютно всеки човек трябва да отбягва тестени с мазнини, маргарин и други хидрогенирани мазнини.

Нищо натоварващо не виждам в едночасова или двучасова разходка. Това нито е тичане, нито е скачане. Нищо Не е. Докато ида на пазара и се върна пеша и ето ти час.

Спрях вечерите в ресторант и почнах да излизам само по ресторанти, в които се танцува.

Имам по рождение халтави стави и също не мога да се натоварвам кой знае колко. Ходене ми е екстра.

Не ходя в зала (А трябва заради костен плътност), нямам никакви уреди в къщи. Ако Не излизам правя половин час упражненията на Джейн Фонда.

Наложила съм си да ям основно студено пресован зехтин, винаги салата. Не пия никакви безалкохолни и алкохол, но аз и преди режима не ги пиех.

2 години след отслабването ядох ВВ и ходех след ядене за да си по-добра ИР и наистина се подобри. Усилията ми бяха 2 месеца диета, 2 години магнезий и витамини, че ми липсваха и 2 години и половина ежедневно ходене след ядене на ВХ. Още след отслабването си спретнах свински ден 🤩 - ден, в който мога да пия и да ям каквото си поискам.

Халтавите ми стави ме правят нестабилна и склона към навехвания, поради което трябва да имам стратегия ако се наложи стероид. Моята е кето режим.

Правя ОГТТ веднъж годишно и досега не съм имала фал. Първото нормално беше през 2017г и оттогава съм ОК, но и съм си поставила много строги норми.

Веднъж нарочно ядох макаронени и вафли докато пиех стероид да видя какво ще стане. Стана инсулин 18 на гладно, какъвто никога не съм имала. Месец кето и падна под 5.

А този режим, дето го обясних е само докато се влезе в кетоза, защото таис поддържа висока КЗ. След това, ако яде по 2.5г протеин на кг чисто тегло, таис може и да лежи по цял ден и даже да качи мускул. Така отслабнах аз.

Понеже съм Мара подробната, оставаш с впечатление, че правя режими от сутрин до сутрин, но реално нищо такова не правя от поне 2018г.

При мене е просто. Ако ще ходя поне 8 км, ям ВХ когато искам, не точно преди ходене. Ако никъде няма да ходя, няма и да върша физическа работа, пия кафета, ям яйца и салати, понякога малко от сгответното за домашните. Ако ям кето, след вечеря ям 2 квадратчета черен шоколад.

Еми, добре, че бързо се ориентирах, вместо да се влача с години на Метформин и диети.

За маслото и оглупяването - маслото и наситените са вредни в тестени изделия и ако не се приемат с омега 3. Кравите, които пасат трева си набавят омега 3. В кравефермите хранят със зърно. Ям омега 3 от едни консерви с дроб на треска или дива сьомга и диво сардиния от северно море. Така балансирам.

Ако няма омазняване на вътрешности, няма драма с масло, само да е 10:1 С омега 3.

Някои наситени предизвикват ИР, а други не. Зависи от броя въглерод във веригата.

Десииии, кеф ми е да те засеча, неприятно е това с мъжа ти. Ниацин, омега 3, селен, магнезий помагат за лош холестерол. Като не може да пие морски неща, да пробва растителни ALA, които са прекурсори на омега 3. Мъжете не ги усвояват добре, ама това е положението. Да яде студено пресован зехтин и да не яде масло щом не може да пие омега 3. Да махне и ядки. Пектинът дърпа витамини. Не бих го пила.

А ти не се ли пооправи? Още ли ти скача КЗ? Ходенето след ВХ не ти помага, така ли? Тъкмо те дадох за пример на таис.

Невена, пооправих се. Ходенето след въглехидрат е топ, както и всички други съвети от групата. Върши перфектна работа, но не винаги може човек да ходи след хранене. В такива случаи следвам правилото просто не ям въглехидрат. Ама като туря тъпите овесени ядки и ако да са 10 гр, е по-зле, отколкото без тях. Нещата с микробиома за по линията с моите опити за бебе, но нещо ме изнервят.
Ще му включим такива добавки. За ядките ще е по-сложно да ги спре, но ще видя. Може би ще го приеме поне временно, а ако има резултат от само себе си ще се утвърди.

Миоки, за съжаление си му е такъв и то от няколко месеца, даже с леко подобрение сега. Зехтин, авокадо, месо (пасищни животни - пилешко, свинско, говеждо), яйца, млечни (пак пасищни животни), маслини, ядки и семена, тавани, рядко какаово или кокосово масло. Това са ни мазнините и на двама ни. И моя холестеро е височък (наследствено е при мен), но не толкова и триглицеридите ми са доста по-добре. Храним се общо взето еднакво - при него ядките, плодовете и таханите са повече + повече плодове.

Последна редакция: пн, 18 окт 2021, 22:12 от Desii_123

# 62
  • Мнения: 31 669
Що за логика? Естествено, че трябва да внимаваш и да не се връщаш към старите навици, ако не искаш диабетът да се активира. Ако прекараш инфаркт, ще продължиш ли с вредните навици само, защото си оцелял. Или след инсулт ще продължиш ли по същия начин, без да си следиш кръвно, килограми и т.н. Ако отслабнеш, ще започнеш ли пак да преяждаш, защото вече си слаба. Открие ли се болест, искаш или не искаш, трябва да се съобразяваш с нея по един или друг начин. Това не е хрема, та да се "излекуваш". И има голяма разлика дали с хранене ще поддържаш нормална КЗ и ще избегнеш усложненията от диабета или ще пиеш хапче и ще си ядеш въглехидрати, защото "веднъж се живее". Защото при второто задължително се влошаваш с времето и ЛЛ ще те успокои, че това е "нормално, той диабетът е нелечим".

Оф, надали ще го стопли.

# 63
  • Paris, France
  • Мнения: 14 020
Деска, махнете масло, кокосово масло и всякакви наситени и виж какво ще се получи. Като реших да се храня кето, накупих едни еднокилограмови буркани с кокосово масло и ги домъкнах. Ядях си ги докато не махнах наситени заради мазнина дроб. Пробвах Да правя разни неща за домашните, но понеже никой не ги хареса почнах да си ги ям. В месеците, в които ядях кокосовото масло, триглицериди и холестерол определено се качваха, макар и триглицеридите да се качваха с малко. Това при положение, че спазват пропорциите с омега 3, а твоят мъж пишеш, че не ги пие. А за хипертироидизъм си трябват омега 3 и даже йод, но това е друга тема. Ниацин може да пробва. Не се сещам за друго.

А за тази чревна флора - ще те помоля да дойдеш и да ни разкажеш като имаш време и ако не пиша в темата да ми дразнещ на лични. Това е единственият аспект на ИР, с който не се запознах. А пробиотици не може ли да пиеш без овес.

Попадна ми проучване, според което Кетогенната диета избива повечето налични бактерии и флората обеднява  но!!!!!!! След 24 седмици кетогенна флората се възстановявала сама. Ще го потърся като имам време.

На вас пожелавам най-вече здраво бебе. 💐

Lachesis, когато използвам думата излекуване имам предвид точно това. Не пиша за себе си или не само, защото някои трикове не съм ги знаела когато правех диетата. Думата излекуване (cure) я използвам за същите случаи, за които се използва в медицински издания с репутация. За Newcastle diet съм пуснала линкове и продължавам да пускам, защото като почнах да пиша тук, проучването все още течеше и не се знаеше какво ще стане след десетилетие. Проучването е правено в Англия, все пак, от обучени в английската система медицински специалисти. Не е като да пиша за леля Гъца, която с компреси от трън и ядене на гъша мас излекувала двама души от диабет, който може и да са нямали. За абсолютно всичко, което твърдя съм пускала линкове, като съм се стремяла да съм обективна и да включа и тези, които доказват обратното или доказват, че няма никаква връзка между някакви 2 явления или дадена храна и ИР в дадени условия.

Има доста проучвания за диети, след които се влиза в ремисия. Пускала съм и за Blood sugar diet, VLCKD, WFPBD. В първия пост има линкове и са от сериозни издания.

Ето, наскоро разбрах, че спортуване на студ подобрявало ИР, а досега знаех само за сауна.

За километрите - като свикнеш, наистина 8 километра са нищо. Преди бяхме навсякъде с колата. Сега нямаме никаква кола. Нямам и карта за градския транспорт, а само заредени билети. Ходя на пазара, който е на 1300 метра от нас, а не на пазарчето зад блока. След пазара ходя до Лидъл и ето ти 2 километра и половина в едната посока. Връщам се пеша ако ще количката и торбите да са 100 кила. Свикнах и ми е кеф. Не лъжа. В другата посока на 2 километра е голям център и ходя и до там пеша. Там е офиса на ММ и той вече също ходи пеша. С дъщеря ми ходим и по 20-30 километра из паркове. Запалих съседки и идват с мене пеша и се чудят защо са слизали до паркинга и после търсили паркинг с часове.

Ако направя упражненията на Джейн Фонда няма нужда да ходя по 8 километра. Ако ги правя час изобщо няма нужда да ходя 2 дена.

Кеф ми е да ида с раница на пазара и да я напълня с 15-20 кила. И на връщане, като ми дотежи да се сещам, че 2014 съм мъкнела по толкова като съм отивала до магазина за хляб и млекце - 15 моя сланина и още 5 разни джунджурии. С такъв кеф я свалям от гърба си, а преди 15 кила седяха по корема.

Водя приятели на дъщеря ми до някой парк и се редуваме да гребем  като изрично искам да греба основно аз.

Вместо на ресторант каня приятели на вечеря у дома и после дискотека или в ресторант с музика и дансинг. По барове никога не съм ходила.

Отказвам срещи на кафе от по 2 часа, защото дори и нищо да не изям седя на стола и пафкам. Ама с какъв кеф пафкам 😎!!!! Ако някой иска кафета, торти, сладоледи, добре, но в някой парк и после ходим. Чувството е различно.

Понеже моята КЗ и инсулин отдавна не скачат, мога първо да ходя, а после да ям, мога да ям ВХ и изобщо да не ходя 5 дена. Не мога да лежа по цял ден с месеци и да ям ВХ, че и плодове, масло, ей такива. Това още никой не го може. Противоречи на законите на физиката.

Та, методи за излекуване (cure) на диабет 2 и ИР има, работят, сами или в комбинация с други.

А за витамините и омега 3 - почвите обедняват, в интензивното производство се цели количество, месото от индустриално гледани животни е бедно на омега 3 и всичкото това, заедно със заседналия живот ни прави ИР. Отделно много храни да бъкани с подсладители и разни консерванти.

И да, ОГТТ с инсулин и КЗ в норма без да си на хапчета си е излекуване и хората, направили Нюкасълската диета и махнали хапове, че и инсулин са излекувани. Те си ядат ВХ, не се поддържат с режими или хапове и ОГТТ са им нормални. Те са излекувани. Из-ле-ку-ва-ни. Край. Техните панкреаса почват да произвеждат отново собствен инсулин или намаляват производството му. Първото допреди 10 или 15 години е смятано за невъзможно. Вече би трябвало да е норма, но не би.

# 64
  • Мнения: 31 669
Деси, тия дни обсъждахме кефира. Има пробиотици в него. Може да опиташ.

Невена, какви точно упражнения на Д. Фонда правиш?

# 65
  • Мнения: 1 052
Пия пробиотици и разни други неща, но и отделните храни имат значение.
Кокосовото масло едно бурканче над година го мъчим Simple Smile не ни е сред любимите. Просто изброих всички мазнини, които консумираме. Сега гледах последно моя холестеро е бил 7 като неговия горе долу, но триглицеридите са 0.79, а при него с + 1 отгоре. Ще иде да му видят дроба, да не е омазнен, ще намалим наситените мазнини, а той специално и ядките и ще видим какво става. И ще видя някоя пречистена омега 3 дето уж е с малко йод. Позволяват му да яде йодирана сол само, даже му е задължителна и това е. Последно като активира хипер функцията точно беше пил омега 3 и ендокринологът се притесни. При него проблемът тръгна от някаква токсична реакция и първия път положението беше много сериозно, та тя си гледа да му спаси жлезата.

От това, което обясняват микробиомът е важен за много неща (за всичко реално), вкл. Липсата на тези животинчета, които подхранвам с овеса и с други неща води до ИР. При изследването ми бяха написали какви микроорганизми са ми в повече, какви липсват и на база на това бяха набелязали потенциални здравословни проблеми - всички бяха верни, имаше метаболитен синдром/ир, сърдечносъдови и други неща дето не помня в детайли. Като мини лична енциклопедия и това след анализ на едно …. ако Simple Smile
На база на това има някои храни, които да ям + пробиотици + други неща (кора от червен бряст, кислород). Добре се чувствам от тях, само с тъпото зърно имам конфликт Simple Smile макар че ако след овеса повърви човек не е толкова проблем…

# 66
  • Paris, France
  • Мнения: 14 020
Елора, като напишеш Jane Fonda workout в YouTube излизат стотици. Феноменална е и всичките и упражнения са супер приятни. Добавяш част на тялото Ако искаш специфични упражнения - arm за ръце, примерно, full body за цяло тяло, cardio, fat burning.

https://m.youtube.com/watch?v=IAP8LXEb5Ps

https://m.youtube.com/watch?v=VOMs1r-K9hc

Упражненията и за задник са ненадминати. Важна част от core. Тук е обяснено как се правят и някои се правят първо едното упражнение с единия крак, веднага второ със същия крак и после същото с другия крак. С тези упражнения спря да ме боли кръста, честно. Нищо не губиш да ги пробваш. Намери някой да ти го преведе. Важни са обясненията. Половината ми тукашна група се кълне в тях. После кажи как се чувстваш. Това с вдигането на цяло тяло го пропускам, че ме болят раменете.

https://m.youtube.com/watch?v=aQM7PiCO718

Деси, 💐 за обясненията. А може ли да кажеш къде се правят, колко струва и при кого да идем да ни каже какво да пием и ядем. Питам, защото из групи хората ходеха да правят същото в Америка и се оправяха почти без усилия. Ама за едни л*йн* да ходя до Америка .... 🤩. Направо давай адреса! Интересувам се, защото от конските дози вит Д ми падна вит А, а като пиех пробиотик за пръв път се качи вит Д над заветното 40 и пиех само веднъж месечно, даже не винаги.

# 67
  • Мнения: 18 542
Desii_123, само да ти кажа, че за микрофлората се знае по-малко и от за повърхността на Марс, та, не взимай всичко за чиста монета. Микрофлората се настройва според храната която приемаме. Ако не ядеш малко фибри, не ти трябват много микроби, които да я обработват. Проблемите се случват когато имаш прекалено голяма популация от тези които не ти трябват.
Аз не бих яла нещо, което ми предизвиква дискомфорт. Писала съм, вече 3 години не ям почти никакви фибри (сравнено с "нормалните" хора може да се каже никакви) и нямам оплаквания.

Ти си добре щом триглицеидите ти са ниски. За мъжът ти, може би да пробва да маха по нещо и да следи дали има промяна. Аз бих започнала с махане на плодовете. И без това идва зима, няма да има голям избор, идеалното време е.

# 68
  • Мнения: 471
Добър вечер на всички.Дефицитите на витамини можели да се причини ИР? ако да кои витамини по точно?.При ИР напълно ли трябва да се спира консумация на плодове?ИР има ли някакви симптоми?Благодаря ви

# 69
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Момичета, много отдавна не съм се включвала. В общи линии аз съм добре, заради някакви изследвания на чревния микробиом се пробваха да ме карат да ям повече въглехидрат и ме карат да ям овесени ядки, просо, елда. Ами не ми е ОК, колкото и да ми обясняват, че трябвало поне 80 гр въглехидрат на ден. Зарязах ги тези неща, хапвах само много малко овесени ядки (10 гр.), но дори и това не ми е ОК и май и него ще зарежа. Хранели някакви микроорганизми в червата дето били важни, обаче от това се качват килограми, корем, КЗ и ме дразни. Както и да е, за сега при мен нещата са ОК. Движа се, храня се режимно поддържам едно и също тегло.
Включвам се с питане, което доста време не ми дава мира. Моят мъж и той се храни по сходен начин с мен (нввм) вече доста време. Единствено с разликата, че яде плодове (не много) и от време на време, много рядко някакви варива. Не яде нито захар, нито зърно, нито преработени храни. Алкохол не пие, не пуши… Спортува редовно, по принцип е слаб, мускулест, в много добра спортна форма, плочки по корема (с тоя режим съвсем се изчистиха), обаче липидния профил е много зле. Прилагам изслеванията му от днес, от известно време пие пектин и много леко е смъкнал холестерола, но много малко. Чудя се дали не е заради това, че преди време изкара хепатит А. Какво да правим? За капак не може да пие омега 3, защото преди време отключи хиперфункция на щитовидната и едвам я овладяха, та всичко с морски произход му е забранено Sad


Скрит текст:
Възможно ли е да се помогне на човек, който хем осъзнава, че нещо не е наред, хем обаче си продължава по стария начин, защото такава е модата, е пред такъв човек има два варианта или си продължава по същия начин успокоявайки се, че нещата (в случая холестеролите) не са от никакво значение, защото високомазнинните гурута твърдят така (ясно по каква причина), или променя нещата в правилната посока, има една единствена проста истина (която много пъти съм я казвал), че природата изобщо не я интересуват моди, а само кой спазва нейните закони, който ги спазва го дарява със здраве, който не му го отнема.
Елора, като напишеш Jane Fonda workout в YouTube излизат стотици. Феноменална е и всичките и упражнения са супер приятни. Добавяш част на тялото Ако искаш специфични упражнения - arm за ръце, примерно, full body за цяло тяло, cardio, fat burning.

https://m.youtube.com/watch?v=IAP8LXEb5Ps

https://m.youtube.com/watch?v=VOMs1r-K9hc

Упражненията и за задник са ненадминати. Важна част от core. Тук е обяснено как се правят и някои се правят първо едното упражнение с единия крак, веднага второ със същия крак и после същото с другия крак. С тези упражнения спря да ме боли кръста, честно. Нищо не губиш да ги пробваш. Намери някой да ти го преведе. Важни са обясненията. Половината ми тукашна група се кълне в тях. После кажи как се чувстваш. Това с вдигането на цяло тяло го пропускам, че ме болят раменете.

https://m.youtube.com/watch?v=aQM7PiCO718

Деси, 💐 за обясненията. А може ли да кажеш къде се правят, колко струва и при кого да идем да ни каже какво да пием и ядем. Питам, защото из групи хората ходеха да правят същото в Америка и се оправяха почти без усилия. Ама за едни л*йн* да ходя до Америка .... 🤩. Направо давай адреса! Интересувам се, защото от конските дози вит Д ми падна вит А, а като пиех пробиотик за пръв път се качи вит Д над заветното 40 и пиех само веднъж месечно, даже не винаги.
Какви са тези конски дози, да не са от сорта 50 000 или 100 000 iu единична доза веднъж месечно каквито препоръки се правят в някои западно европейски държави (и за мен доста неправилни)?

# 70
  • Paris, France
  • Мнения: 14 020
jerami, дозите от ампулите, дето са по 50 000 и 100 000 при мене не действат в дългосрочен план. Във Франция ги дават рутинно веднъж годишно и когато се оказах в дефицит чинно си бях изпила ампулата през февруари. След седене на слънце в БГ през юли и август, през септември се оказах с жалкото 8 при норма 30 до 100 и оптимално около 50-60. Моят лекар не харесва особено ампулите и ми сложи инжекция + почнах по капка Вигантол на ден. През ноември беше се вдигнал до ...... 9. Почнах Вигантол (Zyma D тук) по 10 капки дневно. Когато си го пия всеки ден, вит Д ми стига 40 и повече не. Добре, обаче ме мързи, та почнах да пия 2 пъти седмично по 30 капки и веднъж по 10 и ...... падна на около 20. На следващата година, през септември почнах да пия пробиотици, обаче зарязах вит Д. Беше в рецепта за изследвания и като отидох се изненадах,че е около 40, а това и с Вигантол не го постигам.

Жалко, че няма начин да сложат всичко необходимо в един хап, който да се пие веднъж месечно.

Седене на слънце изобщо не ми помага и вит Д трябва да пия и лятото. Поне от месец не съм пила 🥳.

Добър вечер на всички.Дефицитите на витамини можели да се причини ИР? ако да кои витамини по точно?.При ИР напълно ли трябва да се спира консумация на плодове?ИР има ли някакви симптоми?Благодаря ви

Може дефицитите да причинят ИР, да. Всички витамини, пряко или косвено влияят на инсулиновата чувствителност. Най-много се влияе от Б12, Б6, фолат, вит Д, К1, тиамин В1, рибофлавин В2 и ниацин В3 (В2 и В3 са кофактори на аденозин трифосфат), инозитол, витамин Ц. Мастноразтворимите А, Е и К2 също са важни. Минерали като магнезий и цинк също влияят,селен, йод.

Може и да няма симптоми ИР, но честа жажда и глад и често уриниране, невъзможност да се седи гладен и жаден повече от 12 часа, поспаливост и летаргия след хранене, особено следобед главоболие и мигрени, тревожност, брадавици по врата и стъпалата, потъмняване на зърната на гърдите, тъмни петна около лакти, мустаци и окосмяване на лице при жени, оплешивяване от мъжки тип при двата пола, мускулна слабост, лесна умора, болки в стави, скърцане на стави при ползването им, така да се каже, изтръпване на ръце и крака, къркорене на стомаха след ядене, повече газове, омекване на нокти, гъбички и бактериални инфекции, чести цистити, хреми, грипове. При жените дълъг цикъл, който започва да липсва, болки в яйчниците силен ПМС.

Имах поне две трети от симптомите, за които пиша и изчезнаха още като си отмазних дроба. Изчезнаха всичките. ИР продължих да си имам още 2-2.5 години, но разбирах само по изследвания на КЗ и инсулин, като след втората година на гладно влязоха в норма.

Някои от симптомите са всъщност от висока глюкоза, която може да я има без ИР и ги имат и хората с диабет 1, кото не са ИР.

Плодове е добре да се спрат, да, поне за известно време, защото съдържат фруктоза, а тя омазнява черен дроб и панкреаса. Ако човекът е имал омазняване на черен дроб, то със сладки плодове се внимава до живот. Някакви малки количества като един среден домат, шепа малини, къпини, малко ягоди са ОК, но не всеки ден.

Последна редакция: вт, 19 окт 2021, 02:46 от Nevena Virolan

# 71
  • Мнения: 1 052
На тема Вит д, аз все си бях с дефицит, пиех всеки ден и не мърдаше почти. Сега обаче си пуснах контрола и е стигнал главоломни нива - 160. Бях в шок и дори се тревожа да не навреди нещо, спрях приема временно. Сега като споменаваш за пробиотиците започвам да се замислям. Или съм го вдигнала със смяната на препарата (вместо вигантол пих таблетки на natural factors), или тези неща за микробиома пробиотици и други са в основата на небивалото покачване.
Изследванията ги пускам в Бодимед (https://bodimed.com/bg/чревен-микробиом/), но реално те ги пращат в някаква специализирана за това лаборатория в Германия. Трябва да си вземе човек специален кит за събиране на пробите. Предполагам може и директно към германците да се обърне.
Тук се консултирах с д-р Даниел Димитров - http://viteya.bg/za-nas-dr-daniel-dimitrov/

# 72
  • Мнения: 943
Да добавя нещо за витамин Д. Ако се мажете с разни слънцезащитни кремове, няма как да го усвоявате, докато се печете на слънце. Само без слънцезащита може да стане това. И още нещо, което не помня вече дали Невена не беше дала като линк или аз го срещнах някъде. За да се усвоява д-то трябва и да не се къпем поне 24 часа след излагането на слънце.

Последна редакция: вт, 19 окт 2021, 09:02 от alivi

# 73
  • Мнения: 2 275
За микробиота моето палео "гуру" казва, че не трябва да се пият пробиотици, защото "при всеки човек е различно и може да бъде нарушено равновесието". Само в изключителни случаи като тежко лечение, антибиотици...
Като пребиотици (фибри, които хранят добрите бактерии) посочва сурови чесън, лук, праз..  
На френски е, но има картинки на 7 пребиотика
https://youtu.be/CKkbKJLdA4Q
За ходенето
И с Лесли може да се ходи...в къщи
https://youtu.be/enYITYwvPAQ
"Открих" я още при първата карантина.
Може на някой да му хареса метода на китайките
https://youtu.be/1fzrlm8MAqQ

Последна редакция: вт, 19 окт 2021, 09:16 от tania6

# 74
  • Мнения: 581
Аз да се запиша в новата тема....та ...някой гледал ли е видеата с др.Гайдурков в нет-а, и какво мислите за мнението му?....по темата за метаболитния синдром....той отрича зехтина, най-добре е да се ядат маслини....само че с маслини няма как да се овкуси една салата.....та имаше по негова рецепта дресинг за салата, в основата на която беше и селъри-то, като естествено соления му вкус.....

Не знам дали го обяснявам правилно.....спирам временно да чета/гледам/, че отново настана голям хаос в главата ми....трябва да асимилирам първо.......

Чудех се....дали е добър вариант да си правя смутита със спанак и магданоз+още нещо , че не ям достатъчно зеленолистни май....с първите две ми е много трудно дъвкането......въпреки че от много време насам вече съм прекъснала връзката храна=удоволствие......но с някои неща не мога да се преборя....и с авокадото в това число......което го дават хипер полезно...

Общи условия

Активация на акаунт