Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ или кето - Тема 42

  • 20 186
  • 726
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 5 721
За тези, които им прималява - няколко глътки вода и минава. Който може - със сол. Аз солено не толерирам, задържам вода от него.

# 16
  • Мнения: 18 542
3 дни не знам мога ли изкарах без храна, не съм пробвала. Ама 1 се случва чат-пат и не е никакъв проблем. Даже в такива случаи пропускам и следобедното кафе, не ми е нужно. А иначе като виден наркоман, ако не си изпия 2 кафета за деня, започва главоболие, абе абстиненция си е...
Изкарвам си 3 дни пре-спокойно. Да, дояжда ми се, но не ми прилошава в никакъв случай. Чувствам си се съвсем нормално физически. Липсва ми единствено вкусното кафе, че не харесвам вкуса на голото и даже и кафе пия доста по-малко в такива дни.

# 17
  • Paris, France
  • Мнения: 14 020
Скрит текст:
Елора, мерси за темата !

То и аз вчера се забих в някакви форуми, защото ме вълнуваше темата  ИР и спорт, ама попаднах на хора, които са с високи нива на кз и контролират диабета с инсулин. Докът се усетих къде съм попаднала, вече стигнах до диабетното стъпало и се вцепених Flushed

Лъки, много ми става тъжно да прочета за дете. Успех, момичетата тук много помагат.

Да ви кажа аз вчера с експериментите докъде я докарах. Сутринта , бодра - бодра, ай на бърза разходка, която премина направо в свински тръст. След 30 мин. ходене идвам си и викам, ей ся вече те уморих, гадна чумо.
Нищо подобно- кз 6,7 . Затова зачетох как влияе спортът на кз, еми намерих и една обстойна статия на руски, то имало три варианта- да я вдига, да я сваля, да я поддържа.
Мерси, и аз така предполагах Joy
Явно съм от тези в първата група, което хич не ми харесва.
Та започнах яко перфориране на пръста и доене.

Обяд, 15 мин . бързо ходене / по Невето/ , първи час след обяд - 5,8
2 часа след обяд - 5, 3.

Вечеря , 2 чАса след вечеря, 5, 3.
Тази сутрин е 5,4.

Сега смятам да ходя поне час, ще отскоча пеша до Ремедиума, ще си взема още тест ленти и берберин. Коя от вас го пие и има ли ефект.
Защото пия омега 3, а мразя да гългам вещества и субстанции, ама май се налага.

tays, бързото ходене работи и работи при абсолютно всички хора, които са тествали системата, но както вече поясних трябва да се ходи до КЗ 5 + още 30 минути. За всеки човек нужното време е различно и всеки човек прогресира различно. При абсолютно всички хора с времето КЗ пада все по-бързо и се качва до все по-малки стойности.

При тебе времето за ходене може да се наложи да е много повече, по простата причина, че тялото ти в младостта ти е свикнало да е активно. Нещата се получават бързо с хора, които досега са видели заседнал живот. Всички, които пробвахме и бяхме свикнали да ходим, трябваше да ходим повече и по-дълго. Деси 123 също пробва и в началото имаше фалове. И тя като млада е спортувала.

Да тестваш на 30тата минута е глупаво. При твоите стойности няма да стане с половин или даже един час ходене (в началото). Дай си 4 уикенда, ако можеш и започни от сутринта, но ходи докато видиш КЗ под 5 + 30 минути. После си яж както ядеш, без ВХ и на някакво друго хранене можеш да хапнеш ВХ от хлебче с бадем или плод и пак иди да ходиш. Трябва и половин час преди сън. Не е нужно да излизаш да ходиш навън. Ако имаш статично колело у дома можеш да правиш същото - активност на 50% от максималното VO2.

Естествено, че в някои моменти КЗ ще ти е много висока. При такава активност организмът кара на 50% глюкоза и 50% мазнина. Ако В даден момент превишиш или намалиш темпото, то черният дроб е пуснал и продължава да пуска глюкоза, защото предвижда горенето и. Само дето скелетните мускули са спрели да я горят, защото:

1. Си в покой и не изразходваш никаква енергия или изразходваш много по-малко енергия. Случва се ако намалиш темпото и почнеш да се влачиш като червей, седнеш, легнеш 😻.

2. Увеличила си темпото и спринтираш, изразходваш интензивно енергия и тялото е минало на горене на мазнини.

При всички случаи това, че си ходила е голям плюс, защото:

1. дори и да е имало моментно увеличение на КЗ, ти си активирала АМРК рецептори в мускулите, които са ти подобрили инсулиновата чувствителност за дни напред, до 96 часа след ходенето, макар и ефектът да е по-силен по-близо до времето на ходенето.

2. Увеличила си значително метаболизма си за следващите 24 часа.

3. Изгорила си някаква глюкоза, която иначе щеше да се мотае из артериите ти и да ги запушва.

Позитивният ефект на ходенето ще го видиш в понижаване на КЗ сутрин, преди и след хранене, но постепенно.

Та, извади си от главата, че си от нещастниците, при които ходенето не действа и задните им части са по-добре на някоя седалка на Мерцедес или даже в градския транспорт. Не си, такива няма. Ходиш си като поп, само по-бързо и редовно, до КЗ под 5 + 30 минути. Ако нямаш време за цялата хамалогия, пак ходиш някакво време и ще се подобряваш  въпреки инцидента висока КЗ.

След като влезеш в кетоза, хамалогията не ти е нужна до приключването на отслабването. Сега целта ти е да свалиш КЗ под 5. Нищо повече. До 1 или 2 седмици това е напълно възможно.

Като отслабнеш до махане на всички коремни мазнини и евентуално останалите, ще можеш да започнеш да ядеш някакви ВХ и с ходене да си подобриш ИЧ до степен да толерираш ВВ хранене. Не е възможно при всички хора, но повечето бивши диабетици успяват да толерират 50-100г ВХ дневно без да им се качва КЗ. Ще кажеш, че не стават нормални. Стават. Повечето "нормални" също не толерират повече от 50 или 10г ВХ с офисна работа и лежане, но просто още не са разбрали този факт 🤩.

Берберин ти е излишен, защото прави същото, което прави Метформинът, закрепва се за същите рецептори и тогава спортът не е ефективен. Между берберян и Метформин, Метформинът е по-доброто, защото е лекарство и е строго контролирано. Според мене предвид, че вземаш мерки е добре да предпочетеш спорт. Ако до 3 или 5 месеца няма ефект може да мислиш за друго.

Понеже не се знае колко дълга ще е борбата, а към абсолютно всичко се привиква е добре да си пазим опциите Метформин, Берберин, оцет за спешни периоди. Само инозитол и фолат може да са наистина нужни непрекъснато.

Хубаво не щеш добавки и хапове. И аз не ги ща, но не винаги може без тях.

Lachesis, ако така ти пада КЗ можеш да пиеш половин хапче Метформин, а не цяло.

Мими Асенова, да, препаратите за разгръщане на дроба са стероиди и вдигат КЗ до небесата. Това е нормално и очаквано и не е диабет. Същото стана и при мене. И моята бременност завърши със секцио по спешност в 29 седмица. Питах за диабет, но ми обясниха, че КЗ е паднала още докато съм била бременна, а ако съм имала диабет щяла да седи висока до края на бременността.

Астра, ако четеш новата тема - Честно казано не мисля, че с високо тегло и мускул, с КЗ 3.8 на гладно зимата си имала ИР в средна или тежка форма. Мисля, че проблемите с КЗ и инсулин са ти от лекарствата покрай стимулации и оплождане. Питай лекарите, които те следят, но според мене нямаш място за притеснения. Внимавай с храненето, движи се нормално, но не се разяждай с мисли за диабет. Далече си от него. Желая ти положителен тест, първо и лека бременност и раждане на здраво бебе. Само не разбирам защо си правила ОГТТ по време на ин витро, ама карай!

Миоки, естествено, че след бисквити и сладолед на строго кето КЗ ще е висока първите дни. Само да прочета, че си яла бисквити и ще ти се карам.

На кетогенно хранене издържам с дни без глад. Хапна ли ВВ, не минава номера.

Последна редакция: вт, 19 окт 2021, 02:29 от Nevena Virolan

# 18
  • Мнения: 546
Щом ти прималява, значи не са наред нещата, сори.

Трябва да можеш да изкараш минимум 3 дни на пълен глад без да ти става лошо. Ти и 24 часа не можеш...
А иначе за разликата между диета 9 и нашия режим, ако и нея не виждаш, не знам какво да кажа просто. Open Mouth

Фастове да правят хора, които могат. Аз не мога и не искам, поради това няма да правя и въпреки това си свалям отлично килограмите, а и КЗ. Днес съм вече 2 надолу. Още максимум 1-2 да сваля и ще ми е достатъчно. На моите години е важно да имам и малко мазнинки тук-там, защото не ми се прави лифтинг, нито искам да се бода по лицето с разни ботокси. А и все пак искам и гърди да ми останат.

@Невена, вчера без хапче ми падна захарта. За това сега по-леко и внимателно го давам. Благодаря, че пишеш подробно, това е сериозен труд и съм много благодарна. Всеки може да извлече полезното от постовете ти.

# 19
  • Мнения: 18 542
Миоки, естествено, че след бисквити и сладолед на строго кето КЗ ще е висока първите дни. Само да прочета, че си яла бисквити и ще ти се карам.
А бе не ям бре Simple Smile От време на време, веднъж на няколко месеца гризвам нещо, ама то толкова сладко, че и да искам не мога да се освиня. А и знам, че после ще си плащам, та то и не ми се ще.

# 20
  • Мнения: 5 070
Привет и от мен в новата тема.
Вече съм сигурна, че Lachesis не е трол , а просто й куца четене с разбиране.
На Астра силно стиснати палци . Като човек минал по твоя път , пак казвам , ако мога да помогна с нещо , съм насреща.  Само , че аз бях диагностицирана с ИР , преди да направим  първия опит и смъкнах 13кг , подобрих си показателите и чак тогава стартирахме. Wink
А за селъри/целина - има различни сортове. Моите приятели готвачи ме научиха така : когато става въпрос за целина , се има предвид глави ; селъри - стъбла, а кервиз- листа.

# 21
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Ами за кака ви НЯМА селъри 🤣 Два Кауфланда, два Лидъла и Метро - тц! Утре ни е пазарен ден и ще погледна какво има там, но не съм прекалена оптимистка.

Невена, имам вело и крос, обикновено ги комбинирам първо кроса, после велото "да си почина" 😁 Дали кроса е подходящ за твоя начин с ходенето? Наистина ако взема да обикалям квартала съвсем ще ме сметнат за хахо 🤣 Да тичам не мога, дори да искам, защото имам операция на едната пета, а понякога се обажда подобна болка и на другата - дано ми се размине! Но при тичане напрежението е там, а при кростренажора си е на цялото ходило. Пък велото е рахат - моето е лежащо за щадене на ставите и с кеф си чета книжка докато въртя. 20-30 км не се усещат с 18-20 км/ч на ниско съпротивление.

# 22
  • Мнения: 14 966
Невена, еми злато си, честно !
Вчера цял ден загубих да чета що е то висока кз след спорт ! А ти с един пост ми разказа всичко, което ме интересуваше. Не само няма да се отказвам, ами ще засиля темпото. В последните години мисля, че точно бързото ходене ме е спасило. Щото си дебелеех и гладувах, поне като набримча 10 х. крачки дневно, макар и с изпотяване, много се потях тогава, поддържах някаква форма.
Как беше - "Продължаваме напред" по Кубрат Пулев.
 
Tays, на мен ходенето сутрин на гладно ми вдига кз, кортизола явно играе тук.
Дам, в един от форумите, дето попаднах, казват, че адреналин било. Както и да е, няма вече да меря по сто пъти на ден.
Нали съм взела всички мерки, нищо вредно не докосвам.

С килата и аз не бързам, защото си хапвам порядъчно, а и 6 килца съм надолу. До 40-тата си година си бях 55-58, сега пак натам отивам, но не ми е цел, защото свалих явно тези потящи ме мазнотии.
Ето как бях преди около месец, сега съм още 2 кила надолу и 3 см талия. Правя се на РРадев в Борисовата. Този ден направихме със сестра ми по 23 хиляди крачки, личен рекорд ми е, де.
Ние с Лахе-то сме егенози и дъртози, нЕма да ни скърцат кокалята от слабост.

Скрит текст:

Сноу, аз си обикалям и хич не ми дреме. Сега се стъмва раничко, та няма кой да ме гледа.
Онзи ден в дъжда само аз си припках, та някаква жена отчаяно от прозореца търсеше кой да звънне на нейна приятелка , че имаше проблем. Та и полезна бях с моето шматкане.

# 23
  • Мнения: 546
Невена, еми злато си, честно !
Скрит текст:
Вчера цял ден загубих да чета що е то висока кз след спорт ! А ти с един пост ми разказа всичко, което ме интересуваше. Не само няма да се отказвам, ами ще засиля темпото. В последните години мисля, че точно бързото ходене ме е спасило. Щото си дебелеех и гладувах, поне като набримча 10 х. крачки дневно, макар и с изпотяване, много се потях тогава, поддържах някаква форма.
Как беше - "Продължаваме напред" по Кубрат Пулев.
 
Tays, на мен ходенето сутрин на гладно ми вдига кз, кортизола явно играе тук.
Дам, в един от форумите, дето попаднах, казват, че адреналин било. Както и да е, няма вече да меря по сто пъти на ден.
Нали съм взела всички мерки, нищо вредно не докосвам.

С килата и аз не бързам, защото си хапвам порядъчно, а и 6 килца съм надолу. До 40-тата си година си бях 55-58, сега пак натам отивам, но не ми е цел, защото свалих явно тези потящи ме мазнотии.
Ето как бях преди около месец, сега съм още 2 кила надолу и 3 см талия. Правя се на РРадев в Борисовата. Този ден направихме със сестра ми по 23 хиляди крачки, личен рекорд ми е, де.
Ние с Лахе-то сме егенози и дъртози, нЕма да ни скърцат кокалята от слабост.

Скрит текст:
Скрит текст:

Сноу, аз си обикалям и хич не ми дреме. Сега се стъмва раничко, та няма кой да ме гледа.
Онзи ден в дъжда само аз си припках, та някаква жена отчаяно от прозореца търсеше кой да звънне на нейна приятелка , че имаше проблем. Та и полезна бях с моето шматкане.

Тайс, супер си! Аз също доста ходя, но не ми е цел. Повече наблягам на рехабилитационните упражнения, които доста стягат мускулите. Не зная как се наричат, едва ли са кардио, но благодарение на тях се съвзех след тежката травма. Аз сега за следобедна "закуска" си направих салата от черна ряпа, бяла ряпа и морков, със зехтин и лимон. Не зная дали е добре това? (но след вчерашното фиаско с КЗ 2.8, реших да не рискувам и да хапвам и по малко ВХ).

Последна редакция: пн, 18 окт 2021, 21:40 от Lachesis

# 24
  • Мнения: 14 966
В тази салата всичко е режимно. Според мен.
Вие високите, сте много облагодетелствани, еххх.

Ти защо не отидеш при този лекар, дето ти е изписал лекарството, да му кажеш какво става.
Аз на твое място не бих пила лекарство и да наваксвам ниска кз с въглехидрати, ама знам ли.

Все си мисля, че човешкият организъм е една съвършена машина и може да се обновява с правилните копчета, в случая, с храна.

# 25
  • Мнения: 546
В тази салата всичко е режимно. Според мен.
Вие високите, сте много облагодетелствани, еххх.

Ти защо не отидеш при този лекар, дето ти е изписал лекарството, да му кажеш какво става.
Аз на твое място не бих пила лекарство и да наваксвам ниска кз с въглехидрати, ама знам ли.

Все си мисля, че човешкият организъм е една съвършена машина и може да се обновява с правилните копчета, в случая, с храна.

Защото изчезна, без никакво предизвестие! Не зная дали е болна или нещо друго, но просто не мога да я намеря. Та сега ще си търся друг доктор. То заради това и попаднах на тази тема. Трябва ми добър ендокринолог. Морковите мисля, че имат малко въхлехидрати, виж диета № 9, която пуснах. Там си пише.

# 26
  • Мнения: 12 726
Морковите като са сурови са по-добре, сварени са повече за внимаване но на салата са си супер. А и то колко морков можеш да изядеш така, то си е доста фуражно?
С тая диета 9 дето все я навираш наистина ме сърбят ръцете ами ще вземат да ме модерират ако честно си кажа какво мисля... Недей така че ще помисли някой наистина да се храни по нея и ще ти тежи на съвестта.

# 27
  • Мнения: 546
Морковите като са сурови са по-добре, сварени са повече за внимаване но на салата са си супер. А и то колко морков можеш да изядеш така, то си е доста фуражно?
С тая диета 9 дето все я навираш наистина ме сърбят ръцете ами ще вземат да ме модерират ако честно си кажа какво мисля... Недей така че ще помисли някой наистина да се храни по нея и ще ти тежи на съвестта.

Но добре де, аз втори път питам, какъв е проблема с тази диета? Моля те, кажи, предполагам и на други ще им е интересно да разберат?  Ето я статията, ако може по нея един разбор да направиш кое не е както трябва? Аз, а както виждам и други тук, не спазваме кетодиета, тя е различна от тази диета 9, която пускам долу. По-скоро спазваме тази диета 9. Благодаря.

https://www.puls.bg/dieti-c-22/lechebno-khranene-dieta-nomer-9-p … -s-diabet-n-34580

Последна редакция: пн, 18 окт 2021, 16:55 от Lachesis

# 28
  • Мнения: 12 726
Не знам как да ти го нарисувам че не е каквото ти си представяш, щом твърдиш че не виждаш разлика между тази диета и начина по който се храним повечето тук.
В края на предходната тема имаше публикувани менюта точно по тази диета, дадени от лекар, на пациентка с диабет. Дискутирахме ги. Ако потърсиш примерни менюта по Диета 9 също такива ще намериш. Само преди няколко поста споделиха болнично меню пак такова, там също по тази методика работят.
Статията е общо написана и звучи що-годе добре, но не описва напълно менютата които се дават на пациентите. Ако ти не желаеш да се осведомиш какво е това нещо дето го споменаваш и цитираш толкова пъти, не те разбирам тогава защо просто не спреш.
За мен хранене по 5 пъти на ден, с доволно количество въглехидрати (пък били те без захар и бяло брашно) няма място в тази тема. Това е рецепта за поддържане на високи инсулин и триглицериди, дори и някой да успява да поддържа не много лоша захар, при диабетиците това е с цената на лекарства.

# 29
  • Мнения: 546
Скрит текст:
Не знам как да ти го нарисувам че не е каквото ти си представяш, щом твърдиш че не виждаш разлика между тази диета и начина по който се храним повечето тук.
В края на предходната тема имаше публикувани менюта точно по тази диета, дадени от лекар, на пациентка с диабет. Дискутирахме ги. Ако потърсиш примерни менюта по Диета 9 също такива ще намериш. Само преди няколко поста споделиха болнично меню пак такова, там също по тази методика работят.

Статията е общо написана и звучи що-годе добре, но не описва напълно менютата които се дават на пациентите.
Скрит текст:
Ако ти не желаеш да се осведомиш какво е това нещо дето го споменаваш и цитираш толкова пъти, не те разбирам тогава защо просто не спреш.
За мен хранене по 5 пъти на ден, с доволно количество въглехидрати (пък били те без захар и бяло брашно) няма място в тази тема. Това е рецепта за поддържане на високи инсулин и триглицериди, дори и някой да успява да поддържа не много лоша захар, при диабетиците това е с цената на лекарства.

Ами въпрос на разбиране е. Аз като чета статията и си правя за себе си меню, което си е напълно нисковъглехидратно. Все пак, човек трябва и да чете с разбиране. В болницата какво дават е друг въпрос, там имат и определен бюджет, в който да се вместват. Важно е вкъщи какво си приготвяме, все пак, не сме тъпи, можем да си направим съответното меню, когато прочетем статията. А също и количествата на храна са важни, когато човек яде по много, естествено, че трупа калории, дори и без въглехидрати.

Общи условия

Активация на акаунт